Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Sfantul nectarie, mare facator de minuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2620)

icamilin 09.11.2007 04:14:05

Sfantul nectarie, mare facator de minuni
 
Sfantul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiti si mai cautati sfinti, de catre credinciosii ortodocsi de pretutindeni. Pelerinii vin cu mare evlavie la Manastirea Sfanta Treime din insula Eghina ca sa se inchine Sintelor sale Moaste si se reintorc la casele lor vindecati sufleteste si trupeste, in functie de propria lor credinta.

R U G A C I U N E

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni NECTARIE, primeste acesta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robii tai, caci catre tine, ca la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand sicatre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: vezi sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi bbele sufletelor si ale trupurilor noastre. Ne rugam tie, sfinte NECTARIE, grabeste de ne ajuta cu neicetatele si sfintele tale rugaciuni si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu ne trece cu vederea pe noi, ticalosii si carbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi vietuiesti luminat in imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat nu a ramas neajutorat. Ca cine te-a chemat pe tine intru ajutor si nu l-ai auzit? Sau cine te-a chemat pe tine, facatorule de minuni, si tu l-ai trecut cu vederea? Sau cine, in dureri fiind si alergand spre ajutorul tau, nu i-ai usurat suferinta?
Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam sa ne vii in ajutor. Am auzit ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Am auzit si ca, din dragoste pentru poporul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarh, de multimea tamaduirilor pe care le-ai facut, nou doctor fara de-arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta nici durere pe care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci pe multi bolnavi i-ai ajutat sa se intareasca in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.
Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. De aceea suntem incredintati ca pe totcel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei ce alearga la tine. Credinta noastra este slaba, dar fiind scarbiti si in paguba, alergam la tine cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, ne rugam tie, Sfinte Ierarh NECTARIE, ca sa te rogi pentru noi lui Hristos, fiul lui Dumnezeu, Cel Ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri.
Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru-tot-laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor . AMIN


Sa ne rugam cu totii pentru sanatate, acestui mare sfant tamaduitor!
Cu mult drag,icamilin DOAMNE AJUTA !

09.11.2007 13:50:18

Tot astazi este pomenirea Cuv. Porfirie:)

Sinaxar 9 Noiembrie

În această lună, în ziua a noua, pomenirea Sfinților Mucenici Onisifor și Porfirie.

Acești sfinți Onisifor și Porfirie, fiind prigoana asupra creștinilor, au fost pârâți ca sunt creștini și, fiind aduși înaintea judecații, au stat tare și fără de frica, mărturisind pe Hristos Dumnezeu adevărat, Făcător al cerului și al pământului. Pentru aceasta mărturisire au suferit multe răni de bătăi, și arsuri peste tot trupul. De aceea i-au pus pe un grătar de fier ars, și întru toate chinurile acestea privind la câștigarea binelui celui veșnic, măcar ca pătimeau din partea celor fără de Dumnezeu, dar erau ușurați de către Dumnezeu. Iar păgânii aceia și nemilostivii, văzând ca nu pot pricinui sfinților nici o vătămare, spre mai multa tulburare s-au ațâțat și, legându-le cinstitele picioare de cai sălbatici, i-au gonit slujitorii, târându-i multe ceasuri peste spini și ciulini și peste locuri colțuroase de le rupeau carnea. Și așa și-au dat sufletele lui Dumnezeu. Atunci niște creștini, luând pe ascuns sfintele lor moaște, le-au așezat în satul pangheanilor, slăvind și binecuvântând pe Dumnezeu.
cu ale lor rugaciuni Doamne Iisuse Hristoase mantuieste-ne pe noi!

georgeval 09.11.2007 21:14:58

Manastirea Radu-Voda din Bucuresti cu hramul Sfanta Treime si-a luat ca protector, din anul 2002, pe Sfantul Nectarie Taumaturgul. Particele din moastele sfantului, daruite staretiei in 2001, se afla asezate intr-o frumoasa racla, in partea dreapta a bisericii, sub un baldachin.
Chiar m-a impresionat viata acestui Sfant foarte apropiat de vremurile noastre. O dovada ca sfintenia nu este valabila doar primelor secole.Din persoana Sfantului se revarsa mereu un duh de generozitate, de autojertfire, de atentie, de participare, fara nici o grija fata de sine, o caldura care ii incalzeste pe ceilalti si care le da sentimentul ca au dobandit putere si ii face sa simta bucuria de a nu fi singuri. Sfintii ne dau intotdeauna curaj. Ei acorda o valoare infinita si celor mai sarmani oameni, pentru ca in fiecare om ei il vad pe Hristos.

Pe steaua cea nou stralucitoare a Ortodoxiei,

Pe al Bisericii nou zid de aparare,

Cu bucurie in inimi sa il laudam.

Slavit fiind de lucrarea Duhului,

Izvoraste tamaduiri si har bogat,

Pentru aceea ii strigam, bucura-te parinte Nectarie.




cristina83 09.11.2007 22:03:41

O, Preabunule Parinte, luminatorul Ortodocsilor, Ierarhule al lui Hristos, Nectarie! Stind in fata Tronului lui Dumnezeu, roaga-te neincetat, pt. iertarea pacatelor noastre spre infierea harului. Caci neincetat catre Mintuitorul strigam: Aliluia!

tigerAvalo9 23.12.2008 01:32:59

Citat:

În prealabil postat de icamilin (Post 49273)
Sfantul Nectarie Taumaturgul este unul dintre cei mai iubiti si mai cautati sfinti, de catre credinciosii ortodocsi de pretutindeni. Pelerinii vin cu mare evlavie la Manastirea Sfanta Treime din insula Eghina ca sa se inchine Sintelor sale Moaste si se reintorc la casele lor vindecati sufleteste si trupeste, in functie de propria lor credinta.

R U G A C I U N E

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni NECTARIE, primeste acesta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robii tai, caci catre tine, ca la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand sicatre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: vezi sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi bbele sufletelor si ale trupurilor noastre. Ne rugam tie, sfinte NECTARIE, grabeste de ne ajuta cu neicetatele si sfintele tale rugaciuni si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu ne trece cu vederea pe noi, ticalosii si carbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi vietuiesti luminat in imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat nu a ramas neajutorat. Ca cine te-a chemat pe tine intru ajutor si nu l-ai auzit? Sau cine te-a chemat pe tine, facatorule de minuni, si tu l-ai trecut cu vederea? Sau cine, in dureri fiind si alergand spre ajutorul tau, nu i-ai usurat suferinta?
Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam sa ne vii in ajutor. Am auzit ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Am auzit si ca, din dragoste pentru poporul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarh, de multimea tamaduirilor pe care le-ai facut, nou doctor fara de-arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta nici durere pe care sa nu le poti alina. Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mantuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci pe multi bolnavi i-ai ajutat sa se intareasca in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.
Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. De aceea suntem incredintati ca pe totcel ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei ce alearga la tine. Credinta noastra este slaba, dar fiind scarbiti si in paguba, alergam la tine cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, ne rugam tie, Sfinte Ierarh NECTARIE, ca sa te rogi pentru noi lui Hristos, fiul lui Dumnezeu, Cel Ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri.
Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru-tot-laudatul si preaputernicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor . AMIN


Sa ne rugam cu totii pentru sanatate, acestui mare sfant tamaduitor!
Cu mult drag,icamilin DOAMNE AJUTA !




Icamilin,mi-am notat aceasta rugaciune si am sa o citesc mereu de acum,multumesc,Dumnezeu sa iti deie pace sufleteasca.Doamne ajuta,sarbatori fericite!

geo.nektarios 23.12.2008 01:39:13

...unde este IUBIRE si JERTFA PT APROAPELE este ceva sigur ca Sfantul Nectarie AJUTA si ASCULTA RUGACIUNEA!!! daca facem doar asa, ca sa "ispitim" pe Sfantul, "sa vad dca ma poate vindeca" poti astepta N ani ca nu te asculta... nici macar Sfantul, dar Dumnezeu...? Odata am spus si eu unei persoane ca ma voi ruga pt ea (avea mare nevoie) nici nu am ajuns acasa sa ma pun la rugaciune, ca sunt sunat si imi spune ca s-a trecut totul... am ramas uimit si ma intrebam cum de? si mi-am adus aminte ca o incurajasem pe acea persoana sa aiba nadejde in Dumnezeu si Sf.Nectarie si va fi bine si ma voi ruga si eu... si imediat in mintea mea ma rugasem pt ea... cerusem sa se faca voia lui Dumnezeu... si iata, ca a fost voia Lui... depinde de credinta noastra a fiecaruia! SA NE RUGAM! SA NE RUGAM! SA NE RUGAM!!! Amin!

geo.nektarios 23.12.2008 01:40:27

Eghina - Manastirea Sf.Treime si Sf.Nectarie
 
http://video.crestinortodox.ro/Manas...-20000137.html

geo.nektarios 23.12.2008 01:43:54

Minunea cea mai mare!!!
 
...este un mare Sfant!!! stiti ce m-a uimit pe mine la Sf.Nectarie? RASPUNDE CU IUBIRE DEPLINA!!! Nu pot exprima in cuvinte Iubirea mea pt sfntul, dar eu i-am spus asa in mintea mea: "O, sfinte de mi-ai darui si mie o particica mica din Sf.tale moaste... sunt peste tot... dat pt mine nu ai cat un varf de ac sa imi dai si mie?" asa am gandit... apoi imi ziceam doar asa, ca imi doresc sa am... si dupa ani de "asteptare", anul trecut a randuit Sfantul ca este timpul ca sa imi dea... si iata ca de ziua mea de nastere am primit o particica din Sf.Sale moaste... stiti cata BUCURIE am de atunci??? si nu un varf de ac, ci cat un bob de orez...!!! Frumos nu??? le-am pus in crucea de la gat si le am tot tp cu mine... si mereu suntem in dialog... simt prezenta sa ca aerul ce il respir... Nu va puteti inchipui cat de mult raspunde la Dragostea ce i-o poarta cineva... inmiit fata de iubirea cuiva... ca el e desavarsit, si le are pe cele ale lui Hristos!!!
De aceea va indemn sa va rugati la acest MINUNAt sfant ca rasounde grabnic si mult mai mult decat ne asteptam... dar sa avem grija, ca daca ii cerem ceva si nu ne implineste imediat rugaciunea, asta e pt ca dansul stie ca nu ne este de folos atunci cand cerem, si cand nu ne asteptam, ne da... si atunci iti aduci aminte de rugaciunea ta si te umpli de lacrimi de bucurie ca nu te-a uitat... Este MINUNAT!!!

Sf.Nectarie sa va binecuvinteze pe TOTI!!!

geo.nektarios 23.12.2008 01:45:39

[SIZE=3]Cine poate spune sau sa exprime BUCURIA suflteasca? Nu este om pe acest pamant sa poate marturisi ceea ce simte, asa cum simte!!![/SIZE]
[SIZE=3]Nici eu nu imi pot exprima ce simt in mine pentru acest Minunat Sfant, Nectarie!!! De cand i-am citit viata si am plans ca un copil, atat de mult l-am indragit... Orice fac, gandul meu se indreapta catre acest Sfant... Orice am (bucurie sau necaz) impartasesc aceasta cu Sf.Nectarie... Il simt langa mine ca fiind in realitate... Si nici nu va pot spune ce simt eu din partea Sfantului... E imposibil!!! Daca ar fi sa pot spune, ar iesi sufletul din mine... pt ca e mai presus de trup... si mai presus de mintea omeneasca ca sa poata intelege... Cat de minunat lucreaza acest sfant... si cata delicatete are in tot ce face... e atat de IUBITOR... a atat de prietenos... e atat de bun... e Bunicutul meu!!! Ii simt dragostea precum aerul ce il respir... Dar si asta e prea putin de exprimat... [/SIZE]

[SIZE=3]Minunat este Dumnezeu intru Sfintii Sai!!![/SIZE]

[SIZE=3]Dumnezeu sa va binecuvinteze pt rugaciunile Sf.Nectarie!!!![/SIZE]

geo.nektarios 23.12.2008 02:03:35

5 atașament(e)
Am atasat cateva dintre icoanele si pozele mele cu Sf.Meu drag, NECTARIE, Bunicutul meu!!! iar cine vrea mai multe poate gasi aici http://www.rel.gr/photo/thumbnails.php?album=18

Sa fiti BINECUVANTATI!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:54:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.