Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Se schimba buletinele a sosit timpul alegerii (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19630)

vic007rau 16.05.2021 08:17:06

Se schimba buletinele a sosit timpul alegerii
 
Daca acum cativa ani se vorbea de noile buletine 666 ne gandeam mai e timp iata ca nu mai e timp din august va trebui sa le schimbam deci ce vom alege moartea sau buletinul biometic ? fara buletin nu poti avea servici nu poti primi pensie nu te poti identifica pierzi apartamentul totul nu ai nici chiar ce manca deci cati dintre noi vom ajunge prin puscarii sau case de nebuni urmandul pe Hristos si cati vom accepta buletinul blestemat?

Iorest 16.05.2021 13:47:26

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667788)
Daca acum cativa ani se vorbea de noile buletine

Prin 2008-2009 au fost acele contestări din societatea civilă reunită de ucenicii părintelui Iustin Pârvu, deci în 12 ani aproape că s-a uitat subiectul, curentul acela de gândire s-a dispersat.
Se ajunsese la multe semnături împotrivă unii spun că până la 1 milion, au fost și proteste, a luat poziție și Bartolomeu Anania care a reunit episcopii din subordinea sa, iar presa a demonizat oamenii prezenți la proteste, de fapt alea au fost primele coagulări ale societății civile creștine înainte de faza cu gazele de șist, referendumul pentru familie, legea vaccinării obligatorii.

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667788)
ne gandeam mai e timp iata ca nu mai e timp din august va trebui sa le schimbam deci ce vom alege moartea sau buletinul biometic ?

Din articol reiese asta: https://alba24.ro/buletinele-cu-cip-...ca-830848.html

”Șeful Direcției de Evidența Persoanelor a explicat că regulamentul prevede o perioadă de tranziție la cartea electronică de identitate până la „1 august 2031”.

Cetățenii români vor putea călători în state din Uniunea Europeană după data de 3 august 2021 cu pașaport valabil, cu carte electronică de identitate emisă după 3 august, dar și cu actuala carte de identitate aflată în termen de valabilitate.

În schimb cei care încă vor mai mai deține carți de identitate fără CIP și după data de 3 august 2021, în termenul de valabilitate, nu vor avea restricții de călătorie în statele UE.”

La un moment dat scrie în articol că nu se va mai putea călători fără ele și probabil că până prin 2030-2031 va fi obligatoriu plasticul ăsta pentru toate tipurile de operațiuni sau măcar vor încerca să le facă obligatorii.

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667788)
fara buletin nu poti avea servici nu poti primi pensie nu te poti identifica pierzi apartamentul totul nu ai nici chiar ce manca deci cati dintre noi vom ajunge prin puscarii sau case de nebuni urmandul pe Hristos si cati vom accepta buletinul blestemat?

Poate așa va fi până prin 2030 ca an limită, dar de aia dacă ai o căsuță modestă la țară, nu vor avea ce mare lucru să-ți ia, dacă ți-ai lipit sufletul de vile, mașini de teren 4x4, de călătorii, de o femeie comodă, de comoditățile vieții nu vei putea alege între ele și vei primi orice.

Ce mi-e clar dacă în 12 ani din 2009 - cât încă mai erau în viață marii duhovnici, Iustin, Pârvu, starețul Neonil de la Frăsinei, Arsenie Papacioc, până acum s-a stricat societatea în așa hal infect, până în 2030 va fi și mai rău

Cât mai e timp se poate trăi și la țară crescând un număr minim de animale, din pomicultură, cu o viță de vie, cu stupul de albine, după care Dumnezeu cu mila, alegi semnul sau comoditatea.

Să nu bravăm că noi am fi ceva viteji, altfel vom pica primii ca Sf Ap Petru, dar nici să murim de frică, sunt anii de mântuire, ani hristici, sfinții din vechime ar fi vrut să dea mărturie în vremurile astea, cei din vremurile din urmă care vor mărturisi vor fi puși deoparte de Dumnezeu.

Sfinții de Optina aveau o rugăciune ca să nu ajungă să-l prindă pe falsul mesia.

vic007rau 16.05.2021 14:22:42

eu de exemplu traiesc din pensie si mai am valabilitate 2 ani pe buletin va trebui sa aleg sa traiesc din mila lumii sau sa fac buletin nu e asa usor in ultimele saptamani ma tot gandesc e singurul meu mijloc de trai pensia grele vremuri am prins si va fi si mai greu cand va fi semnul atunci vei avea de ales intre a te insemna sau a muri e usor de zis din gura dar de facut e mai greu(

Iorest 16.05.2021 14:29:09

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667790)
eu de exemplu traiesc din pensie si mai am valabilitate 2 ani pe buletin va trebui sa aleg sa traiesc din mila lumii sau sa fac buletin nu e asa usor

Scrie la lege că persoanele care au împlinit 60 de ani (la data facerii buletinului) primeau un buletin normal până acum, pe viață.

Vor fi alternativ și cele biometrice și cele normale, dar în ceva ani nu se va putea călători fără ele și până prin 2030 probabil că vor deveni cvasi obligatorii, adică nu vei mai putea face operațiuni fără ele.

Tu când îi arăți buletinul poștașului, nu cred că se uită dacă ți-a expirat, dacă ți-ai pus pensia pe card asta e, la oraș cel puțin trebuia să alegi poștașul, la sat poate nu mai vine poștașul că nu mai sunt angajați.

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667790)
in ultimele saptamani ma tot gandesc e singurul meu mijloc de trai pensia grele vremuri am prins si va fi si mai greu cand va fi semnul atunci vei avea de ales intre a te insemna sau a muri e usor de zis din gura dar de facut e mai greu(

Încă nu știm ce va fi exact, e posibil să fie oameni care să conteste la forurile de judecată internaționale obligativitatea, vedem ce se va decide, dacă se va contesta.

vic007rau 16.05.2021 14:55:26

si acuma mai e si virusul asta nenorocit care ucide e viata si mai grea nu mai are lumea servici sta cu frica zilei de maine parca toate nenorocirile sau adunat laolalta

Iorest 16.05.2021 15:22:31

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667792)
si acuma mai e si virusul asta nenorocit care ucide e viata si mai grea nu mai are lumea servici sta cu frica zilei de maine parca toate nenorocirile sau adunat laolalta

Soare imunitate, sport în natură, drumeții prin parc, păduri, consum de fructe cu vitamina C ex rodii, legume ghimbir ras pentru ceaiuri, vitamina D, C,zinc, programat vizitele în magazin în așa fel încât să nu fie aglomerație, la primele ore ale dimineții, mers cu mașina/bicicleta/trotineta electrică nu cu mijloacele de transport, dezinfectat mâinile tot timpul la intrare și ieșire în magazin, farmacie, mers la maslu, spovedit, împărtășit.

Frica nu ajută pentru că paralizează nu găsește soluții, inițial toți au frică după care unii caută soluții alții rămân în frică, de frică ne putem îmbolnăvi psihic.


Am mers și la vot de 2 ori în pandemie la locale și generale și am pus mâna pe o ștampilă pe care poate au pus sute mâna, am stat într-o cabină în care unii poate au strănutat, am dat la o parte o perdeluță pe care poate unul a pus mâna după ce s-a șters de muci și atunci se dădea cu fumigene că urna de vot poate fi mortuară.

La referendumul pentru familie se băga spaima că voturile stau nenumărate peste noapte de sâmbătă și că o să fie un scrutin fals, deci risc să dăm cu subsemnatul pe la parchet cum s-a dat la referendumul de suspendare a lui Băsescu când țăranii erau fugăriți de procurori cu biblia să se jure că au votat, se mințea că ieșim din U.E., că verzi și uscate, nu s-a întâmplat nimic.

O să mai fie zeci/sute de spaime, până la finele vieții ne lăsăm influențați de ele, de puliticieni și de niște ziariști de moravuri ușoare sau ne continuăm viața ?

Demetrius 16.05.2021 22:20:30

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667790)
eu de exemplu traiesc din pensie si mai am valabilitate 2 ani pe buletin va trebui sa aleg sa traiesc din mila lumii sau sa fac buletin nu e asa usor in ultimele saptamani ma tot gandesc e singurul meu mijloc de trai pensia grele vremuri am prins si va fi si mai greu cand va fi semnul atunci vei avea de ales intre a te insemna sau a muri e usor de zis din gura dar de facut e mai greu(

Fa buletin acum ca l-ai pierdut si nu mai astepti pana in august.

Vremurile pe care ni le da Dumnezeu sa le traim ne sunt spre a ne ridica la ceruri prin suferinta de a le suporta, caci niciodata Dumnezeu nu ne da mai multa suferinta decat putem duce. De aceea se cuvine sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate.
Daca nu suntem capabili, atunci ne ia virusul mai devreme.

vic007rau 17.05.2021 08:38:25

banuiesc ca 2 , 3 ani vor merge in paralel cele cu cip si cele fara dar la un moment dat nu vor avea decat cu cip

gpalama 17.05.2021 09:00:35

Dar asta nu este pecetluire. Nu e ce zice in apocalipsa.

Haideti sa fim atenti. Sunt chestii antemergatoare.

Iorest 17.05.2021 09:30:29

Citat:

În prealabil postat de vic007rau (Post 667799)
banuiesc ca 2 , 3 ani vor merge in paralel cele cu cip si cele fara dar la un moment dat nu vor avea decat cu cip

Vor fi la alegere, nu se știe cât poate până în 2031, poate mai mult dacă vor apărea procese de discriminare și vreo instanță internațională va da dreptate, iar la persoane peste 60 de ani împliniți când fac cerere pentru buletin li se dădea până acum buletin simplu pe viață (fără termen de expirare).

Doar că nu se va mai putea merge probabil în pelerinaj în Grecia și alte zone din afara țării, iar pe unii îi va presa serviciul să-și facă să-i trimită în delegație afară dacă e firmă din afară.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:53:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.