Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 04.03.2012 11:55:12

On an HBO Documentary, Benny Hinn freely admits that "He cannot heal the truly sick, such as people with cancer, Aids, heart disease". Hinn adds, " I use Hypnosis Techniques to make people feel better at my crusades."

http://thisandthatandmoreofthesame.b...s-man-how.html

Profetul de carton 08.03.2012 12:11:11

Stiti care este parerea carismaticilor cu privire la vindecarea fizica? ca numai Dumnezeu poate vindeca fizic si satana nu are aceasta putere.
Iata ce putem citi pe blogul unei doamne carismatice:

"desi nimic din Biblie nu te duce cu gandul la o asemenea intrebare, ajungi sa ti-o pui datorita faptului ca multi crestini fara putere au ajuns sa spuna ca vindecarile facute in Numele Domnului Isus de carismatici sunt facute cu puterea diavolului. Doamne, iarta-ma ca am ajuns sa scriu asa ceva!
Uite asa ajungi sa iti pui o intrebare care nici macar nu ar trebui sa iti treaca prin cap… Deci, diavolul vindeca? Nu am gasit in Biblie nicaieri suport pentru un raspuns pozitiv la aceasta intrebare.
Nu cred ca Satan poate sa vindece. Nu are aceasta putere.
Singurul care are puterea de a vindeca oamenii este Dumnezeu.
"
------------------------------------------------------------
Prin urmare ce usor este pentru duhul necurat sa vindece in mijlocul carismaticilor, deoarece actiunea lui este automat trecuta in dreptul Duhului Sfant!!

Cum sa nu vindece satana? dar sunt atatia samani, bioenergeticieni, vraci, tamaduitori, vrajitori necrestini care apeleaza la forte oculte pentru a produce vindecarea fizica, in felul acesta satana castigand sufletul celui vindecat deoarece a apelat la el, a fost vindecat de o boala fizica dar si-a vandut sufletul. Yoga are o traditie indelungata in ceea ce priveste vindecarea fizica si sunt rezultate notabile pe care nu le poate contesta nimeni. Dar ce folos ca se vindeca fizicul daca sufletul este damnat?

catalin2 08.03.2012 13:51:45

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 433783)
Cum sa nu vindece satana? dar sunt atatia samani, bioenergeticieni, vraci, tamaduitori, vrajitori necrestini care apeleaza la forte oculte pentru a produce vindecarea fizica, in felul acesta satana castigand sufletul celui vindecat deoarece a apelat la el, a fost vindecat de o boala fizica dar si-a vandut sufletul. Yoga are o traditie indelungata in ceea ce priveste vindecarea fizica si sunt rezultate notabile pe care nu le poate contesta nimeni. Dar ce folos ca se vindeca fizicul daca sufletul este damnat?

Foarte adevarat, au fost si persoane pe forum care nu intelegeau asta.

Profetul de carton 08.03.2012 15:45:20

Pericolul ascuns al vorbirii in limbi: oricine marturiseste aceasta experienta, fie ca e preot catolic sau adventist(sunt si astfel de cazuri, mult mai rare, dar sunt) sau mormon, face ca dezaprobarea invataturilor catolice, adventiste sau mormone cu care "crestinatatea" (aici intelegandu-se bisericile baptiste, penticostale si altele, la noi in Romania existand "alianta evanghelica") nu este de acord sa fie fara efect, asta ducand la capitulare doctrinara, caci nu se mai poate face nimic pentru a schimba doctrina unora care marturisesc vorbirea in limbi(ei fiind considerati nascuti din nou si apoi botezati cu Duhul Sfant),chiar daca cred doctrine considerate eretice (anihilationismul adventist, purgatoriul catolic, infailibilitatea papei sau invataturile mormone, am dat doar niste exemple).
Ceea ce eu am constatat: in ziua de astazi, vorbirea in limbi duce la ecumenism, chiar daca intr-un mod fortzat (mormonul vorbeste in limbi ca si tine, n-ai ce sa mai faci, il consideri frate, lasi deoparte invataturile lui, din moment ce a primit limbile, zici ca Domnul l-a binecuvantat cu botezul cu Duhul deci omul e nascut din nou), in loc sa aiba efectul spus de Pavel, acela ca Duhul ne-a botezat pe toti ca sa alcatuim acelasi trup (1 Corinteni 12:13). "Trupul" la care face Pavel referire, a devenit in ziua de astazi, vrem nu vrem, un conglomerat de religii cu invataturi si practici total distincte. Si asta datorita vorbirii in limbi!
Bine fac ortodocsii ca nu permit astfel de manifestari. Catolicii au luat tzeapa la faza asta.

Profetul de carton 13.03.2012 09:18:45

Reproduc aici marturisirea unui fost carismatic, fan inrait al lui Benny Hinn si al altora ca el:


Prin anii 2000-2003 am condus o astfel de organizatie [penticostala] de tip "non-profit" americane.(fiind directorul ei admininstrativ)
Presedintele corporatiei impreuna cu directorul de finante invarteau milioane de dolari si se plangeau permanent in sedintele bordului directoral,
(erau 4 directori , 6 supervisori si inca vre-o 15 in "the board of trustees"), ca donatiile nu sunt suficiente sa acopere cheltuielile acelei institutii.
Directorul de finante insa era prietenul meu si aproape zilnic mergeam la diferite restaurante sa pranzim impreuna.
Discutam cu el mult despre profetiile biblice.
El mi-a aratat ce se intampla in organizatie si unde "dispar" sume imense de bani....
Intre 75-85% din donatii nu ajungeau la destinatiile pentru care au fost donate ci "dispareau" in aconturi private.
Presedintele corporatiei calatorea permanent in toata lumea,(Bahamas, Hawaii, Israel, Japonia, Brazilia etc), avand bilete la avion clasa 1-a, hotelurile cele mai scumpe, restaurantele cele mai scumpe, limuzine la scara.
Dar ce-i mai interesant este ca avea doua salarii unul cunoscut 250,000/yr si al doilea secret....
Directorul de finante mi-a spus ca in al doilea accont intrau sumele mari de bani.
I-am vizitat de cateva ori vila presedintelui si i-am vazut colectiile de arta, cumparate din toata lumea...Tablouri, sculpturi sau argintarie.
I-am spus ca acele opere de colectie valoreaza sute de mii sau poate milioane de dolari...
El s-a cam fastacit si ne-a spus ca sunt ....reproduceri.
Nu m-am putut abtine (eu insumi fiind colectionar de tablouri) si cand domnul presedinte era ocupat cu alti musafiri, am scos din buzunar o lupa mica speciala si am analizat din aproape cateva tablouri....
Erau originale si nu erau reproduceri.
Romanii sunt putin mai hoti decat americanii....asa ca ma intreb daca macar 10% din donatii ajung sa fie folosite pentru asa-zisa misiune.


----------------------------------------------------------------------
de ce le convine carismaticilor si penticostalilor ca exista acele manifestari bizare, cu bolborosiri si caderi pe spate, deoarece in felul asta atrag persoane doritoare de senzational, pe care-i fac cotizantii lor.

Profetul de carton 13.03.2012 16:59:17

http://i40.tinypic.com/2q9yuqd.jpg

E clar ca lucratori gen Benny Hinn si altii ca el nu doresc decat popularitate, putere si influenta. Dumnezeu nu face trezire prin astfel de oameni, acestia doar hipnotizeaza lasand impresia unor vindecari. Sunt ocultisti. Cum ar putea un apostol al lui Cristos sa fie atat de ipocrit? adica carismaticii lui Benny Hinn nu cred ca papa de la Roma e loctiitorul lui Cristos, nu practica multe invataturi catolice, inchinarea la sfinti, la icoane etc. si totusi liderul lor se pupa cu papa!

Profetul de carton 15.03.2012 18:11:18

Exista o carte foarte interesanta:

Charismatic Experiences in the Seventh-day Adventist Church; Present and Future

de George E. Rice

iata care era parerea lui Ellen White cu privire la vorbirea in limbi:

Ellen White says, "Let us give no place to strange exercisings, which really take the mind away from the deep movings of the Holy Spirit. God's work is ever characterized by calmness and dignity" (Selected Messages, vol. 2, p. 42).
"We must go to the people with the solid Word of God; and when they receive that Word, the Holy Spirit may come, but it always comes, as I have stated before, in a way that commends itself to the judgment of the people. In our speaking, our singing, and in all our spiritual exercises, we are to reveal that calmness and dignity and godly fear that actuates every true child of God" (Selected Messages, vol 2, p. 43).

Ellen White not only believes that it is possible, but states emphatically that Satan will introduce a counterfeit to the latter rain experience in an attempt to either prevent it from coming or bring about a failure to recognize and receive it when it does come. The following counsel will guard God's people from accepting a "charismatic" experience in the place of the genuine experience which will exist under the latter rain.

-------------------------------------------------------------------------
este cat se poate de clar ca Ellen White dezaproba miscarile carismatice care existau in timpul acela intr-o forma incipienta si dezaproba toate "exercitiile" menite sa slabeasca controlul mintii (cum fac penticostalii si carismaticii pt a ajunge la bolborosirea demonica)

Profetul de carton 23.03.2012 14:30:12

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 430645)
Dar probabil nu informarea este scopul dumneavoastră, graba cu care ați inclus-o în mișcarea carismatică o demonstrează cu prisosință.

nu am bagat-o pe Ellen White in miscarea carismatica, insa, domnule Florin, ar trebui sa fiti totusi mai realist cand va raportati la acest personaj, Ellen White, nu ati trait in timpul ei, nu ati cunoscut-o personal, iar profetiile dumneaei nu s-au implinit in proportie de 100% deci chiar nu trebuie sa i se acorde credit maxim.

osutafaraunu 23.03.2012 15:05:56

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
domnule Florin

?!

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 436488)
ar trebui sa fiti totusi mai realist cand va raportati la acest personaj, Ellen White, nu ati trait in timpul ei, nu ati cunoscut-o personal, iar profetiile dumneaei nu s-au implinit in proportie de 100% deci chiar nu trebuie sa i se acorde credit maxim.

Eu acord credit maxim Scripturii, cât despre Ellen White am citit suficient de multe cărți de-ale ei ca să-mi pot forma o opinie personală, chiar fără să o fi cunoscut personal.

Profetul de carton 24.03.2012 11:06:22

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 436498)
?!

pfff ! profetii astia penticostali sunt varza !!! http://i52.tinypic.com/119rsip.jpg ma tot bipaie la celular desi eu le-am spus sa-si vada de ale lor, ma suna sa-mi zica vedenii si alte prostii de ale lor, acu' cateva zile ma suna unul sa-mi zica ca a auzit niste cuvinte "razvratit adventist", "Florin" si "Medias", dar nu stie ce reprezinta, poate stiu eu! asa fac toti profetii penticostali, aud niste aberatii tampite dar nu primesc nicio talmacire, lasa sa se interpreteze de fiecare cum vrea!

am fost odata in vizita la unul care era mare conducator, recunoscut ca apostol in viata si ma intreaba ce ma doare, fizic, ce boli am (desi eu nu-i solicitasem nimic) si dupa aia zice ca nu-mi face ungere cu untdelemn, ca de unde sa stie el daca nu cumva eu traiesc in pacat??? pai nu asta e rolul lui, daca se crede apostol si profet??? http://i55.tinypic.com/sct6v5.gif
Luca 7:39


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:29:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.