Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Intrebare legata de alcatuirea acatistelor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6447)

sophia 05.06.2009 14:19:36

Intrebare legata de alcatuirea acatistelor
 
Eu citesc diverse acatiste, in functie de sarbatoare si nevoia sufleteasca de moment si am observat la toate o structura ciudata:
Toate au 13 condace si numai 12 icosuri. De ce oare 13 si de ce ultimul n-are icos? 12 este un numar biblic si ma asteptam sa fie 12 condace si icosuri.
Si ultimul condac trebuie citit de 3 ori, apoi primul icos si primul condac din nou.
Si ce este acela otpust? Scrie ca la sfarsit se face si otpust.
Ma intrebam si eu asa. Vorba cuiva: intrebari habarniste.

windorin 05.06.2009 14:46:55

"Otpust" inseamna "Sfarsit". Adica, dupa cum ai vazut la fiecare Sfanta Slujba: Preotul iese pe soleia, intre cele doua Icoane Imparatesti si "schimba cateva replici/rugaciuni" cu credinciosii/Strana. Ultima fraza a otpustului este: "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste'ne pe noi." Amin.

Legat de al 13'lea Condac, nu mi'a venit niciodata in minte curiozitatea asta. Nu stiu ce este cu el. Asa s'a randuit incepand cu [COLOR=darkred]Imnul Acatist al Maicii Domnului[/COLOR], care a fost folosit drept model primar pentru toate Acatistele de dupa el.

Fani71 05.06.2009 15:23:29

Citat:

Īn prealabil postat de windorin (Post 143599)
"Otpust" inseamna "Sfarsit". Adica, dupa cum ai vazut la fiecare Sfanta Slujba: Preotul iese pe soleia, intre cele doua Icoane Imparatesti si "schimba cateva replici/rugaciuni" cu credinciosii/Strana. Ultima fraza a otpustului este: "Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste'ne pe noi." Amin.

Legat de al 13'lea Condac, nu mi'a venit niciodata in minte curiozitatea asta. Nu stiu ce este cu el. Asa s'a randuit incepand cu [COLOR=darkred]Imnul Acatist al Maicii Domnului[/COLOR], care a fost folosit drept model primar pentru toate Acatistele de dupa el.

Mi se pare ca de fapt nu este al 13-lea, ci este repetarea primului. La Acatistul Maicii Domului asa este , probabil si la celelalte.

mirelat 05.06.2009 20:27:51

Da, otpustul in cazul acatistelor este acesta:

Citat:

Īn prealabil postat de windorin (Post 143599)
"Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste'ne pe noi." Amin.

Otpustul urmeaza dupa citirea condacului al 13-lea (de trei ori), si apoi a condacului 1 si icosului 1.

cred ca modul de alcatuire si citire a acatistelor subliniaza ciclicitatea, vesnicia. dar nu cred ca trebuie sa ne preocupam prea mult de simbolistica alcatuirii acatistelor, ci sa incercam sa avem traire sufleteasca atunci cand le citim. Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:19:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.