Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Iudaismul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5033)
-   -   evreii se mandresc cu Hristos...oarecum (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5709)

FiulRisipitor 07.08.2009 08:51:32

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 157459)
ca sti tu, noi evreii am invatat din istoria noastra ca cel mai potrivit pentru noi este sa avem noi grija de poporul nostru si ti-as recomanda sa te straduiesti si dumneata sa faci la fel.

Poate tot din istorie o sa afli de ce tot pamantul afirma ca razboiul in care au murit cei mai multi evrei, a fost de fapt finanantat de cei mai mari dintre ei.

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 158577)
Am mai scris ca la noi, "alesii" cei religiosi nu au nevoie de minuni ca sa creada in existenta lui Dumnezeu. La noi nici nu se fac minuni cu vindecari "unu-doi"si nu pentru ca Dumnezeu ne-a uitat ci pentru ca cunostinta noastra cu Dumnezeu este cu cateva mii de ani mai lunga decat a voastra si "stim" ce este El in stare sa faca si cum.Nu cu miniuni ca asta este prea simplu si naiv.
Filosofia credintii,acea care se invata si la Teologie explica dece se crede asa si nu altfel. Fiecare religie se bazeaza pe ce cred credinciosii ei. Evreii,na,nu cred in miniuni. Ei nu gaesc logic ca Unu care este Totputernic are nevoie sa demonstreze credinciosilor Lui ca El exista prin tot felul de scamatori.
"Minunile" de care scri, te asigur ca sunt numai in legende ca eu,scot capul pe fereastra si nu vad minuni.

Ai dreptate in legatura cu minunile, si sunt multi care nu inteleg (asa eram si eu pana am avut parte de mai multe minuni) ca de fapt e mai important sa crezi fara sa vezi. Dar trebuie sa crezi si ca minunile exista si chiar venind de la Dumnezeu atunci cand le considera ca sunt de folos celui impllicat.

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158670)
Stim foarte bine ca forumul este plin de absolventei, la care de abia le mijesc tuleiele,insa cu clantau cit sura,... insa sa nu uite!... ca mai au multa mamaliga de mincat pina ajung sa aibe si jumatate din experienta de viata pe care o au altii si printre care si Moshe la care ar trebui sa apleci cu respect urechea si sa intelegi cit bun simt are acest om si ce lucruri interesante povesteste fara sa-l jignesti si sa-l ocarasti pe motiv ca nu-l cunoaste pe Hristos, si el evident sa riposteze in autoaparare.

Mai mult sa-l lingi intr-un loc pe "alesul"? Ca esti de alta parere inteleg dar nu trebuie sa lauzi pe nimeni. Cand te numesti crestin dar te inchini stiintei ar trebui sa treci pe un forum de fenomene paranormale, sau ceva gen MYTHBUSTERS. Spune lucruri intersante, probabil unele si adevarate dar nu inseamna ca detine plinatatea adevarului.

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158670)
Nu crezi ca asta este problema lui Hristos si nu a ta, SALVATORULE AL OMENIRII!!! asa cum te crezi in mintea ta incorect spovedita!
Daca Hristos vrea cu adevarat sa-i deschida ochii lui Moshe crezi ca El in maretia Sa se impiedica de Iudaismul in care a crescut Moshe.
Deci raspunsul este ca Moshe in cultura sa se va mintui dupa ALTE legi nu ale tale.Pe tine de exemplu Hristos te-a vazut mai taiat sub limba si de aceea ti-a dat o sarcina mai grea....CEA DE A DEVENI CRESTIN !............dar cu adevarat ne-a spus ca grea este aceasta cruce!

Probabil ai intels gresit dar omul nu voia sa salveze pe nimeni, voia sa se salveze pe el. Si daca tot afisezi citate de la Sfintii Parinti citeste mai mult de acolo si vei afla ca nimeni nu se va mantui pana nu va accepta adevarul, nicidecum dupa alte legi. Mantuirea nu tine de legi, Dumnezeu nu a dat legi, ci a dat doar indicatii cum sa ajunga sufletul dat de EL inapoi la el. Atata timp cat nu urmam indicatiile respective esti.... LOST!

Toate cele bune va doresc!

metanoia2 07.08.2009 12:47:50

Asculta-ma putin, tu, celales... poate ca tu nu crezi in Noul Testament, dar se pare ca nu crezi nici in Vechiul, deoarece spui ca Moise nu a facut o minune si implicit negi ajutorul dat de Dumnezeu lui Moise in felul asta. Mai degraba ti se pare Moise un magician decat un om cu viata sfanta. Si poate nu crezi nici in Avraam caci ma gandesc ca nu alegi tu sa crezi ca unul a avut viata mai sfanta decat alta. Atunci in ce crezi? Daca propria istorie nu o crezi pe deplin ci probabil alegi ce sa crezi din ea.Tu macar crezi in Dumnezeu?
Cat despre Noul Testament de care nici nu vrei sa auzi, lasandu-l la o parte, crezi ca ar fi fost tinut minte Iisus Hristos 2000 de ani cand faima unui om se opreste cand i se opresc minunile? Si David Copperfield face minuni nu?, dar faima lui a fost imediat umbrita cand a aparut un altul care face asemenea ca el si mai mult decat atat Chriss Angel. Au fost atatia scriitori a caror viata/opera a fost pusa cap la cap de urmasi pe baza epistolelor. Si te rog, fii mai deschis, nu nega ceea ce nu ai studiat in prealabil. Eu nu sunt teolog si nici nu am o multime de argumente teologice dar urmarind textele mi se pare ca ai intrat aici ca sa te simti victima si lup intre oi, provocandu-i pe crestini ca sa le vezi reactia. Nu e frumos ce faci. Un evreu care in inchisoare si chinuri a descoperit ortodoxia te invita sa fii macar politicos, si eu zic sa fii macar atat de politicos incat sa nu intri pe un forum crestin numai ca sa le spui oamenilor ca negi ceea ce e credinta stramosilor lor de 2000 de ani. Bineinteles credinta obtinuta de poporul roman in urma propovaduirii prietenului si ucenicului direct al lui Iisus din Nazareth, apostolul Andrei, care presupun ca a calatorit prin lume propovaduind pe un om simplu care a facut si el cava minuni.(Stiu, apartine de Noul Testament pe care tu il negi desi nu l-ai citit.) Hai sa fim mai maturi de-atat. Citeste Jurnalul Fericirii, care nu e in Noul Testament ci e o carte pur si simplu de Nicolae Steinhart evreul mentionat mai sus, care a suferit in inchisoare si APOI, chiar te rog sa revii. Iti multumesc.

Evreulcelales 07.08.2009 14:26:53

Pacat ca iti pierzi timpul pe forumul ista
 
Ca se pare ca`i mic pentru tine care le sti pe toate.Mai bine zis, aproape pe toate ca iti mai lipsesc cei 7 ani de educatie,de acasa. Una este daca vrei sa discuti si sa incerci sa convingi pe altii ca tu ai dreptate si alta este ca, se pare ca nu tie greu sa scri mojiceste si sa mesteci aci idei antisemite fara baza care le-ai adoptat din ignoranta.
Cred ca nu gresesc cand ghicesc ca varsta ta este sub 20.

Acuma sa-ti raspund dar eu fac asta numai civilizat:

Citat:

În prealabil postat de FiulRisipitor (Post 158717)
Poate tot din istorie o sa afli de ce tot pamantul afirma ca razboiul in care au murit cei mai multi evrei, a fost de fapt finanantat de cei mai mari dintre ei.
PROSTII CARE SUNT SCRISE DE UN IGNORANT A ISTORIEI.AI CEVA DOVEZI CA CE SCRI ESTE ADEVARAT? AR FI FOST MAI BINE SA INVETI ISTORIA LA SCOALA SI NU LA CARCIUMA.

Ai dreptate in legatura cu minunile, si sunt multi care nu inteleg (asa eram si eu pana am avut parte de mai multe minuni) ca de fapt e mai important sa crezi fara sa vezi. Dar trebuie sa crezi si ca minunile exista si chiar venind de la Dumnezeu atunci cand le considera ca sunt de folos celui impllicat.
SA CREZI FARA SA VEZI? ALELUIA! I-MI VA VENI UN TRAZNIT SA-MI POVESTEASCA CA A MERS CU IISUS LA CINEMA,TREBUIE SA`L CRED? SI DACA UN PREOT A CAM TRAS LA MASEA SI POVESTESTE CA ARE NUMARUL DE TELEFON A LUI DUMNEZEU, TREBUIE SA`L CRED?


Mai mult sa-l lingi intr-un loc pe "alesul"? Ca esti de alta parere inteleg dar nu trebuie sa lauzi pe nimeni. Cand te numesti crestin dar te inchini stiintei ar trebui sa treci pe un forum de fenomene paranormale, sau ceva gen MYTHBUSTERS. Spune lucruri intersante, probabil unele si adevarate dar nu inseamna ca detine plinatatea adevarului.
AM SCRIS MAI SUS CA SCRI CA UN MOJIC.ACI SCRIE FIECARE CARE-I PAREREA LUI.DACA DOMNUL ANDREI A LAUDAT O PARTE DIN CE SCRIU ASTA INSEAMNA CA M`A LINS INTR`UN LOC? SI DACA ESTE CRESTIN, DUPA PAREREA TA TREBUIE SA NEGE STINTA?
IA SPUNE DRAGULE, CARE ESTE IQ-UL TAU.SAU POATE NU STI CE-I AIA.

Probabil ai intels gresit dar omul nu voia sa salveze pe nimeni, voia sa se salveze pe el. Si daca tot afisezi citate de la Sfintii Parinti citeste mai mult de acolo si vei afla ca nimeni nu se va mantui pana nu va accepta adevarul, nicidecum dupa alte legi. Mantuirea nu tine de legi, Dumnezeu nu a dat legi, ci a dat doar indicatii cum sa ajunga sufletul dat de EL inapoi la el. Atata timp cat nu urmam indicatiile respective esti.... LOST!
"DUMNEZEU NU A DAT LEGI"? DECE TE BAGI LA DISCUTII IN CARE NU AI NICI O IDEIE?
Toate cele bune va doresc!


Evreulcelales 07.08.2009 14:47:43

Inca o replica scrisa cu intentii necurate.
 
Citat:

În prealabil postat de metanoia2 (Post 158775)
Asculta-ma putin, tu, celales... poate ca tu nu crezi in Noul Testament, dar se pare ca nu crezi nici in Vechiul, deoarece spui ca Moise nu a facut o minune si implicit negi ajutorul dat de Dumnezeu lui Moise in felul asta. Mai degraba ti se pare Moise un magician decat un om cu viata sfanta. Si poate nu crezi nici in Avraam caci ma gandesc ca nu alegi tu sa crezi ca unul a avut viata mai sfanta decat alta. Atunci in ce crezi? Daca propria istorie nu o crezi pe deplin ci probabil alegi ce sa crezi din ea.Tu macar crezi in Dumnezeu?
Cat despre Noul Testament de care nici nu vrei sa auzi, lasandu-l la o parte, crezi ca ar fi fost tinut minte Iisus Hristos 2000 de ani cand faima unui om se opreste cand i se opresc minunile? Si David Copperfield face minuni nu?, dar faima lui a fost imediat umbrita cand a aparut un altul care face asemenea ca el si mai mult decat atat Chriss Angel. Au fost atatia scriitori a caror viata/opera a fost pusa cap la cap de urmasi pe baza epistolelor. Si te rog, fii mai deschis, nu nega ceea ce nu ai studiat in prealabil. Eu nu sunt teolog si nici nu am o multime de argumente teologice dar urmarind textele mi se pare ca ai intrat aici ca sa te simti victima si lup intre oi, provocandu-i pe crestini ca sa le vezi reactia. Nu e frumos ce faci. Un evreu care in inchisoare si chinuri a descoperit ortodoxia te invita sa fii macar politicos, si eu zic sa fii macar atat de politicos incat sa nu intri pe un forum crestin numai ca sa le spui oamenilor ca negi ceea ce e credinta stramosilor lor de 2000 de ani. Bineinteles credinta obtinuta de poporul roman in urma propovaduirii prietenului si ucenicului direct al lui Iisus din Nazareth, apostolul Andrei, care presupun ca a calatorit prin lume propovaduind pe un om simplu care a facut si el cava minuni.(Stiu, apartine de Noul Testament pe care tu il negi desi nu l-ai citit.) Hai sa fim mai maturi de-atat. Citeste Jurnalul Fericirii, care nu e in Noul Testament ci e o carte pur si simplu de Nicolae Steinhart evreul mentionat mai sus, care a suferit in inchisoare si APOI, chiar te rog sa revii. Iti multumesc.

Te rog,daca esti om matur si te crezi adevarat crestin,sa nu folosesti forumul ista ca sa ponegresti evreii. Nu i-mii "pune cuvinte in gura" care nu le-am spus si nu intentii care nu am avut. Asta a fost tactica Securitatii si KGB -ul.
In ce cred eu este afacerea mea si nu a dumitale. In nici o replica nu am incercat sa conving pe altii ca religia lor este gresita. Daca discutam aci, asta o facem pe baza de VT si poate o sa te mire ce diferit este textul tradus de cel original ,in ebraica.
La noi,se invata la liceu VT si asta este unul din examenele la bacaloreat. Eu am capatat nota 8 la bacaloreat la VT. Nici o data nu am scris ca nu am citit NT.Tocmai am citit si daca nu gresesc de cateva ori am si adus argumente din el.
Eu nu vreau sa insel pe nimeni. Am scris ca sunt evreu si ca asa nu cred in NT.
Daca dumneata vrei sa fim maturi,lasa lucrurile asa sa nu i-mi scri ce sa citesc si ce nu. In ce sa cred si in ce nu si mai presus de toate, nu i-mi aduce aci un evreu care a trecut la crestinism si prezinta`l ca el are dreptate si restul de 14 milioane-nu. Matur vrei sa fi? Sa-ti ajute Dumnezeu.

mihai07 07.08.2009 15:22:32

Citat:

În prealabil postat de Evreulcelales (Post 158805)
Ca se pare ca`i mic pentru tine care le sti pe toate.Mai bine zis, aproape pe toate ca iti mai lipsesc cei 7 ani de educatie,de acasa. Una este daca vrei sa discuti si sa incerci sa convingi pe altii ca tu ai dreptate si alta este ca, se pare ca nu tie greu sa scri mojiceste si sa mesteci aci idei antisemite fara baza care le-ai adoptat din ignoranta.
Cred ca nu gresesc cand ghicesc ca varsta ta este sub 20.

Acuma sa-ti raspund dar eu fac asta numai civilizat:

ia si citeste aici sa vezi cum cei mai mari dintre evrei au omorat o multime de evrei simpli in www.saccsiv.weblog.ro

andreicozia 07.08.2009 17:17:17

Mai adolescentilor, iar incepeti cu prostii?
Ce v-am rugat eu, aici pe Iudaism?
Daca aveti ceva de comentat in legatura cu VT nu cu citi evrei au omorit pe alti evrei si alte gunoaie inventate de genul asta.
Pentru asta duceti-va copii pe skinhead.com , homolegionarius.org sau ceva asemanator.
Aici se discuta pasaje din Vechiul testament evreiesc, obiceiuri si traditii evreiesti, intelegeti oare?.
Daca aveti vre-o nelamurire in legatura cu aceste aspecte bine, daca nu, si e normal sa nu aveti inca, deoarece necesita un efort intelectual special, mai bine mucles!

metanoia2 07.08.2009 17:28:26

Insemna ca nu am citit toate postarile si imi cer scuze. Nu am nimic cu evreii si imi pare rau ca m-ati inteles gresit.

FiulRisipitor 07.08.2009 17:32:07

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158871)
Daca aveti ceva de comentat in legatura cu VT nu cu citi evrei au omorit pe alti evrei si alte gunoaie inventate de genul asta.
Pentru asta duceti-va copii pe skinhead.com , homolegionarius.org sau ceva asemanator.

Ai inteles gresit, nu sunt replici antisemite, sunt replici la ce zicea "alesul" (ei oricum se cred toti alesi...) ca in iudaism baza este in poporul lor. I s-a aratat ca nu e asa.

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158871)
Aici se discuta pasaje din Vechiul testament evreiesc, obiceiuri si traditii evreiesti, intelegeti oare?.
Daca aveti vre-o nelamurire in legatura cu aceste aspecte bine, daca nu, si e normal sa nu aveti inca, deoarece necesita un efort intelectual special, mai bine mucles!

Ai gresit inca odata, nu se discuta obiceiuri evreiesti, pentru ca forumul este despre ortodoxism, el a venit aici ca sa.... si a primit ce a cautat, fiindca a inceput sa runce cu gunoi in ce credem noi!
Da, e o reactie violenta, dar se pare ca daca suntem prea buni, incetul cuincetul suntem dusi de nas. Eu prefer ofensiva....

Toate cele bune!

C0rneliu 07.08.2009 18:08:58

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158871)
Mai adolescentilor, iar incepeti cu prostii?
Ce v-am rugat eu, aici pe Iudaism?
Daca aveti ceva de comentat in legatura cu VT nu cu citi evrei au omorit pe alti evrei si alte gunoaie inventate de genul asta.
Pentru asta duceti-va copii pe skinhead.com , homolegionarius.org sau ceva asemanator.
Aici se discuta pasaje din Vechiul testament evreiesc, obiceiuri si traditii evreiesti, intelegeti oare?.
Daca aveti vre-o nelamurire in legatura cu aceste aspecte bine, daca nu, si e normal sa nu aveti inca, deoarece necesita un efort intelectual special, mai bine mucles!

Tare sunt curios ce e cu atata superioritate in tonul tau?
Care e treaba cu limbajul asta? Fiecare fraza emana o agresivitate deosebita... Care e problema ta?

mihai07 07.08.2009 19:15:04

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 158871)
Mai adolescentilor, iar incepeti cu prostii?
Ce v-am rugat eu, aici pe Iudaism?
Daca aveti ceva de comentat in legatura cu VT nu cu citi evrei au omorit pe alti evrei si alte gunoaie inventate de genul asta.
Pentru asta duceti-va copii pe skinhead.com , homolegionarius.org sau ceva asemanator.
Aici se discuta pasaje din Vechiul testament evreiesc, obiceiuri si traditii evreiesti, intelegeti oare?.
Daca aveti vre-o nelamurire in legatura cu aceste aspecte bine, daca nu, si e normal sa nu aveti inca, deoarece necesita un efort intelectual special, mai bine mucles!

dar tu ce ai dragule de te agiti asa ca sticla de suc? s-a luat cineva de tine s-au esti avocatul evreului celui ales?


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:20:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.