Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

cristinamaria 31.01.2010 02:46:33

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 204721)
In cele mari e mai multa zarva decat in cele mici.
In cele mici, lucrurile se aseaza de la sine, daca preotul trece peste rusine si "educa" oamenii sa fie cuminti si odihnitori unii altora.

Cat despre incalzire... in cele mici, cativa oameni se incalzesc de la sine, caci nu e spatiu mult.
Cat despre marime... citeste articolul acesta "Bisericutele noastre". Este de Constantin Noica.

Locurile mici si calde, acestea sunt izvoare de vietuire curata.
Sa luam aminte la mai toate vechile manastiri si biserici. Erau atat de mici in toate cele fizice, dar atat de mari in cele ale Duhului.
Nu gigantisme si prost gust, nu marimi impresionante, dar seci pana in "maduva" pietrei reci.

Bine spui: "Daca exista iubire intre cei prezenti nici nu se simte inghesuiala."

Ce frumos sa faci referire la acest articol!! Eu l-am recitit de multe ori, este un text deosebit, il alatur cu Elogiul satului romanesc de Lucian Blaga http://www.scribd.com/doc/19386030/L...tului-Romanesc

Imi amintesc ca iarna trecuta am fost la slujba cu bunica in biserica din satul ei, in care incalzirea se face cu 2 sobe mici cu lemne, una pusa acolo unde stau barbatii si una unde stau femeile, cu toate astea in biserica era un frig crancen (in altar nu e caldura deloc). In biserica erau putini oameni, dar a fost una dintre cele mai sincere slujbe la care am participat. Nici o urma de fast, oamenii traiau slujba nu doar o ascultau, stiau randuiala lucrurilor si locul lor intre aceste lucruri, totul fara emfaza si extrem de natural, parca asa era de cand lumea. Sper sa ajungem si noi la un astfel de echilibru... dar nu cred ca in orase, mai ales in Bucuresti unde stau eu, e posibil.

maria32 07.02.2010 01:01:12

Anumite aspecte care tin de institutionalizarea bisericii nu le inteleg si ma deranjeaza.
De ex. Nu scrie nicaieri de care parohie apartii. Si nu mi se pare normal sa fiu obligata sa chem un preot sa faca sfestanie la mine acasa doar de la parohia de care apartin.
Am vrut sa-mi faca sfestanie parintele meu duhovnic si, desi biserica unde slujeste el este destul de aproape de locuinta mea, am aflat ca NU SE POATE! Ca asa e regula. Vine acasa doar preotul de la biserica de care apartii. Stiu ca sfintirea casei se face la fel indiferent de cine este preotul care o slujeste dar mi s-ar parea normal sa poti sa alegi tu cine sa fie acesta daca tot avem libertatea sa ne alegem duhovnicul de la orice biserica.

Damax 07.02.2010 13:25:14

Nu-mi plac preotii care isi "infrumuseteaza" bisericile cu orice "imagine", "obiect de arta" sculptat, pe scurt, cei care habar nu au de traditia bizantina, cel putin pe latura artistica. Or fi 90% dintre ei?
Nu-mi plac preotii care slujesc in biserici monumente-istorice dar comanda mozaicuri oribile pentru pridvorul deschis, cei care nu au capacitatea de a intelege totalitatea valorilor unei decoratii vechi chiar in situatia cand aceasta a suferit degradari specifice. Sa fie oare 99% dintre ei?

Jane Says 07.02.2010 13:59:15

Sigur nu-s 99% si nici 90% :)
Sunt frumoase corurile, aduc o senzatie de maretie, dar parca in sinea mea tanjesc dupa intimitatea si taina insuflate de doar cateva voci la strana :(( In orasul meu de bastina cam toate bisericile au doar cateva voci, dar aici, in orasul mare si civilizat, pe unde merg dau de coruri si parca-mi lipseste ceva.

hanico 07.02.2010 14:45:35

Unde sunt tatii?
 
Da, Maria are dreptate, predicile ar trebui sa fie si moralizatoare, numai ca oamenii care bat cu pumnul in masa, vin bautii si terorizeaza familiile nu prea vin si la biserica.
Pentru asta ar trebui stimatii preoti sa cunoasca mai bine familiile din comunitate si in fiecare duminica sa viziteze cite una si sa spovedeasca pe rataciti, daca le zice in biserica, nici unul nu va lua lectia de morala la modul personal.
Macar in parohiile mai mici de s-ar face asta ar fi mai putine stiri cu scene de violenta in familie la televiziune!

maria32 07.02.2010 15:03:11

Da, sunt de acord. De cele mai multe ori, pacatosii nu vin la biserica sa asculte predica. Azi parintele ne talcuia cele spuse de Domnul Iisus "de n-ati facut acestea (faptele bune, sa-i imbracam pe cei goi, sa-i hranim pe cei flamanzi, sa-i ingrijim pe cei bolnavi, etc) acestor frati mai mici ai mei, Mie nu Mi-ati facut". Si eu chiar la asta ma gandeam. Cei care erau acolo prezenti in biserica si participasera la Sfanta Liturghie erau 90% oameni credinciosi si cu frica de Dumnezeu care in mod sigur se straduiesc atat cat pot sa-si iubeasca si sa-si ajute aproapele.
Dar cum sa ajunga aceste cuvinte intelepte la cei din afara bisericii? La cei care nu vin la Slujba? Putini mai sunt preotii care mai merg prin parohie sa stea de vorba cu enoriasii lor daca acestia nu vin la biserica.

windorin 09.02.2010 10:43:26

Citat:

În prealabil postat de cristinamaria (Post 206556)
Ce frumos sa faci referire la acest articol !
Eu l-am recitit de multe ori, este un text deosebit, il alatur cu "Elogiul satului romanesc" de Lucian Blaga.

Iti multumesc pentru link. Nu stiam de aceasta scriere.
Asa ma cuprinde un dor, uneori, de lucrurile simple si calde ale omului natural.
Cand pasesc pe pamant, mai ales, ma cuprinde o emotie de nespus.

Hartford 10.06.2010 03:58:29

eu cred
 
Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 204601)
in biserica: nu imi place lipsa de randuiala, oriunde ar trebui ea sa existe (de la asezarea si comportamantul credinciosilor pana la diferite detalii care conduc spre zona kitsch-ului)

Rinduiala, ordinea si disciplina in biserica eu cred ca face parte din responsabilitatile parintelui, el trebuie sa vorbeasca credinciosilor si poate le intra pe urechi.

costel 10.06.2010 15:05:44

Nu-mi place sa vad ca oamenii pun langa o icoana flori din plastic (kitsch-uri). Nu am cumparat niciodata flori din plastic, deci, nici nu am daruit cuiva asa ceva. Daca vom incuraja aceste practici, nu ar fi exclus sa primim in Vinerea Patimilor flori din plastic de pe Sfantul Epitaf.

IonelS 24.09.2010 09:54:30

Sunt luptate numai acele biserici unde omul se poate mantui, de unde si circaria din biserica noastra..Crestinul este luptat peste tot , inclusiv in biserica..Inseamna ca inca suntem pe drumul cel bun, ca avem valoare ca biserica.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:45:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.