Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   Sf Moaste in racla fara geam (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15487)

tinutza 05.09.2012 19:02:07

Sf Moaste in racla fara geam
 
Doamne ajuta!

Imi poate spune cineva unde gasesc (in Bucuresti de preferat) Sf Moaste in racla fara geam? Deci sa poti atinge Sf Moaste fara nici un impediment?

Multumesc!

costel 05.09.2012 19:32:19

Moastele Sfantului Dimitrie de la Catedrala Patriarhala. Dar sa nu uiti - ele trebuie sarutate.

glykys 05.09.2012 19:40:25

De ce intrebi?
Sfantul Calinic de la Cernica - Man. Cernica.
Mana Sfantului Nicolae de la Sf. Gheorghe Nou este, de obicei inchisa, dar este o anumita zi din saptamana cand racla se deschide, parca Lucian008 era cel care scria pe alt topic ca se deschide miercuri seara.

tinutza 06.09.2012 08:47:45

Fara geam pt a simti mireasma Sf Moaste. Prin geam nu stiu daca a simtit cineva ceva (daca stiti un caz-minune de genul acesta mi-ar placea sa aflu).

Annyta 06.09.2012 09:25:33

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469251)
Fara geam pt a simti mireasma Sf Moaste. Prin geam nu stiu daca a simtit cineva ceva (daca stiti un caz-minune de genul acesta mi-ar placea sa aflu).

Capul Sfântului Gheorghe cel Nou de la Cernica are o mireasmă foarte plăcută. Până nu demult nu era acoperit, însă de câteva luni l-au acoperit cu o peliculă de plastic. Chiar și așa, tot se mai simte mirosul frumos.

tinutza 06.09.2012 10:24:52

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 469253)
Capul Sfântului Gheorghe cel Nou de la Cernica are o mireasmă foarte plăcută. Până nu demult nu era acoperit, însă de câteva luni l-au acoperit cu o peliculă de plastic. Chiar și așa, tot se mai simte mirosul frumos.

:)

Dar Mostele Sf Calinic de la Cernica cum sunt ?

Annyta 06.09.2012 10:30:16

Citat:

În prealabil postat de tinutza (Post 469260)
:)

Dar Mostele Sf Calinic de la Cernica cum sunt ?

Racla adăpostește trupul întreg, cu o deschidere destul de mică prin care sfintele moaște se pot săruta destul de greu, deoarece peretele "cercului" din jur este cam înalt sau adânc, nu știu exact cum să mă exprim.
Mie mi-au mirosit mai frumos moaștele Sf Gheorghe, oricum sunt în același loc și merită să faceți un drum până la Cernica pentru a vă închina acolo.

Doamne ajută!

Annyta 06.09.2012 10:34:07

dublu post.... scuze

tinutza 06.09.2012 10:42:45

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 469261)
Racla adăpostește trupul întreg, cu o deschidere destul de mică prin care sfintele moaște se pot săruta destul de greu, deoarece peretele "cercului" din jur este cam înalt sau adânc, nu știu exact cum să mă exprim.
Mie mi-au mirosit mai frumos moaștele Sf Gheorghe, oricum sunt în același loc și merită să faceți un drum până la Cernica pentru a vă închina acolo.

Doamne ajută!

Multumesc Annyta!
Multumesc de asemenea si lui Costel, Glykys!

tinutza 06.09.2012 10:44:14

Astept noi sugestii, daca stie cineva.
Mi-ar placea sa aflu printre altele si daca a simtit cineva si in ce mod, prezenta Sf Moaste (in afara de mireasma lor). A avut cineva anumite trairi la Sf Moaste incat sa il puna un pic pe ganduri? Daca stiti vre-un link/carte, v-as fi recunoascatoare!


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:24:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.