Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Bucate de Post (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5647)

AndruscaCIM 23.03.2010 22:32:42

Placinta cu cartofi & alte leguminoase...
 
2 atașament(e)
Placinta cu cartofi...

Indrediente:

2 foi de foietaj

cartofi

ceapa calita

masline negre

porumb

marar, patrunjel, sare si piper dupa gust...


Se fierb cartofii, dupa ce sunt fierti se paseaza, se adauga ceapa calita in prealabil, boabele de porumb, maslinele...si se condimenteaza dupa gust!

Cam asa arata placinta mea...:3:

ciprian22 24.03.2010 01:13:20

Supa de Rosii -de post..

150 gr..morcov
150 gr..ceapa curatata alba
150 gr..telina..sau de preferat telina tija
3 catei de usturoi
o casoleta de busuioc proaspat..aproximativ 30 gr
o conserva mare de rosii in bulion decojite
de preferat divella(foarte bun si la sosul de pizza) sau mazza
150 ml ulei de masline..dar sa-l gustati sa nu fie prea amar.
sare..piper..daca se poate rasnit pe loc..si putin zahar(la rosii intot-deauna se adauga putin zahar pentru a le taia aciditatea)..

se toaca legumele cat se poate de marunt..si se calesc in uleiul de maslineadaugand usturoiul spre final..cand sunt aproape rumene..mai mult decat sticloase..se adauga rosiile conservate..intregi..cu tot cu suc..la foc mic..se amesteca des..pana scade de tot..apasand cu o lingura de lemn..pentru a zdrobi rosiile..va ramane ca o tocana groasa..

Adaugati apa..(de preferat o supa de resturi de legume..eu asa fac..adun toate resturile de la curatat..le spal bine..si le fierb..cam o ora..)
dar merge si apa..fara a fi de post..se pune supa de pui..clara..
cam inca o data si ceva..peste rosii..si dati in fiert..gustati..si cam cu 10 min inainte de a o da jos de pe foc..adaugati busuiocul taiat mai mare..cu tot cu tulpina..mai mare..cam de jumatate de cm..potriviti de sare..zahar..si piper..
merge foarte bine cu crutoane de paine taraneasca..facute cu ulei de masline si patrunjel la cuptor..

ciprian22 24.03.2010 01:20:25

Pentru cei care considera fructele de mare de post..

scoici cu sos de vin
1 kg de midii..verificati sa fie carnoase..cele mai bune sunt cele de marea neagra..dar nu se gasesc..
un alt aspect..trebuie sa fie neaparat proaspete..de preferat cumparate de la magazine de la care ati mai cumparat..
o ceapa mare..
150 ml vin alb sec..
50 ml ulei de masline(cu unt sunt delicioase..dar..)
sare..piper..dupa gust

ceapa se taie ff marunt..si se caleste in uleiul de masline..pana devine aproape aurie..se adauga vinul..sarea..piperul..poate si cativa catei de usturoi lame..dar asta este optional..cand fierbe..adaugati toate scoicile..mestecati de 5-6..ori..dati vasul de pe foc(trebuie sa fie o cratita cu gura mai larga)..si acoperitzi-o..cu un capac..
lasa-tile cu capac..aproximativ 5 min..
scoicile care nu s-au deschis..aruncatile..pentru ca inseamna ca au fost moarte..si nu pot fi mancate..
se pun scoicile in bol..se toarna sosul deasupra..si poate patrunjel tocat fin..mergfoarte bine acompaniate cu cartofi prajiti..

ciprian22 24.03.2010 01:28:40

Si ceva exotic..calamari cu capsuni..:)

300 gr..calamari mici(sunt mult mai fragezi..asa numitii baby calamar)
50 gr capsuni
30 ml ulei de masline
busuioc proaspat
100 ml vin alb sec
100 ml suc de rosii
poate putin ghimbir proaspat ras..(doar celor care tolereaza arome asiatice)
se curata calamarii..avand grija sa scoateti ciocul..si tot restul de cochilie..(care seamana cu o bucata de plastic).
ai taiati in doua..si ai puneti in tigaie in uleiul ff incins..mestecati repede..si dupa 30 de secunde(calamarul mic se gateste foarte putin)..puneti capsunile..si stingeti cu vinul..lasati putin sa forfoteasca..si adaugati sucul de rosii..dati gust..cu sare si piper..iar la servire pe farfurie..presarati busuioc proaspat tocat..si daca vreti..radeti putin ghimbir deasupra..
merge foarte bine cu garnitura de spanac proaspat gatit cu ulei de masline..usturoi si lamaie..

AndruscaCIM 24.03.2010 14:25:16

Citat:

În prealabil postat de ciprian22 (Post 227364)
Si ceva exotic..calamari cu capsuni..:)

300 gr..calamari mici(sunt mult mai fragezi..asa numitii baby calamar)
50 gr capsuni
30 ml ulei de masline
busuioc proaspat
100 ml vin alb sec
100 ml suc de rosii
poate putin ghimbir proaspat ras..(doar celor care tolereaza arome asiatice)
se curata calamarii..avand grija sa scoateti ciocul..si tot restul de cochilie..(care seamana cu o bucata de plastic).
ai taiati in doua..si ai puneti in tigaie in uleiul ff incins..mestecati repede..si dupa 30 de secunde(calamarul mic se gateste foarte putin)..puneti capsunile..si stingeti cu vinul..lasati putin sa forfoteasca..si adaugati sucul de rosii..dati gust..cu sare si piper..iar la servire pe farfurie..presarati busuioc proaspat tocat..si daca vreti..radeti putin ghimbir deasupra..
merge foarte bine cu garnitura de spanac proaspat gatit cu ulei de masline..usturoi si lamaie..

Reteta asta e chiar...fff exotica, si nu imi pot imagina gustul deloc....:4:

Daaar, banuiesc ca se merita sa fie incercata!!:10:

ciprian22 24.03.2010 16:47:52

Pai daca ai sa o prepari..ai sa vezi cum este..:)..lucrez ca bucatar..am avut-o candva pe meniu..si spre surprinderea mea..era cautata..vinul..cu capsunele putin acide..si busuioc..dau bine..

AndruscaCIM 24.03.2010 17:55:37

Citat:

În prealabil postat de ciprian22 (Post 227553)
Pai daca ai sa o prepari..ai sa vezi cum este..:)..lucrez ca bucatar..am avut-o candva pe meniu..si spre surprinderea mea..era cautata..vinul..cu capsunele putin acide..si busuioc..dau bine..

Ihmmmm...inteleg!:3:

ory 24.03.2010 18:16:45

Multumesc Ciprian pentru retete, eu chiar gatesc din cand in cand cu fructe de mare, insa le am doar de la congelator, nu mi-as permite proaspete caci sunt foarte scumpe. Am si ceva sosuri si condimente asiatice aduse direct de la sursa, plus sosul de soia, iar ghimbirul nu-mi lipseste din casa.

ciprian22 24.03.2010 23:38:10

da..eu personal prefer ghimbirul mai mult ras peste ceva..proaspat..peste pui in general..:)
maine se mananca peste..poate..o reteta cu peste?dar va fi picant.....

paste cu somon..nu este de post..

150 gr somon proaspat
30 ml ulei de masline
4 rosii cherry
un varf de cutit de nucsoara..dar nu mai mult..
jumatate de ceapa potrivita
100 ml smantana dulce(dorna rosie pentru gatit,president,panna.el e vire)
100 gr paste proaspete..de preferat..se gasesc congelate..sau refrigerate..la magazin..sau barilla
parmesan fulgi..(scalia)..se poate face cu un cutitas economic de curatat legume..masina de feliat..sau pur si simplu razatoarea..cu partea pentru cartofi felii..
50 ml vin alb sec


ceapa taiata pestisori..se caleste in uleiul de masline..apoi somonul si rosiile cherry taiate jumatati..poate folositi o tigaie teflonata..pentru ca somonul este fraged..si se poate lipi si sfaramita..
somonul taiat cam de ju8matate de cm ..patrat..dupa ce este destul de rumenit..puneti vinul..apoi smantana dulce nucsoara..si potriviti de sare si piper
aveti grija..smantana dulce are deja sare..necesita ff putina sare..daca puneti cat ar trebui..veti avea surpriza sa iasa sarat..mai bine putin cate putin

pastele trebuie fierte in apa..cu putin ulei de masline..si putina sare..mai multa apa..pastele sa reprezinte cam 10 %..ideal..din cantitatea totala..altfel..vor ramane cu amidon pe ele..
cele proaspete..fierb cam 4 minute..cele uscate..cam 10..puteti sa le lasati putin maitari..al dente..si sa le mai fierbeti in sos..(al dente a nu se confunda cu pastele crude..care se lipesc de dinti..cum mai fac pe la restaurante..trebuie sa nu fie ff moi..atat sa fie ferme..dar patrunse)

scurgeti pastele..le amestecati cu sosul..si le mai fierbeti impreuna 1 minut..le veti servi fierbinti..cu parmesan scalia sau ras..pe deasupra..

carmina 27.11.2010 14:38:31

un desert adorat de copiii mei
 
1 atașament(e)
Bilute de ciocolata (amaruie, in perioada postului)

Ingrediente:
150 g ciocolata amaruie
2 linguri sirop de zahar sau miere
2 linguri de cacao
100 g margarina
1/2 coaja de portocala rasa (eventual tinuta in prealabil in zahar si coniac)
200 g biscuiti
stafide sau fructe confiate taiate bucatele sau visine din visinata, nuci, alune.

Mod de preparare:
Se pune pe foc mic si se amesteca:
- ciocolata rupta bucatele
- siropul (mierea)
- cacao
- margarina.
Se mai adauga coaja de portocale, stafidele sau fructele confiate si biscuitii sfaramati, nucile sau alunele preferate.
Dupa ce se racoreste putin, se modeleaza in forma rotunda si se tavalesc prin cacao, fulgi de cocos, nuca macinata sau fulgi de ciocolata. Cand am posibilitatea, pun in mijloc si cate o visina din visinata.
Le asez pe o farfurie, una langa alta si le las in congelator cca 30 minute dupa care pot fi lasate si in frigider, la temperatura obisnuita.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:13:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.