Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

strajeru 16.12.2008 16:21:24

Comori adunate

Într-un oraș, trăia odată un om tare zgârcit. Toată viața n-a făcut altceva decât să strângă și să strângă tot mai multă avere. Niciodată nu i-a fost silă de cineva sărman. Nu dădea ceva de pomană, nici m ruptul capului. O singură dată, într-o duminică, trecând prin fața unei biserici, i-a aruncat unui cerșetor doi bănuți, în rest, toată viața lui nu a dat nimic. Când preotul îl întâlnea și îl apostrofa, el răspundea mereu:
- Părinte, în lumea asta totul poate fi cumpărat. Cu siguranță că și în lumea cealaltă este la fel. Cu câte bogății am strâns eu, nu se poate să nu ajung în rai!
Oricâte sfaturi i-ar fi dat preotul, el nu vroia să asculte. Azi așa, mâine așa, până când, într-o noapte, a avut un vis îngrozitor. Se acea că murise și ajunsese la poarta Raiului, când, la intrare, Sfanțul Petru 1-a întrebat:
- Bine, omule, ce-i cu tine aici?
- Sfinte Petre, aș vrea și eu să intru în rai.
- Da' crezi tu că poți?
- Sfinte Petre, dacă trebuie, eu plătesc. Am comori nenumărate ...
omule'
- Mai caută, mai caută, poate vei găsi totuși ceva!
Și într-adevăr, omul a găsit pe fundul unui buzunar doi bănuți
- Aoleu, dar de ce n-am decât atât?! Pe Pământ aveam de mii de ori mai mulți Aici de ce am ajuns doar cu doi bănuți?
- E, omule, I-a răspuns Sfântul Petru, când ajungi aici ai doar ceea ce ai dăruit în viață. Acestea sunt comorile pe care fiecare le strânge în cer.
Cu ele poți într-adevăr să intri în rai, dar crezi că doi bănuți sunt de ajuns? În toată viața n-ai dăruit decât acești bani unui sărman om ce aștepta ajutorul tău în poarta unei biserici. Dacă în timpul vieții ai fi strâns mai multe comori cerești, poate ai fi intrat în Rai, dar așa…
Tocmai în acea clipă omul nostru s-a trezit din vis, speriat de tot. Din acea zi nu a mai fost la fel. Din acea zi a căutat să adune comori doar în cer. Erau atâția săraci ce avea nevoie de ajutorul său…!
„Bogații vor ajunge în cer, când îi vor introduce acolo săracii.”
(Fericitul Augustin”)

strajeru 16.12.2008 16:22:39

Bogații și săracii

Cu mult, cu sute de ani în urmă, a trăit un rege puternic și înțelept într-o zi plimbându-se prin curtea palatului său, a auzit, dincolo de ziduri, pe cineva care plângea. A dat imediat poruncă să fie deschise porțile și a ieșit să vadă ce se întâmplase. Nu-și putea crede ochilor ... Dacă în palatul său toți oamenii erau mulțumiți și aveau de toate, acum vedea însă că la porți erau adunați nevoiași, ce întindeau mâna pentru o bucată de pâine. Chiar lângă zid, era un copil ce plângea. Când regele 1-a întrebat ce i s-a întâmplat, copilul i-a răspuns că părinții săi sunt bolnavi și el nu are bani nici de hrană și nici de doctorii, în timpul acesta, în jurul regelui s-a strâns o mulțime de oameni nevoiași, unul mai amărât decât celălalt, fiecare încercând să-și spună păsul. Mâniat de această situație pe care sfet­nicii i-o ascunseseră, regele s-a întors în palat și i-a chemat pe toți bogătașii la el. Când aceștia s-au adunat în sala tronului, le-a spus:
- Voi sunteți cei mai bogați oameni din regatul meu. Aveți atâta avere încât ați putea să vă construiți fiecare câte o casă numai din aur. Dar dacă v-ați uita și în jurul vostru, ați vedea că sunt oameni care mor de foame, care o duc rău, fiindcă voi nu vă îngrijiți de treburile cetății. Afară este plin de oameni ce vor să muncească pentru o pâine, dar voi îi refuzați. Doar de voi înșivă depinde ca acești oameni să o ducă mai bine. Puteți să îi ajutați și vă poruncesc să o faceți!
După câteva zile, regele a văzut că nimic nu se schimbase. Chemându-i iarăși la el pe cei mai bogați dintre supușii săi, le-a spus:
- Văd că nu aveți suflet! Cum de nu vă e milă de cei ce se luptă cu greutățile, zi de zi?! Dacă nu o faceți voi, atunci o s-o fac eu! Iată ce poruncesc: de azi înainte, pentru fiecare sărac mort de foame, în regatul meu, va fi omorât și un bogătaș! De mâine, ne vom întâlni în fiecare seară și, dacă aflu că, peste zi, un om a murit de foame la mine-n cetate, atunci sorții vor decide care dintre voi va fi executat. Pentru că voi înșivă vă faceți vinovați de moartea acelui om, căci 1-ați fi putut ajuta, dar n-ați făcut-o. Ne vedem mâine seară!
Se spune că, de a doua zi, nimeni nu a mai murit de foame în regatul acela!
"Nu invidia gloria celui păcătos,
căci nu știi care va fi sfârșitul lui. (...)
„Judecata este rară milă pentru cel ce n-a făcut milă." (Sfânta Scriptură )

strajeru 16.12.2008 16:23:39

Încredere

Un om călătorea pe un drum de țară, împreună cu soția sa. Obosiți de atâta mers și văzând că îi prinde noaptea pe drum, cei doi călători au vrut să tragă la un han. Dar hangiul, om rău, a refuzat să-i primească, spunându-le că nu mai are camere libere. Nevasta omului s-a arătat nemulțumită.
- Ei, lasă, femeie - a încercat să o liniștească omul - lasă, că știe Dumnezeu ce e mai bine!
- Măi, omule - zise atunci femeia sa - da' ce poate fi bine când - uite! - nu avem unde sta peste noapte?!
în sfârșit, au plecat mai departe și, spre bucuria lor, au întâlnit un țăran, om sărac, dar bun la suflet. Văzând că i-a prins noaptea pe drum, țăranul i-a primit cu drag în căsuța lui.
Dar a doua zi dimineața, când au vrut să plece mai departe, țăranul le-a dat o veste uluitoare celor doi călători: peste noapte, hanul fusese atacat de hoți, care îi jefuiseră pe toți călătorii.
- Vezi, i-a mai spus omul femeii - trebuie să avem încredere în felul în care Dumnezeu le rânduiește pe toate. Ții minte ce ți-am spus aseară? "Lasă, știe Dumnezeu ce e mai bine."
"Fără nici o îndoială că Dumnezeu rânduiește faptele noastre
mai bine decât am putea-o face noi înșine. " (Sfântul Vasile cel Mare )

silverstar 17.12.2008 17:49:37

[COLOR=green]Suferința îl transformă pe om :57:

Un tânăr necredincios se întoarse la Dumnezeu, după ce trecu prin multe necazuri și suferințe, datorită vieții păcătoase. Întorcându-se în orășelul său natal se întâlni cu unul din prietenii lui de petreceri păcătoase, care-i zise:

- Ce, nu mă mai cunoști? Sunt cutare.

- Te cunosc, răspunse tânărul. Tu ești tot tu. Te cunosc, dar eu nu mai sunt eu.

Și merse mai departe, bucuros că a scapat de viața păcătoasă.[/COLOR]

Maria-Raluca 18.12.2008 16:06:16

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 92499)
Legenda spune ca o femeie saraca cu un copil in brate, trecand pe langa o pestera a auzit o voce misterioasa care i-a spus:
Intra si ia tot ceea ce iti doresti, dar sa nu uiti ceea ce-i mai important. Aminteste-ti ca dupa ce vei iesi poarta se va inchide pentru totdeauna. Asa ca profita de aceasta oportunitate, dar nu uita ce-i mai important.
Femeia a intrat in pestera si a gasit multe bogatii. Fascinata de aur si bijuterii, a asezat copilul pe o stanca si a inceput sa stranga de zor tot ce putea duce.
Vocea misterioasa i-a vorbit din nou: “ Ai doar 8 minute!”
Cand au trecut cele 8 minute, femeia, incarcata cu aur si pietre pretioase, a fugit afara din pestera si poarta s-a inchis.
Atunci si-a amintit ca a uitat copilul inauntru, iar poarta s-a inchis pentru totdeauna.
Bogatia a durat putin, iar disperarea pentru totdeauna.
La fel se intampla de multe ori si cu noi. Avem aproximativ 80 de ani pentru a trai in aceasta lume si o voce ne aminteste mereu:” Nu uita ce e cel mai important!”
Si cele mai importante sunt valorile spirituale, familia si copii, viata, educatia, bunul simt, reputatia, dragostea, adevarul si demnitatea de om.
In schimb castigurile, bogatia, placerile materiale ne fascineaza intr-atat incat uitam de ceea ce e mai important.
Asa ne risipim timpul si dam la o parte esentialul: “ Bogatia sufletului.”
Sa nu uitam niciodata ca viata in aceasta lume trece repede si ca moartea vine cand ne asteptam mai putin. Iar cand poarta vietii se inchide pentru noi, nu ne mai folosesc la nimic regretele.
Traim intr-o lume de probleme, nelinistiti, si toate numai pentru ca am uitat ce e cel mai important: “Bogatia sufletului!”

asa este! lacomia e mare si ne face sa uitam uneori de cele mai importante lucruri!

silverstar 18.12.2008 19:47:49

1 atașament(e)
Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 94525)
Cutia cu iubire...

Povestea spune ca a fost odata un om, care si-a pedepsit fetita in virsta de 5 ani, pentru ca a risipit o hirtie aurie de impachetat, foarte scumpa. Omul statea rau cu banii si a devenit si mai suparat cind a vazut ca fetita a folosit hirtia respectiva ca sa decoreze o cutie si sa o puna sub bradul de Craciun.

Cu toate acestea, fetita a adus tatalui ei cadoul in dimineata urmatoare spunindu-i: "Acesta este pentru tine, taticule".

Tatal a fost rusinat de reactia lui furioasa de cu o zi in urma, dar supararea lui se arata din nou cind vazu ca, de fapt, cutia era goala.

El i-a spus pe un ton raspicat: "Nu stiai, domnisoara, ca atunci cind dai un cadou cuiva, trebuie sa pui ceva in el?"

Fetita s-a uitat in sus spre tatal sau, cu lacrimi in ochi, si a zis:

"Taticule, cutia nu este goala. Am suflat in ea atitea saruturi pina cind s-a umplut."

Tatal a ramas perplex. In genunchi, si-a imbratisat fetita rugand-o sa-l ierte pentru supararea lui fara rost.

La scurt timp dupa aceasta, micuta a murit intr-un accident si se spune ca tatal ei a tinut acea cutie aurie langa patul sau tot restul vietii.

Si, de cite ori se simtea descurajat, sau avea de infruntat situatii dificile, deschidea cutia si lua un sarut imaginar care-i dadea putere.

Fiecare dintre noi primim o cutie aurie cu dragoste neconditionata si saruturi de la copiii nostri, de la familie, de la prieteni. Nu putem avea altceva mai pretios decit asta.

[COLOR=green]Readuc in memorie aceasta poveste tocmai pentru ca se apropie sarbatorile. Si cred ca i se potriveste si un atasament.[/COLOR]

dorinastoica14 18.12.2008 20:26:26

Tocmai am deschis-o.Multumesc inca odata.:6:

silverstar 18.12.2008 20:41:35

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 104920)
Tocmai am deschis-o.Multumesc inca odata.:6:

[SIZE=3][COLOR=green]Special pentru tine am repostat-o! [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]O seara minunata! [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Eu deja am intrat in vacanta. Pana pe 5 ian sunt tot libera![/COLOR][/SIZE]

silverstar 19.12.2008 08:35:35

[COLOR=green][SIZE=3]Niciodată nu e prea târziu...[/SIZE] [/COLOR]

[COLOR=green]În prima zi a anului universitar, profesorul ne-a dat sarcina sa facem cunoștiință cu cineva necunoscut. M-am uitat în jur, și atunci o mână fragilă îmi atinsese umărul. Când m-am întors, am văzut o bătrânică privindu-mă cu un zâmbet luminos. [/COLOR]

[COLOR=green]- Bună, drăguțule! Sunt Rose. Am 86 de ani. Pot să te îmbrățișez? [/COLOR]
[COLOR=green]Am izbucnit în râs și, după acceptul meu, m-a strâns în brațe cu putere. [/COLOR]
[COLOR=green]- Ce cauți la facultate la o vârsta asta „fragedă”? am întrebat-o. [/COLOR]
[COLOR=green]- Vreau să găsesc un bărbat bogat, să fac niște copii, răspunse ea. [/COLOR]
[COLOR=green]- Să lăsăm gluma, am reluat, încercând să aflu ce o motivase să vină la școală. [/COLOR]
[COLOR=green]- Mi-am dorit mereu să merg la universitate și acum am venit, îmi spuse. [/COLOR]

[COLOR=green]După curs ne-am dus la un bufet pentru un suc. Ne-am împrietenit pe loc. Trei luni, zi de zi, după ore, plecam împreună și vorbeam necontenit. Eram fascinat să îi ascult confesiunile înțelepte. În timp, Rose a devenit "mascota" campusului. La banchetul de sfârșit de semestru, Rose a ținut un discurs. [/COLOR]

[COLOR=green]- Nu încetăm să ne jucăm pentru că îmbătrânim. Îmbătrânim pentru că încetăm să ne jucăm. Există doar câteva secrete pentru a te menține tânăr, a fi fericit și a deveni un om de succes. Trebuie să râzi și să guști umorul fiecărei zile. Trebuie să ai un vis. Atunci când rămâi fără visuri, mori. E diferență între a îmbătrâni și a evolua. Dacă ai 19 ani și stai în pat inert un an, fără să faci un lucru productiv, vei împlini 20 de ani. Dacă am 87 de ani și zac un an, voi împlini 88. Toată lumea îmbătrânește. Ideea e să evoluezi și să nu regreți nimic. Cei care sunt bâtrâni nu regretă ceeea ce au făcut, ci ce n-au făcut. Numai cei care au regrete se tem de moarte. [/COLOR]

[COLOR=green]Rose și-a luat diploma pe care o dorise ani și ani. [/COLOR]

[COLOR=green]La o saptamană după absolvire, s-a stins. [/COLOR]

[COLOR=green]Toți studenții au fost alături de cea care le-a demonstrat că nu e niciodată prea târziu să fii ceea ce vrei să fii. [/COLOR]

[COLOR=green]De fapt, nu poți să alegi decât să îmbătrânești sau nu, dar poți alege să evoluezi.[/COLOR]

silverstar 24.12.2008 06:31:59

[COLOR=green][SIZE=3]Zidul inimii
[/SIZE]
Într-un deșert aspru și stâncos trăiau doi pustnici. Găsiseră două grote situate foarte aproape una de cealaltă. După ani și ani de rugăciune și sălbatice renunțări, unul dintre cei doi asceți era convins că ajunsese la desăvârșire.Celălalt era și el pios, dar totodată bun și înțelegător. El se oprea întotdeauna să discute cu puținii pelerini care veneau acolo, adăpostindu-i pe aceia care se rătăceau sau pe cei care doreau să se ascundă.

"Acesta este timp pierdut pentru meditație și rugăciune", gândea cel dintâi sihastru, căruia nu-i plăceau desele absențe - chiar dacă nu îndelungate - ale celui de-al doilea. Pentru a-l face să înțeleagă în mod concret cât este de departe încă de sfințenie, se hotărî să pună câte o piatră la gura propriei grote ori de câte ori celălalt avea să comită vreo greșală. După câteva luni, în fața grotei sale se înălța un zid de pietre, cenușiu și sufocant. Și el era închis înăuntru.

Uneori construim ziduri de jur-împrejurul inimilor noastre, folosind pentru aceasta pietricelele de zi cu zi ale resentimentelor, ranchiunelor, tăcerilor, problemelor nerezolvate, supărărilor. Datoria noastră cea mai de seamă este aceea de a împiedica formarea unor astfel de ziduri în jurul inimilor noastre. Și mai cu seamă, aceea de a încerca să nu devenim "o piatră în plus în zidurile altora". [/COLOR]

silverstar 24.12.2008 06:53:23

[COLOR=#008000]O fabula indiana straveche spune ca un soarece se temea atat de tare de pisici incat traia intr-o teroare continua. Unui magician i s-a facut mila de el si l-a transformat intr-o pisica. Dar animalul a continuat sa traiasca terorizat, caci se temea acum de caini. De aceea, magicianul l-a transformat intr-un caine. Cainele se temea insa de pantere, asa ca magicanul l-a transformat intr-o pantera. Pantera se temea insa de vanatori. Exasperat magicianul a renuntat si a transformat pantera din nou intr-un soarece:

- Nimic nu te poate ajuta, i-a spus el, caci in orice animal te-as transforma, tu ai aceeasi inima de soarece. :57:[/COLOR]

C.tin 28.12.2008 14:12:12

Omul de pe cruce
 
Un om stã si se uitã la Crucea pe care este rãstignit Iisus Hristos. Si, multã vreme, se roagã fierbinte sã îi ia locul.
In cele din urmã o voce tunãtoare din cer se aude: "Vrei sã îmi iei locul?". "Da", rãspunde omul nostru. "Bine, atunci treci pe cruce, dar sã stii cã nu vei avea voie sã scoti nici o vorbã indiferent ce se va întîmpla". "Sunt de acord", spune omul nostru.
Oamenii vin, trec se roagã fãrã sã realizeze cã pe cruce se afla omul nostru. Vine un bogãtas. Se roagã si, la plecare, îsi uitã portmoneul cu bani. Omul de pe cruce nu spune nimic. Vine un tînãr ce se roagã si el si gãseste portmoneul pe care îl ia. Vine apoi un alt tînãr ce doreste sã primeascã o binecuvîntare înainte de a pleca într-o cãlãtorie lungã. Dupã care bogãtasul se întoarce , îl înjurã pe tînãr si începe sã îl batã.
Omul de pe cruce se trezeste spunând: "Nu este el vinovatul".
Cei doi fug îngroziti de aceastã neasteptatã interventie. Vãzând ce s-a întâmplat, Iisus Hristos îl mustrã pe omul de pe cruce :
"Vezi ? Nu ai putut sã îti tii gura, nu ai putut sã taci. Nu stii cã bogatasul dorea sa cumpere cu acei bani fecioria unei fete si sa o necinsteascã. Iar tînãrul ce vroia sã plece în calatorie trebuia sã primeascã bãtaie pentru a nu putea cãlãtori...pentru cã vasul lui s-ar fi scufundat si el ar fi murit.
Iata de ce trebuia sã taci.
Acum da-te jos de pe cruce pentru ca tu nu poti sa Imi tii locul."

laraG 28.12.2008 15:44:46

Citat:

În prealabil postat de C.tin (Post 106125)
Un om stã si se uitã la Crucea pe care este rãstignit Iisus Hristos. Si, multã vreme, se roagã fierbinte sã îi ia locul.
In cele din urmã o voce tunãtoare din cer se aude: "Vrei sã îmi iei locul?". "Da", rãspunde omul nostru. "Bine, atunci treci pe cruce, dar sã stii cã nu vei avea voie sã scoti nici o vorbã indiferent ce se va întîmpla". "Sunt de acord", spune omul nostru.
Oamenii vin, trec se roagã fãrã sã realizeze cã pe cruce se afla omul nostru. Vine un bogãtas. Se roagã si, la plecare, îsi uitã portmoneul cu bani. Omul de pe cruce nu spune nimic. Vine un tînãr ce se roagã si el si gãseste portmoneul pe care îl ia. Vine apoi un alt tînãr ce doreste sã primeascã o binecuvîntare înainte de a pleca într-o cãlãtorie lungã. Dupã care bogãtasul se întoarce , îl înjurã pe tînãr si începe sã îl batã.
Omul de pe cruce se trezeste spunând: "Nu este el vinovatul".
Cei doi fug îngroziti de aceastã neasteptatã interventie. Vãzând ce s-a întâmplat, Iisus Hristos îl mustrã pe omul de pe cruce :
"Vezi ? Nu ai putut sã îti tii gura, nu ai putut sã taci. Nu stii cã bogatasul dorea sa cumpere cu acei bani fecioria unei fete si sa o necinsteascã. Iar tînãrul ce vroia sã plece în calatorie trebuia sã primeascã bãtaie pentru a nu putea cãlãtori...pentru cã vasul lui s-ar fi scufundat si el ar fi murit.
Iata de ce trebuia sã taci.
Acum da-te jos de pe cruce pentru ca tu nu poti sa Imi tii locul."

De luat aminte:"Tacerea este remediul tuturor relelor."(Talmudul)

silverstar 28.12.2008 15:48:47

Citat:

În prealabil postat de laraG (Post 106137)
De luat aminte:"Tacerea este remediul tuturor relelor."(Talmudul)

[SIZE=3][COLOR=green]Cine tace inseamna ca-si accepta resemnat conditia umana.[/COLOR][/SIZE]

silverstar 29.12.2008 09:25:47

[COLOR=#008000][SIZE=5]Despre recunostinta...[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=#008000][SIZE=3]O poveste reala spune ca intr-un orasel din America, traia un om care s-a imbogatit din petrol. Dorind sa sprijine localitatea unde s-a nascut si a crescut a facut un gest surpriza. De Craciun, in fiecare an, fiecare om din cei 10.000 - 15.000 de locuitori primea acasa un plic cu o suma de bani de la prietenul nostru.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Asta s-a intamplat an de an, timp de 5-6 ani.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Intre timp, copii omului au crescut si a venit vremea sa se duca la facultate. Tatal s-a gandit ca poate intrerupe traditia cu plicurile de Craciun pentru a le cumpara copiilor un apartament si a le plati facultatea. Asadar, in acel an…nimeni nu si-a mai primit plicul cu bani acasa. Mai intai au crezut ca e doar o intarziere, apoi au inceput sa se enerveze, iar dupa o saptamana de la Craciun au intrat in panica. Oare nu-si vor mai primi banii ?[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]Dupa o discutie la carciuma…incet incet tot mai multi locuitori s-au indreptat catre casa unde locuia cel care ii ajutase atatia ani. Au inceput sa vocifereze, au venit cu bannere, lozinci si pancarte. Intr-un final omul nostru iese din casa si incearca sa le explice situatia :[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]- Dragii mei, acum am doi copii mari, trebuie sa ii dau la universitate, sa le cumpar o casa, sa isi continue si ei studiile, sa am grija de viitorul lor.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]La care toata multimea a raspuns in cor :[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=#008000]- Pai tu iti dai copii la facultate pe banii nostri ?[/COLOR][/SIZE]

adrian2008 29.12.2008 15:13:01

Craciun de supermarket...
 
CRACIUN DE SUPERMARKET

Ce bine e cand vine Craciunul! Magazinele se gatesc frumos, apar ofertele de iarna si rafturile se indoaie sub greutatea marfurilor colorate. Miroase a mirodenii si a vin, a carnati usturoiati si a slanina fiarta in boia; rade cozonacul din cuptor, cu dintii patati de cacao si stafide, iar chiftelele se inghesuie unele in altele în farfurii lustruite de gospodine grijulii. Te gandesti ce mai ai de cumparat, cui mai ai de cumparat...
Alergi prin magazine si iti bucuri ochii cu abundenta de marfuri, alegi ce te lasa buzunarul si imparti banii asa incat sa simti ca e sarbatoare si sa faci cate un cadou mic celor la care tii si celor cu care trebuie sa fii atent. Ai chiar un sentiment de implinire atunci cand casiera iti ia banii si vezi ca ai cosul plin cu de toate, macar acum. Esti in randul lumii, iesi multumit din magazin si te gandesti ca ar fi bine sa pui pe tine si un parfum placut mirositor, care sa arate ca traiesti modern, in U. E. si in NATO.
Dar parca tot nu e bine si nu stii de ce. De ce? DE CE? Aaa, daa... Ai facut cumparaturi la acelasi mic magazin de cartier de la care cumperi si peste an, in timp ce lumea cu adevarat moderna se plimba acum prin cash and carry, super-hipermarketuri, impingand carucioare silentioase printre rafturi elegante si bine garnisite. Ce e rau in asta? Nu e rau. E chiar bine ca in Romania exista asemenea magazine elegante si practice, si ca lumea da semne ca progreseaza. Incet, dar sigur. Canta in ele Stille nacht-uri si Jingle bells-uri, sau chiar colinde romanesti, dar acestea nu sunt bune, caci n-au ritm si nu indeamna lumea sa se miste mai repede catre casa de marcaj.
Oricum, pluteste in aer sarbatoarea...cum, "care sarbatoare"? Cea din 25 decembrie. N-o stiti? E anuala si are de-a face cu Mos Craciun. Si cu inca cineva, parca... Nu stiu sigur, fiindca in supermarketuri n-am vazut decat Mosi Craciuni vii sau impaiati, sau mai degraba impapusiti. Nici macar prin brazii scosi la vanzare n-am vazut altceva decat mosi si globuri. Eventual cutii de cadouri... Dar, parca mai era ceva, totusi, in 25 decembrie. Poate ca strainii stiu mai multe decat mine despre asta? Aiurea! Americanii nici macar nu-i mai zic Christmas. Acum e X-mas.
Ce bine ca am intrebat-o pe bunica... Am aflat ca, de fapt, e sarbatoarea Nasterii lui Iisus Hristos, Dumnezeul intrupat, adus pe lume de Fecioara Maria, intr-o iesle care nu se gaseste la nici unul din supermarketuri. Am auzit ca ea s-ar gasi in biserici, unde miroase a tamaie si a rugaciune si unde oamenii grabiti ca mine invata sa iubeasca si sa fie mai buni. Am mai auzit ca m-as putea spovedi si ca pacatele mele ar putea fi iertate de acest Dumnezeu nascut in iesle. Am auzit chiar ca sufletul meu ar putea fi mantuit. Cred ca am sa incerc sa petrec acest Craciun in biserica, bucurandu-ma de Nasterea Domnului.
(Acest articol reprodus de mine il are ca autor pe Cristian Tabara)

MarinaAlca 29.12.2008 20:38:37

Nimic nu este fara rost
 
Ochii mei sunt ptr lumina, ptr verdele primaverii, ptr albul zapezii, ptr cenusiul norilor si ptr albastrul cerului, ptr stelele noptii si ptr incredibila minune ca in jurul meu exista atatia oameni minunati.
Gura mea este ptr cuvant, ptr o vorba buna pe care o asteapta cineva.
Buzele mele sunt ptr sarut, iar mainile mele ca sa fiu bland si delicat, ca sa ofer unui sarac paine sau magaiere.
Picioarele mele, ca sa merg pe drumul catre aproapele meu.
Inima mea este ptr iubire, ptrr caldura, ptr cei care traiesc in singuratate si raceala.
Peste tot sunt cu trupul. Nimic nu este fara sens. Totul isi are semnificatia sa profunda.
Atunci de ce nu sunt fericit?
Sunt ochii mei inchisi?
Este gura mea amara?
Sunt mainile mele "gheare" fara inima?
Sau s-a uscat inima mea?
Nu stiu ca sunt facut ptr fericire?



mirelat 30.12.2008 06:14:26

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 105645)
[COLOR=#008000]O fabula indiana straveche spune ca un soarece se temea atat de tare de pisici incat traia intr-o teroare continua. Unui magician i s-a facut mila de el si l-a transformat intr-o pisica. Dar animalul a continuat sa traiasca terorizat, caci se temea acum de caini. De aceea, magicianul l-a transformat intr-un caine. Cainele se temea insa de pantere, asa ca magicanul l-a transformat intr-o pantera. Pantera se temea insa de vanatori. Exasperat magicianul a renuntat si a transformat pantera din nou intr-un soarece:

- Nimic nu te poate ajuta, i-a spus el, caci in orice animal te-as transforma, tu ai aceeasi inima de soarece. :57:[/COLOR]

mi-a placut mult fabula asta!

mirelat 30.12.2008 06:26:06

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 106253)
[SIZE=3][COLOR=#008000] Despre recunostinta...[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=#008000][SIZE=3]De Craciun, in fiecare an, fiecare om din cei 10.000 - 15.000 de locuitori primea acasa un plic cu o suma de bani de la prietenul nostru.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=#008000][/COLOR][/SIZE]

oamenii trebuie sa inteleaga ceea ce li se intampla, si de ce... asta ca sa nu creada ca li se cuvine "din oficiu".

am mai citit undeva despre un tanar patron de firma care isi trata angajatii bine, le vorbea mereu f. frumos si avea impresia ca ii recompensa cum se cuvine, cu salarii frumoase, zile libere, vacante etc. si dupa o vreme isi da seama ca angajatii sai erau blazati si nu dadeau randament, nu vedea la ei nici un pic de recunostinta pentru modul frumos cum ii trata. asa ca s-a vazut nevoit sa ii stimuleze, adica sa ii faca sa munceasca din greu pentru ceea ce mai inainte le daduse cu atata usurinta in ideea de echitate.

silverstar 30.12.2008 08:54:49

[COLOR=#008000][SIZE=3]DE CE O IUBESC PE MAMA[/SIZE]

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus: "Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat."

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru
cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,
pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea
pentru a doua zi dimineata.

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,
calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la
loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe
bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o
notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si
ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le
pune pe amandoua langa geanta ei.

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga: "Credeam ca te duci in pat."

"Sunt pe drum," raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a
doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular," Ma duc in pat."

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?
PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA... (si nu am putea
sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!)[/COLOR]

cristiboss56 30.12.2008 09:41:43

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 106400)
[COLOR=#008000][SIZE=3]DE CE O IUBESC PE MAMA[/SIZE]

Mama si tata se uitau la televizor cand mama a spus: "Sunt obosita si e
tarziu. Cred ca ma voi duce in pat."

O ia spre bucatarie ca sa faca sandvisurile pentru a doua zi.

Spala castroanele de popcorn, scoate carnea afara din congelator pentru
cina din seara urmatoare, verifica cerealele, umple borcanul cu zahar,
pune linguritele si castroanele pe masa si pregateste filtrul de cafea
pentru a doua zi dimineata.

Apoi pune niste rufe la uscat, mai baga niste haine in masina de spalat,
calca o camasa si coase un nasture care cadea la o camasa.

Strange piesele jocului ramas pe masa din sufragerie, pune telefonul la
loc, aseaza agenda de telefon la loc in raft.

Uda cateva plante, goleste un cos de gunoi si pune un prosop la uscat pe
bara.

Se intinde, casca si o ia spre dormitor. Se opreste la birou si scrie o
notita pentru profesoara, numara niste bani pentru excursia de maine si
ridica o carte de scoala cazuta sub scaun.

Scrie o felicitare pentru ziua de nastere a unui prieten, o baga in
plic, scrie adresa, o timbreaza si scrie o notita pentru cumparaturi. Le
pune pe amandoua langa geanta ei.

Mama isi curata fata cu demachiantul ei 3 in 1, isi da cu crema de
noapte antirid, se spala pe dinti si isi curata unghiile.

Tata ii striga: "Credeam ca te duci in pat."

"Sunt pe drum," raspunde ea.

Adauga apa in vasul cainelui, da pisica afara si se asigura ca usile
sunt inchise cu cheia si ca lumina e deschisa pe terasa.

Se uita in camera copiilor, le stinge lampile de pe noptiere si
televizorul, ridica o camasa, arunca niste sosete murdare in cosul de
rufe si vorbeste un pic cu unul dintre copii care inca isi termina lectiile.

In camera ei isi potriveste alarma la ceas, isi aseaza hainele pentru a
doua zi si indreapta raftul de la pantofi.

Mai adauga 3 lucruri pe lista ei de 6 lucruri foarte importante pentru a
doua zi. Isi spune rugaciunea si vizualizeaza implinirea dorintelor ei.

just...Minunat!

In acelasi timp tata inchide televizorul si anunta nimanui in
particular," Ma duc in pat."

Si o si face ... fara nici un alt gand.

Vi se pare ceva iesit din comun? Va mai mirati de ce femeile traiesc mai
mult?
PENTRU CA SUNT FACUTE PENTRU CURSA LUNGA... (si nu am putea
sa murim mai repede pentru ca inca avem atatea de facut!)[/COLOR]

Asa este Silvia ! Sa ne aplecam cu respect in fata femeii , Ea Nascatoare De Dumnezeu, ea mama, ea sora , ea sotie , ea femeia de cursa lunga. Sarut mana femeie, ori unde ai fi !

gabriel7 30.12.2008 14:34:47

Citat:

În prealabil postat de silverstar (Post 92236)
Telefonul veșniciei

In sala de telefoane a turnului Eiffel din Paris, in timpul Expoziției din 1890, se gasea o mulțime de oameni, cu coatele rezemate de o bară de lemn imbrăcată in catifea, ținând la ureche câte un receptor telefonic. Nu trecuseră decât 14 ani de la descoperirea telefonului de către omul de știință american Graham Alexander Bell (1847-1922)...

Cei care aveau la ureche receptoarele erau cufundați în tăcere, dar foarte fericiți, căci telefoanele lor erau puse în legătură cu o sală de muzică în care cânta o orchestră renumită și cântăreți celebri. Această muzică superbă o auzeau numai ei, iar ceilalți vizitatori ai expozițiie nu auzeau nimic; ba mai mult, aceia nici nu bănuiau că există așa ceva.

Dacă ne gândim bine, nu se petrece același lucru și cu glasul lui Dumnezeu? Nu sunt în una și aceeași lume, în aceeași localitate, în aceeași casă chiar, oameni care aud glasul lui Dumnezeu și oameni care nu-l aud. Nu sunt oameni care aud glasul lui Dumnezeu în sufletul lor, și oameni care-l tăgăduiesc sau îl resping?

Oare care din ei au dreptate? Convinge-te singur, făcând proba. Părăsește traiul egoist, alungă din tine indiferența, pune la ureche telefonul veșniciei, adică tezaurul de cuvinte ale Sfintei Scripturi si al Sfintei Tradiții și vei auzi glasul Mântuitorului, care te cheamă neîncetat la o viață curată, senină, fericită, fără de sfârșit. Dacă vei urma poruncile Lui, vei auzi și numele tău: „Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, ca să moșteniți Împărăția cerurilor, pregătită vouă.”


Va invit si pe Dvs, stimati colegi, sa scrieti povestile cu talc, parabolele, pe care le stiti ca sa fie spre invatatura celor mai putin informati si/sau initiati.

Apreciez mesajul ca fiind deosebit dar intreb: suntem cu adevarat mintuiti? Traditia e buna dar cind aceasta intra in conflict cu Sfintele Scripturi?Biblia spune despre o anumita categorie de oameni:"El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. (Marc.7:9)
Si asa, ati desfiintat Cuvantul lui Dumnezeu, prin datina voastra. Si faceti multe alte lucruri de felul acesta!" (Marc.7:13) Sunt deschis pentru conversatie.Multumesc!

silverstar 31.12.2008 09:37:42

[SIZE=3][COLOR=green]La multi ani cu sanatate si multe bucurii![/COLOR][/SIZE]

http://www.pupici.ro/felicitari/data...anul_nou_6.jpg

silverstar 02.01.2009 18:07:38

Femeia
 
1 atașament(e)
[COLOR=green]De ce plangi? [/COLOR]
[COLOR=green]- Pentru ca sunt femeie! - raspunde mamica. [/COLOR]
[COLOR=green]- Nu inteleg... zice micutul. [/COLOR]
[COLOR=green]Mamica il imbratiseaza si spune: [/COLOR]
[COLOR=green]- Si n-ai sa intelegi niciodata... [/COLOR]

[COLOR=green]Mai tirziu, copilul isi intreaba tatal: [/COLOR]
[COLOR=green]- De ce plange mamica?[/COLOR]
[COLOR=green]- Nu stiu nici eu! Toate femeile plang fara motiv! a fost tot ce i-a putut spune taticul.[/COLOR]

[COLOR=green]Devenit adult, il intreaba pe Dumnezeu: [/COLOR]
[COLOR=green]- Doamne, de ce plang femeile asa de usor? [/COLOR]

[COLOR=green]- Cand am facut femeia, ea trebuia sa fie o fiinta deosebita. [/COLOR]
[COLOR=green]I-am facut umerii destul de puternici ca sa poarte pe ei toata greutatea acestei lumi si destul de moi ca sa fie confortabili. [/COLOR]

[COLOR=green]I-am dat forta de a da viata si cea de a accepta respingerea cu care o trateaza adesea proprii copii. [/COLOR]

[COLOR=green]Forta de a avea grija de familie in pofida bolilor si oboselii. [/COLOR]
[COLOR=green]I-am dat sensibilitatea de a-si iubi copiii cu o dragoste neconditionata, chiar si atunci cind ei o ranesc cumplit.[/COLOR]

[COLOR=green]I-am dat forta care-i permite sa continue, cand toata lumea abandoneaza...[/COLOR]

[COLOR=#400000][COLOR=#400000][COLOR=green]I-am dat forta de a-si suporta barbatul in caderile sale si de a-i ramine alaturi cu aceeasi tarie. [/COLOR]
[COLOR=green]Si, in fine, i-am dat lacrimi sa planga atunci cand simte nevoia. [/COLOR]

[COLOR=green]Vezi, fiule, frumusetea unei femei nu sta in vesmintele pe care le poarta, nici in chipul ei, nici in coafura. Frumusetea unei femei sta in ochii ei. Aceasta e poarta catre inima ei - locul unde se adaposteste dragostea. [/COLOR]

[COLOR=green]Si adesea lacrimile ei sint cele prin care poti sa-i zaresti inima.[/COLOR]

[COLOR=green]Toti barbatii trebuie sa afle ca toate femeile sunt frumoase![/COLOR]
[/COLOR][/COLOR]

laraG 02.01.2009 18:41:55

Cand trebuie sa te superi pe aproapele tau
 
Un frate l-a intrebat pe avva Pimen;"Ce inseamna a te supara in zadar pe fratele tau?"El a zis:"Orice nedreptate iti face fratele tau, daca te superi, in zadar te superi.Chiar daca iti scoate ochiul drept si iti taie mana dreapta, daca te superi, in zadar te superi.Dar daca vrea sa te desparta de Dumnezeu, atunci supara-te foarte!"(Pateric, editia Polirom 2005,ziarul Lumina)

strajeru 03.01.2009 00:57:27

[COLOR=#6495e6][SIZE=3]A murit pentru mine[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#6495e6][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#555555][SIZE=3]Un vizitator care se plimba intr-o zi intr-un cimitir, observa pe un om care era ocupat cu sadirea unor flori pe un mormant. Saditorul de flori fu intrebat: "Este fiul dvs. ingropat aici?"
"Nu", raspunse omul.
"Este poate fratele dvs sau vreo ruda a dvs…"
"Nu, nu."
Dupa ce lasase jos o scandurica pe care o tinuse in mana, omul raspunse: "Ei bine, iti voi istorisi povestea acestui mormant."
"Cand izbucni razboiul am fost si eu chemat la mobilizare. Eram sarac, aveam o sotie bolnava si 7 copii. Cu toate acestea m-am vazut silit sa-i parasesc deoarece nu aveam bani sa platesc un inlocuitor, asa cum mi-ar fi ingaduit pe atunci legeea. Ma pregateam atunci de plecare, parasind familia pentru a merge la razboi contra inamicului. In ziua de dinaintea plecarii veni la mine un tanar, pe care-l cunosteam si imi zise: "Dumneata ai o familie numeroasa, eu sunt singur. Voi pleca eu in locul dumitale." Si pleca in adevar in locul meu. Intr-o lupta crancena fu ranit si dus la spital. Dupa lungi suferinte a murit si a fost ingropat aici. De atunci doream arzator sa vad mormantul sau. In vederea acestui scop am economisit atatia bani cat am putut si ieri am sosit. Abia astazi am reusit sa descopar locul unde este ingropat."
In timp ce omul istorisea aceste lucruri, ochii i se umplura cu lacrimi. Lua scandurica pe care o lasase jos si o infipse in pamant. Sub numele soldatului fura scrise si urmatoarele cuvinte: "A murit pentru mine."

APLICATIE: Este Unul despre care, ca si soldatul de mai jos putem spune: "A murit pentru mine." Este vorba de Acela care si-a dat viata Sa pentru lumea intreaga, pentru noi, nu pe un camp de batalie ci pe o cruce pe care a fost rastignit ca un raufacator. Nu pentru a ne scapa de la inrolare ci pentru a ne scapa de blestemul pacatului, osanda vesnica.
Soldatul a murit pentru acel barbat si familia sa.Domnul nostru Iisus Hristos a murit pentru noi si fratii nostrii, deci, sa fim o familie, sa ne iubim ca intr-o familie si sa traim apropiati ca intr-o familie. Sa traim in pace, nu in dezbinare, in unitate, nu in secte, in dragoste,nu in ura.[/SIZE]
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 00:59:58

[COLOR=#6495e6]Ajutoarele sunt pe drum[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555] Intr-un an, un oras din centrul SUA, situat in valea dintre doua rauri a fost inundat. Ambele rauri au iesit din matca iar ploaia continua sa cada zi si noapte in acea zona. Nu se intrezarea nici o urma de speranta in oprirea ploii, asa ca orasul urma sa fie inundat din plin. Toata lumea a fost evacuata, cu exceptia unui singur om care refuza sa isi paraseasca casa - care, in curand urma sa fie complet acoperita de apa.
"Eu am credinta in Dumnezeu ca ma va scapa." spunea batranul celor care il implorau sa mearga cu ei spre terenuri mai inalte. Omul credea in puterea rugaciunii si se incredea in Dumnezeu ca sa fie salvat.
Apa a acoperit drumurile, facandu-le de netrecut pentru masini. Totusi, un om intr-o masina de teren s-a oprit la casa batranului si a strigat: "Grabeste-te, vino cu mine! Te voi duce la un loc sigur! Nu mai ai mult timp! Dar batranul continua sa se roage. Nu vroia sa isi paraseasca casa.
In cateva ore apa s-a ridicat cu peste 1 metru, inundandu-i complet casa. Ploaia continua. Batranul s-a urcat pe masa de bucatarie si a continuat sa se roage. Apa ii ajunse-se la calcaie, in momentul in care un om cu o barca a venit la casa lui si l-a strigat prin fereastra: "Domnule, veniti cu mine! Va voi duce la un loc sigur!"
"Nu" a raspuns batranul. "Dumnezeu ma va scapa din aceasta inundatie!"
Apa s-a ridicat tot mai mult, si curand batranul a trebuit sa se catere pe acoperis. Ploaia torentiala persista. In timp ce se ruga a auzit sunetul unui elicopter. A privit in sus si a vazut un elicopter deasupra casei sale. O scara a fost coborata din elicopter pentru el.
Dar el a strigat: "Pleaca! Ma faci sa cad de pe acoperis! Dumnezeu ma va salva! Tu du-te si salveaza pe altcineva!"
Elicopterul n-a putut sta acolo toata ziua, asa ca a plecat, lasandu-l pe batran pe acoperis. In final, apa a acoperit casa iar batranul a murit inecat.
Cand acesta a ajuns la portile raiului el a cerut lui Petru sa-i inlesneasca o intalnire cu Dumnezeu. Petru l-a dus la tronul harului.
"Doamne, m-am rugat cu atata ardoare ca sa opresti ploaia si sa ma salvezi de inundatie. Dar m-ai lasat sa ma inec. Nu inteleg!"
"Copilul Meu, am auzit rugaciunile tale. Ti-am trimis o masina de teren, o barca si un elicopter. De ce le-ai respins pe toate?"

APLICATIE: Dumnezeu nu raspunde intotdeauna la rugaciunile noastre asa cum ne asteptam. Dar El raspunde. A avea credinta si incredere in Dumnezeu inseamna a recunoaste interventia Sa in circumstante, indiferent de cat de disperate par acestea. In ochii nostri lucrurile pot parea ca se inrautatesc si ca Dumnezeu ne-a abandonat. Dar El vede imaginea completa si noi putem sa ne incredem ca El nu ne va uita niciodata. El este la lucru, chiar si atunci cand noi nu ne dam seama. "Stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu." (Romani 8:28).
De asemenea tebuie sa ne amintim ca Dumnezeu lucreaza prin oameni de rand asemenea noua. Asemenea salvatorilor din povestire, cand oferim ajutor sau ne purtam cu bunatate, cu cineva s-ar putea sa fim un raspuns la rugaciunile lor.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:02:24

[COLOR=#6495e6]Alexandru cel Mare[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] Alexandru cel Mare, unul dintre cei mai mari generali ai tututror timpurilor a cucerit aproape intreaga lume cunoscuta in vremea sa, cu ajutorul vastei lui armate. Intr-o noapte,in timpul unei campanii, neputand sa doarma, a iesit sa se plimbe printre corturile taberei sale.
In timp ce se plimbam a gasit un soldat care dormea in timpul serviciului de garda - o greseala capitala. Pedeapsa pentru asemenea greseli era, uneori, moartea pe loc, alteori, comandantul punea smoala pe soldatul adormit si o aprindea.
Soldatul s-a trezit cand Alexandru cel Mare s-a apropiat de el. Recunoscandu-si generalul, tanarului i s-a facut frica.
"Stii care este pedeapsa pentru adormitul in garda?", l-a intrebat acesta pe soldat.
"Da, domnule general" a raspuns soldatul cu o voce tremuranda.
"Soldat, care este numele tau?" a intrebat Alexandru cel Mare.
"Alexandru, domnule general."
Alexandru cel Mare a repetat interbarea: "Care este numele tau?"
"Numele meu este Alexandru, domnule general", a repetat soldatul.
Marele general a intrebat pentru a treia oara, cu o voce mai puternica:"Care este numele tau?"
Si din nou, a treia oara, soldatul a raspuns cu si mai multa frica:"Numele meu este Alexandru, domnule general."
Alexandru cel Mare s-a uitat lung la tanarul soldat, l-a privit drept in ochi si i-a spus: "Soldat, schimba-ti numele sau daca nu, schimba-ti comportamentul."

APLICATIE: Noi, cei ce purtam numele lui Hristos si ne numim crestini, trebuie sa traim conform numelui pe care il purtam .
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:07:26

[COLOR=#6495e6]Buna dimineata[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555]1. [/COLOR][COLOR=#555555]Eu sunt Dumnezeu! Astazi, Ma voi ingriji de toate problemele tale. Te rog, aminteste-ti ca n-am nevoie de ajutorul tau! [/COLOR]
[COLOR=#555555]2. [/COLOR][COLOR=#555555]Daca cel rau se intampla sa-ti trimita o situatie in care sa nu te poti descurca, nu fi ispitit s-o rezolvi tu insuti. Schimba-I adresa si trimite-o la randul tau in cutia de scrisori a Domnului nostru Iisus Hristos! [/COLOR]
[COLOR=#555555]3. [/COLOR][COLOR=#555555]Odata ce ai pus problema in cutia Domnului, nu te mai gandi la ea si nu fi ispitit s-o iei inapoi. Gandindu-te sau impovarandu-te cu ea, nu-ti va aduce nici o rezolvare! [/COLOR]
[COLOR=#555555]4. [/COLOR][COLOR=#555555]Daca este o situatie pe care esti capabil s-o rezolvi, te rog consulta-Ma in rugaciune ca sa fi sigur ca ai gasit rezolvarea potrivita! [/COLOR]
[COLOR=#555555]5. [/COLOR][COLOR=#555555]Pentru ca Eu nu dorm nici nu atipesc nu este nevoie ca tu sa nu dormi noaptea. Odihneste-te copilul Meu. Daca ai nevoie sa Ma contactezi, Eu ma aflu doar la distanta de-o rugaciune. [/COLOR]
[COLOR=#555555] Dandu-mi Mie problema ta, toate lucrurile vor fi bune si vei putea merge mai departe![/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]Doamne Iisuse Hristoase pentru rugaciunile Maicii Tale si ale tuturor sfintilor Tai,miluieste-ne si mantuieste-ne pe noi pacatosii. AMIN[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:10:19

[COLOR=#6495e6]Cadoul laptarului[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] Cand Cheryl Prewitt avea 4 ani, se plimba in jurul magazinului de fructe si legume al tatalui ei. Aproape zilnic, laptarul venea la magazin si o saluta cu cuvintele: "Ce mai face micuta mea Miss America?" La inceput ea chicotea, dar a ajuns sa se obisnuiasca cu acest gand... si chiar sa ii placa. Curand salutul laptarului a ajuns un vis al copilariei...apoi un vis al adolescentei. In final a ajuns un scop ... iar in 1980 ea a stat pe scena din Atlantic City incoronata ca ... Miss America.

APLICATIE: Laptarul n-a realizat probabil niciodata ca salutul sau fata de micuta Cheryl va fi luat in serios si ca va deveni realitate intr-o zi.
Tot asa s-ar putea sa nu-ti dai seama de puterea cuvintelor tale de a-i influenta pe altii, in bine sau in rau. Daca spunem lucruri incurajatoare altora ei vor avea sansa de a trai conform acestor cuvinte de incurajare. Dar daca tai pe cineva sau spui lucruri care darama, ii poti conduce spre disperare sau comportament negativ.
"De aceea mangaiati-va si intariti-va unii pe altii" a scris Pavel in 1 Tesaloniceni 5:11. Daca faci asa, vei da cuiva un dar minunat.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:11:56

[COLOR=#6495e6]Cand nimic nu merge bine[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]Un tanar se pregatea ca sa devina parasutist. Inainte de prima sa saritura cu parasuta i-au fost date urmatoarele instructiuni:

1. Sari cand ti se spune.
2. Numara pana la 10 si trage declansatorul.
3. In eventualitatea ca parasuta nu se deschide, trage manerul de urgenta.
4. Cand ajungi jos, vei fi luat de un camion si dus inapoi la aeroport.

Tanarul a memorat aceste instructiuni si s-a urcat in avion. Acesta s-a inaltat la 10.000 de metri altitudine iar soldatii au inceput sa sara. Cand i s-a spus sa sara, a sarit. A numarat pana la 10, a tras declansatorul dar nu s-a intamplat nimic. Parasuta nu s-a deschis. A tras de manerul de siguranta. Tot nimic.
"A, minunat!" si-a spus "parca vad ca nici camionul nu va fi acolo sa ne ia cand ajung jos!"

APLICATIE: Te-ai simtit vreodata asemenea acestui tanar? Ai avut asa de multe esecuri incat sa te astepti ca nimic sa nu mearga bine?
Ei bine, exista speranta. In Iisus Hristos putem fi iertati pentru greselile noastre si putem sa o luam de la inceput. Crestinismul este uneori numit "Evanghelia celei de-a doua sanse" deoarece esecurile noastre nu trebuie sa fie considerate niciodata fatale. Asta inseamna harul lui Dumnezeu. Chiar daca parasutele nu se deschid, putem intotdeauna cadea in bratele iubitoare ale Tatalui nostru ceresc.
[/COLOR]

mirelat 03.01.2009 01:19:00

Citat:

În prealabil postat de strajeru (Post 107190)
[COLOR=#6495e6][SIZE=3]A murit pentru mine[/SIZE][/COLOR]

[SIZE=2][COLOR=#555555]Un vizitator care se plimba intr-o zi intr-un cimitir, observa pe un om care era ocupat cu sadirea unor flori pe un mormant. Saditorul de flori fu intrebat: "Este fiul dvs. ingropat aici?"
"Nu", raspunse omul.
"Este poate fratele dvs sau vreo ruda a dvs…"
"Nu, nu."
Dupa ce lasase jos o scandurica pe care o tinuse in mana, omul raspunse: "Ei bine, iti voi istorisi povestea acestui mormant."
"Cand izbucni razboiul am fost si eu chemat la mobilizare. Eram sarac, aveam o sotie bolnava si 7 copii. Cu toate acestea m-am vazut silit sa-i parasesc deoarece nu aveam bani sa platesc un inlocuitor, asa cum mi-ar fi ingaduit pe atunci legeea. Ma pregateam atunci de plecare, parasind familia pentru a merge la razboi contra inamicului. In ziua de dinaintea plecarii veni la mine un tanar, pe care-l cunosteam si imi zise: "Dumneata ai o familie numeroasa, eu sunt singur. Voi pleca eu in locul dumitale." Si pleca in adevar in locul meu. Intr-o lupta crancena fu ranit si dus la spital. Dupa lungi suferinte a murit si a fost ingropat aici. De atunci doream arzator sa vad mormantul sau. In vederea acestui scop am economisit atatia bani cat am putut si ieri am sosit. Abia astazi am reusit sa descopar locul unde este ingropat."
In timp ce omul istorisea aceste lucruri, ochii i se umplura cu lacrimi. Lua scandurica pe care o lasase jos si o infipse in pamant. Sub numele soldatului fura scrise si urmatoarele cuvinte: "A murit pentru mine."

APLICATIE: Este Unul despre care, ca si soldatul de mai jos putem spune: "A murit pentru mine." Este vorba de Acela care si-a dat viata Sa pentru lumea intreaga, pentru noi, nu pe un camp de batalie ci pe o cruce pe care a fost rastignit ca un raufacator. Nu pentru a ne scapa de la inrolare ci pentru a ne scapa de blestemul pacatului, osanda vesnica.
Soldatul a murit pentru acel barbat si familia sa.Domnul nostru Iisus Hristos a murit pentru noi si fratii nostrii, deci, sa fim o familie, sa ne iubim ca intr-o familie si sa traim apropiati ca intr-o familie. Sa traim in pace, nu in dezbinare, in unitate, nu in secte, in dragoste,nu in ura.[/COLOR]
[/SIZE]

superba povestea! de fapt, am mai citit-o undeva dar m-am bucurat sa o regasesc aici.

strajeru 03.01.2009 01:22:16

[COLOR=black][SIZE=3]Cât valorezi tu?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul, cu o figurã tristã si abãtutã, se întâlni cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]prietena lui Carla într-o cofetãrie, la o cafea.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Deprimat, începu sã se descarce în fata ei,[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]povestindu-i despre multele lui probleme, despre locul[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]de muncã, bani, prieteni, scopul lui în viatã si multe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]altele... Totul pãrea sã îi meargã prost... La un[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]moment dat, Carla bãgã mâna în geantã si scoase o[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]bancnotã nou-noutã de 1.000.000 de lei. I-o întinse[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]zâmbind:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Vrei aceastã bancnotã?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul, putin confuz, îi rãspunse:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Dacã o vreau? Bineînteles, Carla... doar sunt[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1.000.000 de lei! Cine i-ar refuza?![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Atunci Carla mutã bancnota în mâna stângã si o[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]mototoli pânã fãcu din ea un mic ghemotoc. Arãtându-i[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ghemotocul lui Paul, îl întrebã din nou:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Dar acum, mai vrei bancnota?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Carla, nu stiu ce urmãresti, dar ghemotocul acela[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]din mâna ta valoreazã în continuare un milion![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Bineînteles cã vreau milionul, chiar si asa, dacã mi-l[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]dai.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Carla desfãcu ghemotocul, aruncã bancnota sifonatã pe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]jos si o cãlcã cu piciorul pânã când se murdãri toatã.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Tot mai vrei bancnota?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Ascultã, Carla, tot nu înteleg unde vrei sã ajungi.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Chiar si asa, cãlcatã în picioare si murdãritã, este[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]tot o bancnotã de un milion, si pânã nu o rupi, îsi[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pãstreazã valoarea...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Paul, tu ai spus-o – un milion rãmâne un milion! Ei[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]bine, trebuie sã stii cã indiferent ce se întâmplã cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]tine, chiar dacã uneori ceva nu iese cum vrei tu,[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]chiar dacã viata te „îndoaie” sau te face un mic[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ghemotoc, tu continui sã fii la fel de important cum[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ai fost întotdeauna... Ceea ce trebuie sã te întrebi[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]este cât valorezi tu în realitate, nu cât de abãtut[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]esti la un moment dat sau cât de deprimat din cauza[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]unor situatii mai mult sau mai putin trecãtoare din[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]viata ta.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Paul rãmase nemiscat, uitându-se la Carla fãrã sã zicã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]un cuvânt, în timp ce cuvintele ei îsi croiau drum[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]spre mintea si inima lui. Carla puse bancnota[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]desfãcutã pe masã, alãturi de ceasca lui Paul, iar cu[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]un zâmbet complice, îi spuse:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]– Ia milionul, e al tãu! Pãstreazã-l ca sã-ti[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]amintesti de acest moment când vei cãdea iar în[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]butoi... dar trebuie sã-mi dai o bancnotã nouã... tot[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]de 1.000.000, ca s-o pot folosi cu urmãtorul prieten[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]care are nevoie... Îl pupã pe obraz si se îndreptã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]spre usã. Paul privi bancnota, zâmbi, o privi din nou[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]si – trezit parcã la o nouã viatã – îl strigã pe[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]ospãtar sã achite consumatia...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR] [COLOR=black][SIZE=3][/SIZE][/COLOR] [COLOR=black][SIZE=3]De câte ori nu ne îndoim si noi ca Paul de valoarea[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]noastrã, de ceea ce meritãm cu adevãrat, de ceea ce[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]putem realiza? Ia gândeste-te câteva clipe si încearcã[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]sã rãspunzi la urmãtoarele întrebãri:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1. Care sunt cele mai bogate 5 persoane din lume?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]2. Care sunt ultimele 5 câstigãtoare la Miss Univers?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]3. Care sunt ultimii 10 câstigãtori ai premiului[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Nobel?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]4. Care sunt ultimii 5 câstigãtori ai premiului Oscar[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]la sectiunea cel mai bun actor/actritã?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]...Ei, cum merge? Ai reusit sã rãspunzi la întrebãri?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Nu?... Nu-ti fã probleme – nici unul dintre noi nu-si[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]aminteste care au fost cei mai buni ieri. Iar[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]aplauzele trec! Si trofeele se umplu de praf![/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Câstigãtorii sunt dati uitãrii!... Acum rãspunde la[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]urmãtoarele întrebãri:[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]1. Poti enumera 3 profesori care au avut un impact[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]deosebit asupra vietii tale?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]2. Dar 3 prieteni care te-au ajutat în momente[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]dificile?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]3. Ai putea enumera câteva persoane care te-au fãcut[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]sã te simti cu adevãrat special si deosebit?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]4. Care ar fi cel putin 5 persoane cu care îti petreci[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]timpul?[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]...Cum a fost? Mai usor?... Persoanele care ti-au[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]influentat si-ti influenteazã viata nu sunt cele care[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]au cele mai bune rezultate, cei mai multi bani sau[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]cele mai multe premii... Sunt cele care îsi fac griji[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pentru tine, care au grijã de tine si care rãmân[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]alãturi de tine indiferent ce ti se întâmplã...[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]Gândeste-te o clipã... Viata este foarte scurtã! TU –[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pe ce listã esti? Nu stii?... Dã-mi voie sã te ajut un[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]pic...Esti in lista celor care din buni vor deveni si mai buni,esti in lista celor vor aduce o raza de lumina,o bucurie si un zambet in viata celor de langa tine.[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]. Ce zici, întelegându-ne[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]valoarea, încercãm sã aducem putinã sperantã cel putin[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]în inima unei alte persoane? „O lumânare nu pierde[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]nimic dacã aprinzi cu ea o alta!” Iar „cãrarea celor[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]neprihãniti este ca lumina strãlucitoare, a cãrei[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3]strãlucire merge mereu crescând pânã la miezul zilei”[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3](Proverbe 4:18).[/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][COLOR=black][SIZE=3] [/SIZE][/COLOR][SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 01:26:47

[COLOR=#6495e6]Cine, eu?[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]A fost odata un student , care se lupta cu multe probleme in viata sa. Îsi petrecea mult din timpul sau nervos si frustrat. Cand n-a mai rezistat s-a dus la o capela veche, putin frecventata din apropierea scolii. S-a plimbat in sus si in jos pe culoarul dintre banci, lovind spatarele scaunelor, strigand, plangand, certandu-se cu Dumnezeu.
"Doamne, Tu ai creat lumea... ce te-ai putut gandi cand ai facut-o? Uita-te la problemele oamenilor. Uita-te la durere, la suferinta, la foamete. Uita-te cata neglijenta, cata risipa, abuzuri. Peste tot se vad doar necazuri, oameni ce sufera, oameni singuri!"
In final, epuizat, s-a asezat in primul rand si a privit fara speranta spre cruce. Suprafata sa stralucitoare reflecta lumina ce intra prin geamurile murdare. "Totul este asa de incurcat! Lumea asta nu este altceva decat o mare mizerie! Chiar si eu as fi putut sa fac o lume mai buna!
Atunci tanarul a auzit o voce soptita. Si-a concentrat atentia, a cascat ochii si a ramas perplex: "Asta este exact ceea ce vreau sa faci!"
[/COLOR]
[COLOR=#555555]APLICATIE[/COLOR][COLOR=#555555]: Este usor sa identifici problemele care exista in jurul nostru. Uneori ne intrabam de ce nu rezolva Dumnezeu toate problemele noastre. Dar pentru acest lucru a creat El Biserica. De aceea ne- pus pe noi intr-un loc, la un moment dat in timp. El ne-a dotat pe fiecare si ne-a dat puterea de a schimba lumea.
Dumnezeu a insarcinat Biserica sa fie mainile si picioarele lui Isus intr-o lume stricata. De aceea a numit-o "trupul lui Hristos". Tu iti vei face partea?
[/COLOR][COLOR=#6495e6][/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:40:16

[COLOR=blue][SIZE=3]Daca Dumnezeu ar putea vorbi
[/SIZE]
[/COLOR]



- Tatal nostru care esti in ceruri..
- DA.
- Nu ma intrerupe, ma rog!
-DA, DAR M-AI CHEMAT.
- Te-am chemat? Eu nu te-am chemat, eu ma rog, "Tatal nostru care esti in ceruri.."
- VEZI? M-AI CHEMAT IARASI.
- Ce-am facut?
- M-AI CHEMAT. TU AI SPUS "TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERURI". IATA-MA! AICI SUNT. LA CE TE GANDESTI IN MINTEA TA ACUM?
- la nimic.am vrut doar sa spun o rugaciune. Eu totdeauna spun.. "Tatal nostru". Ma face sa ma simt bine dupa ce o spun ca si cand mi-am implinit o datorie.
- BINE, ATUNCI CONTINUA.
- Sfinteasca-se Numele Tau..
- STAI. CE VREI SA SPUI PRIN ACEASTA?
- Prin ce?
- PRIN "SFINTEASCA-SE NUMELE TAU"?
- Oh (surprins).. nu stiu ce inseamna.Cum as putea sa stiu? E doar o fraza din rugaciune. Apropo ce inseamna?
- ASTA INSEAMNA:ONORAT, SFANT, MINUNAT.
- Da, are sens. Niciodata nu m-am gandit la insemnatatea cuvantului "sfinteasca-se". "Vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.."
- CREZI, INTRA-ADEVAR CE-AI SPUS?
- Desigur, de ce nu?
- CE FACI CU PRIVIRE LA ACEASTA?
- Ce fac? Nimic, presupun. Ma gandesc doar ca ar fi minunat daca tu ai avea control peste toate lucrurile aici pe pamant asa cum ai acolo in cer.
- AM EU CONTROL PESTE VIATA TA?
- Bine... merg la biserica.
- DAR NU ASTA TE-AM INTREBAT. CE POTI SA SPUI DESPRE POFTELE FIRII PAMANTESTI CU CARE TE LUPTI? CE FACI CU TEMPERAMENTUL TAU NERVOS? STII CA ACEASTA ESTE O PROBLEMA PENTRU TINE. SI AMINTESTE-TI CE FEL CE CARTI CITESTI, CE PROGRAME TV. URMARESTI?
- Opreste-te de a ma mai critica! Sunt la fel de bun ca si restul de mincinosi din lume.
-SCUZA-MA, TE ROG, DAR EU CREDEAM CA TU TE ROGI CA VOIA MEA SA SE FACA. DACA ACEASTA AR FI SA SE INTAMPLE, ATUNCI VA TREBUI SA INCEAPA CU ACEI CARE SE ROAGA PENTRU EA, CU TINE.
- Bine, recunosc ca am ceva cusururi si pentru ca Tu ai mentinoat cateva, ma gandesc ca as mai putea numi si altele.
- CRED CA SI EU AS MAI PUTEA NUMI CATEVA.
- Nu m-am gandit prea mult la ele pana acum, dar intr-adevar mi-ar placea sa ma las de unele din ele. Si atunci as fi cu adevarat liber.
- BINE, ACUM ESTI PE DRUMUL CEL BUN. VOM LUCRA IMPREUNA - TU SI EU. MULTE BIRUINTE POT FI CASTIGATE. MA BUCUR DE TINE.
- Asculta, Doamne, trebuie sa termin aici. Rugaciunea asta mi-a luat mai mult timp ca de obicei. "Da-ne noua painea cea de toate zilele.."
- RUGACIUNEA ESTE UN LUCRU PERICULOS. POTI SFARSI PRIN A FI COMPLET SCHIMBAT, STII ASTA! ESTE CEEA CE EU DORESC CA TU SA ALEGI. TU M-AI CHEMAT SI IATA-MA, SUNT AICI. ACUM ESTE PREA TARZIU SA TE OPRESTI. CONTIUNA-TI URMATOAREA PARTE DE RUGA, MERGI MAI DEPARTE.
- Mi-e frica!
- FRICA? DE CE TI-E FRICA?
- Pentru ca stiu deja ce-o sa spui.
- INCEARCA-MA SI VEI VEDEA.
- "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.."
- CE SA INTAMPLA INTRE TINE SI SORA TA?
- Vezi? Am stiut! Am stiut ca o sa-mi amintesti de ea. Doamne, ea spune minciuni despre mine si niciodata nu mi-a platit datoria ce o are la mine. M-am jurat ca am sa o pun la punct.
- DAR RUGA TA CUM A FOST? CUM TE-AI RUGAT?
- Nu asta am vrut sa spun.
- BINE.CEL PUTIN ESTI SINCER, DAR NU CRED CA ESTE DELOC PLACUT SA PORTI POVARA AMARACIUNI IN INIMA TA, NU-I ASA?
- Nu, cel putin ma voi simti mai bine dupa ce mai voi razbuna pe ea, oh.. am facut deja planul cum sa ma razbun pe ea. O fac sa-i para rau de ce mi-a facut.
- N-O SA TE SIMTI MAI BINE, CI TE VEI SIMTI MAI RAU. RAZBUNAREA NU ESTE DULCE, GANDESTE-TE CAT DE NEFERICIT ESTI DEJA, DAR EU POT SCHIMBA TOTUL.
- Tu poti schimba starea? Cum?
- IART-O PE SORA TA SI ATUNCI EU TE IERT PE TINE, URA SI PACATUL VOR FI PROBLEMA EI DUPA ACEEA, NU A TA. TU POTI PIERDE BANI, DAR CEL PUTIN AI PACE IN INIMA TA.
- Dar, Doamne nu pot sa o iert!
- ATUNCI NICI EU NU POT SA TE IERT.
- Bine ai dreptate, dar mai mult decat sa ma razbun pe ea vreau sa am pace in inima. Bine, o iert!. Ajut-o sa gaseasca calea cea dreapta in viata, Doamne, stiu ca ea se simte mizerabil acum ca ma gandesc la asta si oricine ar face ca ea s-ar simti la fel, intr-un fel oarecare arata-i calea.
- FOARTE BINE! MINUNAT! CUM TE SIMTI ACUM?
- Hhmmm, bine, chiar foarte bine. Stii, cred ca nu voi mai merge la culcare diseara atat de incordat ca si pana acum, pentru prima data de cand pot sa imi aduc aminte. Nici nu mai sunt obosit ca pana acum..
- DAR NU TI-AI TERMINAT INCA RUGA, CONTINUA..
- Bine. "Si nu ne duce pe noi in isipita si ne izbaveste-ne de cel rau.."
- BINE, AM SA FAC SI ASTA, NUMAI NU TE PUNE PE TINE INSUTI IN LOCUL UNDE POTI FI ISPITIT.
- Ce vrei sa spui cu asta?
- SCHIMBA-TI PRIETENIILE, RENUNTA SA MAI MERGI IN LOCURILE IN CARE AI MERS PANA ACUM, NU TE MAI UITA LA FILME MURDARE, NU MAI ASCULTA CONVERSATIILE PACATOASE, NU TE MAI PUNE IN SITUATI URATE. UNII DIN PRIETENII TAI AU DEJA INFLUENTA ASUPRA TA, EI VOR SA TE IMPLICE IN LUCRURI GRESITE, NU TE LASA PACALIT. EI TE MINT CA SA SE DISTREZE DAR VA DUCE LA RUINAREA TA. NU TE FOLOSI DE MINE CA UN TAP ISPASITOR.
- Nu inteleg!
- DESIGUR CA INTELEGI. ASA PROCEDEZI TOTDEAUNA ,TE BAGI IN PROBLEME SI APOI FUGI LA MINE: DOAMNE AJUTA-MA SA IES DIN INCURCATURA ASTA SI ITI PROMIT CA NU AM SA MAI FAC! TI-A ADUCI AMINTE DE TOATE TARGUIELILE FACUTE CU MINE?
- Da, Doamne, mi-e rusine, imi pare rau!
- MERGI MAI DEPARTE SI TERMINA-TI RUGA.
- Pentru ca a Ta este imparatia, puterea, slava in veci. Amin!
- STII CE MI-AR ADUCE MIE SLAVA? CE M-AR FACE CU ADEVARAT BUCUROS?
- Nu, dar as vrea sa stiu. Vreau sa iti fac placere, pot sa vad ce viata mizerabila a fost pana acum, dar as vrea sa fiu unul dintre urmasii Tai.
- AI RASPUNS DEJA LA INTREBAREA MEA.
- Da?
- DA, LUCRUL CARE IMI ADUCE SLAVA ESTE SA AM OAMENI CA SI TINE CARE MA IUBESC.
- Doamne vreau sa vad ce poti face tu din mine, bine?
- VEI VEDEA SI TE VEI MINUNA

[SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 01:45:02

[COLOR=black]

[SIZE=3]Un program pentru inima



Clientul: Am o problema in sistem. Se blocheaza si trebuie mereu sa
resetez.
Serviciul Tehnic: Puteti instala softul DRAGOSTE?

Clientul: Da, cred ca pot. Nu sunt un expert, dar cred ca ma pot
descurca. Ce
trebuie sa fac mai intai?
Serv.Tehnic: Primul lucru este sa deschideti INIMA. Ati gasit-o?

Clientul: Da, numai ca acolo ruleaza deja cateva programe chiar acum.
Este
bine
sa instalez programe cand deja altele sunt rulate?
Serv.Tehnic: Ce programe sunt deschise?

Clientul: Sa vad... Sunt deschise programele DURERE.EXE, TRISTETE.BAT,
DISPRET.EXE si RESENTIMENT.COM.
Serv.Tehnic: Nici o problema. DRAGOSTEA va sterge automat DURERE.EXE
din
sistemul operational curent. Va ramane in memoria dvs. permanenta, dar
nu va
mai perturba niciodata alte programe. DRAGOSTEA va suprascrie
TRISTETE.BAT cu
un modul numit BUCURIE.EXE. Dar trebuie sa dezinstalati singur
DISPRET.EXE si
RESENTIMENT.COM. Aceste programe nu permit instalarea completa a
DRAGOSTEI.
Puteti face asta?

Clientul: Nu stiu cum sa le dezinstalez. Au un mesaj de \"eroare\". Ma
puteti
ajuta?
Serv.Tehnic: Cu placere. Mergeti in [Start Menu] si cautati
IERTARE.EXE.
Faceti
acest lucru ori de cite ori apar DISPRET.EXE si RESENTIMENT.COM, pana
cind vor
fi complet disparute din sistemul dvs.

Clientul: OK. Am terminat! DRAGOSTEA a inceput sa se instaleze automat!
Asa
este normal?
Serv.Tehnic: Este perfect! Trebuie sa primiti un mesaj care spune ca
programul
se instaleaza pentru toata viata in INIMA sistemului dvs. Aveti acest
mesaj?

Clientul: Da, il am. Acum programul este complet instalat?
Serv.Tehnic: Da, numai ca aveti acum numai modulul de baza. Trebuie sa
va
conectati la alte INIMI ca sa puteti face upgrade-uri.

Clientul: Oh! Am deja un mesaj de eroare. Ca trebuie sa fac?
Serv.Tehnic: Ce spune acest mesaj?

Clientul: Spune: \"Eroare 412 - Programul nu poate rula pe componentele
interne\". Ce inseamna asta?
Serv.Tehnic: Nu va ingrijorati, asta este o problema simpla. Inseamna
ca
DRAGOSTEA este setata sa ruleze pe o INIMA externa si nu a fost rulata
inca in
INIMA dvs. Este unul din cele mai dificile lucruri in programare.
Trebuie sa
aveti DRAGOSTE interioara pentru propriul sistem inainte de a incerca
sa va
conectati la DRAGOSTEA altor sisteme.

Clientul: Si ce trebuie sa fac?
Serv.Tehnic: Puteti gasi AUTOACCEPTAREA?

Clientul: Da, am gasit-o.
Serv.Tehnic: Excelent, incepe sa fie foarte bine! Acum inserati
urmatoarele
fisiere si copiati-le in directorul \"INIMA MEA\": IERTARE.DOC,
AUTOACCEPTARE.TXT, BUNATATE.DOC si INCREDERE.TXT. Sistemul dvs. va
rescrie
toate fisierele. Apoi va trebui sa stergeti SARCASM.EXE si sa goliti
cutia de
gunoi astfel incat sa fiti sigur ca nu a mai ramas nimic rau si
niciodata nu
va
mai fi rulat.

Clientul: Am reusit! Hei! INIMA mea incepe sa aiba noi fisiere:
ZAMBET.MPG
este
pe monitor chiar acum si un mesaj imi spune ca PACEA.COM,
COMPASIUNEA.EXE si
MULTUMIREA.COM se instaleaza in toata INIMA mea!
Serv.Tehnic: Inseamna ca DRAGOSTEA este instalata si ruleaza. Ar trebui
sa va
descurcati singur de acum. Inca un lucru inainte de a termina ...

Clientul: Va ascult.
Serv.Tehnic: DRAGOSTEA este un program distribuit gratuit. Fiti sigur
ca o
daruiti curata la orice sistem cat timp veti fi conectat la serverul
principal -
MAREA DRAGOSTE! Veti primi inapoi module cu adevarat valoroase.

Clientul: Asa voi face. Multumesc pentru ajutor.
Serv.Tehnic: INIMA sa-ti fie binecuvantata cu multa DRAGOSTE! [/SIZE]
[/COLOR]
[COLOR=black][/COLOR]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]

strajeru 03.01.2009 01:48:09

[COLOR=#6495e6]Indianul si greierul[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555]
[/COLOR][COLOR=#555555] Un indian american era impreuna cu prietenul sau in centrul New York-ului, tercand pe langa piata Times Square din Manhattan. Era ora amiezii iar strazile erau pline de oameni. Masini claxonand, taximetre ce luau curbele cu viteza, sirene ce se apropiau sau se departau, toate aceste sunete ale orasului parca te asurzeau.
Dintr-o data indianul a spus: "Am auzit un greiere."
Prietenul sau a spus: "Ce? Trebuie sa fii nebun. N-ai cum sa auzi un greiere in tot vacarmul asta!"
"Nu! Sunt sigur, am auzit un greiere!" a insistat indianul.
"Asta-i o nebunie!" a continuat prietenul.
Indianul a ascultat cu atentie un moment dupa care a tercut strada spre o zona unde se aflau cativa copaci. A cautat imprejur, sub ramuri si a gasit micul greiere. Prietenul sau a ramas uimit.
"Asta-i incredibil!" a spus acesta. "Trebuie sa ai un auz supraomenesc!"
"Nu", a spus indianul. "Urechile mele nu sunt diferite de ale tale. Totul depinde de ce asculti cu ele."
"Dar asta nu se poate!" a continuat prietenul. "Eu n-as putea auzi un greiere in acest zgomot!"
"Da, asta asa e. Depinde de ceea ce este important pentru tine." a venit imediat raspunsul. Da-mi voie sa-ti arat."
A bagat mana in buzunar si a scos cateva monede pe care le-a lasat sa cada discret pe asfaltul trotuarului. Atunci, cu tot zgomotul asurzitor al orasului au remarcat ca toti oamenii de pe o raza de 5 metri au intors capul privind in jur daca nu cumva banii cazuti erau ai lor.
"Intelegi ce am vrut sa spun?" a continuat indianul. "Totul depinde de ceea ce este important pentru tine.

APLICATIE: Ce este important pentru tine? Ce asculti? Unii oameni spun ca nu exista Dumnezeu si ca El nu le-a vorbit niciodata. Dar poate ei nu-L pot vedea sau auzi deoarece nu il asculta. Ei traiesc pentru ei insisi, nu pentru Dumnezeu.
Daca esti acordat pe aceeasi lungime de unda cu Dumnezeu, vei fi in stare sa Il identifici la lucru in viata ta si in lume. Si vei fi in stare sa Il auzi cand vorbeste.
Hristos a spus: "Caci inima acestui popor s-a impietrit; au ajuns tari de urechi, si-au inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima sa se intoarca la Dumnezeu si sa-i vindec. Dar ferice de ochii vostri ca vad si de urechile voastre ca aud!" (Matei 13:15-16)
[/COLOR][COLOR=#6495e6][/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:54:06

[COLOR=#6495e6]Indraznesti sa fii un Daniel?[/COLOR]
[COLOR=#6495e6][/COLOR]
[COLOR=#555555] In primul capitol al cartii Daniel in Vechiul Testament din Biblie, aflam despre un tanar cu o credinta remarcabila si cu incredere in Dumnezeul pe care nu l-a vazut sau auzit vrreodata, dar in care totusi crede din toata inima sa. Acest tanar refuza sa-si calce convingerile. Daniel si cei trei prieteni ai sai au fost alesi sa fie educati in palatul regelui desi erau straini aflati in captivitate in acea tara. Regele a poruncit ca toti tinerii care au fost alesi sa manance din mancarea imparateasca din care el insusi mananca si sa li se dea cea mai buna ingrijire in timpul pregatirii lor. Ar fi fost foarte usor pentru Daniel sa fie ca si ceilalti, bucurandu-se de semetia de a fi tratat regeste, dar a banuit ca acest rege pagan s-ar putea sa fi oferit mancarea idolilor sau unor dumnezei falsi (cum era obiceiul acelor zile) inainte sa o aduca la masa. Aceasta era o uraciune inaintea lui Dumnezeu si deci si inaintea lui Daniel. Mai degraba se lipsea de aceste lucruri, chiar daca aceasta insemna riscarea unor favoruri viitoare.
Aceasta imi aminteste de o poveste pe care am auzit-o odata despre un botanist care explora jungla sud-americana. El a descoperit o specie de omizi care "marsaluiau" intr-un singur rand, una in spatele celeilalte mancand lucrurile de care se bucurau in drumul lor, insa facand toate acelasi lucru. Botanistul s-a decis sa faca un experiment cu aceste omizi si sa puna una pe marginea unui vas: aceasta umbla in cerc pe buza vasului. Apoi a pus inca una si inca una pana cand a umplut buza vasului cu omizi care erau una in coada celeilalte. Omizile si-au continuat mersul in cerc pe varful vasului, fiecare urmarind-o pe cea din fata, facand aceasta toata ziua. Presupunand ca "creaturile" ar putea fi flamande, botanistul a pus mancarea preferata a omizilor in mijlocul vasului, unde puteau s-o vada si sa o miroase, insa omizile si-au continuat mersul urmarind-o pe cea de dinainte desi erau toate flamande. Aceasta a continuat timp de sapte zile si sapte nopti iar in cele din urma toate au murit de foame si extenuare chiar daca mancarea era atat de aproape de ele si o puteau ajunge atat de usor. Fiecare dintre aceste omizi s-ar fi putut opri din mers, gusta mancarea si daca i-ar fi placut s-ar fi putut satura si apoi sa se alature din nou marsului, dar nici una nu a vrut sa iasa din multime.
Uneori ne gasim pe noi insine intr-o astfel de situatie. Poate stim ca ceea ce facem nu este bine pentru noi sau ca nu este o practica sanatoasa dar nu ne putem desparti de "prietenii" nostri sau chiar de familie de frica sa nu rada de noi sau ca isi vor bate joc de noi pentru moralitatea noastra.
Rezultatul actiunii lui Daniel de a sustine ceea ce credea a fost bun si a condus la alegerea lui si a celor trei prieteni ai sai ca cei mai buni elevi din selectie si in cele din urma la promovarea lor in pozitii remarcabile in sistemul de guvernare al regelui.
Dumnezeu ne invata prin Cuvantul Sau, ca: "tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna, si orice lauda, aceea sa va insufleteasca." Filipeni 4:8.
Nu este doar o chestiune de insufletire - trebuie de asemenea sa facem ceva pozitiv in acest sens. Iisus Hristos, care a murit pe acea cruce la Golgota, nu a fost rastignit pentru vre-un pacat pe care il facuse, pentru ca, fiind Fiul lui Dumnezeu nu putea si nu a pacatuit. Dar pentru ca noi toti am pacatuit si meritam sa fim pedepsiti pentru pacate, Iisus a murit in locul nostru purtand el insusi pedeapsa, pentru ca nu era nici un alt mod de a potoli mania lui Dumnezeu. Sfanta Scriptura spune ca: "Daca marturisesti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, si daca crezi ca Dumnezeu L-a inviat din morti, vei fi mintuit." (Romani 10:9) si "oricine va chema Numele Domnului, va fi mintuit." (Romani 10:13)
Exact ca aceste omizi putem ignora singurul lucru care ne poate cruta de un sfarsit oribil. Trebuie sa te opresti si sa te gandesti la ceea ce a facut Domnul nostru Iisus Hristos....... pentru tine.
[/COLOR]

strajeru 03.01.2009 01:56:39

Inima ta cum este?

Intr-o zi, un tanar s-a oprit in centrul unui mare oras si a inceput sa le spuna trecatorilor ca are cea mai frumoasa inima din imprejurimi.
Nu dupa multa vreme, in jurul lui s-a strans o mare multime de oameni si toti ii admirau inima care era intr-adevar perfecta. Nu vedeai pe inima lui nici un semn, nici o fisura.
Da, toti au cazut de acord ca era cea mai frumoasa inima pe care au vazut-o vreodata. Tanarul era foarte mandru de inima lui si nu contenea sa se laude singur cu ea.
Deodata, de multime s-a apropiat un batranel. Cu glas linistit, el a rostit ca pentru sine:
- Si totusi, perfectiunea inimii lui nu se compara cu frumusetea inimii mele...
Oamenii din multimea stransa in jurul tanarului au inceput sa-si intoarca privirile spre inima batranului. Pana si tanarul a fost curios sa vada inima ce indraznea sa se compare cu inima lui. Era o inima puternica, ale carei batai ritmate se auzeau pana departe. Dar era plina de cicatrice,locuri unde bucati din ea fusesera inlocuite cu altele care nu se potriveau chiar intru totul, liniile de unire dintre bucatile straine si inima batranului fiind sinuoase, chiar colturoase pe alocuri. Ba mai mult, din loc in loc lipseau bucati intregi din inima concurenta, si acolo se vedeau rani larg deschise, inca sangerande.
- Cum poate spune ca are o inima mai frumoasa?, isi sopteau uimiti oamenii.
Tanarul, dupa ce examinase atent inima batranului, si-a ridicat privirea si i-a spus razand:
- Cred ca glumesti, mosnege. Priveste la inima mea - este perfecta! Pe cand a ta este toata o rana, numai lacrimi si durere!
- Da, a spus bland batranelul. Inima ta arata perfect, dar nu mi-as schimba niciodata inima cu inima ta. Vezi tu,fiecare cicatrice de pe inima mea reprezinta o persoana careia i-am daruit dragostea mea - rup o bucata din inima mea si i-o dau omului de langa mine, care adesea imi da in schimb o bucata din inima lui, ce se potriveste in locul ramas gol in inima mea. Dar pentru ca bucatile nu sunt masurate la milimetru, raman margini colturoase, pe care eu le pretuiesc nespus de mult deoarece imi amintesc de dragostea pe care am impartasit-o cu cel de langa mine. Uneori am daruit bucati din inima mea unor oameni care nu mi-au dat nimic in schimb, nici macar o bucatica din inima lor. Acestea sunt ranile deschise din inima mea, gaurile negre... a-i iubi pe cei din jurul tau implica intotdeauna un oarecare risc. Si desi aceste rani sangereaza inca si ma dor, ele imi amintesc de dragostea pe care o am pana si pentru acesti oameni; si, cine stie, s-ar putea ca intr-o zi sa se intoarca la mine si sa-mi umple locurile goale cu bucati din inimile lor. Intelegi acum, dragul meu, care este adevarata frumusete a inimii? a incheiat cu glas domol si zambet cald batranul.
Tanarul a ramas tacut deoparte, cu obrazul scaldat in lacrimi. S-a apropiat apoi timid de batranel, a rupt o bucata din inima lui perfecta si i-a intins-o cu maini tremurande. Batranul i-a primit bucata pe care a pus-o in inima lui. A rupt apoi o bucata din inima brazdata de cicatrice si a pus inima tanarului. Se potrivea, dar nu perfect, pentru ca marginile erau cam colturoase.
Tanarul si-a privit inima, care nu mai era perfecta, dar care acum era mai frumoasa ca niciodata, fiindca in inima candva perfecta pulsa de-acum dragoste din inima batranelului. Cei doi s-au imbratisat, si-au zambit si au pornit impreuna la drum.
Cat de trist trebuie sa fie sa mergi pe calea vietii cu o inima intreaga in piept! O inima perfecta, dar lipsita de frumusete...
Inima ta cum este? O poti imparti cu altii?

strajeru 03.01.2009 01:58:22

[COLOR=#6495e6]Inteleptii Hopi[/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555][/COLOR]
[COLOR=#555555] La scurt timp dupa ce a fost dezvoltat testul de inteligenta I.Q. s-au facut cateva studii pentru a descoperi scoruri de grup. Testul a fost facut pe grupuir diferite de oameni: barbati si femei, batrani si tineri, bogati si saraci, precum si pe diferite grupuri etnice. In aceasta imprejurare testul a ajuns sa fie dat si unui grup de indieni Hopi.
Cand acestia au primit testul au inceput imediat sa se intrebe unii pe altii si sa isi compare raspunsurile. Cel ce conducea testul a vazut acest lucru si a intervenit repede, explicandu-le ca testul este individual: "Nu aveti voie sa va ajutati unii pe altii sau sa va spuneti raspunsurile intre voi." a spus el.
Cand indienii Hopi au auzit acest lucru, au fost atat de indignati incat au refuzat sa mai dea testul spunand: "Nu este mai important daca eu sunt mai destept decat fratele meu, sau daca fratele meu este mai destept decat mine. Important este ceea ce putem face impreuna!"

APLICATIE: Din nefericire traim intr-o lume care pune mare accent pe ceea ce putem face singuri. Rezultatul: suferim de tot felul de maladii: parere proasta de sine, competitivitate, gelozie, manie, lacomie, ostilitate, si am numit doar cateva.
Dar Dumnezeu ne-a creat ca sa traim in comuniune cu altii, sa muncim unii cu altii, sa punem resursele in comun, sa ne ajutam unii pe altii. Principiul este dragostea, nu competitivitatea si lacomia. In trupul lui Hristos nici unul nu este mai mare sau mai important decat altcineva (vezi 1 Corinteni 12). Crestinismul nu este pentru "singuratici". Avem nevoie unul de altul.
[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:43:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.