Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

Monnis 19.11.2014 10:03:00

[quote=Corinusha;573148]
De fapt, e respect pentru cine, nu pentru ce. Pentru credinta si valorile familiei si/sau prietenilor care fac botezul, nunta etc.

QUOTE]

Tocmai credința și valorile acestor prieteni sunt sfidate. Eu personal aș aprecia mai mult un prieten care, la invitația mea de a fi naș copilului ar spune cu sinceritate că este ateu și nu vrea să fie doar suport pentru lumânare, decât un ipocrit, martor mincinos și viclean la creștinarea copilului meu.

Corinusha 19.11.2014 10:30:01

Nu toata lumea e creștin practicant ca dvs...

De fapt, în opinia mea, sfidezi prietenul cu tot cu credințele lui dacă refuzi să iei parte la creștinarea copiilor lui (nu mă refer aici neapărat la postura de naș) că deh, ești tu cu 2 perechi...

Și dacă, ca și creștin zici crezul în locul copilului (că până la urmă asta fac nașii la botez, în credința ortodoxă) și copilul ăla devine ateu, nu înseamna tot că ai mințit? Că se zice că ajunge credința părinților și a nașilor pentru botez, se consideră automat că și copilul crede (deși nu are cum). În fine, ideea e c tot mințit ar fi și în situația dată de mine.

DragosP 19.11.2014 10:31:01

Nu, nu se zice că ai mințit, ci că nu ți-ai făcut datoria asumată la botezul pruncului.

Corinusha 19.11.2014 10:53:21

Adica, altfel spus, tu ai datoria să îl obligi pe copilul ăla să creada. Cum faci asta? Copilul ăla crește, iar crescând, exista posibilitatea să nu mai creada (pentru asta pot fi varii motive care nu țin de educația primită). Există și posibilitatea să revină la credință sau păurși simplu să creadă toată viața. Dar acum mă refer l cei care devin atei, sau măcar creștini ca mulți alții, doar cu numele.
Atunci cum se numește ce ai făcut la botez? Nu avem de undești cum evoluează/involuează credința unui om, nu avem cum, decât dacă îl ținem captiv într-o bulă de cristal, fără contact cu lumea exterioară, ceea ce e imposibil.

Ăsta e motivul pentru care nu îmi place ideea ca la Botez să jure credință alții în locul copilului (da, știu, așa e procedura de acum cineștiecâte sute/mii de ani). Poate ajunge un jurământ strâmb, ceea ce e o încălcare a poruncilor lui Dumnezeu și iarași nu e bine.

Monnis 19.11.2014 11:00:11

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 572875)
Eu la religie, in 11 din 12 ani de religie am facut aceleasi lucruri over and over. Am invatat 3-4 rugaciuni aceleasi), am invatat/ne-am reamintit nuste colinde, am invatat cele 10 porunci, am discutat pe marginea pildelor si cam atat.
In clasa a 12-a am dat-o si in folosofeala, si am vorbit si despre homosexualitate si avort, am vorbit putin si despre noul testament si am vorbit si despre pacat, si tupuri de pacate (da,religia din clasa a 12a m-a ajutat)

Atat. Pai in stilul asta nu merita sa faci atatia ani de religie, daca ti se predau in fiecare an aceleasi lucruri. .....

Sunt diverse situații și experiențe cu privire la desfășurarea activităților școlare, influențate atât de profesori cât și de elevi.
Copiii mei sunt încântați de orele de religie. Pe lângă activitatea desfășurată în clasă, au fost de-a lungul timpului multe activități interesante pentru ei, la care au participat împreună cu profesorii lor de religie.
Iată câteva dintre acestea: participare și obținere rezultate foarte bune la concursul "Sfinții, prietenii copiilor"; festivitatea de premiere a avut loc într-una din bisericile din cartier, prilej cu care am văzut mulți copii, împreună cu părinții lor, bucurându-se de premii și aprecieri. Parohia a oferit copiilor și profesorilor pelerinaje gratuite la mănăstiri din țară.
Deasemenea, de-a lungul timpului, copiii au realizat la orele de religie diverse desene, picturi - de ex. icoane pictate pe sticlă, foarte frumoase- ce au fost expuse în biserică. Nu vă mai spun cu câtă bucurie participă când sunt invitați să cânte în corul bisericii, sau să strângă și să împartă lucrușoare pentru alți copii.

Inorogul 19.11.2014 11:07:01

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 573148)
As putea raspunde eu in locul Inorogului, cred, fara sa gresesc, la intrebarea "respect pentru ce?"
De fapt, e respect pentru cine, nu pentru ce. Pentru credinta si valorile familiei si/sau prietenilor care fac botezul, nunta etc.


Voi inca nu ati observat ca Inorogul NU e IMPOTRIVA credintei, ci pur si simplu nu o impartaseste? Voi nu ati observat inca faptul ca nu desconsidera pe cei care au credinta?


PS: Inorogule, corecteaza-ma te rog daca am gresit in primul paragraf.

Ma bucura sincer atitudinea ta. Evident ca nu ai gresit cu nimic. Intr-adevar, respectul meu este pentru cine, nu pentru ce. Nu atac persoana, ci opinia acestuia; si nu am nicio problema cand propria-mi opinie este atacata.

Foarte rar exista cazuri in care diverse interpretari ies din sfera opiniilor inofensive, iar o manifestare a acestora poate deveni nociva pentru mine sau chiar pentru societate. Evident, sunt subiectiv atunci, dar asta nu ma opreste sa reactionez puternic cand consider ca este cazul.

As corecta putin afirmatia ca nu sunt impotriva credintei. E o nuanta aici. Categoric nu sunt impotriva dar, de cele mai multe ori eu ridiculizez credinta. Nu ii confer statutul special, de adevar suprem, solicitat de catre multi. Pentru mine nu este un subiect tabuu. Nu sunt impotriva, in sensul in care sa imi pierd cumpatul si sa dau foc bibliei, sa scuip icoane si sa arunc cu pietre catre altar. Un ateu nu se defineste atfel. Sigur ca poate exista un astfel de specimen, cu probleme grave la mansarda.
...In schimb, opiniile religioase, ca orice alte opinii, sunt supuse din plin ridicolului. Banuiesc ca, in ochii unui crestin ortodox sunt la fel de ridicole fecioarele ce ii asteapta pe martirii jihadisti in Paradis, cartile de tarot, Marte in conjunctie cu Jupiter care anunta belsug, vampirii, varcolacii si multe altele. Eu le am pe alea pe lista, plus astelalte :)).

Nu sunt impotriva exercitarii credintei. Dimpotriva! Acesta este un drept fundamental si, personal, sunt dispus sa lupt, chiar cu arma in mana in cazuri extreme (ISIS sau alte mizerii asemanatoare), pentru ca semenii mei sa-si mentina acest drept. Nu are nimeni dreptul sa ne impuna ce sa credem si cum sa ne manifestam, atata timp cat nu sunt incalacate alte drepturi. Evident ca aceasta atitudine merge in ambele sensuri si se poate rasfrange uneori asupra credinciosilor.

Cu alte cuvinte, dreptul la credinta si exercitarea acesteia nu este superior dreptului meu la libera exprimare. Ai dreptul sa faci hore in jurul altarului, pomeni, sa versi putin vin pe pamant, in numele mortilor, in exact aceeasi masura in care eu am dreptul sa ridiculizez aceste actiuni. Sub nicio forma asta nu ma face pe mine mai destept si pe tine mai prost sau viceversa.

Mesajul meu a fost, si este inca, unul de indemn la toleranta.

DragosP 19.11.2014 11:14:15

Citat:

În prealabil postat de Inorogul (Post 573164)
in exact aceeasi masura in care eu am dreptul sa ridiculizez aceste actiuni.

Mesajul meu a fost, si este inca, unul de indemn la toleranta.

Ia mai citește frazele lăsate de mine și vezi ce nu "se pupă".
În tot acest timp voie să nu te cred nici măcar cât negru n-am eu sub unghie.

Monnis 19.11.2014 11:18:39

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 573157)
Nu toata lumea e creștin practicant ca dvs...

De fapt, în opinia mea, sfidezi prietenul cu tot cu credințele lui dacă refuzi să iei parte la creștinarea copiilor lui (nu mă refer aici neapărat la postura de naș) că deh, ești tu cu 2 perechi...

Și dacă, ca și creștin zici crezul în locul copilului (că până la urmă asta fac nașii la botez, în credința ortodoxă) și copilul ăla devine ateu, nu înseamna tot că ai mințit? Că se zice că ajunge credința părinților și a nașilor pentru botez, se consideră automat că și copilul crede (deși nu are cum). În fine, ideea e c tot mințit ar fi și în situația dată de mine.

Nu ați înțeles. Ideea este că eu prefer adevărul, atât să-l spun cât și să-mi fie spus. Când ți se propune să fii naș ortodox pentru copilul unor prieteni, te documentezi puțin, să vezi cam ce presupune asta. Dacă știi că ești ateu, atrage-le atenția, nu-i minți, lasă-i să caute un alt naș, mai bun.

PS: Nu toată lumea este creștin nepracticant.

Inorogul 19.11.2014 11:23:29

Citat:

În prealabil postat de Monnis (Post 573150)
Tocmai credința și valorile acestor prieteni sunt sfidate. Eu personal aș aprecia mai mult un prieten care, la invitația mea de a fi naș copilului ar spune cu sinceritate că este ateu și nu vrea să fie doar suport pentru lumânare, decât un ipocrit, martor mincinos și viclean la creștinarea copilului meu.

Cred ca toata lumea din biserica stia ca sunt ateu. Pentru rudele mele, dar in special pentru fini, asta conteaza mult mai putin decat alte lucruri. Ei pun accentul pe moralitate, comportament, maturitate, intelepciune, altruism etc.. Sunt multe alte principii care primeaza pentru ei. Nu sunt la fel de interesati ca si tine sa cred in ceea ce cred si ei, sau daca stiu sa pup icoanele cum trebuie.

Inorogul 19.11.2014 11:26:12

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 573165)
În tot acest timp voie să nu te cred nici măcar cât negru n-am eu sub unghie.

Fa un exercitiu d-ala specific crestinesc: uita-te adanc in sufletul tau si vezi daca nu cumva nu vrei sa ma crezi, mai degraba decat sa nu ma crezi.
Nu e problema mea ca opinia pe care mi-am exprimat-o nu se pupa cu cea a antihristului despre care ai fost prevenit de mii de ori :))).


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:08:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.