Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Maslul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5023)
-   -   Taina sfantului maslu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10963)

DAMIAN 19.10.2010 00:47:00

Taina sfantului maslu
 
Taina maslului este lucrarea sfanta savarsita in numele Sfintei Treimi, de catre preotii Bisericii, prin care se impartaseste credinciosului bolnav harul nevazut al tamaduirii sau usurarii suferintelor trupesti, intarirea su*fleteasca, iertarea pacatelor. Partea vazuta consta din ungerea cu untdelemn sfintit, dupa ce s-a invocat prin rugaciuni speciale mila lui Dumnezeu prin puterea Sfantului Duh asupra celui bolnav.

Taina maslului nu se poate confunda cu Taina sfantului mir (mirungerea) si nici cu miruirea. Taina sfantului mir impartaseste credinciosu*lui harul pentru cresterea duhovniceasca. Taina maslului se savarsestea la cererea bolnavului sau apropiatilor sai - rude, prieteni - in vederea insanatosirii sau in perspectiva eshatologica : iertarea pacatelor care au dus la suferinta, la tulburarea sufletului, sau pentru raspuns bun la dreapta judecata (judecata particulara si apoi cea obsteasca).

NECTARIE 12.01.2011 22:46:35

Taina Sfântului Maslu este considerată de marii teologi ai Ortodoxiei ca fiind taina cea mai „smerită”, chiar dacă studiile și analizele teologice sunt extrem de puține în acest sens. Ea amintește de Împărăția Cerurilor, unde nu mai există boli și suferințe. Bolnavul trebuie să înțeleagă faptul că boala sa nu este un chin inutil, ci o cale spre desăvârșire. Afecțiunile nu ne sunt date ca pedepse trupești aspre pentru păcatele noastre, ci reprezintă singurele căi prin care Dumnezeu poate vorbi celui suferind. Deși boala, în general, survine fără vreun motiv fizic sau afectiv clar, ea are întotdeauna un sens. Iar sensul ei cel mai acut este acela de a trezi conștiința persoanei afectate. Participarea la slujba Sfântului Maslu este oricând benefică, fie că suntem bolnavi sau nu, fericiți sau triști, important fiind să gustăm din Potirul în care Dumnezeu împarte tuturor sănătate trupească și sufletească.Slujbele Sfântului Maslu au un tipic aparte, de care se ține seama cu sfințenie. Se începe cu rugăciunea pentru sfințirea untdelemnului, pe care o rostesc preoții, fiecare, pe rând, până când aceasta se săvârșește de șapte ori. Al doilea moment constă în cele șapte Apostole și Evanghelii, ce sunt urmate, fiecare, de ectenia întreită și de câte o rugăciune pentru sfințirea untdelemnului și pentru tămăduirea bolnavului. Cel de-al treilea moment constă în ungerea de șapte ori a celui bolnav cu untdelemn sfințit, rostindu-se de fiecare dată rugăciunea: „Părinte sfinte, Doctorul sufletelor și al trupurilor… tămăduiește și pe robul Tău acesta (numele) de neputința trupească și sufletească ce l-a cuprins…”. Apoi totul decurge conform rigorilor cuprinse în Molitfelnic.

Carmen FUNIERU 13.01.2011 23:48:10

Sfântul Maslu face parte din cele șapte Taine ale Bisericii.
Este de folos să fie precedată de Taina Spovedaniei, pentru că multe boli au drept cauză păcatele noastre.

mela me 28.03.2011 01:57:40

"ungerea de șapte ori a celui bolnav cu untdelemn sfințit, rostindu-se de fiecare dată rugăciunea: „Părinte sfinte, Doctorul sufletelor și al trupurilor… tămăduiește și pe robul Tău acesta (numele) de neputința trupească și sufletească ce l-a cuprins"…

Cum ii ajutam pe cei bolnavi care nu pot merge la biserica la slujba Sfantului Maslu? E suficient sa ii trecem pe pomelnic?

Yasmina 28.03.2011 02:23:28

Si eu solicit lamuriri in acest sens(cum se procedeaza in lipsa bolnavului de la Sf.Maslu?)
Multumesc!

glykys 28.03.2011 12:12:37

Cred ca puteti lua ulei sfintit in cadrul acestei Taine si il puteti unge acasa pe cel bolnav. Am vazut ca multi pun pe masa, la aceasta sluba, nu doar ulei, ci si faina, care se sfinteste si ea si se poate folosi la mancare. Cei care sunt miruiti primesc si niste betisoare imbibate cu ulei (cel putin asa am vazut la biserica mea) si niciodata nu mi-a dat prin cap ce se poate face cu acelea - dar iacata, se pot unge bolnavii. Am mai vazut si ca foarte multa solicita ulei din candela de la moastele Sfantului Nectarie tamaduitorul, de la Radu-Voda, pentru a-i unge pe bolnavi.

Acuma... daca situatia e chiar urgenta si daca va da mana, stiti ca puteti chema acasa niste preoti (cel putin 2, unul singur nu poate savarsi Taina), care sa slujeasca Sfantul Maslu la patul bolnavului...

costel 28.03.2011 12:30:38

Citat:

În prealabil postat de mela me (Post 350647)
Cum ii ajutam pe cei bolnavi care nu pot merge la biserica la slujba Sfantului Maslu? E suficient sa ii trecem pe pomelnic?

E bine sa-i chemam pe preoti la casa bolnavului. Uneori boala este si o consecinta a pacatelor, iar in aceasta Taina se cere si iertarea pacatelor, nu doar vindecare trupeasca. Valoreaza mai mult savarsirea slujbei pentru acest bolnav, decat simpla ungere cu ulei binecuvantat.

E bine ca e trecut si pe pomelnic, dar mai important este sa fie spovedit si impartasit.

ana.cozma 31.07.2012 19:29:16

Tin sa va multumesc pentru informatiile date despre Sfantul Maslu caci nu aveam decat informatii generale. Citind aceste posturi mi-am putut face o idee mai ampla despre acest subiect!

fallen 03.08.2012 00:01:27

Foarte important ca "bolnavul' sau orice crestin care vrea sa beneficieze de pe urma acestei sfinte taine sa fie spovedit!
Taina e aceeasi ca procedura dar lucrarea Duhului Sfant e individuala pentru fiecare 'bolnav" in parte. Si lucrarea se infaptuieste prin toate celelalte taine. Altfel, daca ne ungem cu ulei sfintit si atat, e ca si cum am lua si noi din medicamentul pe care i l-a prescris doctorul unei vecine. Desigur, poate fi un inceput, un prim pas. (Nu chiar, primul este Sfantul Botez.) Dar treptat, dupa puterea fiecaruia, trebuie facuti toti ceilalti.

eeaotly 20.02.2016 17:58:23

Cum rămâne cu bolnavii din străinătate?
 
Dar dacă bolnavul căruia i se face Sf. Maslu nu se află în România ci locuiește în străinătate? Adică este ortodox și nu are posibilitatea să meargă la o biserică ortodoxă. În cazul acesta, cum se procedează?


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:22:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.