Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

glykys 20.01.2012 12:51:26

Citat:

În prealabil postat de ioan cezar (Post 423279)
In public (pe strada etc.) am depasit jena sau momentul de impas in genul descris mai sus.

Oricum, buna situatie pentru invatare, prilej de folos, slava lui Dumnezeu pentru acest incident fericit, prin meditatia care i-a urmat... :)!

Rabdare, rabdare, rabdare!
Trebuie masura in toate.
Ne-am adunat cu totii in numele lui Hristos. S-a simtit comuniunea.
Nu cred ca erai cand Tudor, dupa ce si-a facut foarte evlavios semnul crucii la masa, s-a dus la surioara lui si a ajutat-o si pe ea sa se inchine. Aveau niste fete luminoase amandoi si aia mica zambea foarte incantata. Facea cat nu stiu cate ore de rugaciune.
Ti-am spus ce frumos zice par. Paraian, dacă te rogi numai când te rogi, de fapt, nu te rogi deloc.
Lasa, ca remediem la viitoarea intalnire.
Rabdare pana atunci, nimeni nu creste peste noapte!

MariS_ 20.01.2012 14:05:56

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 423437)
Rabdare, rabdare, rabdare!
Trebuie masura in toate.
Ne-am adunat cu totii in numele lui Hristos. S-a simtit comuniunea.
Nu cred ca erai cand Tudor, dupa ce si-a facut foarte evlavios semnul crucii la masa, s-a dus la surioara lui si a ajutat-o si pe ea sa se inchine. Aveau niste fete luminoase amandoi si aia mica zambea foarte incantata. Facea cat nu stiu cate ore de rugaciune.
Ti-am spus ce frumos zice par. Paraian, dacă te rogi numai când te rogi, de fapt, nu te rogi deloc.
Lasa, ca remediem la viitoarea intalnire.
Rabdare pana atunci, nimeni nu creste peste noapte!

Draga Cezar, acum inteleg si sunt total de acord cu glykys si N.Priceputu, ba chiar as indrazni sa spun ca rugaciunea voastra a fost chiar dragostea care v-a unit acolo. Atat doar, ca rugaciunea era in inima voastra si n-ati mai rostit-o cu buzele. Nu-i necaz mare, stai linistit, invers ar fi fost mai rau, daca era doar cu buzele si n-ar fi fost in inima.
Har, smerenie si jertfa de sine.

cristiboss56 20.01.2012 14:22:47

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 423437)
Rabdare, rabdare, rabdare!
Trebuie masura in toate.
Ne-am adunat cu totii in numele lui Hristos. S-a simtit comuniunea.
Nu cred ca erai cand Tudor, dupa ce si-a facut foarte evlavios semnul crucii la masa, s-a dus la surioara lui si a ajutat-o si pe ea sa se inchine. Aveau niste fete luminoase amandoi si aia mica zambea foarte incantata. Facea cat nu stiu cate ore de rugaciune.
Ti-am spus ce frumos zice par. Paraian, dacă te rogi numai când te rogi, de fapt, nu te rogi deloc.
Lasa, ca remediem la viitoarea intalnire.
Rabdare pana atunci, nimeni nu creste peste noapte!

Nici nu avem ce remedia defapt , căci Dumnezeu ne-a dus la Ioan , și nu cred că cineva dintre noi nu L-a avut mereu în suflet și-n minte pe Dumnezeu pe tot parcursul întâlnirii noastre. Apoi, mai toate discuțile noastre au fost în mare parte despre credință , căci nu am făcut nici politică și nici circotecă. A fost o întâlnire deosebită, scurtă , dar deosebită . Cred că și o rugăciune de mulțumire era de ajuns! Data viitoare o vom face cu siguranță !

ioan cezar 20.01.2012 17:58:05

Postarile voastre m-au linistit, multumesc mult..:)
(A ramas doar ca sunt necajit pentru conflictul din mine, pe care l-am constientizat cu amaraciune. Asa e cand descoperi ceva care iti raneste frumoasa imagine de sine... Si e bine asa, am aflat, cum zicea si Ovidiu, unde am de lucru. Slava Domnului! )
Cat priveste intalnirea, categoric a fost o atmosfera calda, asteptarile mele au fost implinite si am aflat, cu bucurie, ca si ale voastre. Pentru un debut, pe ansamblul grupului eu nu aveam deloc vreo "pretentie". Scopul mi-a parut ca este bucuria de a ne intalni, de a ne cunoaste fata catre fata, nu doar de pe forum, de a face unele impartasiri. Intru Hristos ne-am adunat! ("ce mai adunatura!", va amintiti? ...:))))

Speram sa iasa un subiect mai general din intamplarea cu caracter particular/personal. Propun sa lasam in urma momentul de start si sa calatorim mai departe, poate pe firul sugerat de Arwein. Avem acolo o evaluare, un moment sa zic asa de diagnostic, o interpretare. Cum ar fi oare solutiile?
Problema nu imi pare ca noi sa cautam nod in papura in Biserica (lasam pe altii, ca oricum sunt destui care gasesc sa isi ocupe timpul si sufletul cu astfel de lucruri, spre nenorocul lor si spre folosul nostru).
Ci sa intelegem ce ni se intampla uneori, dincolo de aspectele oarecum formale, necesare dealtfel (care sunt fixate solid, in baza Sfantei noastre Traditii vii, intru mantuire).
Pentru dezvoltare personala si optimizare a relatiilor dintre noi, consider ca e nevoie de un dram de constientizare a unor "pestisori" sau, uneori, chiar "rechini" de sub pres...
Este opinia mea, poate nu tocmai cea mai potrivita. Ma iertati, fratilor si surorilor!

Hristos in mijlocul nostru!
Sa ne rugam unii pentru altii. AMIN+

tabitha 20.01.2012 18:31:06

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 423373)
Nimic nu este intamplator. Decat sa fi clevetit in continuare, rugaciunea a fost mult mai potrivita, desi tie ti s-a parut nepotrivita invitatia. Ceea ce ai simtit nu este neaparat realitatea. Atunci cand avem sanatatea duhovniceasca pe toate le vedem bune.

Nu era de fapt cleveteala, doar ca incepuse sa-mi dea unele detalii din viata personala de ma luase cu fiori pe sira spinarii (si era ziua in amiaza mare). Poate sunt eu prea slaba de inger.
Aparentele sunt de multe ori inselatoare, oamenii nu sunt ceea ce par, dar sunt totusi amanunte care ii tradeaza.
Paraclisul Maicii Domnului este o rugaciune lunga, si sincer, nu m-am simtit in comuniune in acel loc, desi cum am spus era casa plina de icoane (unele din acelea mari, cum am vazut numai in biserica).

Ana Tr. 26.01.2013 21:42:49

Citat:

În prealabil postat de iosif (Post 8750)
Biserica in latura ei umana se confrunta cu mai multe dificultati. Ce anume va deranjeaza cel mai mult in biserica? Pe mine de exemplu ma deranjeaza tiparele de gandire si interpretarea literala a lucrurilor. Tind spre o intelegere mai larga a credintei, asa cum o prezinta Pr. Staniloae in teologia sa creatoare.

Pe mine ma deranjeaza atunci cand doamnele incep sa povesteasca in biserica. Pe 1 ianuarie a.c am fost la o biserica la care nu am mai fost de multi ani, si au venit 6 doamne si au inceput sa povesteasca asa incat aproape ca il acoperea pe preot. Nu mi-a placut. De asemenea nu imi place atunci cand se canta pricesne si incep sa cante si... ati ghicit doamnele mai invarsta si nu numai. Eu vreau sa il ascult pe acel preot, sau pe acei calugari care canta atat de frumos nu pe altcineva.

cristiboss56 26.01.2013 22:21:13

Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 498468)
Eu vreau sa il ascult pe acel preot, sau pe acei calugari care canta atat de frumos nu pe altcineva.

Sunt locuri multe in care poti sa stai in liniste , doar sa le cauti !:1:

glykys 28.01.2013 20:53:34

Citat:

În prealabil postat de Ana Tr. (Post 498468)
De asemenea nu imi place atunci cand se canta pricesne si incep sa cante si... ati ghicit doamnele mai invarsta si nu numai. Eu vreau sa il ascult pe acel preot, sau pe acei calugari care canta atat de frumos nu pe altcineva.

Mie imi place sa ma rog cantand la slujba impreuna cu strana si cu ceilalti credinciosi, nu sa stau sa ascult. Totusi, venim la slujba ca sa ne rugam cu totii, cu mic, cu mare, nu ca sa asistam la un concert. Din fericire, cum spunea Cristi, sunt destule biserici pentru toate gusturile, insa nu cred ca daca intri intr-o biserica mai mare, mai frumoasa, cu un cor mai performant si cu preoti mai intelectualizati, sporeste automat si credinta. Ramai acelasi om duhovnicesc, doar iti bucuri simturile sufletesti, vazul, auzul...

Mihnea Dragomir 28.01.2013 21:36:00

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 499168)
Mie imi place sa ma rog cantand la slujba impreuna cu strana si cu ceilalti credinciosi, nu sa stau sa ascult. Totusi, venim la slujba ca sa ne rugam cu totii, cu mic, cu mare,

"Cine canta, acela se roaga de doua ori" (Qui cantat, bis orat)
Sf. Augustin

Ana Tr. 28.01.2013 21:59:16

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 499168)
Mie imi place sa ma rog cantand la slujba impreuna cu strana si cu ceilalti credinciosi, nu sa stau sa ascult. Totusi, venim la slujba ca sa ne rugam cu totii, cu mic, cu mare, nu ca sa asistam la un concert. Din fericire, cum spunea Cristi, sunt destule biserici pentru toate gusturile, insa nu cred ca daca intri intr-o biserica mai mare, mai frumoasa, cu un cor mai performant si cu preoti mai intelectualizati, sporeste automat si credinta. Ramai acelasi om duhovnicesc, doar iti bucuri simturile sufletesti, vazul, auzul...

Nu prea au voce doamnele in cauza, poate de aceea ma si deranjeaza. Oricum sunt multe pricesne pe care ele nu le cunosc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:11:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.