Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   Cum oare nu L-au recunoscut evreii? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=176)

Evreulcelales 16.07.2009 15:01:36

In VT "original" sunt "imprastiate"
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 153813)
Nevrute de tine? Te-ai gindit ca poate altii vor sa auda felul interesant cum evreii transcriu de mii de ani Biblia, nu cuvint cu cuvint ci ce ma impresionat pe mine a fost " litera cu litera" ca nu cumva sa se piarda ceva.

Mi-au mai placut infundaturile de care vorbea si care ei spera ca vor fi lamurite de cineva odata cu muulta indrazneala la Dumnezeu

Anca, ce anume te infioara pe tine si te sperie in asa hal incit simti nevoia sa arunci cu pietre in acest om?

Deasemenea nu inteleg de ce o dai pe studii numerologice (codul Bibliei) de parca iudaismul in asta consta. De ce denigrezi si injosesti aceasta religie a parintelui nostru comun Avraam?
Te rog sa incetezi si sa te straduiesti sa pui intrebari respectuoase despre Vechiul Testament care a ramas in stare neatinsa/neschimbata de mii de ani

Multumesc Evreucel ales. Care este numele tau, ca sa nu mai folosim nick-ul
Te rog iart-o pe Anca si asteptam sa ne spui alte lucruri interesante despre trecutul nostru al tuturor!

ordine a lui Dumnezeu care au fost intreptate spre "Poporul Lui" bineinteles si la toti care cred in VT cum mai tarziu au facut crestinii. Intre acele "ordine" vreau sa mentionez cea care opreste evreilor sa creada si/sau sa se ocupe cu vraji,ghicirea vitorului si increderea in stele (astrologia).
Dupa cercetarile facute sa ajuns la concluzia ca scopul ordinului a fost a indeparta de poporul Lui influente a popoarelor pagane din apropierea evreilor.Evreii nu cred in spirite si in Duh . Evreii sunt asa de conservativi ca ei rad de ei insusi zicand ca daca va veni Mesiah,(adevaratul),nici pe El nu il vor accepta ca autentic.

Numele meu este.....Moshe. Cum voi il chemati Moise. Numele ista este forte raspandit cum la voi este Ion.

luchian 16.07.2009 15:16:58

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 153945)
Evreii sunt asa de conservativi ca ei rad de ei insusi zicand ca daca va veni Mesiah,(adevaratul),nici pe El nu il vor accepta ca autentic.

Numele meu este.....Moshe. Cum voi il chemati Moise. Numele ista este forte raspandit cum la voi este Ion.

E ca in bancul ala in care un cioban glumea cu celalalt si il speria ca diseara vine lupul si-i mananca oile. Intr-o seara nu s-a mai dus sa verifice, obisnuit cu glumele si a ramas fara oi...

Nevrednicul 16.07.2009 16:29:01

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 153824)
De unde ai scos-o si pe asta ? Iisus nu mi-a povestit mai nimic din VT, de ce , pentru ca a considerat ca-i avem pe evrei ca pastratori ai traditiei Iudaice cu mare precizie in documentarea faptelor si a considerat ca macar atita lucru ne duce capul si pe noi sa nu-i denigram si sa aflam de la ei despre istorisirile din VT asa cum s-a si intimplat si dupa cum vezi Biblia a luat de la ei VT si la lipit NT-ment

Iisus nu prea a pus accentul pe VT pentru ca l-a desfiintat (in mare parte). Nu a considerat nimic de evrei,nu mai vorbi prostii. Crezi ca evreii cunosc VT,crezi ca sunt ei in stare sa-l descifreze mai bine ca noi? Daca era asa L-ar fi recunoscut pe Hristos! Ce ciudata e lumea lor... a fost printre ei si nu L-au vazut!

luchian 16.07.2009 17:32:15

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 153995)
Iisus nu prea a pus accentul pe VT pentru ca l-a desfiintat (in mare parte). Nu a considerat nimic de evrei,nu mai vorbi prostii. Crezi ca evreii cunosc VT,crezi ca sunt ei in stare sa-l descifreze mai bine ca noi? Daca era asa L-ar fi recunoscut pe Hristos! Ce ciudata e lumea lor... a fost printre ei si nu L-au vazut!

Cei care au fost pregatiti sa-L vada L-au vazut. Nu avem de unde sa stim care e planul Domnului si nici sa ne incredem ca noi (ortodocsii) le stim pe toate, ca poate va veni momentul cand va trebui sa-L recunoastem si noi (ca doar suntem poporul ales)... si atunci tare mi-e frica ca ne vom asemana evreilor.

Nevrednicul 16.07.2009 18:07:52

Posibil. Asa ca mai bine ii lasam noi pe evrei in ratacirea lor,sa ne vedem de ale noastre,sa intelegem Noul Testament cat mai bine si sa nu ne incarcam mintea cu "invataturile" evreilor despre legea veche,care oricum nu ne foloseste. Si repet: se pare ca nici ei nu o stiu prea bine.

Insa ar trebui sa mai specific si faptul ca a ne compara pe noi cu evreii e putin exagerat. Cum adica daca noi il vom recunoaste pe Mesia? Banuiesc ca te referi la faptul ca e posibil sa fim inselati. Poate. Insa vom fi inselati prin minuni bine facute,printr-o lucrare diavoleasca puternica,pe cand evreii nu au crezut nici cand au vazut minunile Domnului cu ochii lor,inclusiv invierea lui Lazar si chiar pe a Sa!

andreicozia 16.07.2009 22:19:51

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 153945)

Numele meu este.....Moshe. Cum voi il chemati Moise. Numele ista este forte raspandit cum la voi este Ion.

Da, Moshe stim ca este raspindit si ne pare bine ca ne acorzi timpul tau pentru a ne mai lamuri.
Deasemena esti binevenit si pe celelalte topicuri, poate din Generalitati ,unde ne poti impartasi ginduri si impresii din vasta ta experienta de viata legate de subiectele dezbatute

Anca-Miha 17.07.2009 00:04:25

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 153813)
Nevrute de tine? Te-ai gindit ca poate altii vor sa auda felul interesant cum evreii transcriu de mii de ani Biblia, nu cuvint cu cuvint ci ce ma impresionat pe mine a fost " litera cu litera" ca nu cumva sa se piarda ceva.

Mi-au mai placut infundaturile de care vorbea si care ei spera ca vor fi lamurite de cineva odata cu muulta indrazneala la Dumnezeu

Anca, ce anume te infioara pe tine si te sperie in asa hal incit simti nevoia sa arunci cu pietre in acest om?

Deasemenea nu inteleg de ce o dai pe studii numerologice (codul Bibliei) de parca iudaismul in asta consta. De ce denigrezi si injosesti aceasta religie a parintelui nostru comun Avraam?
Te rog sa incetezi si sa te straduiesti sa pui intrebari respectuoase despre Vechiul Testament care a ramas in stare neatinsa/neschimbata de mii de ani

Multumesc Evreucel ales. Care este numele tau, ca sa nu mai folosim nick-ul
Te rog iart-o pe Anca si asteptam sa ne spui alte lucruri interesante despre trecutul nostru al tuturor!

Pe tine nu te infioara, Andrei, cand citesti ce ne spune despre Iisus? Poate sa spuna ce vrea despre VT, in cunostinta de cauza fiind, dar nu despre Iisus, despre Sfantul Duh si altele. Am inteles ca nu crede in ele; stiam, nu era nevoie de intarire, dar atat e destul. Deci fara comentarii nelalocul lor, caci se afla pe un forum crestin-ortodox. Are suficiente teme de discutat, daca vrea sa petreaca o vreme cu noi; dar numai in buna intelegere.
Si, Andrei, cand gresesc imi cer singura iertare; nu e nevoie sa o faca altul in locul meu. Daca am gresit.

Anca-Miha 17.07.2009 00:28:33

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 153943)
Domnul a pretins si pretinde ca evreii se roaga la idoli-statui si la icoane. El aminteste cei doi ingeri care au fost ornament peste capacul lazii in care au fostpastrate Tablele Celor 10 Porunci,si care au fost facute din ordinul lui Dumnezeu.Adevarul este ca acele statuiete facute din aur erau de fapt 2 lei si nu ingeri si nu roscove.Evreii nu sau rugat la acei lei si nu au avut si nu au icoane.
Cat despre Biblie,in discutie fiecare poate sa aduca parerea sa si cine nu crede la fel, sa il convinga ca greseste. Eu pretind ca in VT tradus, nu conteaza in ce limba,nu este identic cu cel original scris in ebraica.Intrebati fiecare teolog crestin si el va afirma asta.
Despre Codul biblic,parerea mea este ca e apa de ploaie. Am deschis aci la Judaism un subiect despre Kabala.Cine a scris despre Codul biblic a facut asta numai sa i se dea atentie. Am cautat date la Universitatea Ebraica despre Prof. Elihau Rips care se pretinde ca a descoperit un cod secret ascuns in VT si nu am gasit nimic.Mai mult ca probabil ca tot codul este inca o "ratza jurnalista" cum se cheama la noi. Am gasit scris in legatura cu "codul" ca " La 4 noiembrie 1995, a venit cumplita adeverire: un glonț în spate, tras lui Yitzak Rabin, de către un om care se credea investit cu o misiune divină. Aceasta era o crimă codificată în Biblie acum peste 2000 de ani. "
SI ASTA ESTE ABSOLUT NEADEVARAT DEOARECE CRIMINALUL A UCIS DIN CAUZA CU NU A FOST DE ACORD CU POLITICA LUI RABIN.

Nu fiti asa usor de tras de nas ca la Internet minciunile si excrocheriile sunt o intreaga industrie care se fac si cineva castiga din ele intotdeauna.

Faptul ca spui ca e vorba de doi lei, nu schimba cu nimic ceea ce stim, caci pentru noi esti sursa neautorizata. Noi ne luam dupa ce scrie la noi in biblie; in VT si in NT. Pentru noi sunt carti sfinte si nu suporta comentarii.

Doar am auzit de codul biblic, dar e greu de citit fara a sti evreieste, caci se foloseste mult scrierea ebraica.

Totusi nu inteleg cum se impaca interesul tau pentru VT cu afirmatia ca nu esti religios? Eu credeam ca toti, care apartin poporului ales cred in Dumnezeu. Are o logica ce spun aici? De fapt in cine cred evreii?

Nevrednicul 17.07.2009 02:09:12

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 154168)
De fapt in cine cred evreii?

Vor crede in antihrist!

"Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi." (Ioan 5,43)

elenadana 17.07.2009 02:25:49

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 154188)
Vor crede in antihrist!

"Eu am venit în numele Tatălui Meu și voi nu Mă primiți; dacă va veni altul în numele său, pe acela îl veți primi." (Ioan 5,43)

Aoleu!!!!!!!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:16:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.