Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   cum sa scap de deznadejde (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14022)

Mtcrysty17 19.10.2011 15:19:03

cum sa scap de deznadejde
 
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????

VladCat 19.10.2011 15:35:40

Romani 8, 24-25: „Căci prin nădejde ne-am mântuit; dar nădejdea care se vede nu mai e nădejde. Cum ar nădăjdui cineva ceea ce vede?/ Iar dacă nădăjduim ceea ce nu vedem, așteptăm prin răbdare.”

Părintele Cleopa: http://www.youtube.com/watch?v=QkpJYskXHK0

AndreiM 19.10.2011 15:41:07

Cand te simti prabusit, intoarce-ti inima spre altii, daruind vei dobandi! Lupta frate! Asculta cantari de Slava lui Dumnezeu, roaga-te sa ai rabdare in lupta asta! Spune mult rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul, robul tau!". Fa-ti un program incarcat, sa nu te lasi sa ai asemenea ganduri!
Doamne ajuta!

Dumitru73 19.10.2011 18:23:40

Citat:

În prealabil postat de Mtcrysty17 (Post 406643)
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????

de unde izvoraste aceasta deznadejde?

marius.b. 19.10.2011 19:53:22

Citat:

În prealabil postat de Mtcrysty17 (Post 406643)
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????

trec si eu prin aceasta deznadejde pe peste 6luni...mi s-a recomandat la vremea respectiva:Sfanta Liturghie,Sfantul Maslu,acatiste,rugaciuni,rugaciunea inimi,etc,etc...nu are nici un rost sa-ti mai dezvalui deznodamantul!

ovidiu b. 19.10.2011 20:22:07

Citat:

În prealabil postat de Mtcrysty17 (Post 406643)
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????

Deznădejdea vine de la diavol. Ferice de cel ce luptă duhovnicește cu gândurile, lovindu-le de Piatra unghiulară a ființei omenești, care este Iisus.
Armă mai puternică în cer și pe pământ împotriva diavolului, ca numele lui Iisus nu este, ne asigură Sfântul Ioan Scărarul. Acesta este temeiul rugăciunii neîncetate. Numai pe această Piatră unghiulară a ființei se poate găsi și clădi pacea lăuntrică a omului, pacea pe care a dat-o Iisus. Unica greutate este că: pentru a câștiga pe Iisus, pe toate celelalte trebuie să le socotești "gunoaie".


ps: rugăciunea neîncetată - "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul."

solentina 19.10.2011 21:00:44

Simplu ,iubindu-l pe Hristos neconditionat.

solentina 19.10.2011 21:01:26

Si atunci deznadejdea va disparea.

codana 19.10.2011 21:32:20

salut,mtcrysty17
 
Citat:

În prealabil postat de Mtcrysty17 (Post 406643)
Adresez o intrebare simpla tuturor de pe forum: cum sa scap de deznadejde????

raspuns simplu:iubeste

Scotland The Brave 19.10.2011 21:34:11

Crysty,sa stii ca nu esti singurul,nici primul si nici ultimul,care trece prin asta.Psalmistul a trecut prin asta(,,Cu lacrimi ma hranesc zi si noapte,cand mi-se zice fara incetare,,Unde este Dumnezeul tau?"Pentru ce te mahnesti suflete si gemi inauntrul meu?").Suna cunoscut?Dar sa vezi in ce hal de depresie ajunsese Ilie,isi dorea moartea,,El s-a dus in pustiu unde,dupa un drum de o zi,a sezut sub un ienupar si dorea sa moara zicand: ,,Destul!Acum Doamne ia-mi sufletul".Dar Iov,blandul Iov,care ajunsese sa-si blesteme ziua cand a venit pe lume,,Dupa aceea, Iov a deschis gura si a blestemat ziua in care s-a nascut. "Blestemata sa fie ziua in care m-am nascut si noaptea care a zis: "S-a zamislit un copil de parte barbateasca." Prefaca-se in intuneric ziua aceea, sa nu Se ingrijeasca Dumnezeu de ea din cer si sa nu mai straluceasca lumina peste ea!".

Iti dai seama in ce hal ajunsesera toti?Unu isi blestema zilele,altul isi dorea sa moara si unul se hranea cu lacrimi zi si noapte. Stiti ce au in comun,si nu sunt doar ei ci multi altii care au trecut prin asta,cum au reusit sa invinga?Exista in Biblie aratate mai multe cazuri de depresie decat isi imagineaza multi.Mai mult decat atat este aratat si cum sa biruiesti acesta stare si ti-se dau si exemple de oameni care au reusit asta.Un duhovnic va poate arata aceste aspecte si le puteti aplica,sub indrumarea dansului,cum este randuiala la dvs.


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:25:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.