Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Legea sanatatii - eutanasierea saracilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14293)

florin.oltean75 22.12.2011 20:45:21

Legea sanatatii - eutanasierea saracilor
 
Ce parere aveti de sansele de supravietuire ale saracilor intr-un sistem de sanatate privatizat, in care minima interventie de urgenta nu mai este garantata?

N.Priceputu 22.12.2011 20:55:19

Eutanasiere? Adică le face moartea suportabilă? Sau pur și simplu îi abandonează, lăsându-i să moară în stradă?

florin.oltean75 22.12.2011 21:04:19

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 417707)
Eutanasiere? Adică le face moartea suportabilă? Sau pur și simplu îi abandonează, lăsându-i să moară în stradă?

Eutanasierea este un eufemism in acest caz, vor fi pur si simplu abandonati -fara acces macar la serviciul de urgenta.

Este o lege care trebuia sa intre in dezbatere inca din luna noiembrie.

N.Priceputu 22.12.2011 21:10:51

Mi se pare cu totul inuman. Cumplit. Nu credeam că se va ajunge la a refuza chiar și intervențiile de urgență. Ești sigur?

Nu că acum s-ar face prea mult. Însă dacă omul cade pe stradă poți chema ambulanța și îl duce la spital unde, de bine, de rău, dacă nu vine nimeni după el mai devreme, tot îl ține 2-3 zile.

Însă dacă e precum spui, înseamnă că nici ambulanța nu-l va mai lua, ci va fi lăsat să moară unde a căzut.

Yasmina 22.12.2011 21:13:48

Titlul nu prea se potriveste cu mesajul stirii!
Eutanasierea este o moarte asistata,chiar provocata si culmea se mai face si cu acordul celui care va suporta procedura.
Nu prea vad aceasta sintagma aplicata unor oameni sarmani,disperati care nu au alta varianta decat sa dea coltul din lipsa de fonduri.

Nu-mi permit sa comentez stirea deoarece imi lipsesc o multime de piese din puzzle si nu ma pot pronunta.

florin.oltean75 22.12.2011 21:33:24

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 417714)
Mi se pare cu totul inuman. Cumplit. Nu credeam că se va ajunge la a refuza chiar și intervențiile de urgență. Ești sigur?

Nu că acum s-ar face prea mult. Însă dacă omul cade pe stradă poți chema ambulanța și îl duce la spital unde, de bine, de rău, dacă nu vine nimeni după el mai devreme, tot îl ține 2-3 zile.

Însă dacă e precum spui, înseamnă că nici ambulanța nu-l va mai lua, ci va fi lăsat să moară unde a căzut.

Cine vrea sa inteleaga la ce aberatii se ajunge intr-un sistem de sanatate privatizat, in care bolile omului devin obiectul afacerilor, sa vizualizeze filmul documentar SICKO - regizat de Michael Moore.

Se pare ca ne indreptam inevitabil, din cauza lacomiei celor care au putere de decizie, spre 'lagarul de exterminare' a celor cu venituri modeste.

Banii contribuabililor vor fi disipati catre firme de asigurare private iar serviciile medicale vor costa scump, exorbitant.

Dupa revolutie au fost falimentate sistematic capacitatile de productie ale statului si vandute pe nimic.

Sanatatea era ultima 'reduta', ultima resursa care nu fusese inghitita de cercurile de interese private din domeniul sanitar - farmaceutic.

Terenul a fost pregatit prin desfiintarea a zeci, poate a sute de unitati sanitare, gata sa fie preluate pe nimic de 'baietii destepti'.

Sanatatea nu trebuie asociata cu ideea de profit, pentru ca altfel ne dezumanizam.

Sanatatea intr-o tara care se pretinde crestina trebuie sa fie un bun social si nu unul privat.

Cand intentia este perversa, toti banii din lume nu vor pune pe picioare sistemul nostru de sanatate.
Cand intentia este curata, cu bani putini se pot face minuni.


Demonii care se hranesc cu placerea banului si a puterii aduc iadul pe pamant.

Theodor_de_Mopsuestia 22.12.2011 22:57:30

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 417720)
Cine vrea sa inteleaga la ce aberatii se ajunge intr-un sistem de sanatate privatizat, in care bolile omului devin obiectul afacerilor, sa vizualizeze filmul documentar SICKO - regizat de Michael Moore.

Se pare ca ne indreptam inevitabil, din cauza lacomiei celor care au putere de decizie, spre 'lagarul de exterminare' a celor cu venituri modeste.

Banii contribuabililor vor fi disipati catre firme de asigurare private iar serviciile medicale vor costa scump, exorbitant.

Dupa revolutie au fost falimentate sistematic capacitatile de productie ale statului si vandute pe nimic.

Sanatatea era ultima 'reduta', ultima resursa care nu fusese inghitita de cercurile de interese private din domeniul sanitar - farmaceutic.

Terenul a fost pregatit prin desfiintarea a zeci, poate a sute de unitati sanitare, gata sa fie preluate pe nimic de 'baietii destepti'.

Sanatatea nu trebuie asociata cu ideea de profit, pentru ca altfel ne dezumanizam.

Sanatatea intr-o tara care se pretinde crestina trebuie sa fie un bun social si nu unul privat.

Cand intentia este perversa, toti banii din lume nu vor pune pe picioare sistemul nostru de sanatate.
Cand intentia este curata, cu bani putini se pot face minuni.


Demonii care se hranesc cu placerea banului si a puterii aduc iadul pe pamant.

Admirabil de profund! Stimate colege si stimati colegi, acum incepem sa incercam macar sa ii intelegem pe cei care propun sa exterminam, la modul fizic si eventual odata cu paduchii financiari de familii si "vasali" ai lor, pe javrele masonice care ne conduc? Chiar nu vedeti unde se indreapta lucrurile??!! Si va rog, nu imi serviti o "manie sfanta" tocmai la adresa cui se revolta, ca mine si altii, ci directionati-o spre cei care ne extermina cu manusile albe ale gradelor inalte pe mainile lor de perversi... Si fara vaicareli cum ca rugaciunea este singura solutie... "pentru pacatele noastre se intampla asta" si alte vaicareli...ok, aia de sus tot din poporul asta sunt, si poate ca majoritatea noastra, odata ajunsi factori de decizie, am face la fel. Ca sa fiu cinic/sincer pana la capat, poate ca si eu. Insa, in acest moment, situatia e asa: indiferent cat suntem de pacatosi, aia au puterea de decizie, nu noi. Si deci, ei sunt vinovati.
P. S. Banarea mea sau a altora care am lasa sa vorbeasca indignarea prin noi, nu rezolva nimic. Nici chiar inchiderea. Situatia ramane.
P. P. S. Nu am verificat stirea, poate e manipulata de jalnica opozitie legala/oficiala, care nu e altceva decat rezerva de talhari masoni/securisti pentru urmatorii patru-cinci ani, dar o asemenea lege (?!??!?!) este in spiritul epocii nenorocite pe care o traim.

anna21 23.12.2011 00:40:07

Citat:

În prealabil postat de florin.oltean75 (Post 417720)
Cine vrea sa inteleaga la ce aberatii se ajunge intr-un sistem de sanatate privatizat, in care bolile omului devin obiectul afacerilor, sa vizualizeze filmul documentar SICKO - regizat de Michael Moore.

Se pare ca ne indreptam inevitabil, din cauza lacomiei celor care au putere de decizie, spre 'lagarul de exterminare' a celor cu venituri modeste.

Nu are rost sa compari cu sistemul din SUA.

Nu am vazut documentarul, stiu ca se spune ca nici in sua lucrurile nu merg bine, sistemul e bolnav bla, bla... dar cred ca este mult mai bine decat in Romania.

In primul rand sistemul medical in sua este privat in cea mai mare parte.. asta inseamna ca banii oamenilor nu merg la stat, ci ei isi aleg in functie de posibilitati, sa incheie contract de asigurare medicala, iar oferta este foarte larga.

Acolo unde oamenii nu pot plati din cauza saraciei, intervine statul cu propriile programe (cum este Medicaid) adresate celor cu venituri f mici.

anna21 23.12.2011 00:42:29

Re. titlu: nu este eutanasie, este genocid.

Eu nu vreau sa par sadica (in gandire), dar cred ca acesta este blestemul copiilor nenascuti.

Este urmarea fireasca a scaderii dramatice a natalitatii.
Sunt prea putini tineri care sa sustina prin impozitele platite pe cei batrani, someri etc..
Acum vreo zece ani stiam ca pt fiecare om care muncea existau doi (batrani, someri) care primeau indemnizatie, pensie etc. Pensiile nu cresc in copac, cineva plateste impozite pt a se forma acel fond. Impozitele sunt colectate de la un procent mic de populatie (care continua sa scada pt ca nu se nasc copii).
Cred ca solutia gandita de statul malthusian este reducerea batranilor/bolnavilor.

stefan florin 23.12.2011 01:55:36

daca se introduce coplata se vor mai lua acele procente din impozitul pe salarii pentru sanatate? Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:38:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.