Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6985)

anita 10.01.2014 08:53:47

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 547116)
Insinuarea ta cum ca preotii athoniti s-ar adresa Patriarhiei Romane si cu predilectie, Preafericitului Patriarh Daniel, mi se pare o mare josnicie pentru un roman crestin ortodox.
Iata aici scrisoarea in intregime! http://ortodoxiacatholica.wordpress....ca-niste-lasi/


Nu mi se pare potrivit sa vorbim in acest fel ,chiar necredinciosi fiind trebuie sa ne masuram cuvintele."Cu masura cu care veti masura vi se va masura"(Ev.dupa sf.ap.Marcu)
Citatul a fost luat de pe un blog si este destul de clar ca monahii atoniti se adreseaza patriarhului grec.Ce legatura sa aiba cu preasfintitul Daniel ,ei locuind totusi in Grecia ?

antoniap 10.01.2014 09:14:16

Mai usurel cu criticarea parintelui Argatu. Un canon de rugaciune e, in opinia unora, ,,un ritual"! E grav sa se spuna asa ceva. Numai un neortodox ar putea spune asa ceva. La fel de grav este ca omul si-a gasit sustinatori...

Una e sa vorbesti despre un ritual satanic, si exista ,,maestri" care incearca sa strecoare confuzie, si alta e sa vorbesti despre un canon de rugaciune dat de duhovnic pentru a lupta cu fortele raului in vederea implinirii voii lui Dumnezeu in viata ta.

paduretu 10.01.2014 10:44:00

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 547125)
Sa stabilesti tu ritualuri de capul tau si sa o faci ca si cum simbolurile au un rol determinant in practica rugaciunii este vrajitorie.
Si vrajitoarele fac la fel. Unele dintre ele cica "descanta" cu rugaciune. Care este diferenta?

Simbolurile chiar au un rol important. In sf. Taine, apar des numerele 3 si 7. 3 afundari la Botez, 7 evanghelii la Maslu care sunt simboluri pentru Sf. Treime, pentru cele 7 daruri ale Sf. Duh.
De ce a postit Mântuitorul 40 de zile, de ce i-a plimbat Dumnezeu pe israeliti 40 de ani prin desert, de ce 40 de zile dupa moarte, de ce 40 de Sf. Liturghii...de ce nu 40 de lumanari, de ce nu în semnul crucii. De ce nu? Preoții sunt liberi sa dea canoane. Lumanările alea le cumperi? Din banii munciti de tine, iata inca o jertfa adaugăta la cea a rugaciunii si metaniilor.

catalin2 10.01.2014 11:21:53

Citat:

În prealabil postat de Amistad (Post 546970)
Aceasta rugaciune pentru ajutor la casatorie este un pacat. Voi ca ortodocsi ar trebui sa stiti ca asemenea practici sunt necanonice si condamnate de Biserica: post pana la ora 24, dupa ora 24 aprinde 9 lumanari asezate in cruce, 6 saptamani etc. Cei care primesc si incurajeaza aceste practici pacatuiesc. Crestinul trebuie sa fie atent si sa cunoasca invatatura Bisericii.

De fapt nu e asa, poate nu ai auzit de Sarindar, se face exact patruzeci de zile. Exista o povestire din primul mileniu, dupa care s-a inceput pomenirea de 40 de zile, un preot a avut o viziune cu un credincios ajuns in Iad, care i-a spus sa ii faca 40 de Liturghii ca sa iasa de acolo. De asemene,a se dau canoane ca sa se spuna un numar de rugaciuni, etc.
La fel, rugaciunea de noapte se spune ca e mai puternica, in special cea de la ora 12.

catalin2 10.01.2014 11:28:05

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 546985)
Dar... ceea ce pot spune este ca un preot ar trebui sa se ingrijeasca de viata duhovniceasca a celor pastoriti. Mai concret de credinta lor si de faptele lor. Daca cineva ignora asta si isi creaza un alt dusman imaginar cu care se lupta neglijand aspectele cu adevarat importante dusmanul real castiga. Si mai concret daca un preot "imprumuta" activitatea vrajitoarelor si isi ocupa timpul cu dezlegari de vraji si alte chestii de genul asta in loc sa "lucreze" la imbunatatirea spirituala a credinciosilor este inselat.
Mai mult, daca acesta creaza ritualuri pentru "infaptuirea de evenimente magice" semnele sunt destul de evidente. Exemplu concret il reprezinta postarea care a deschis topicul care tine de magie, nu de practica Bisericii. In acelasi timp corect este sa privim cu rezerva orice relatare despre cineva atat timp cat nu o putem verifica.

De aceea in Biserica exista Sapte Sfinte Taine, fiecare cu rolul ei. In multe biserici se citesc o data pe saptamana dezlegarile Sfantului Ioan. In plus exista dezlegari si rugaciuni speciale pentru boli, casatorie, besteme, etc.

Iulita 10.01.2014 11:56:30

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 547116)
Insinuarea ta cum ca preotii athoniti s-ar adresa Patriarhiei Romane si cu predilectie, Preafericitului Patriarh Daniel, mi se pare o mare josnicie pentru un roman crestin ortodox.
Iata aici scrisoarea in intregime! http://ortodoxiacatholica.wordpress....ca-niste-lasi/

Ma iertati, eu sunt mai inceata la minte.
Spuneti-mi, dvs, ce ati inteles din scrisoarea monahilor athoniti adresata Preafericitului?

Iulita 10.01.2014 11:57:57

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 547105)
Asa este , aici ai pus punctul pe I !

Posibil. Dumnezeu sa ma lumineze!

Iulita 10.01.2014 12:00:00

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 547102)
Deloc nu ma mahnesati . dar nu ai rapuns la postarea adresata tie , ci doar mi-ai dat un citat , drept pentru care reiau raspunsul meu adresat tie :
"De aceea avem un Sfant Sinod pentru astfel de situatii , iar daca Sfantul Sinod nu s-a pronuntat intr un fel sau altul , nu cred ca discutia isi are rostul intr un sir lung de ipoteze si pareri desarte , caci vom da socoteala si pentru acestea .
Cunoasteti rolul Sfantului Sinod in Biserica Ortodoxa ?
Bucurii ! "

Cunosc rolul Sf Sinod in Biserica Ortodoxa, numai ca dvs vorbiti de teorie, nu si de practica.
Intelepciune!

Iulita 10.01.2014 12:01:49

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 547116)
Insinuarea ta cum ca preotii athoniti s-ar adresa Patriarhiei Romane si cu predilectie, Preafericitului Patriarh Daniel, mi se pare o mare josnicie pentru un roman crestin ortodox.
Iata aici scrisoarea in intregime! http://ortodoxiacatholica.wordpress....ca-niste-lasi/

Am uitat sa va spun ca, va respect parerea.
Intelepciune!

Mosh-Neagu 10.01.2014 12:04:18

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 547129)
Nu mi se pare potrivit sa vorbim in acest fel ,chiar necredinciosi fiind trebuie sa ne masuram cuvintele."Cu masura cu care veti masura vi se va masura"(Ev.dupa sf.ap.Marcu)
Citatul a fost luat de pe un blog si este destul de clar ca monahii atoniti se adreseaza patriarhului grec.Ce legatura sa aiba cu preasfintitul Daniel ,ei locuind totusi in Grecia ?

Daca un citat (fara link) luat de nu stiu unde, ajunge sa para tendentios, sa aduca dezbinare, sa sminteasca, iar respectiva persoana nu se straduieste sa elimine din start orice interpretare gresita, dincolo de a o considera inselare, este un lucru urat si o rea vointa, mai ales ca acel citat ni s-a fluturat de cateva ori pe dinainte, fara nici o incercare de a se evita confuzia. NU aveam in intentie sa intru pe nici un blog, dar numai aluzia m-a cutremurat si am cautat sa ma lamuresc. Nu intentionez sa retractez nimic. In ce privesc greselile si pacatele fiecaruia, nu e treaba mea si nu judec pe nimeni. Aici e mai mult decat clar care a fost intentia si mai ales efectul, chiar prin repetarea mesajului. Nu pot sa gasesc acestui gest o alta catalogare! Si nu am nevoie de iertarea nimanui dintre cei ce ma condamna pentru asta. Nu faceti trimiteri catre sfinti in timp ce va agatati de coada lui Aghiuta!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:40:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.