Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

antoniap 01.03.2015 00:21:53

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 582851)
Cate pagini?

Stai linistit ca nu se punea problema sa aiba mai multe pagini.

AlinB 01.03.2015 00:45:28

Pai, te-ai tulburat ca nu s-a citit sau te-ai tulburat ca i-ai judecat de ce nu s-a citit?

oaie_cugetatoare 01.03.2015 01:23:25

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 582846)
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.

https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=25m56s

Igor_Paslusnik 13.03.2015 03:55:12

Citat:

În prealabil postat de oaie_cugetatoare (Post 582879)

Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.

Antonia P., stai liniștită, nu te teme, la parohii, dar mai ales la mănăstiri, călugării sau maicile, citesc în taină, pe cei care sunt de pomenit, mai ales la slujbele de 40 de Sfinte Liturghii, la toate slujbele care se fac, mai ales dacă e obște mare, se adună în jurul stranei, la catisme, sau acatiste, și citesc pomelnice.

Dar tu nu știi lucrul ăsta, Antonia, pentru că nu prea mergi la mănăstiri. Și te mai miri apoi de ce îți merge rău. Și te smintești, ușor, de tot nimicul, tot pentru că tu ești de vină, că nu prea mergi la mănăstiri, acuzi și judeci.

Deci te rog, iartă-mă că trebuie să spun acestea, poate par dur și neiubitor, dar trebuiesc spuse, ai grijă în afirmații. Nu te sminti ușor. Iar atunci când te smintești, nu pleca cu sminteala afară din localitatea ta. Caută să o deslușești acolo, pe loc, întreabă un părinte:
"Părinte, uitați ce gând am primit, așa și așa, spuneți-mi, vă rog, despre ce-i vorba?"
Și vei primi răspuns de la Însuși Duhul Sfânt, prin gura păcătoasă a acelui părinte.
Dar în nici un caz, nu veni să smintești și pe alții, cu siguranță mai slabi ca tine, că numai osândă îți aduni.

Ai grijă de tine, surioară iubită.

oaie_cugetatoare 13.03.2015 07:18:40

Citat:

În prealabil postat de Igor_Paslusnik (Post 584302)
Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Bre, ce treaba au jocurile cu purgatoriu ala al tau ?
A, da vezi ca si tu scrii cu insiruiri "0" si "1" .Ca virgula, calculatorul nu stie caractere, nici gramatica. Iar unitatile
de stocare, nici ele nu stiu caractere.Totul este stocat si prelucrat in "0" si "1".Insusi aceste posturi. Ele nu sunt
stocate precum texte ci ca "0" si "1".Adica si "matalutza" la randul tau scrii cu insiruiri de "0" si "1".
Citat:

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.
Citat:

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s
Bre, iarasi ai inteles pe-dos.Dar rau de tot.:29:
Citat:

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.
Ia tu aminte la urmatoarea chestie: de ce exista Sambata Mortilor si de ce
Biserica face slujbe pt cei care nu mai sunt in viata pe acest pamant ?
De ce se dau acatiste ? De ce se face pomenirea mortilor ?
Un lucru iti spun sigur: ei nu se afla in treaba, spre deosebire de altii.

PS: mai degraba mergi la un duhvonic pt atacurile astea de panica pe care le ai. :71:
Ca prea o iei des pe langa drum...

Wryetui 29.04.2015 19:29:30

Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.

tabitha 30.04.2015 07:25:32

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 589619)
Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.

Care disc? pentru ce?

Mihnea Dragomir 08.05.2015 10:20:32

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 589664)
Care disc? pentru ce?

Pesemne ca se refera la cheta. Adica la banii recoltati de persoane desemnate ca donatii de la credinciosi in timpul slujbei.

Disc ? Pesemne ca la inceput era un cos sau o strachina. Dar, vazand cat de putini bani se aduna, parintele a decis ca un disc e suficient.

Desigur, a nu se confunda cu Sfantul Disc. Acela care face parte dintre odoarele unei biserici.

AlinB 08.05.2015 12:52:15

Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati, decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.

Valabil si pentru romano-catolici.

Mihnea Dragomir 08.05.2015 20:03:01

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 590513)
Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati,

Cel putin in parohiile noastre, cand exista un scop special, se anunta in timpul slujbei, la calendar. De exemplu, intr-o Duminica se ofera cheta pentru seminar. In alta pentru Caritas-ul diecezan. In alta pentru Vatican. Etc. Cand nu se anunta nimic, cheta merge la bugetul parohial. Ca sursa de venituri, cheta e a doua dupa taxa anuala si inaintea salariului preotului venit de la stat, a incasarilor din lumanari sau altor surse mai putin importante.


Citat:

decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.
Nu e niciun santaj psihologic decat in ochii care vor sa vada santaj psihologic peste tot. Pur si simplu, la slujba duminicala sunt mai multi oameni in biserica decat la slujbele de peste saptamana. Da cine vrea si pentru ce vrea. De exemplu, pentru Caritas-ul diecezan nu am dat niciodata nimic, fiindca stiu ca sunt o gasca de incapabili.

Cheta s-a facut mereu. S-a facut si pe vremea lui Isus. Scrie in Biblie. Acolo unde scrie de vaduva care a dat doi banuti. Aceea pe care Isus o lauda fiindca a pus din putinul ei la cheta.

Desigur, e de asteptat ca cei care nu au platit niciodata simbria anuala sa fie si contra chetei.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:50:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.