Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Aghiasma (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11738)

larisa maria 06.01.2011 13:53:17

Aghiasma
 
Am si eu o intrebare: Aghiasma Mare (banuiesc ca este cea pe care o luam de la biserica) se ia doar saptamana asta? Si Aghiasma Mica (cea pe care o aduce preotul) tot anul?

NECTARIE 06.01.2011 13:56:19

AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.

larisa maria 06.01.2011 14:02:25

Citat:

În prealabil postat de NECTARIE (Post 319853)
AGHIAZMA MARE-timp de opt zile de la sfințire, în fiecare dimineață, pe nemâncate, credincioșii iau o gură din apa sfințită, închinându-se. Bunii creștini știu că este mare păcat să bei din aghiazma mare după ce ai mâncat, să o arunci sau să o verși. După data de 14 ianuarie, apa sfințită se păstrează la icoană, într-o sticluță curată, cu un fir de busuioc în ea.

Din ea vor mai gusta la sărbătorile mari, după spovedanie, și în zilele de post, pentru a-i întări în credință. Chiar și atunci când preotul oprește un credincios de la împărtășanie, acesta poate lua aghiazmă și anafură, dar întotdeauna în această ordine, pentru că aghiazma mare este mai puternică decât anafura.

Multumesc mult! Doamne ajuta

camy_d 06.01.2011 16:32:00

Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.

gabriela8 06.01.2011 16:34:26

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 319925)
Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.

... daca avem binecuvantare!

costel 07.01.2011 15:38:06

Ionizarea prin cruce
 
Un articol intitulat "Ionizarea prin cruce?" de parintele Constantin Necula.
http://www.crestinortodox.ro/comunitate/blog.php?user=Dan&blogentry_id=3548

Florin-Ionut 07.01.2011 16:39:41

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 319925)
Zicea azi preotul la predică să luăm Aghiazmă Mare și în clipele în care suntem încercați.

Eu sunt incercat zilnic, deci cum sa fac? :)

costel 07.01.2011 17:41:36

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 320385)
Eu sunt incercat zilnic, deci cum sa fac? :)

Sa tii post si sa iei din cand in cand. Mie nu-mi place ideea ca se poate lua pana pe data de .... ca si cand dupa data respectiva nu se mai poate bea din ea. Pe de alta parte, se spune ca e de ajuns sa postesti in ziua de 5 ianuarie, ca sa poti lua aghiasma pana pe 14 ianuarie.

In trecut accentul cadea pe plangerea pacatelor, acum omul se opreste doar de la anumite mancaruri, fara a-si mai plange pacatele, se spovedeste si considera ca e vrednic de impartasire. Uitam ca in trecut oamenii se impartaseau si fara post si faceau acest lucru nu din nestiinta, ci din buna stiinta - accentul cadea pe lepadarea de pacate prin plangerea lor.

Cred ca asa ar trebui sa se intample si cu impartasirea cu Aghiasma - omul sa-si planga pacatele, sa simta ca s-a indepartat de Dumnezeu prin ele, sa-si doreasca unirea cu El si apoi sa ia Aghiasma. Poate asa nu am mai avea marturii de genul "am luat 7,5 litri de Aghiasma Mare, dar nu-mi ajung".

gabriela8 07.01.2011 17:46:08

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 320427)
Sa tii post si sa iei din cand in cand. Mie nu-mi place ideea ca se poate lua pana pe data de .... ca si cand dupa data respectiva nu se mai poate bea din ea. Pe de alta parte, se spune ca e de ajuns sa postesti in ziua de 5 ianuarie, ca sa poti lua aghiasma pana pe 14 ianuarie.

Si totusi eu stiu ca dupa aceasta data nu se mai poate lua aghiazma mare decat dupa spovedanie; se poate folosi in situatii delicate insa trebuie sa ai in prealabil binecuvantarea duhovnicului.

Dumitru73 07.01.2011 17:55:35

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 320430)
Si totusi eu stiu ca dupa aceasta data nu se mai poate lua aghiazma mare decat dupa spovedanie; se poate folosi in situatii delicate insa trebuie sa ai in prealabil binecuvantarea duhovnicului.

din cate imi aduc aminte, agheazma mare nu se ia decat in loc de impartasanie, daca esti oprit, bineintelez in afara zilelor de Boboteaza.
sau in cazuri cu totul speciale, doa la indicatia duhovnicului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:05:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.