Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Femeia in familie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18757)

daniel_iustin 27.12.2016 10:46:10

Femeia in familie
 
Mi se pare ca si in randul tinerilor de astazi femeia este vazuta ca o supunere pentru barbat.
Ce fel de rol are femeia in ziua de astazi?

Ceea ce spune Necula este adevarat; imi place raspunsul lui; si eu m-as teme de barbatul care e gata sa moara pentru mine.

https://youtu.be/5-gwz1fdd_k

Seraphim7 27.12.2016 13:01:36

Citat:

În prealabil postat de daniel_iustin (Post 638947)
Mi se pare ca si in randul tinerilor de astazi femeia este vazuta ca o supunere pentru barbat.
Ce fel de rol are femeia in ziua de astazi?

Ceea ce spune Necula este adevarat; imi place raspunsul lui; si eu m-as teme de barbatul care e gata sa moara pentru mine.

https://youtu.be/5-gwz1fdd_k

Femeia poate fi cel mai tulburator lucru pe care l-ai vazut ,sau poate deveni deveni un cosmar.Femeia este mama care te-a crescut,bunica care ti-a facut placinte si fata de care erai indragostit in liceu.Tot femei sunt si cele pe care le ignori sau cele pe care le dispretuiesti.Curve sau sfinte,frumoase sau urate toate au calitatea de a fi femeie.Nu exista familie fara femeie,ea este centrul familiei,tu ca barbat nu stii noci macar unde iti sunt sosetele,ca sa nu intram in ametitoarele sensuri ale conceptului de femeie,familie sau crestinism ortodox ei raportarile sale la acest subiect.

Emanuel971 27.12.2016 13:16:41

Femeia nu trebuie nicidecum dispretuita si tratat ca o sclava.Daca vrei sa stii care ar trebui sa fie si astazi rolul femeii in societate si familie uita-te la scrierile apostolului Pavel la Corinteni

sophia 27.12.2016 14:24:29

N-am inteles prima postare. Cine se supune: femeia sau barbatul?

In ziua de azi femeia nu prea mai este in familie. E plecata la lucru toata ziua. Punct. Se duce in razboaie, face patrula pe strazi si se bate cu raufacatori, se duce in cosmos, face politica, divorteaza etc.

Cum ar trebui sa fie? O stim cu totii.

daniel_iustin 27.12.2016 15:35:47

Am scris eu gresit.
Ma refeream la faptul ca femeia trebuie sa se supuna barbatului.

Copacel 27.12.2016 15:43:20

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 639011)
N-am inteles prima postare. Cine se supune: femeia sau barbatul?

In ziua de azi femeia nu prea mai este in familie. E plecata la lucru toata ziua. Punct. Se duce in razboaie, face patrula pe strazi si se bate cu raufacatori, se duce in cosmos, face politica, divorteaza etc.

Ba se baga acum și în explicarea tainei fecioarei Maicii Domnului.Si are un tupeu mai mult că al diavolului
Citat:

Cum ar trebui sa fie? O stim cu totii.
Cum cum ?

Copacel 27.12.2016 15:44:29

Citat:

În prealabil postat de daniel_iustin (Post 639026)
Am scris eu gresit. De
Ma refeream la faptul ca femeia trebuie sa se supuna barbatului.

Nuuuuuu.Femeia trebuie sa I se supună numai s™i numai bărbatului care se supune lui Hristos .Ta da. !!!

Emanuel971 27.12.2016 16:43:00

Totul se rezuma la scripturi,sau mai simplu,la exemplul Mantuitorului si Fecioarei Maria.Capul oricarui barbat este Iisus Hristos si capul oricarei femei este Fecioara Maria.Putem observa ca in scripturi nu este scris niciunde ca Fecioara Maria vorbea si invata multimile,desi ar fi putut.Tocmai Pavel zice ca femeia nu trebuie sa invete pe altii,sa se ridice peste barbat,etc.

Seraphim7 27.12.2016 16:46:52

Citat:

În prealabil postat de Emanuel971 (Post 639043)
Totul se rezuma la scripturi,sau mai simplu,la exemplul Mantuitorului si Fecioarei Maria.Capul oricarui barbat este Iisus Hristos si capul oricarei femei este Fecioara Maria.Putem observa ca in scripturi nu este scris niciunde ca Fecioara Maria vorbea si invata multimile,desi ar fi putut.Tocmai Pavel zice ca femeia nu trebuie sa invete pe altii,sa se ridice peste barbat,etc.

Erau cam misogini,nu-i asa?:)

Emanuel971 27.12.2016 16:51:53

Citat:

În prealabil postat de Seraphim7 (Post 639045)
Erau cam misogini,nu-i asa?:)

Erau asa cum trebuie,vezi tu,dezvoltarea asta tehnologica ii sminteste pe oameni,nu zic ca e rea,doar ca e o sabie cu doua taisuri,iar omul datorita naturii lui reuseste sa se taie cam mereu.

Seraphim7 27.12.2016 17:34:42

Citat:

În prealabil postat de Emanuel971 (Post 639051)
Erau asa cum trebuie,vezi tu,dezvoltarea asta tehnologica ii sminteste pe oameni,nu zic ca e rea,doar ca e o sabie cu doua taisuri,iar omul datorita naturii lui reuseste sa se taie cam mereu.

Hai sa privim lumea prin ochii nostrii,atunci cand vom vedea nu ne va trebui interpretarea altora.

daniel_iustin 28.12.2016 01:14:27

Poate balanta are rolul ei :)

ioan67 28.12.2016 02:59:34

Voi cei care nu aveți o familie, ascultați ce spune și un familist:
Femeia, ca și bărbatul, este în familie nu ce vrea femeia (sau bărbatul), ci așa cum cere familia.
După chipul Bisericii: nu e Biserica după unul sau altul. Ci unul sau altul, oricare ar fi acela, e după și prin Biserică.
Hristos nu e după El, ci prin ascultare de Tatăl, în Duhul Sfânt.

Anna 01.01.2017 03:26:26

Mai sa fie, vorbind despre femeia in familie, tocmai am citit astazi un blog interesant:

http://mirelapete.dexign.ro/2013/08/...e-gospodina-2/

Si mai este si reversul, plin de umor, dar care pe mine m-a umplut de tristete:

https://ivanuska.wordpress.com/2013/08/04/gospodina/

ioan67 01.01.2017 03:58:54

Acuma, ce să zic... După reputația mea (proastă, în sistemul de valori bulibășit unde îmi duc viața -mă refer la lumea asta întreagă) de misogin (hauzi!!), e cazul să o șterg d-aici cât să nu arunc iar o petardă (că tot e vremea lor!).
Așa că zic cuminte, cât pot de cuminte:
1) Lirica feminină are particularitățile ei. Un parfum, vorba primului articol, inconfundabil... De gospodină, probabil...:) Când spun parfum, asociez asta cu farmec, apropiere, tandrețe etc. La altceva refuz să mă gândesc, nu de alta dar sunt conștient că am reputație de misogin!...:))
2) Feminismul e prea urât ca să mă opresc la el. Puțin îmi pasă că e foarte răspândit. Dealtfel, ce lucru prost și urât nu e azi foarte răspândit? Bunul simț și valorile tradiționale au devenit nu doar o rara avis ci și un moft, căzut în dizgrație...
3) Una peste alta, acord următoarele note (în calitatea mea de profesor incurabil și complet nedorit) celor două articole:
a) nota 3, primului - nu vreau să aduc argumente. Ar putea fi lezant.
b) nota 2, celui de-al doilea.
În total 5, cât să treacă, la pachet, ultimele coșmaruri ale anului trecut.
Să dea Dumnezeu să avem un an mai bun!
Iar pentru asta avem nevoie de mult mai multă luciditate, care nu se obține fără bun simț și niscaiva muncă. Ce, cum? Muncă? Da. Foarte multă muncă. Sufletească, musai sufletească!
La mulți ani!

Anna 01.01.2017 07:48:52

Dar eu nu le-am pus pentru note, ci pentru a aduce in tema anumite mentalitati, viziuni pe care unii oameni le au, si care sunt o realitate.

ioan67 01.01.2017 22:28:24

Da, există aceste mentalități, sunt multe - vrute și nevrute.
Dar ce rost are să aducem în discuție mentalități care ar trebui ignorate când noi nu reușim să încorporăm și să practicăm pe cele cu adevărat folositoare?
Iar dacă tot ați adus în discuție ce pot scrie femeile - sunt o mulțime de femei care scriu admirabil! Și ele vorbesc despre viață, despre sacrificii, despre condiția feminină etc. Și ele abordează subiecte foarte delicate - dragostea, jertfa, dreptatea și nedreptatea, libertatea, credința... Dar cât de frumos o fac!
Eu m-aș bucura să aduceți texte scrise de astfel de femei, cu adevărat nobile și darnice, câtă vreme avem, slavă Domnului, o mulțime printre noi.
Sunt femei care au diverse profesii, vârste diferite, condiții sociale dintre cele mai diverse și care ne bucură sufletul, atât nouă bărbaților cât și femeilor, inclusiv copiilor.
Așa bine ar fi să le citim mărturisirile, dilemele, soluțiile!
Asta vroiam să zic...:)

simpllu 01.01.2017 23:55:59

"Azeam glasurile și râsetele copilașilor mei din curte...mă gândeam cu disperare că cele trei luni pe care le mai aveam de trăit vor trece extrem de repede, și ei or să rămână, brusc și fără explicații, fără mămică, și or să alerge prin curte și or să întrebe zilnic de mămica lor, și soțul n-o să poată să-i facă să înțeleagă...să înțeleagă ce? Ce puteam aștepta de la o fetiță de 5 ani, sau de la un băiețel cu sindrom Down, cum puteam aștepta să înțeleagă că Dumnezeu, în marea lui milostivire față de mine, mi-a dat această boală ca pe o ultimă speranță sau șansă?

Ei aveau atâta nevoie de mămica lor: să o pipăie, să o muște, să o gâdile, să o îmbrățișeze, să o simtă palpabil și concret lângă ei.
Apa fierbinte îmi curge pe trup, și parcă n-are nici un efect asupra inimii mele.

Sânt atât de tristă și de înghețată încât simt tot mai acut nevoia de a mări gradele la apă. Si e tot mai fierbinte...și mai firbinte...până când, deodată, realizez grozăvia întregii situații, realizez și văd iadul inimii mele, care tot mă îngheța și care mă făcea să tremur de atâta timp, frigul acela de ani de zile, frigul acela existențial și copleșitor...

Și atunci pentru primă dată, am urlat...am urlat către Dumnezeu, cerându-mi iertare din toată inima mea înghețată...Eram goală în fața Lui, atât la trup cât și la suflet..."Iartă-mă, Doamne!", urlam eu, căzând în genunchi, iar apa care devenea tot mai fierbinte îmi ardea de acum spatele cocoșat de atâtea păcate, îl ardea cu o forță năvalnică. Dar eu fierbințeala apei nu o mai simțeam deja, nu mai simțeam decât greutatea fără margini a unei inimi în care tristețea se pietrificase...și urlam, și mă apucase urletul către Dumnezeu și către Măicuța lui într-un moment absolut deloc demn, într-un moment și într-un spațiu aproape de neconceput: într-o cabină de duș, în care aveam să realizez că degeaba, absolut degeaba aș fi trăit lângă copilașii mei dacă n-aș fi trăit în primul rând pentru și în Dumnezeu."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 191-192)

simpllu 02.01.2017 00:11:03

"Mă ridic și încep să urc. Nu știu cât o să mai rezist. Simt că fac implozie și din mine or să se împrăștie milioane de particule, toate pline de dor, de dor și de recunoștință pentru acești eroi ai copiilor mei.

Urc și privesc crucea. Mă așteaptă răbdătoare, așa cum m-a așteptat o viață… Mă așteaptă să o iau cu o bucurie a asumării, așa cum ar face orice creștin adevărat.

Cancerul era al meu și numai al meu, făcea parte din toată ființa mea, cancerul poate eram eu, dar poate că-mi era prea frică să recunosc asta… și de ce nu, poate că el era speriat de mine, că de atâția ani fusese și el destul de hăituit și hărțuit de mine. Și pentru prima dată simt o milă teribilă față de toate acele celule bolnave, care se încăpățânau cu îndârjire să trăiască. Dacă Dumnezeu îngăduise să trăiască în mine, de ce nu m-aș bucura cu adevărat? [....]

Nu știam de ce nu am murit atunci....privesc la toți cei cinci copilași ai mei. Privirile lor parcă mă imploră să mai rezist, să mai respir încă. Sânt plină toată de dor, mă ridic cu greu și încep să urc din nou...puțin câte puțin...Sunt trasă în sus de puterea crucii, sânt trasă în sus de dragostea copiilor și a bărbatului meu.

"Slavă ție Doamne!", mai apuc să zic, și pentru prima dată mi-am iubit boala, mi-am iubit cancerul, mi-am iubit suferința, suferințî care de acum parcă era brăzdată de frânturi de bucurie.

Urcam...urcam... urcam spre cer, urcam spre asumare...urcam spre cruce..."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 197-198)

ioan67 02.01.2017 00:18:14

.......... Da!........

simpllu 02.01.2017 01:14:14

Impresionant mod de asumare a suferinței.

simpllu 02.01.2017 01:23:54

Creșteau amândoi, îi alăptam pe amândoi, noaptea unul era pe pernă, unul era la piept. Somnul nu mai exista decât într-o mică măsură. Dar nu mai conta nimic. Eram atât de fericiți și de împliniți! Atâta bucurie ne dăruise Dumnezeu... Nu mai simțeam oboseala, nici somnul, nici alte griji lumești. Viața noastră nu mai exista decât undeva între Maria și Antonie, Antonie și Maria, până când... până când, evident, la 40 zile, apar alte două linii pe testul de sarcină. Sânt din ce în ce mai gravidă. Soțul mă ia în brațe și mă învârte într-un iureș nebun. "Dragostea mea, ești sigură?... E cel mai frumos dar..."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 48)

simpllu 02.01.2017 01:30:52

"Maria, fetița cea mare, are 3 ani, Antonie 2 ani, iar Nectarie 1 an. Îl legăn și îl alăptez aproape continuu. De fapt și pe Antonie, la aproape 2 ani, tot îl alăptez, că nici o metodă nu a mers pentru a-l înțărca. Oboseala mă disperă, mai ales noaptea, dar nu renunț. Sunt obsedată să-i alăptez. Nectarie nu adoarme decât legănat pe picioare."

("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 55)

ioan67 02.01.2017 03:12:34

Da.....:)
Acum, ce să zic... Poate că astfel de mărturisiri sunt mai greu de înțeles din afara experierii lor.
La prima vedere, astfel de situații le pot speria pe femeile tinere, care nu au copii deocamdată sau chiar pe femeile care au traversat (prost) maternitatea.
E similar cu a găsi o noimă în altfel de comportamente cum ar fi, de pildă, să nu dormi un an sau doi decât cu capul pe o piatră sau în picioare sau legat cu lanțuri etc.....:) (mă refer la asceză, nu la altele...:))
Cum să faci așa ceva? - ne șoptește bunul simț...

Eu însă am descoperit că experiențele văzute din afară / de o altă persoană, nu pot fi bine înțelese oricât ne-am strădui. Ceva în noi rămâne sceptic, în îndoială față de "ciudățeniile" astea. Și e firesc așa.
Dar pentru cei care experiază iubirea jertfelnică cred că nimic nu e mai frumos, mai dătător de împlinire și bucurie decât tocmai aceste conduite (care ne pot părea) extravagante.

P.S. Chiar acum, soția mea alăptează pe Nicolae și veghează pe Maria care are febră. I-am dat eu mai devreme tratamentul... Mă gândesc că Ruxandra a alăptat în ultimii 11 ani nu mai puțin de 8 ani încontinuu...:) Din care 6-7 ani în paralel cu serviciul... Și câte nopți o fi dormit, numai ea știe. Eu doar bănuiesc...:) Dar în ciuda unor dificultăți așa de mari, ea pare mai tânără și mai frumoasă ca acum 11 ani!... Cu siguranță e mai sănătoasă, mai puternică. Este rodul dragostei părintești, pe care femeile/mamele o cunosc cel mai bine.
E o adevărată minune și, s-o spun pe șleau, fericire! La care noi bărbații suntem, cel mult, martori binevoitori. Și iremediabil puțin înțelegători...:)

Anna 02.01.2017 05:43:47

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 639540)
Da, există aceste mentalități, sunt multe - vrute și nevrute.
Dar ce rost are să aducem în discuție mentalități care ar trebui ignorate când noi nu reușim să încorporăm și să practicăm pe cele cu adevărat folositoare?
Iar dacă tot ați adus în discuție ce pot scrie femeile - sunt o mulțime de femei care scriu admirabil! Și ele vorbesc despre viață, despre sacrificii, despre condiția feminină etc. Și ele abordează subiecte foarte delicate - dragostea, jertfa, dreptatea și nedreptatea, libertatea, credința... Dar cât de frumos o fac!
Eu m-aș bucura să aduceți texte scrise de astfel de femei, cu adevărat nobile și darnice, câtă vreme avem, slavă Domnului, o mulțime printre noi.
Sunt femei care au diverse profesii, vârste diferite, condiții sociale dintre cele mai diverse și care ne bucură sufletul, atât nouă bărbaților cât și femeilor, inclusiv copiilor.
Așa bine ar fi să le citim mărturisirile, dilemele, soluțiile!
Asta vroiam să zic...:)

Va spun sincer ca nu prea stiu, si eu as vrea sa le citesc. Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

In privinta articolelor pe care le-am postat, primul l fi avand tot felul de pacate, si in nici un caz nu l-am pus pentru valoarea literara sau cine stie ce valoare morala, eu l-am postat pentru ce am vazut bun, adica ce a insemnat grija mamei in viata cuiva. In sensul ca stiu si eu din experienta cat de mult inseamna o mama dedicata familiei, care face cu dragoste tot ceea ce inseamna a fi "gospodina", cat de mult inseamna atmosfera creata in casa prin grijile astea lumesti. Stiu si ce inseamna sa-ti fie dor cateodata de asta, desi doar temporar. O fi partea noastra sentimentalismele, platitudinile de tot felul, dar totusi cand grijile astea lipsesc, se simte.

Iar al doilea articol era mai mult pentru mila.

Dar fiecare cu perceptiile sale.

gpalama 02.01.2017 10:17:02

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 639589)
("Cancerul, dragostea mea", Mioara Grigore, pag. 55)

Exista vreun thread 'Bun de citit'? in care fiecare sa adauge carti interesante pe diferite tematici/un rezumat scurt?

simpllu 02.01.2017 12:01:54

Vezi "Apariții editoriale", altceva nu știu.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...tii+editoriale

CristianR 02.01.2017 12:17:09

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 639606)
Exista vreun thread 'Bun de citit'? in care fiecare sa adauge carti interesante pe diferite tematici/un rezumat scurt?

Ăsta ar fi cel mai aproape: Ce cărți am mai citit.

simpllu 02.01.2017 12:22:29

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 639599)
Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

O să apară și volumul II, eu îl aștept cu nerăbdare. Din câte am înțeles, o să fie descrisă trecerea la cele veșnice a mamei eroine, Mioara. Domnul să o odihnescă în pace! Frumos exemplu de dăruire, de jertfă. Eu am apreciat deschiderea și curajul ei de a scrie...cred că sunt multe mame care au trecut sau trec prin ceea ce a trecut Mioara, exceptând boala. Avem și aici un exemplu viu, Ruxandra.

Consider că este o carte de excepție. După lecturarea acestei cărți se schimbă ceva în tine. :)

https://www.youtube.com/watch?v=06N9BSyVbn4

https://www.youtube.com/watch?v=cWMM7DPyeLw

sophia 02.01.2017 14:56:44

As vrea sa intreb pe simpllu, daca el a cunoscut/ingrijit vreodata un om bolnav, mai ales de boala a carei nume nici nu vreau sa-l numesc.

Eu am cunoscut si am avut si in familie om bolnav de ingrijit si am vazut multe feluri de suferinta.
De aceea eu asa carti nu pot citi. Pana si titlul imi face rau.
Si nu recomand nimanui sa citeasca asa ceva. Mi se pare ca sunt suferinte private ale unor oameni si este nevoie de sfera privata.

Nu reusesc nici sa inteleg de ce se scriu aceste carti si de ce plac unora.
Ah, daca sfarsitul este fericit, atunci se poate cumva ca aceste carti sa ajute pe altii aflati in asemenea situatii. Sa le dea curaj.

Stiu, viata este grea si adeseori se ajunge la lucruri de neimaginat.
Acum nu stiu daca chiar trebuie sa ne uitam numai la asta si sa ne distrugem sufletele, sau dimpotriva sa privim si la partea frumoasa a vietii si sa capatam forta sa luptam. Sincer, nu stiu.

Si oamenii sunt diferiti. Se vede ca sunt unii tari care nu sunt atinsi de nimic si altii (ca mine) care din orice atingere sunt traumatizati iremediabil.
De aceea ma gandeam sa-l rog pe simpllu sa nu mai puna astfel de carti aici. Sper ca familia respectiva sa-si fi gasit linistea si echilibrul pana la urma. Nu stiu cine va scrie volumul urmator, dar daca e cineva din familie, iar ma intreb cata tarie trebuie sa aibe. Sigur se poate scrie cu scop terapeutic, dar atunci nu e musai sa faci si public.

Revenind la topic, as vrea sa spun ca orice femeie are valoarea ei, in familie si in afara. Nu numai mamele.
Si trebuie respectate si ocrotite. Si asta trebuie sa inceapa de la ele insele. Nu stiu daca valoarea unei femei consta numai in a face intr-una copii si a alapta.
Nu stiu daca numai pentru asta trebuie ele sa existe in familie. Mi se pare ca exagereaza si barbatii care le tot cer acestea, dar nici ele insele nu se cunosc (suficient). Poate o abstinenta sau un echilibru ar fi bun(a) pentru toti - si pentru femeie si pentru barbat si pentru copii (frati).
Femeia si oricare om are valoare pe ansamblu prin tot ceea ce este si ofera: fizic, mental, spiritual, afectional.

Si ma intreb iar, daca totusi asa este normal si bine intr-o familie, de ce nu le este dat la toate familiile.

Dar asa cum am spus femeia nu e numai mama si are o valoare mai mare, pe care trebuie s-o si gaseasca in timp.
Si nu, nu va ganditi aici la cariera. Si o femeie casnica poate face multe (in afara de copii)...

ioan67 02.01.2017 15:36:04

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 639599)
Va spun sincer ca nu prea stiu, si eu as vrea sa le citesc. Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

In privinta articolelor pe care le-am postat, primul l fi avand tot felul de pacate, si in nici un caz nu l-am pus pentru valoarea literara sau cine stie ce valoare morala, eu l-am postat pentru ce am vazut bun, adica ce a insemnat grija mamei in viata cuiva. In sensul ca stiu si eu din experienta cat de mult inseamna o mama dedicata familiei, care face cu dragoste tot ceea ce inseamna a fi "gospodina", cat de mult inseamna atmosfera creata in casa prin grijile astea lumesti. Stiu si ce inseamna sa-ti fie dor cateodata de asta, desi doar temporar. O fi partea noastra sentimentalismele, platitudinile de tot felul, dar totusi cand grijile astea lipsesc, se simte.

Iar al doilea articol era mai mult pentru mila.

Dar fiecare cu perceptiile sale.

Am acceptat tematica și conținutul, mi-a displăcut puternic stilul. De aici reacția, poate exagerată, mă iertați.

P.S. Îmi amintesc că am citit anii trecuți o "apocrifă", Evanghelia după nu mai știu cine... Faptele descrise erau cam aceleași din cărțile canonice. Ici și colo câteva "inovații", care nu consonau cu tonul Răstignirii și Învierii. Iar aceste adaosuri și tonul general al scrierii mi s-au părut respingătoare, falsificatoare încât am cunoscut iarăși cât e de important modul în care scriem. Cartea aceea era un fals grosolan, tocmai prin efluviile emoțional-imaginative, de melodramă ieftină, care o ciopârțeau pamponînd-o ca pe un papițoi.

Nu doar femeile scriu uneori prost, deși vor să transmită ceva bun. Și bărbații fac asta, desigur. În fond, e vorba de a nu părăsi sfânta sobrietate, de a doza bine ingredientele emoționale dacă nu voim să stâlcim mesajul și să obținem efectul invers în cititor.
Arta e sensibilitate frumos condusă, iar eu am năzuința asta irațională (recunosc) de a găsi în orice text scris de o femeie (fie ea și gospodină...:)) ceva frumos, ceva autentic, bine îngrijit, și astfel lipsit de vulgaritate și grosolănie. Iar acestea din urmă nu constau neapărat în înjurături sau vorbe aspre, cât într-o stare de spirit duplicitară, murdară, care se descoperă lesne cititorului receptiv.

ioan67 02.01.2017 16:01:10

Legenda spune că Agatha Christie l-a creat pe Hercule Poirot între mai multe oale cu ciorbă și stive mari de rufe...:)
Ce de femei remarcabile sunt în literatură! Cum de nu le citiți?
În fiecare țară sunt numeroase autoare de eseuri bune, povești și povestiri, nuvele, romane, poezie... Ca să nu mai amintesc pe autoarele cărților de psihologie și psihanaliză...:)
Cărțile bune scrise de femei (măritate sau nu, tinere ori bătrâne) umplu oricînd o bibliotecă pe care n-o poate citi nimeni, în întregime, chiar de și-ar dedica întreaga viață acestei întreprinderi.
Eu însumi, bărbat dedat la cărțile bărbaților, am citit cu satisfacție numeroase cărți (și articole, studii, diverse însemnări) ale unor scriitoare de la noi sau din întreaga lume.
E de mirare când spuneți că nu ați găsit texte remarcabile, foarte frumoase și folositoare, avînd ca autor o femeie.
Hîm... Sunt pline bibliotecile!....

simpllu 02.01.2017 16:28:24

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 639624)
As vrea sa intreb pe simpllu, daca el a cunoscut/ingrijit vreodata un om bolnav, mai ales de boala a carei nume nici nu vreau sa-l numesc.

Da, Sophia. Am cunoscut, dar nu am îngrijit, ci am fost îngrijit de un bolnav de "boala fără nume", eu fiind copil. :)
Slavă Domnului pentru toate!

Demetrius 03.01.2017 01:43:10

Marire Tie, Doamne, marire Tie!

ioan67 03.01.2017 17:43:42

Citat:

În prealabil postat de Emanuel971 (Post 639043)
Capul oricarui barbat este Iisus Hristos si capul oricarei femei este Fecioara Maria.

.......:)) Asta e tare de tot, frate!
Nu mi-ar fi trecut prin ...cap, recunosc.

ioan67 03.01.2017 18:04:34

Citat:

În prealabil postat de Copacel (Post 639029)
Femeia trebuie sa I se supună numai si numai bărbatului care se supune lui Hristos.

Măi Copăcele, am vrut de multe ori să comentez afirmația asta a ta, pe care mult o prețuiești, dar m-am abținut. Am așteptat să o comenteze alții mai vrednici decât mine.
Dar pentru că nu a voit nimeni până acum, iată că fac eu, deocamdată, o precizare preliminară: un astfel de gând e o portiță nesperată pentru nesupunerea femeii și o garanție sigură pentru erezie.
Dacă dai semne că îți înțelegi greșeala, mă voi bucura și nu voi mai comenta.
Dacă nu, voi încerca să îți arăt pe cât mă țin puterile că afirmi un lucru foarte nepotrivit pentru un mădular al Bisericii.

ioan67 05.01.2017 04:41:51

O femeie bineplăcută Domnului.
Cu siguranță, catafatic și apofatic!!!
https://www.youtube.com/watch?v=OZvv...=RD0nDIzQxHbZg
https://www.youtube.com/watch?v=zlTo...=RD0nDIzQxHbZg

Demetrius 05.01.2017 06:58:20

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 639624)
Nu stiu daca valoarea unei femei consta numai in a face intr-una copii si a alapta.
Nu stiu daca numai pentru asta trebuie ele sa existe in familie. ...

Oare de ce crezi ca e scris in Evanghelie:

21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.(Mt14,21)care nu se spune(nu conteaza) cati erau.



Citat:

Dar asa cum am spus femeia nu e numai mama si are o valoare mai mare, pe care trebuie s-o si gaseasca in timp....
Asta-i un gandul unei orgolioase revoltate.

Mai valoroasa ca o mama e numai monahia-fecioara; mama se sacrifica/jertfeste in aceasta lume pentru copiii ei, monahia sacrifica/jerfeste aceasta lume pentru Hristos.

Anna 09.01.2017 00:53:50

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 639639)
Legenda spune că Agatha Christie l-a creat pe Hercule Poirot între mai multe oale cu ciorbă și stive mari de rufe...:)
Ce de femei remarcabile sunt în literatură! Cum de nu le citiți?
În fiecare țară sunt numeroase autoare de eseuri bune, povești și povestiri, nuvele, romane, poezie... Ca să nu mai amintesc pe autoarele cărților de psihologie și psihanaliză...:)
Cărțile bune scrise de femei (măritate sau nu, tinere ori bătrâne) umplu oricînd o bibliotecă pe care n-o poate citi nimeni, în întregime, chiar de și-ar dedica întreaga viață acestei întreprinderi.
Eu însumi, bărbat dedat la cărțile bărbaților, am citit cu satisfacție numeroase cărți (și articole, studii, diverse însemnări) ale unor scriitoare de la noi sau din întreaga lume.
E de mirare când spuneți că nu ați găsit texte remarcabile, foarte frumoase și folositoare, avînd ca autor o femeie.
Hîm... Sunt pline bibliotecile!....

Trebuie sa recunosc ca nu mai prea citesc...

AlinB 09.01.2017 01:40:07

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 639768)
Măi Copăcele, am vrut de multe ori să comentez afirmația asta a ta, pe care mult o prețuiești, dar m-am abținut. Am așteptat să o comenteze alții mai vrednici decât mine.
Dar pentru că nu a voit nimeni până acum, iată că fac eu, deocamdată, o precizare preliminară: un astfel de gând e o portiță nesperată pentru nesupunerea femeii și o garanție sigură pentru erezie.
Dacă dai semne că îți înțelegi greșeala, mă voi bucura și nu voi mai comenta.
Dacă nu, voi încerca să îți arăt pe cât mă țin puterile că afirmi un lucru foarte nepotrivit pentru un mădular al Bisericii.

Ceva dreptate are, daca ala vrea sa o duca la un club de swingeri, are tot dreptul sa se opuna, nu?

Pe de alta parte daca foloseste nedesavarsirea morala a celuilalt ca pretext pentru propriile nebunii iara nu e bine..
Dar asta este, ca sa fim onesti, un caz foarte rar.

Daca femeia are propria masura duhovniceasca, nu va face ne-ascultare decat in masura in care ceea ce i se cere este imoral si nu va folosi slabiciunile din statutul spiritual al celuilalt ca o scuza pentru a tine mortis de propria agenda pe care nu o poate justifica altfel.

Daca nu are masura duhovniceasca ei bine..orice scuza pentru a-si face propria voie, oricat de stupida, poate fi la fel de buna.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:39:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.