Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

abaaaabbbb63 08.03.2015 20:55:38

Off... iar trebuie sa repet...


Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Iar evoluționismul, da, este cu adevărat o religie, un cult, o formă de venerare.

Evolutionismul poate a fost transformat de unii intr-o religie, dar este doar un fenomen natural.

Interesant ca zici "religie" cu conotatie rea.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Evoluționismul este complet eronat științific, absolut imposibil de dovedit, ci este pură teorie, presupunere, prezumții.

1. Nu este eronat stiintific, ca altfel nu mai era stiinta.
2. Foarte posibil de dovedit, si a fost de atatea ori.
3. Faptul ca e pura teorie, in stiinta, inseamna ca este ceva adevarat si sustinut de dovezi. Si gravitatia este pura teorie.
4. Presupunere, prezumtii? Pleaca de la observatii. Pe de alta parte, tot ce faci tu este sa pleci de la o singura presupunere: "presupunem ca tot ce scrie in Biblie, si ce este scris de sfinti, este adevarat".

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Dar creștinismul, mai este și susținut istoric, și prin martori, și prin dovezi și izvoare, dar și empiric, prin rugăciune, comuniune la slujbe.

1. Si celelalte religii au martori si dovezi si izvoare.
2. Nu cred ca intelegi ce inseamna "empiric".
EMPÍRIC ~că (~ci, ~ce) Care se bazează exclusiv pe experiență și pe simțuri.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Pe când evoluționismul, este doar o alternativă fără nici un suport și nici un sprijin.

Este un proces real, cu mult suport si sprijin, care functioneaza chiar daca tu il consideri o alternativa sau nu.

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583704)
Iar ateismul, este complet absurd, imposibil.

Intr-o anumita masura, sunt de acord cu asta.

DragosP 08.03.2015 21:29:38

Și alchimia a avut pretenții de știință...

abaaaabbbb63 08.03.2015 21:41:17

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583711)
Și alchimia a avut pretenții de știință...

Si uite ca din alchimie s-a nascut chimia.

Ce relevanta are?

DragosP 08.03.2015 22:48:55

Ce-a făcut mă? :39:

Relevanța constă-n afirmația ta cum că teoria evoluției e știință.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:01:37

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 583735)
Ce-a făcut mă? :39:

Relevanța constă-n afirmația ta cum că teoria evoluției e știință.

Robert Boyle- numit parintele chimiei, era alchimist.

Stiu ca e greu sa accepti realitatea, dar da, teoria evolutiei, si procesul evolutiv in sine, sunt la fel de stiintifice ca legile de miscare ale lui Newton.

Igor_Paslusnik 08.03.2015 23:12:50

Dovedește științific evoluția. E imposibil. Da, evoluția e cult, e religie.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:29:13

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583744)
Dovedește științific evoluția. E imposibil. Da, evoluția e cult, e religie.

Deschide o enciclopedie recenta la sectiunea de fosile si minuneaza-te.

Igor_Paslusnik 08.03.2015 23:32:52

De ce nu au existat fosile înainte de anul 1800? Minunează-te! Nici idee, nici presupunere, nici șoaptă, nici urme de fosile, niciunde pe glob, în nici un site arheologic. Apoi, după ce Darwin lansează prostiile, hocus-pocus, apar și fosilele. Ca ciupercile după ploaie. Patetic. Neștiințific și imposibil. Evoluționismul, la fel ca ateismul, este imposibil. Și suntem off-topic.

Caută pe youtube: "kent hovind against evolutionism" și minunează-te ! ;) Profesor de biologie moleculară. Se poate adăuga și subtitrare. E mai tare cu subtitrare, chiar dacă știi engleză.

On-topic: întreaga credința mea, o datorez unui profesor de religie, care a ajuns preot: părintele Sorin Vasiu. Dumnezeu să-i dea sănătate, că mult m-a ajutat și mi-a explicat, cu o răbdare dumnezeiască, ca la un prost ce eram. Și sunt.

abaaaabbbb63 08.03.2015 23:43:01

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 583748)
De ce nu au existat fosile înainte de anul 1800? Minunează-te! Suntem off-topic.

Caută pe youtube: "kent hovind against evolutionism" și minunează-te ! ;)

On-topic: întreaga credința mea, o datorez unui profesor de religie, care a ajuns preot: părintele Sorin Vasiu. Dumnezeu să-i dea sănătate.

Ba da, existau fosile inainte de 1800. De unde a venit asta?!
Legendele cu dragoni ai giganti de unde crezi ca s-au inspirat? Chinezii, grecii, romanii, etc, au gasit fosile de dinozauri. Pana si persanii scriau de fosile in jurul anului 1000.

Kent Hovind este un fasificator de dovezi. I-au fost demonstrate explicatiile de multe ori ca fiind false de catre oameni de stiinta adevarati. In plus, facultatea pe care a facut-o este falsa, si acum este la inchisoare pentru inselatorie. Prefer sa ascult explicatiile biologilor de la Oxford decat de la un om care a vrut sa faca bani prin inselatorie si false controverse.

Igor_Paslusnik 09.03.2015 00:00:38

La greci și la romani, nu am auzit în viața mea, de fosile. Ești primul pe care-l aud (citesc) de fosile la greci și romani în anul 1000... pentru prima dată în viața mea :) Ești comic, fără nicio dovadă, susținere științifică. Evoluția nu e dovedită științific, nu înțelegi? E teorie goală. Iar la chinezi, e folclor, tradiție. Pentru că au găsit în China câțiva balauri. Balauri la propriu. Și Sfântul Gheorghe a ucis un balaur. La propriu. Un animal, cu picioare, mare aproape cât un cal, cu bot de crocodil, stă în peșteri, a fost pe cale de dispariție, și azi a dispărut, se știu foarte puține despre balauri.

Kent Hovind e la închisoare pentru că nu și-a plătit taxele la fiscul american. Că la ei așa-i, dacă nu plătești taxele, faci pușcărie. Deci n-are treabă închisoarea cu dovedirea științifică, că a dovedit că evoluționismul este o înșelătorie, profesor de biologie fiind.

Evoluționismul este cu adevărat o înșelăciune. Minciună apărută după anii 1800, și apoi susținută, adaptată, întărită, promovată, de cei care urau creștinismul și creaționismul, ca o alternativă la credința creștină, rezultată fiind, credința evoluționistă.

Deci minți, nu e la pușcărie pentru că nu spune adevărul în privința evoluționismului. Ci e la pușcărie, tocmai, fiindcă spune adevărul despre evoluționism, și nu știau cum să-i murdărească imaginea, și s-au legat de taxe. Și fiindcă are și o firmă, s-au adunat taxe multe și i-au dat 10 ani, din care 3 ani obligatoriu, și iasă după 3 ani, pe bună purtare. Mai are 1 an.

Te rog să nu mai minți și să nu mai dezinformezi ;)

Kent Hovind dovedește ce spune. Științific. Profesorii anonimi de la Oxford, însă nu pot dovedi nimic.
În sprijinul lui Kent Hovind, a venit și matematicianul rus John Lennox, care pune mana la gură la toată lumea științifică de pe pământ. Punct.

Iertare, stimați profesori, pentru off-topic.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:59:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.