Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Biserici unde se slujeste Sfanta Liturghie in noaptea de Craciun (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11427)

Mihailc 06.12.2010 22:59:12

Biserici unde se slujeste Sfanta Liturghie in noaptea de Craciun
 
La Mănăstirea Stavropoleos din București se slujește Liturghia praznicului "Nașterii Domnul" la miezul nopții de Crăciun. Mai cunoașteți parohii sau mănăstiri unde se practică așa ceva?
Ce credeți frățiile voastre, e bine sau nu e bine să se săvârșească Sfânta Liturghie a Întrupării la miezul nopții???

Mihailc 07.12.2010 00:11:11

Haideți fraților, puțin curaj, nu treceți pe alături.
Chiar am nevoie de informațiile cerute în postul anterior!

mihailt 07.12.2010 01:27:04

Eu alte Sfinte Manastiri in Bucuresti unde sa se slujeasca Sfanta Liturghie in noaptea de Nasterea Domnului nu stiu.
Daca e voie sa slujesti Sfanta Liturghie in noaptea de Craciun nu mi se pare nepotrivit aceasta,ca Dumnezeu Iisus Hristos s-a nascut cu trupul din Maica Domnului noaptea din cate zice in Sfanta Scriptura.
Cel putin asa inteleg eu din ce zice la Sfanta Evanghelie dupa Sfantul Evanghelist Luca:
"
8.Și în ținutul acela erau păstori, stând pe câmp și făcând de strajă noaptea împrejurul turmei lor.
9.Și iată îngerul Domnului a stătut lângă ei și slava Domnului a strălucit împrejurul lor, și ei s-au înfricoșat cu frică mare.
10.Dar îngerul le-a zis: Nu vă temeți. Căci, iată, vă binevestesc vouă bucurie mare, care va fi pentru tot poporul.
11.Că vi s-a născut azi Mântuitor, Care este Hristos Domnul, în cetatea lui David.
12.Și acesta va fi semnul: Veți găsi un prunc înfășat, culcat în iesle."

paradosis 07.12.2010 02:17:17

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 310817)
Ce credeți frățiile voastre, e bine sau nu e bine să se săvârșească Sfânta Liturghie a Întrupării la miezul nopții???

In general in manastirile si bisericile ortodoxe se face in ajunul de Craciun priveghi de toata noaptea incepind cu lasatul serii. Acesta culmineaza cu Sfinta Liturghie care incepe undeva dupa miezul noptii si se termina, de obicei, pe la 3 - 4 dimineata. In toate bisericile noastre, cel putin in SUA si Canada se procedeaza asa.

Fani71 07.12.2010 09:41:50

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 310817)
La Mănăstirea Stavropoleos din București se slujește Liturghia praznicului "Nașterii Domnul" la miezul nopții de Crăciun. Mai cunoașteți parohii sau mănăstiri unde se practică așa ceva?
Ce credeți frățiile voastre, e bine sau nu e bine să se săvârșească Sfânta Liturghie a Întrupării la miezul nopții???

La biserica mea de la Bruxelles, si la alte biserici ortodoxe din occident de care stiu (nu romanesti).
Dar se face seara, nu la miezul noptii, ca sa mai poata lumea ajunge acasa (ca multi stau departe).
Da, este corect, pentru ca asa se vede mai bine asemanarea cu Pastele. Craciunul a fost numit si 'Pastile de iarna'.
Oricum, orice liturghie se poate sluji noaptea impreuna cu privegherea, asa se faca la Athos daca nu ma insel.

sophia 07.12.2010 18:33:05

Eu n-am auzit niciodata si nicaieri de slujba de Craciun facuta noaptea.
La noi (si in tara pe unde am fost) se face numai dimineata.
La catolici se face seara. Ei si asteapta miezul noptii spre 25 dec. pentru a anunta Nasterea Domnului si a se felicita.
Oare de ce la El s-au intamplat toate noaptea?
Si pe urma Craciunul este o sarbatoare a familiei, Nasterea se intampina acasa, in sanul familiei.

kotom9 07.12.2010 21:37:04

Dar de Anul Nou cum se procedeaza?
Sunt Biserici/Manastiri in Iasi care slujesc de Anul Nou?

carmina 07.12.2010 21:51:34

Citat:

În prealabil postat de kotom9 (Post 311119)
Dar de Anul Nou cum se procedeaza?
Sunt Biserici/Manastiri in Iasi care slujesc de Anul Nou?

In ultimii ani cred ca in toate manastirile (cel putin din Bucuresti) se savarseste Sf.Liturghie, Te Deum si Moliftele Sf.Vasile in noaptea Anului Nou.

Mihailc 07.12.2010 21:55:04

De anul nou e diferit, în parohii se slujește Te Deum iar în mănăstiri mieznoptica.
După părerea mea e folositor ca la capătul unei zile de ajunare să ne rugăm la Sfânta Liturghie. E bine să fie și așa și altfel.
Dar vreau să aflu și alte argumente și vă mulțumesc că le împărtășiți aici.

carmina 07.12.2010 22:00:06

Am gresit cand am mentionat Sf.Liturghie, ai dreptate.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:55:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.