Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Rugaciuni pentru atei. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2780)

cod_gabriel 28.11.2007 15:49:09

1)Stie cineva vreo rugaciune pentru indreptarea ateilor?
2)Stie cineva vreo rugaciune pentru sufletele ateilor (botezati) plecati dintre cei vii?

irina77 28.11.2007 15:58:22

... dar rugaciuni pentru intoarcerea sectantilor la dreapta credinta?

cozia 28.11.2007 16:10:10

Se spune ca pe cocosat numai cosciugul il mai indreapta...

irina77 28.11.2007 16:15:14

putin mai multa sensibilitate, cozia. daca ai avea pe cineva apropiat ateu/sectant oare ai gandi la fel?

28.11.2007 16:25:10

Citat:

În prealabil postat de cod_gabriel
1)Stie cineva vreo rugaciune pentru indreptarea ateilor?
2)Stie cineva vreo rugaciune pentru sufletele ateilor (botezati) plecati dintre cei vii?

Orice lacrima poate fi o jertfa si orice suspin o rugaciune. Multi dintre noi avem patimi ascunse, nestiute, nebanuite, care ne fac mai rai decat ateii. Sa ne rugam asa cum simtim si cum putem fara formule, fara fortare fara deznadejde! De simtim intradevar!! aceasta Iubire fata de cel "pierdut" cred ca e suficienta Iubirea insasi.

cod_gabriel 28.11.2007 16:30:27

Citat:

În prealabil postat de cozia
Se spune ca pe cocosat numai cosciugul il mai indreapta...

Si eu am fost ateu pana nu demult si nu mai sunt.
In plus, din cate imi amintesc, Mantuitorul a indreptat o femeie cocosata.

cozia 28.11.2007 18:31:15

Citat:

În prealabil postat de irina77
putin mai multa sensibilitate, cozia. daca ai avea pe cineva apropiat ateu/sectant oare ai gandi la fel?

Asa este, iertati, dar este o vorba din batrini verificata de mii de ani, care zic eu ca reflecta bine realitatea in care traim si cit de greu scapam de patimi si de spalarea creierului de catre sectanti si mai ales STIINTA. Dar in acelasi timp este adevarat ca ajuta mult daca ii convingem sa se roage direct sau indirect prin rugaciunea noastra tainica(oricare ar fi rugaciunea deoarece Dumnezeu cu Sfintii Sai stiu ce vrem), in speranta pocaintei pentru pacatele lor.

Tocmai ca am cunostinte care sunt duusi saracii, si orice interventie chiar de grup a fost in zadar...cei doi au avut o iesire la lumina(regrete) pentru o perioada scurta cind si-au dat toti banii acestui cult de chanell-ari dupa care au reintrat in altul... ( duhul Pretty Flower) care cind o auzi face ca totii dracii...si altii care le-au bagat numai prostii in cap ..sunt mii vedeti pe internet. Deci sa stam bine!
continui sa ma rog pentru ei...

cozia 28.11.2007 18:36:03

Citat:

În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:

În prealabil postat de cozia
Se spune ca pe cocosat numai cosciugul il mai indreapta...

Si eu am fost ateu pana nu demult si nu mai sunt.
In plus, din cate imi amintesc, Mantuitorul a indreptat o femeie cocosata.

Codrin,
Eu ateu nu am fost, poate doar in anumite momente izolate dupa care imi revenea credinta, insa eram doar vizitator-in biserica-nerugator( adevarul ca in comunism cine sa te invete, toti erau muti fara initiativa iar eu nu stiam ce sa intreb...) pina cind intr-o zi , din marea Mila a lui Dumnezeu, m-a gasit Duhul rugaciunii...si acum e mai bine...

georgeval 28.11.2007 21:32:11

Eu inteleg ca sfantul Apostol Pavel ne zice sa ne rugam pentru toti oamenii. Insa, intreb, aceste rugaciuni pentru atei au urmari sau consecinte? eu, personal, cred in minuni, dar Dumnezeu nu trece peste liberatatea persoanei.

cozia 28.11.2007 22:28:55

Cunosc personal cazuri de atei, necredinciosi, hulitori chiar care au fost singurii supravietuitori din accidente si te intrebi de ce si cum?...insa stind cu ei de vorba am aflat ca bunicii lor si-au dedicat viata in rugaciune si pentru ei


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:09:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.