Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

crinrin 27.01.2015 22:08:28

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579202)
Nu cred ca e posibil asta, e bine ca e optionala. Plus ca oricum crestinii nu se fac cu arcanul. Este optiunea fiecarei familii modul in care isi creste copiii.

De parca toti am deveni matematicieni, fizicieni, chimisti .. si totusi le studiem, nu?

catalin2 27.01.2015 22:08:40

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 579207)
Deci din perspectiva ta "deschisa" ar fi mai bine sa fie "ori ora de religie ortodoxa obligatorie, ori nimic"?

Pe tine oricum nu te intereseaza, perspectiva mea e sa cauti un forum potrivit pentru tine.

ovidiu b. 27.01.2015 22:09:30

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579202)
Plus ca oricum crestinii nu se fac cu arcanul.

După cum vezi la unii ortodocsi functionează.

iuliu46 27.01.2015 22:13:55

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 579205)
În sensul că nu poți cere unui evreu să facă teologie.

Teologie i-o place, poate chiar ortodoxa, dar nu asta crestin ortodoxa. :)

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 579208)
De parca toti a deveni matematicieni, fizicieni, chimisti .. si totusi le studiem, nu?

Pai da dar nu putem nega dreptul altor parinti de a-si tine copiii departe de religie. Tot ce putem face este sa ne imbunatatim si sa le oferim un model si astfel poate li se deschid si lor ochii si isi vor lasa copiii la ora de religie. Sau le putem spune cum fac martorii - imi pare asa de rau ca vei ajunge in iad, macar copilul lasa-ma sa-l scap. Cu asta sigur ii convingem. :1:

ovidiu b. 27.01.2015 22:19:37

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579215)
Teologie i-o place, poate chiar ortodoxa, dar nu asta crestin ortodoxa. :)

Evident. :)

Pelerin spre Rasarit 27.01.2015 22:26:24

Iuliu cum ar trebui predata in mod sistematic teologia in ciclul primar? Explica-mi cum vezi tu lucrurile, pe scurt.

crinrin 27.01.2015 22:28:20

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 579210)
Dpă cum vezi la unii ”ortodocși” funcționează.

Ce nu e in regula ortodoxule. Cat s-a predat religia in scoala, fara sa fie optionala, s-o fi simtit careva tras cu arcanul?

Nu ratacitii astia, din cauza carora religia a devenit optionala, vehiculeaza ideea ca pana la urma avem toti un singur Dumnezeu si acelasi Crez?! De ce se tem?! Ca s-ar putea sa prinda foarte bine in sufletele curate ale copiilor lor Adevarul?

crinrin 27.01.2015 22:33:51

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 579215)
Pai da dar nu putem nega dreptul altor parinti de a-si tine copiii departe de religie. Tot ce putem face este sa ne imbunatatim si sa le oferim un model si astfel poate li se deschid si lor ochii si isi vor lasa copiii la ora de religie. Sau le putem spune cum fac martorii - imi pare asa de rau ca vei ajunge in iad, macar copilul lasa-ma sa-l scap. Cu asta sigur ii convingem. :1:

Nici Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, cu atat mai putin noi. Problema reala e alta, ca vor fi multi copii ortodocsi care vor renunta la religie pe motiv ca e optionala. Stim prea bine cat de ortodocsi suntem chiar noi, ortodocsii.

iuliu46 27.01.2015 22:42:55

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 579219)
Iuliu cum ar trebui predata in mod sistematic teologia in ciclul primar? Explica-mi cum vezi tu lucrurile, pe scurt.

Hai Pelerinule, zau, sunt atatea lucruri pe care i le poti spune unui copil. Numai despre animale si plante ii poti vorbi patru ani si nu se plictiseste. In al patrulea an ii poti preda chiar si istorie. Numai despre exodul evreilor ii poti vorbi tot anul.

Nu e treaba mea sa spun ce si cum, dar nu cred ca e imposibil. Uite eu mi-as fi dorit o ora de asta, erau ore la care stateam cu placere numai ca sa discut anumite teme.
Gandeste-te ca pe timpul nostru exista intr-un singur an, o singura ora de filozofie pe saptamana in liceu ( cel putin la mine la liceu - profil real ). Si era una din cele mai fabuloase ore. Toti se bucurau pana si loazele, ca nu-i mai stresa nimeni cu fizica sau matematica. :71:

iuliu46 27.01.2015 22:43:44

Citat:

În prealabil postat de crinrin (Post 579221)
Nici Dumnezeu nu forteaza pe nimeni, cu atat mai putin noi. Problema reala e alta, ca vor fi multi copii ortodocsi care vor renunta la religie pe motiv ca e optionala. Stim prea bine cat de ortodocsi suntem chiar noi, ortodocsii.

Pai e si vina noastra. Mai devreme sau mai tarziu trebuie sa privim adevarul in fata.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:47:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.