Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   evreii se mandresc cu Hristos...oarecum (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5709)

Cristian_S 01.11.2009 23:13:25

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 177669)
Ce treaba ai tu cu "uriciunea care va veni" ca s-o impingi asupra unei religii si a unui neam complet strain de scripturile si prezicerile tale?
Moshe ti-a explicat clar ca Mesia vine in mijlocul unor CONJUNCTURI, deci totul este foarte clar si matematic pus la cale. Daca ei si proorocii spun ca Mesia va veni in Slava si...etc atunci lasa-i in pace, de ce ii tot faceti eretici?

Hm, de prost ma tot agit aici sa dau de gandit "evreului ales", astfel incat sa incerce sa vada lucrurile si altfel decat i-a fost spus pana acum la scoala lor.
Andrei, eu nu inteleg cum poti tu ca si crestin, in Hristos imbracat, sa spui ca ".....Mesia vine in mijlocul unor CONJUNCTURI, deci totul este foarte clar si matematic pus la cale. Daca ei si proorocii spun ca Mesia va veni in Slava si...etc atunci lasa-i in pace, de ce ii tot faceti eretici? ", pur si simplu nu te pot intelege si nici nu pot crede ca tu iti dai seama ce ai spus. In numele unei tolerante crestinesti tu relativizezi venirea Mantuitorului atat de mult incat spui ca e bine a-i lasam in pace, ca la ei Mesia vine dupa niste algritmi foarte rigizi sigur bine intelesi de ei... Andrei, noi ca si crestini, credem ca ei au gresit algoritmii acestia legati de Mesia si mai credem ca bine este sa incercam sa le aratam Adevarul in care credem, asta cat putem si noi pacatosii.

Legat de erezie, eu nu stiu sa-i fi facut vreodata eretici pe evrei , asa ca discursul tau legat de erezie nu-si are sensul in ce ma priveste.

Cristian_S 01.11.2009 23:26:58

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 177686)
"Uraciunea" de care scri tu,ne-a inghitit multe suflete in ultimul veac. Pe uraciunea aia am chemat-o antisemitism si nu are nimic cu Divinitatea ci numai cu Satan.
Cat despre rugaciunile care le propui,noi suntem un popor "practic".Daca nu o sa ajute,nici nu v-a strica asa ca aduna-i pe "toti" ca sa se roage pentru noi. Multumesc.

Da omule, ati fost omorati pana acum, dar cand o sa vina cel viclean (parasul si potrivnicul tuturor oamenilor indiferent de natie), care urmareste sufletele, trupurile voastre vor avea averi si desfatari, pamanturi si putere....dar cu ce folos, viata omului e in Domnul, nu in averile trecatoare ale acestei lumi.
Asa cum ti-am spus, cred cu tarie in cuvantul proorocilor, care spune ca nu veti fi parasiti de Domnul Dumnezeu si ca multi dintre voi vor fi alesi sa nu se inchine uraciunii pustiirii.

stiu ca discursul meu pare fanatic, dar nu sunt fanatic.Sunti doar categoric in anumite situatii si cu anumite probleme care nu trebuie ascunse sub perdeaua unui dialog fals.

carrus 02.11.2009 12:32:59

Trunchierea si citarea selectiva a unui text sau discurs este o strategie de distorsionare a adevarului la care se recurge frecvent si destul de eficace. Oricum franturile de texte/ discursuri ar trebui abordate cu circumspectie mai ales ca cei care ar pune la cale planuri nefaste probabil ca s-ar feri sa le transmita public.
In ce priveste natura divina a lui Iisus, aceasta este anticipata in profetiile din Vechiul Testament si am incercat mai jos sa ofer cateva dovezi in sprijinul acestei afirmatii. Identitatea lui Iisus ca Mesia este anuntata de multi profeti din Vechiul Testament, spre exemplu Isaia care proroceste intruparea Mantuitorului din Fecioara (‘Pentru aceasta Domnul meu vă va da un semn: Iată, Fecioara va lua în pântece și va naște fiu și vor chema numele lui Emanuel.’ (Isaia, 7:14)), Miheia (Mica) care anunta nasterea Sa in Betleem (‘Și tu, Betleeme Efrata, deși ești mic între miile lui Iuda, din tine va ieși Stăpânitor peste Israel, iar obârșia Lui este dintru început, din zilele veșniciei. Pentru aceasta îi va lăsa până în vremea când aceea ce trebuie să nască va naște. Atunci rămășița fraților săi se va întoarce la fiii lui Israel.’ (Miheia 5:1-2)), Zaharia care proroceste intrarea triumfala in Ieruslaim a lui Iisus recunoscut ca Imparatul lui Israel (‘Bucură-te foarte, fiica Sionului, veselește-te, fiica Ierusalimului, căci iată Împăratul tău vine la tine drept și biruitor; smerit și călare pe asin, pe mânzul asinei.’ (Zaharia, 9:9), Isiaia a carui prorocie referitoare la Mielui lui Dumnezeu care ridica pacatele lumii (‘Chinuit a fost, dar S-a supus și nu și-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus și ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, așa nu Și-a deschis gura Sa. (Isaia, 53:7) anticipeaza referirea prorocului Ioana Botezatorul la Mantuior ca Mielui lui Dumnezeu: ‘A doua zi a văzut Ioan pe Iisus venind către el și a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridică păcatul lumii.’ (Ioan, 1:29), ‘Și a mărturisit Ioan zicând: Am văzut Duhul coborându-Se, din cer, ca un porumbel și a rămas peste El. Și eu nu-L cunoșteam pe El, dar Cel ce m-a trimis să botez cu apă, Acela mi-a zis: Peste Care vei vedea Duhul coborându-Se și rămânând peste El, Acela este Cel ce botează cu Duh Sfânt. Și eu am văzut și am mărturisit că Acesta este Fiul lui Dumnezeu. A doua zi iarăși stătea Ioan și doi dintre ucenicii lui. Și privind pe Iisus, Care trecea, a zis: Iată Mielul lui Dumnezeu! Și cei doi ucenici l-au auzit când a spus aceasta și au mers după Iisus.’ (Ioan, 1:32-37), Isaia care proroceste venirea lui Iisus ca mantuitor: ‘Poporul care locuia întru întuneric va vedea lumină mare și voi cei ce locuiați în latura umbrei morții lumină va străluci peste voi. Tu vei înmulți poporul și vei spori bucuria lui. El se va veseli înaintea Ta, cum se bucură oamenii în timpul secerișului și se veselesc la împărțirea prăzilor. Căci jugul ce-l apasă, și toiagul ce-l lovește, și nuiaua ce-l asuprește, Tu le vei sfărâma, ca în zilele lui Madian. Încălțămintea cea zgomotoasă de om războinic și haina cea stropită de sânge vor fi aruncate în foc și mistuite în flăcări! Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie. Și mare va fi stăpânirea Lui și pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăți pe tronul și peste împărăția lui David, ca s-o întărească și s-o întemeieze prin judecată și prin dreptate, de acum și până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.‘ (Isaia, 9:1-6).
Iisus Insusi compara crucificarea sa cu episodul din Vechiul Testament privitor la sarpele de arama pe care Dumnezeu ii porunceste lui Moise sa il construiasca ca un simbol care ii salva de la moarte: ‘Iar Domnul a zis către Moise: "Fă-ți un șarpe de aramă și-l pune pe un stâlp; și de va mușca șarpele pe vreun om, tot cel mușcat care se va uita la el va trăi. Și a făcut Moise un șarpe de aramă și l-a pus pe un stâlp; și când un șarpe mușca vreun om, acesta privea la șarpele cel de aramă și trăia.’ (Numerii, 14: 8-9), ‘Și după cum Moise a înălțat șarpele în pustie, așa trebuie să se înalțe Fiul Omului, Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică.’ (Ioan, 3:14).
Chiar faptul ca in episodul in care Dumnezeu face legamantul cu Avraam dumnezeu apare sub infatisarea a trei straini sau ingeri arata natura in in trei ipostasuri ca Tatal, Fiul si Sfantul Duh iar afirmatia lui Iisus ‘Adevărat, adevărat, vă spun că, mai înainte ca să se nască Avraam, sunt Eu’ (Ioan, 8:59) arata identitatea sa de fiinta cu Dumnezeu (Eu și Tatăl una suntem (Ioan, 10:30)) precum si existanta sa dinainte de veci.
Natura divina a lui Iisus si legatura dintre Noul Testament si Vechiul testament transpare intrun episod important al Noului testament, si anume episodul Schimbarii la Fata unde Iisus este revelat ca Fiul lui Dumnezeu de insusi Dumnezeu Tatal: ‘Și după șase zile, Iisus a luat cu Sine pe Petru și pe Iacov și pe Ioan, fratele lui, și i-a dus într-un munte înalt, de o parte. Și S-a schimbat la față, înaintea lor, și a strălucit fața Lui ca soarele, iar veșmintele Lui s-au făcut albe ca lumina. Și iată, Moise și Ilie s-au arătat lor, vorbind cu El. Și, răspunzând, Petru a zis lui Iisus: Doamne, bine este să fim noi aici; dacă voiești, voi face aici trei colibe: Ție una, și lui Moise una, și lui Ilie una. Vorbind el încă, iată un nor luminos i-a umbrit pe ei, și iată glas din nor zicând: "Acesta este Fiul Meu Cel iubit, în Care am binevoit; pe Acesta ascultați-L".’ (Matei, 17: 1-5) Oricum identitatea lui Iisus ca Mantuitor nu se poate demonstra numai cu dovezi si nu trebuie limitata la nivelui mintii, ci trebuie descoperita in suflet.

Evreulcelales 02.11.2009 17:33:42

Foarte inteesant ce ai scris dar ,din pacate nu este in acord cu logica evreilor .Afara de asta, te asigur ca Biblia este asa o carte desteapta si interesanta ca de multe ori ce este scris se poate explica....cum vrei. In cazul dumitale,VT a fost scris mii de ani inaintea lui Iisus si nu este logic ca sa fie in VT scris ceva despre El.
Una din cele 613 porunci a lui Dumnezeu la poporul Lui este ca sa nu se creada in ghicitori, scamatori, astrologi s.a.m.d. asa ca Judaismul traduce cele scrise in Tora in acord cu aceasta lege. Nu o sa gasesti un evreu evlavios care implineste toate poruncile Judaismului care sa se bazeze pe ghicirea vitorului. Proorocii evrei ar fi fost azi numiti conselieri si ce li se crede ca ghicitul vitorului este de fapt numai amenintari si indrumari pe calea buna.

ghemis 03.11.2009 19:03:40

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 177918)
Foarte inteesant ce ai scris dar ,din pacate nu este in acord cu logica evreilor .Afara de asta, te asigur ca Biblia este asa o carte desteapta si interesanta ca de multe ori ce este scris se poate explica....cum vrei. In cazul dumitale,VT a fost scris mii de ani inaintea lui Iisus si nu este logic ca sa fie in VT scris ceva despre El.
Una din cele 613 porunci a lui Dumnezeu la poporul Lui este ca sa nu se creada in ghicitori, scamatori, astrologi s.a.m.d. asa ca Judaismul traduce cele scrise in Tora in acord cu aceasta lege. Nu o sa gasesti un evreu evlavios care implineste toate poruncile Judaismului care sa se bazeze pe ghicirea vitorului. Proorocii evrei ar fi fost azi numiti conselieri si ce li se crede ca ghicitul vitorului este de fapt numai amenintari si indrumari pe calea buna.

Una din cele 613 porunci ale lui Dumnezeu???De unde aveti sursa asta?Din Talmud?

ghemis 03.11.2009 19:26:30

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 178316)
Una din cele 613 porunci ale lui Dumnezeu???De unde aveti sursa asta?Din Talmud?

Domnule "celales"daca v-ati declarat o persoana nu religioasa(expresia va apartine),deci nu stiti mare lucru despre iudaism si despre VT.Dece nu citi mai intai VT apoi si NT ca sa aveti din ce vorbi,sa aiba un suport ceea ce sustineti,dar asa nacunoscand mai nimic si vorbind.....= 0.De ce sus/tineti cu atata orgoliu si mandrie ca doar ceea ce spuneti d-tra este adevarat cand de fapt nu cunoasteti Adevarul? Am sa va mai spun ceva poate o sa va smeriti cat de cat.Ceea ce stiti si cunoasteti d-tra,gresit sau adevarat,nu va apartine, ci apartine celor care au trait inaintea d-tra,deci nu aveti nici un merit pentru asta,nu aveti nici macar meritul ca existati pe acest pamant,nimeni nu are vreun merit pentru faptul ca exista,tot meritul este a lui Dumnezeu,ceea ce ramane omului de facut este sa cunoasca Adevarul, adica pe Cel care l-a creat,pe Dumnezeu.Noi la asta suntem chemati sa cunoastem pe Dumnezeu,daca nu citim din ceea ce ne-au lasat altii,si daca nici macar meritul acesta nu ni-l asumam,atunci putem zice ca suntem inexistenti.

andreicozia 03.11.2009 23:04:23

Citat:

În prealabil postat de ghemis (Post 178328)
Domnule "celales"daca v-ati declarat o persoana nu religioasa(expresia va apartine),deci nu stiti mare lucru despre iudaism si despre VT.Dece nu citi mai intai VT apoi si NT ca sa aveti din ce vorbi,sa aiba un suport ceea ce sustineti,dar asa nacunoscand mai nimic si vorbind.....= 0.De ce sus/tineti cu atata orgoliu si mandrie ca doar ceea ce spuneti d-tra este adevarat cand de fapt nu cunoasteti Adevarul? Am sa va mai spun ceva poate o sa va smeriti cat de cat.Ceea ce stiti si cunoasteti d-tra,gresit sau adevarat,nu va apartine, ci apartine celor care au trait inaintea d-tra,deci nu aveti nici un merit pentru asta,nu aveti nici macar meritul ca existati pe acest pamant,nimeni nu are vreun merit pentru faptul ca exista,tot meritul este a lui Dumnezeu,ceea ce ramane omului de facut este sa cunoasca Adevarul, adica pe Cel care l-a creat,pe Dumnezeu.Noi la asta suntem chemati sa cunoastem pe Dumnezeu,daca nu citim din ceea ce ne-au lasat altii,si daca nici macar meritul acesta nu ni-l asumam,atunci putem zice ca suntem inexistenti.

Ghemis, ne-religiozitatea lui Moshe trebuie privita dpdv cultural. Fac o mica paranteza. Acest dar vine odata cu deschiderea si INTELEGEREA altor culturi pe care o capeti vizitind alte tari si privind in jur cu mare atentie si CURIOZITATE!

Deci fi sigur ca Moshe este toba de cunostinte ale VT-nt!Traind in Izrael nici nu ai cum sa scapi fara sa ai cunostinte depsre istoria poporului din care faci si al carui teritoriu il aperi si-l stropesti cu singele copiilor tai din armata..insa este modest si in felul lor evreiesc simpatic, as spune smerit...altfel nu ar fi participat cu atita siguranta si in acelasi timp finete in discutii.
Daca incetati sa-l mai atacati direct prin anti-evreisme o sa descoperiti un om deosebit de prietenos care are multe povestiri interesante despre ce inseamna sa faci parte din cultura Iudaica

Ma intreb de unda ura asta profunda pentru tot ce este evreiesc?
Oare de ce nu va puteti observa ca acesta este un automatism care ne indeparteaza de ADEVAR

Cristian_S 04.11.2009 03:06:23

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 178423)
Ma intreb de unda ura asta profunda pentru tot ce este evreiesc?
Oare de ce nu va puteti observa ca acesta este un automatism care ne indeparteaza de ADEVAR

Ideea asta cu ura este eronata. Daca te contrazic pe tine, nu inseamna ca am ura fata de tine, la fel si cu evreul nostru :).

In rest trebuie sa ai grija la aceste deschideri, sa nu cumva sa te trezesti ca treci, fara sa vrei, dincolo de "usa" deschisa de tine.

Si mai banuiesc ca aici nu este locul unde evreul debiteaza orice iar noi, in virtutea unei deschideri culturale, nu avem voie sa-l contrazicem si sa-i suparam astfel ego-ul atotstiutor.

Hristos il iubeste si pe acest frate evreu si speram sa se mantuiasca si el!
Mult spor! ;)

Evreulcelales 04.11.2009 11:58:21

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 177771)
Hm, de prost ma tot agit aici sa dau de gandit "evreului ales", astfel incat sa incerce sa vada lucrurile si altfel decat i-a fost spus pana acum la scoala lor.
Andrei, eu nu inteleg cum poti tu ca si crestin, in Hristos imbracat, sa spui ca ".....Mesia vine in mijlocul unor CONJUNCTURI, deci totul este foarte clar si matematic pus la cale. Daca ei si proorocii spun ca Mesia va veni in Slava si...etc atunci lasa-i in pace, de ce ii tot faceti eretici? ", pur si simplu nu te pot intelege si nici nu pot crede ca tu iti dai seama ce ai spus. In numele unei tolerante crestinesti tu relativizezi venirea Mantuitorului atat de mult incat spui ca e bine a-i lasam in pace, ca la ei Mesia vine dupa niste algritmi foarte rigizi sigur bine intelesi de ei... Andrei, noi ca si crestini, credem ca ei au gresit algoritmii acestia legati de Mesia si mai credem ca bine este sa incercam sa le aratam Adevarul in care credem, asta cat putem si noi pacatosii.

Legat de erezie, eu nu stiu sa-i fi facut vreodata eretici pe evrei , asa ca discursul tau legat de erezie nu-si are sensul in ce ma priveste.

Multumesc pentru sprijinul moral a dumitale.Acei la care ai adresat replica ta fac dovada de mare ignoranta in privirea evreilor si a Judaismului. Oameni ca acestia simt nevoia sa se "apere" de ce nu stiu si nu inteleg. Cu mare placere as fi vrut sa le explic despre Judaism lucruri care nu stiu si nu inteleg, nu ca sa-i conving sa treaca la religia Judaica ca la asta nu au nici o posibilitate ci ca sa se uite la evrei ca la finte ca toate altele si sa paraseasca ideile vechi cu baza de ura.
In Israel, bine ai scris, domnule Andrei,se invata la scoala VT si asta este o materie obligatoare la bacaloreat. Nu se invata ca papagalii si se fac discutii,cercetari si se citesc teze despre fiecare capitol si fiecare psalm. In Israel,se traieste istoria,se respira istoria si se citeste aproape zilnic despre noi descoperiri arheologice si altele. Si o piatra mare care are o gaura la un colt care a fost gasita la ruinele orasului Meghido face sa bata inima la multi. Acea gaura a folosit inante cu 3000 de ani ca sa se lege calul sau magarul. Sau o "comoara "de 12 monede de aur care au fost ascunse sub o podea de mozaica antica.
Nu pentru prima data mi se aminteste Talmudul,ca si cum ar fi o carte de instructie cum sa excrocam si sa ne purtam cu crestinii. Exact cum am scris mai sus, ignoranta provoaca frica de nestiut.In favoarea celor care vreau sa stie adevarul despre Talmud:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Talmud

ghemis 04.11.2009 21:32:52

Pt.Andreicozia
 
Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 178423)
Ghemis, ne-religiozitatea lui Moshe trebuie privita dpdv cultural. Fac o mica paranteza. Acest dar vine odata cu deschiderea si INTELEGEREA altor culturi pe care o capeti vizitind alte tari si privind in jur cu mare atentie si CURIOZITATE!

Deci fi sigur ca Moshe este toba de cunostinte ale VT-nt!Traind in Izrael nici nu ai cum sa scapi fara sa ai cunostinte depsre istoria poporului din care faci si al carui teritoriu il aperi si-l stropesti cu singele copiilor tai din armata..insa este modest si in felul lor evreiesc simpatic, as spune smerit...altfel nu ar fi participat cu atita siguranta si in acelasi timp finete in discutii.
Daca incetati sa-l mai atacati direct prin anti-evreisme o sa descoperiti un om deosebit de prietenos care are multe povestiri interesante despre ce inseamna sa faci parte din cultura Iudaica

Ma intreb de unda ura asta profunda pentru tot ce este evreiesc?
Oare de ce nu va puteti observa ca acesta este un automatism care ne indeparteaza de ADEVAR

Daca este "toba" de ce nu accepta si alte instrumente pe langa el,ar fi o armonie si o discutie mai placuta si folositoare.Dar daca ne uitam in replicile date de "celales"vedem ca nu accepta alte raspunsuri decat cele care ii gadila orgoliul,pana si numele pe care si l-a ales pe forum arata cat de "sus"se vrea.Dumneata parca ai fi avocatul lui,ca de multe ori nici nu-mi da el replici ci i-mi dai dumneata in locul lui.Lasa-l domnule sa se trezeasca la realitate,sau daca esti un crestin in adevaratul sens al cuvantului ,de ce nu-i vorbesti de Mantuitorul Iisus Hristos(nu am vazut pana acum la dumneata o initiativa de acest fel in dialog cu Moshe),de ce nu-l marturisesti pe Hristos unui om care nu-l cunoaste desi provine din aceeasi tara cu Mantuitorul?Acesta este primul lucru care trebuie sa-l faca crestinul,sa-l faca cunoscut si altora pe Cel ce mantuieste,pe Cel prin care se poate intra in Imparatia Cerurilor.Daca il iubesti pe Moshe cu adevarat atunci sa te preocupe mantuirea lui,sa-i arati adevarata Cale,Adevar si Viata.

Toti din cei care au intrat in contact cu "celales" au fost catalogati drepti antisemiti(sau aproape toti)desi sunt nevinovati de postarile lor deoarece multe din ele sunt subiecte scrise de altii,preluate din diferite surse(unii chiar au trait acele evenimente),dar nu stiu cum se face ca numai cele postate de dumneata si de "celales" sunt adevarate iar celelalte nu?Ma intreb si eu de unde atata ura pentru romani?

Adevarata cultura este sa-l cunosti pe Dumnezeu,pe mine unul asta ma preocupa cel mai mult ,si mai putin de istoria popoarelor care de multe ori este "fabricata"de regimul aflat la putere.Asa ca mai bine vorbim de istoria religiei ,a bibliei care nu este mincinoasa si dainuie de aproape 2000 de ani,ar fi mai intelept pt noi. Daca doriti sa faceti un bine prietenului d-tra vorbiti-i despreVT si NT,am nadejdea ca o sa aveti mai multa sansa decat noi ceilalti sa-l atrageti intr-o discutie folositoare pentru sufletul lui.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:00:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.