Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Membrii plecati , membrii disparuti si membrii "renascuti" , ai forumului nostru ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13620)

NeInocentiu 24.08.2011 15:46:48

Se poate da ban si pe MAC ?

maria32 24.08.2011 15:52:20

ce legatura are tipul de calculator? :))

mihai07 24.08.2011 15:53:32

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393184)
Se poate da ban si pe MAC ?

Din cate stiu eu MAC-ul modemului/placii de retea nu poate fi vazut de admin. Astea sunt vazute numai de furnizorul de internet.

maria32 24.08.2011 15:54:37

Citat:

În prealabil postat de mihai07 (Post 393193)
Din cate stiu eu MAC-ul modemului/placii de retea nu poate fi vazut de admin. Astea sunt vazute numai de furnizorul de internet.

ah, am crezut ca se referea la un sistem apple. acum am inteles ce voia sa spuna.

DragosP 24.08.2011 16:48:45

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393184)
Se poate da ban si pe MAC ?

Poate pe IP.

GLAdoS 24.08.2011 17:03:35

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 393227)
Poate pe IP.

Ai auzit de IP hider?

DragosP 24.08.2011 17:05:55

Am auzit eu de multe, de anonymizer, de free proxy...
Dar repet, nu asta era întrebarea, ci care-i rațiunea pentru care cineva cere să i se șteargă contul și apoi își face altul nou.

GLAdoS 24.08.2011 17:09:58

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 393239)
Dar repet, nu asta era întrebarea, ci care-i rațiunea pentru care cineva cere să i se șteargă contul și apoi își face altul nou.

Le place anonimatul (si ma refer la identitate virula... ca cea reala poate fi cu totul alta).

maria32 24.08.2011 17:11:17

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 393241)
Le place anonimatul (si ma refer la identitate virula... ca cea reala poate fi cu totul alta).

anonim esti oricum pe Internet caci poti avea un nume de utilizator fara nicio legatura cu numele tau real, deci nu vad care e ideea.

crestinOrtodoxa 24.08.2011 17:12:55

Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 393241)
Le place anonimatul (si ma refer la identitate virula... ca cea reala poate fi cu totul alta).

spune cineva care se da "Genetic Life-form and Disk Operating System"

DragosP 24.08.2011 17:14:17

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 393245)
spune cineva care se da "Genetic Life-form and Disk Operating System"

Hi, hi, hi
Touche!

GLAdoS 24.08.2011 17:15:06

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 393245)
spune cineva care se da "Genetic Life-form and Disk Operating System"

mai adauga o crestin ortodoxa...

NeInocentiu 24.08.2011 17:24:24

Ma gandeam ca daca ai IP dinamic degeaba da ban pe IP, pe cand daca dai ban pe MAC respectiva persoana s-ar putea sa fie nevoita sa treaca pe alt calculator ca sa isi faca un nou cont.
Astept pareri

crestinOrtodoxa 24.08.2011 17:25:14

:) da. o sa scriu in profil detalii, sa nu fiu... anonima.

GLAdoS 24.08.2011 17:31:28

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 393251)
:) da. o sa scriu in profil detalii, sa nu fiu... anonima.

good for you...

cristiboss56 25.08.2011 20:09:45

Marilena B.
 
Va rog sa ma iertati de intervin , dar vestea retragerii unui user m-a intristat efectiv ! Un OM a ales sa plece de aici , si habar nu am ce s-a intamplat de a ales retragerea ! Cine stie mai multe detalii , rog sa-mi scrie pe privat , sau sa raspunda aici !
Va multumesc din suflet !

DragosP 25.08.2011 20:18:59

A fost luată cam tare și cam dur de un user.
Probabil că nu este obișnuită și a ales să se retragă.
Păcat.

maria40 25.08.2011 20:40:50

Sunt multi dintre cei "buni" care-au plecat, din pacate!
Dintre ei sunt putini care au renascut

Mihailc 25.08.2011 21:15:53

În Ardeal este o vorbă, nu știu cât de înțeleaptă e, dar uneori are acoperire în realitate: "omul mai vine, dar mai și pleacă".
Așadar a venit vremea să-mi iau rămas bun de la voi, și am ținut să fac public acest lucru fiindcă doresc din suflet să mulțumesc coleg -elor, -ilor (nu puțini) care mi-au înviorat inima cu credința, inteligența și implicarea în cele bisericești, dar și să-mi cer iertare tuturor celor pe care i-am rănit cu sau fără voie sau i-am supărat cu ceva de n-am habar.
O să mă retrag în postura de cititor ocazional, deci n-am de gând să otrăvesc fântânile și să ard holdele în urma mea, îmi păstrez contul pentru o eventuală reîntoarcere într-un viitor nedeterminat!

Să aveți spor în toate!

mihai07 25.08.2011 21:21:01

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 393604)
În Ardeal este o vorbă, nu știu cât de înțeleaptă e, dar uneori are acoperire în realitate: "omul mai vine, dar mai și pleacă".
Așadar a venit vremea să-mi iau rămas bun de la voi, și am ținut să fac public acest lucru fiindcă doresc din suflet să mulțumesc coleg -elor, -ilor (nu puțini) care mi-au înviorat inima cu credința, inteligența și implicarea în cele bisericești, dar și să-mi cer iertare tuturor celor pe care i-am rănit cu sau fără voie sau i-am supărat cu ceva de n-am habar.
O să mă retrag în postura de cititor ocazional, deci n-am de gând să otrăvesc fântânile și să ard holdele în urma mea, îmi păstrez contul pentru o eventuală reîntoarcere într-un viitor nedeterminat!

Să aveți spor în toate!

sper sa te revedem curand pe forum.
Doamne ajuta!

Theodor_de_Mopsuestia 25.08.2011 21:28:16

D-l Mihailc este una din putinele faclii mentale ale acestui forum. Este decizia domniei sale, insa marturisesc ca e o usurare faptul ca nu "pleaca de tot". Furnizorii de echilibru emotional si armonie mentala nu sunt niciodata prea multi sau in plus, chiar si in spatiul virtual.

zzzzzz 25.08.2011 21:29:50

Ce e cu semnatura asta?

The Synod held in Byzantium at 553 AD was a mere political scheme, not a spiritually deep gathering of souls and minds...

cristiboss56 25.08.2011 22:09:16

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 393604)
În Ardeal este o vorbă, nu știu cât de înțeleaptă e, dar uneori are acoperire în realitate: "omul mai vine, dar mai și pleacă".
Așadar a venit vremea să-mi iau rămas bun de la voi, și am ținut să fac public acest lucru fiindcă doresc din suflet să mulțumesc coleg -elor, -ilor (nu puțini) care mi-au înviorat inima cu credința, inteligența și implicarea în cele bisericești, dar și să-mi cer iertare tuturor celor pe care i-am rănit cu sau fără voie sau i-am supărat cu ceva de n-am habar.
O să mă retrag în postura de cititor ocazional, deci n-am de gând să otrăvesc fântânile și să ard holdele în urma mea, îmi păstrez contul pentru o eventuală reîntoarcere într-un viitor nedeterminat!

Să aveți spor în toate!

Precum fratele nostru Geo , ai ales aceasi cale de odihna , de retragere , de cititor ocazional precum spui . E o reala pierdere hotararea ta , dar nu o comentez din respect pentru tine , pentru ca tu sti cel mai bine, de ce , ce si cum . . . , dar te astept cu drag oricand acolo unde te-am invitat in mesajul privat pe care ti l-am trimis nu de mult timp !
Sanatate multa , pace si numai bucurii sa ai parte !
Cristian:1:

NeInocentiu 26.08.2011 11:12:37

Poate parea ciudata intrebarea
Exista vreo legatura intre grasu77 si fostul user (banat) Iosif77.

Nenumitul 28.08.2011 20:13:10

Citat:

În prealabil postat de NeInocentiu (Post 393776)
Poate parea ciudata intrebarea
Exista vreo legatura intre grasu77 si fostul user (banat) Iosif77.

Da, ambii au numărul 77 în username. Sper că te-am lămurit.

http://www.youtube.com/watch?v=bcYppAs6ZdI

cristiboss56 28.08.2011 20:36:11

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 391108)
Cine mai stie cate ceva de Jenica ( Eduardd ) ?
De Anastasia200 si de Marina Alca ?

Mare surpriza astazi cand am intrat pe forum , am gasit un scurt mesaj de la Marina in pagina mea !:1:Sa traiesti , Marinus !:53::53::53:

Adanna 12.09.2011 16:41:39

Ce s-a intamplat cu IonelS ?

codana 12.09.2011 19:46:01

salut,glados
 
Citat:

În prealabil postat de GLAdoS (Post 393164)
Este cumva interzis?

nu-i interzis.
DAAAAAAAR,pe un forum crestin ortodox iti schimbi "numele",ce trebe sa cred io:ca persoana respectiva il are pe creator ca model???sa fim realisti,aghiuta isi baga coada oriunde.

catalin2 17.09.2011 13:21:03

Vad ca unii useri au plecat, altii mai scriu doar la subiecte legate de ortodoxie, acest forum pare a avea mai mult o preponderenta eterodoxa decat ortodoxa. Din cauza ca nu prea exista reguli unii eterodocsi devin mai agresivi cand li se contesta credinta.
Daca sus scria forum crestin fara ortodox era mai de inteles, dar aceasta atmosfera nu numai ca nu e ortodoxa, dar e mai agresiva si stresanta decat intr-un forum normal, public, nu crestin.
Solutia care ar fi parasirea forumului sau scrierea doar la unele subiecte intr-o corectitudine politica pentru a nu supara un alt membru eterodox?
Dar nu e vina userilor (sau doar a lor), pentru ca un user nu poate face prea multe decat sa scrie mesaje. Adminul sau administratia face regulile si realizeaza ce atmosfera doreste si cum doreste.
Cel mai probabil daca nu se schimba nimic in scurt timp voi pleca si eu de pe forum, ca sa scriu doar despre cat de frumoase sunt toate cultele nu pot si nici nu e corect.

Savonarola 17.09.2011 13:38:30

Stai liniștit și nu te mai necăji atâta. Nu este nevoie să pleci. Orientează-te mai mult spre Ortodoxie și spre învățăturile ei. Cât despre forum și administrația și moderația "ortodoxă" a acestuia, NO COMMENT.

GLAdoS 17.09.2011 14:23:04

Citat:

În prealabil postat de codana (Post 399480)
nu-i interzis.
DAAAAAAAR,pe un forum crestin ortodox iti schimbi "numele",ce trebe sa cred io:ca persoana respectiva il are pe creator ca model???sa fim realisti,aghiuta isi baga coada oriunde.

zici ca nu-i interzis, pai atunci poti pastra tu darul ;)

Soaree 17.09.2011 14:29:22

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 400898)
Vad ca unii useri au plecat, altii mai scriu doar la subiecte legate de ortodoxie, acest forum pare a avea mai mult o preponderenta eterodoxa decat ortodoxa. Din cauza ca nu prea exista reguli unii eterodocsi devin mai agresivi cand li se contesta credinta.
Daca sus scria forum crestin fara ortodox era mai de inteles, dar aceasta atmosfera nu numai ca nu e ortodoxa, dar e mai agresiva si stresanta decat intr-un forum normal, public, nu crestin.
Solutia care ar fi parasirea forumului sau scrierea doar la unele subiecte intr-o corectitudine politica pentru a nu supara un alt membru eterodox?
Dar nu e vina userilor (sau doar a lor), pentru ca un user nu poate face prea multe decat sa scrie mesaje. Adminul sau administratia face regulile si realizeaza ce atmosfera doreste si cum doreste.
Cel mai probabil daca nu se schimba nimic in scurt timp voi pleca si eu de pe forum, ca sa scriu doar despre cat de frumoase sunt toate cultele nu pot si nici nu e corect.

Este un forum trist. Ma asteptam la masuri echilibrate. Pentru sufletul tau uite o carte de folos, fratioare!

http://www.scribd.com/doc/11613520/I...-Ioan-Ianolide

dorinastoica14 17.09.2011 15:05:45

Citat:

În prealabil postat de Soaree (Post 400934)
Este un forum trist. Ma asteptam la masuri echilibrate. Pentru sufletul tau uite o carte de folos, fratioare!

http://www.scribd.com/doc/11613520/I...-Ioan-Ianolide

Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.

Savonarola 17.09.2011 15:43:01

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 400945)
Este o percepție foarte greșită asupra forumului. Au plecat useri valoroși (unii prin erudiție, alții prin credință) pentru că au vrut să plece. Mulți au plecat deoarece admin-ul din bunătate a tot amânat banarea unora care își bateau joc de credința ortodoxă și de cei care o împărtășesc.
Au rămas destui buni crștini dar intervin rar deoarece au cam spus ce aveau de spus.

Vrei să spui deci că excluderea, spre exemplu a sectarilor adventiști (care fie vorba între noi, nu au reușit decât să se facă de râs, descoperindu-li-se clar multe amăgiri la care nu au avut ce să mai riposteze decât să arunce totul în derizoriu și să încerce să "îngroape" postările în care le-au fost și le sunt dovedite ereziile) care își bat joc de credința ortodoxă și de ortodocși în mod sistematic, a fost din cauza bunătății? Cred că ești departe de adevăr.

Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă, făcând prozelitism mai mult sau mai puțin mascat, pe un forum ortodox, denigrând credința ortodoxă și pe ortodocși oridecâte ori au sau nu au vreo ocazie. Mie așa ceva nu mi se pare deloc normal. Dacă ție ți se pare normal ca pe un forum destinat comunității de creștini ortodocși să vină un pluton de papistași, uniați, sectari, atei și trolli ca să își facă prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat, să ne insulte credința și Biserica, și să își facă ei propovedania, promovarea și propaganda lor, mie mi se pare revoltător. Eu ca ortodox când m-am dus pe un forum de-al lor și am avut atitudini mai tranșante pro-ortodoxe am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea cred că această metodă ar trebui aplicată fără răgaz în cazul legiunii sau plutonului de heterodocși. Prezența și manifestarea lor trebuie să fie posibilă doar între anumite limite.

Dacă însă considerați că acesta este un forum în care orice heterodox, om fără Dumnezeu, sau troll își poate face de cap pe seama nervilor creștinilor ortodocși, atunci mă tem că în nu prea mult timp o să aveți surpriza să discutați exclusiv cu "ortodocși" din ăștia de umplutură și cu plutonul de eretici, de oameni fără Dumnezeu și de trolli care ne vor face predania "Ortodoxiei".

Nenumitul 17.09.2011 17:18:55

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400946)
Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă,

Citat:

am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea
Sărăcuțul de tine...

OmuBun 17.09.2011 18:14:08

Citat:

În prealabil postat de Savonarola (Post 400946)
Vrei să spui deci că excluderea, spre exemplu a sectarilor adventiști (care fie vorba între noi, nu au reușit decât să se facă de râs, descoperindu-li-se clar multe amăgiri la care nu au avut ce să mai riposteze decât să arunce totul în derizoriu și să încerce să "îngroape" postările în care le-au fost și le sunt dovedite ereziile) care își bat joc de credința ortodoxă și de ortodocși în mod sistematic, a fost din cauza bunătății? Cred că ești departe de adevăr.

Or fi plecat unii și alții, însă privește cum stau vreo 5 papistași și vreo 5 sectari permanent ca o suliță în coastă, făcând prozelitism mai mult sau mai puțin mascat, pe un forum ortodox, denigrând credința ortodoxă și pe ortodocși oridecâte ori au sau nu au vreo ocazie. Mie așa ceva nu mi se pare deloc normal. Dacă ție ți se pare normal ca pe un forum destinat comunității de creștini ortodocși să vină un pluton de papistași, uniați, sectari, atei și trolli ca să își facă prozelitism, mai mult sau mai puțin mascat, să ne insulte credința și Biserica, și să își facă ei propovedania, promovarea și propaganda lor, mie mi se pare revoltător. Eu ca ortodox când m-am dus pe un forum de-al lor și am avut atitudini mai tranșante pro-ortodoxe am fost exclus cu o rapiditate maximă, fără nici un fel de argument și fără să fi adus vreo jignire cuiva. De aceea cred că această metodă ar trebui aplicată fără răgaz în cazul legiunii sau plutonului de heterodocși. Prezența și manifestarea lor trebuie să fie posibilă doar între anumite limite.

Dacă însă considerați că acesta este un forum în care orice heterodox, om fără Dumnezeu, sau troll își poate face de cap pe seama nervilor creștinilor ortodocși, atunci mă tem că în nu prea mult timp o să aveți surpriza să discutați exclusiv cu "ortodocși" din ăștia de umplutură și cu plutonul de eretici, de oameni fără Dumnezeu și de trolli care ne vor face predania "Ortodoxiei".

Desi acesta nu este un topic de contradictii si discutii pe astfel de teme, ma vad nevoit sa intervin. Frate drag, se pare ca fara sa vrei te confunzi usor cu cei care te-au exclus de pe forumurile cu pricina. Crestinul ortodox este prin statutul sau un om care ar trebui sa aiba multa rabdare si intelegere fata de toti semenii. Eu nu stiu ce-ai cautat tu acolo (eu n-as fi deloc curios sa intru) si nu ma deranjeaza prezenta lor aici. Dimpotriva, lasa-i sa vina si sa cunoasca Adevarul. Nu adevarul meu sau al tau, ci acel Adevar pe care, daca doresc, il pot descoperi dincolo de cuvinte, in toata invatatura crestin-ortodoxa. Noi nu avem de ce ne teme si nici nu ar trebui sa ne plangem pentru ca ne tulbura linistea si confortul. De ce nu suntem noi mai buni si mai permisivi decat ei?
Iarta-ma, te rog, dar uneori devenim foarte sensibili la orice este impotriva convingerilor noastre si in loc sa ne rugam pentru cei rataciti ne pomenim facand jocul perfid al uratorului de oameni. Ne-am inmultit ca nisipul marilor, dar greu mai poate Dumnezeu afla printre noi pe cineva care sa fie constient de propriile pacate, sa nu se trufeasca si sa se lase palmuit, scuipat, umilit, chiar "rastignit" pe Altarul credintei ortodoxe. Indraznind sa ridicam piatra, ne asemanam femeii pacatoase, imaginandu-ne ca suntem drepti si desavarsiti. Dumnezeu trimite ploaie si soare si peste credinciosi si peste pacatosi si El ingaduie sa se intample tot ce se intampla. Noi trebuie sa iubim neconditionat, sa ne vedem de propriile pacate si sa ne smerim. Daca altul este sau nu mai pacatos decat mine, nu-i treaba mea sa-l trag de manecuta, ci sa ma rog pentru el si in acelasi timp, prin puterea exemplului sa-i aduc linistea in suflet si poate cainta fata de ceea ce face.

antoniap 17.09.2011 18:57:26

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 400973)
Desi acesta nu este un topic de contradictii si discutii pe astfel de teme, ma vad nevoit sa intervin. Frate drag, se pare ca fara sa vrei te confunzi usor cu cei care te-au exclus de pe forumurile cu pricina. Crestinul ortodox este prin statutul sau un om care ar trebui sa aiba multa rabdare si intelegere fata de toti semenii. Eu nu stiu ce-ai cautat tu acolo (eu n-as fi deloc curios sa intru) si nu ma deranjeaza prezenta lor aici. Dimpotriva, lasa-i sa vina si sa cunoasca Adevarul. Nu adevarul meu sau al tau, ci acel Adevar pe care, daca doresc, il pot descoperi dincolo de cuvinte, in toata invatatura crestin-ortodoxa. Noi nu avem de ce ne teme si nici nu ar trebui sa ne plangem pentru ca ne tulbura linistea si confortul. De ce nu suntem noi mai buni si mai permisivi decat ei?
Iarta-ma, te rog, dar uneori devenim foarte sensibili la orice este impotriva convingerilor noastre si in loc sa ne rugam pentru cei rataciti ne pomenim facand jocul perfid al uratorului de oameni. Ne-am inmultit ca nisipul marilor, dar greu mai poate Dumnezeu afla printre noi pe cineva care sa fie constient de propriile pacate, sa nu se trufeasca si sa se lase palmuit, scuipat, umilit, chiar "rastignit" pe Altarul credintei ortodoxe. Indraznind sa ridicam piatra, ne asemanam femeii pacatoase, imaginandu-ne ca suntem drepti si desavarsiti. Dumnezeu trimite ploaie si soare si peste credinciosi si peste pacatosi si El ingaduie sa se intample tot ce se intampla. Noi trebuie sa iubim neconditionat, sa ne vedem de propriile pacate si sa ne smerim. Daca altul este sau nu mai pacatos decat mine, nu-i treaba mea sa-l trag de manecuta, ci sa ma rog pentru el si in acelasi timp, prin puterea exemplului sa-i aduc linistea in suflet si poate cainta fata de ceea ce face.

Ce sa permitem? S-o denigreze pe Maica Domnului? Dacă poruncile bisericesti ne interzic a citi carti eretice, apoi nici discutiile cu sectarii nu ne sunt de folos. Dumnezeu nu ne cere nici smerenie prosteasca nici dragoste fara discernamant. Putem discuta cu cei de alte confesiuni despre orice, dar nu despre credinta ortodoxa, nu despre dogme. De ce? Ei au de obicei mult tupeu in a-si impune ideile, iar noi nu stim sa ne aparam credinta. Multi dintre cei care discuta cu sectarii, daca nu sunt tari in credinta si daca nu au citit suficient despre credinta ortodoxa sfarsesc prin a face voia lor.

Nu oricine se poate angaja intr-un astfel de dialog. Cine este sfant ca Sfantul Spiridon si este capabil sa-si intareasca spusele cu minuni, acela , da, poate sa stea de vorba cu oricine. Dar cine este cu dinti de lapte in ale credintei e mai bine sa caute sa ceara sfaturi de la ortodocsi, sa citeasca acele carti ziditoare de suflet care-l pot intari.

Trebuie sa-L iubim mai intai pe Dumnezeumai mult decat pe toti oamenii. Problema e delicata, dupa cum vezi. Putem sa-l iubim doar ca pe orice zidire pe cel o denigreaza pe Maica Domnului, dar nu-i putem zice ,,frate", caci ne izbim de cuvintele Psalmului 49, care spune:

PSALMUL 49
Al lui Asaf.
1. Dumnezeul dumnezeilor, Domnul a grăit și a chemat pământul,
2. De la răsăritul soarelui până la apus. Din Sion este strălucirea frumuseții Lui.
3. Dumnezeu strălucit va veni, Dumnezeul nostru, și nu va tăcea.
4. Foc înaintea Lui va arde și împrejurul Lui vifor mare.
5. Chema-va cerul de sus și pământul, ca să judece pe poporul Său.
6. Adunați-I Lui pe cuvioșii Lui, pe cei ce au făcut legământ cu El pentru jertfe.
7. Și vor vesti cerurile dreptatea Lui, că Dumnezeu judecător este.
8. "Ascultă, poporul Meu și-ți voi grăi ție, Israele!... Și voi mărturisi ție: Dumnezeu, Dumnezeul tău sunt Eu.
9. Nu pentru jertfele tale te voi mustra, iar arderile de tot ale tale înaintea Mea sunt pururea.
10. Nu voi primi din casa ta viței, nici din turmele tale țapi,
11. Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munți și boii.
12. Cunoscut-am toate păsările cerului și frumusețea țarinii cu Mine este.
13. De voi flămânzi, nu-ți voi spune ție, că a Mea este lumea și plinirea ei.
14. Oare, voi mânca carne de taur, sau sânge de țapi voi bea?
15. Jertfește lui Dumnezeu jertfă de laudă și împlinește Celui Preaînalt făgăduințele tale.
16. Și Mă cheamă pe Mine în ziua necazului și te voi izbăvi și Mă vei preaslăvi".
17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală.
22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra-te-voi și voi pune înaintea fetei tale păcatele tale.
23. Înțelegeți dar acestea cei ce uitați pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă răpească și să nu fie cel ce izbăvește.
24. Jertfa de laudă Mă va slăvi și acolo este calea în care voi arăta lui mântuirea Mea".

catalin2 17.09.2011 20:28:34

Nu m-am referit la faptul ca sunt si din alte culte, ma refer doar la userii agresivi din alte culte, care te ataca daca spui ceva din punct de vedere ortodox despre credinta lor. De obicei acestia sunt cei ce au idei ecumeniste si sunt intoleranti fata de cei ce au idei care nu sunt la fel ca ale lor, adica toate cultele sunt bune, deci si al lor.
Eu de exemplu am discutat cu adventisti si nu am avut vreo problema. Pe mine nu ma deranjeaza sa fie si altii din alte culte si sa discuti cu ei, ci doar sa nu fie agresivi in a-si apara credinta lor.

un_nepocait 17.09.2011 20:41:25

O postare - o minune. Altfel stop!
 
Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 400984)
Multi dintre cei care discuta cu sectarii, daca nu sunt tari in credinta si daca nu au citit suficient despre credinta ortodoxa sfarsesc prin a face voia lor.

Nu oricine se poate angaja intr-un astfel de dialog. Cine este sfant ca Sfantul Spiridon si este capabil sa-si intareasca spusele cu minuni acela , da, poate sa stea de vorba cu oricine.

Aviz amatorilor!
Sunt multi care isi permit sa vorbeasca cu sectarii dar de azi inainte toti cei care mai vreti sa discutati cu ei, aveti doua alternative:
1. Sa fiti sfinti ( asta e mai greu daca inca puteti tasta).
2. Sa faceti o minune.
Postarea si minunea. Postarea si minunea.
Daca nu faceti minuni, orice ati spune, se invalideaza automat.

LaPetiteMoc 17.09.2011 20:46:08

Citat:

În prealabil postat de un_nepocait (Post 400994)
Aviz amatorilor!
Sunt multi care isi permit sa vorbeasca cu sectarii dar de azi inainte toti cei care mai vreti sa discutati cu ei, aveti doua alternative:
1. Sa fiti sfinti ( asta e mai greu daca inca puteti tasta).
2. Sa faceti o minune.
Postarea si minunea. Postarea si minunea.
Daca nu faceti minuni, orice ati spune, se invalideaza automat.

Imi place umorul tau, o adevarata minune. Sper ca ramane valida postarea. ;)

(dupa zile intregi de zbucium si plans m-ai facut sa zambesc ...)


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:47:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.