Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 29.12.2017 14:39:00

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656422)
Nu poate spune Duhul Sfant si mie si tie ca amandoi suntem in Adevar si in El.

Daca este adevarat ceea ce spui, inseamna ca Duhul Sfant nu ti-a vorbit niciodata.
Sper totusi, spre binele tau, sa te inseli.

gpalama 29.12.2017 14:42:29

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656427)
Daca este adevarat ceea ce spui, inseamna ca Duhul Sfant nu ti-a vorbit niciodata.
Sper totusi, spre binele tau, sa te inseli.

Cu siguranta Duhul care ti-a vorbit tie este altul decat cel din Ortodoxie... :)
Surpriza :). Surprize, surprize, nu ne inchinam aceluiasi Duh.. pentru ca al tau este altfel decat al meu.

Al tau te invata altceva decat al meu...

Si poti sa ne spui cum "ti-a vorbit" Duhul Sfant ?

Eu pot sa spun ca mi-a aratat, mi-a descoperit, m-a invatat insa nu as putea spune ca mi-a vorbit... inca nu am ajuns la nivelul asta.

Si din cate tin minte zice in Apostoli "parutu-s-a Duhului Sfant si noua"...

Daca ai intelege de fapt cum este "vorbirea" Duhului ai vedea ca esti pe cale gresita.

Vorbirea Duhului nu este vorbire, este INDRUMARE, ghidare...

Penticostalul Traditional 29.12.2017 14:48:06

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656428)
Cu siguranta Duhul care ti-a vorbit tie este altul decat cel din Ortodoxie... :)

Depinde despre ce ortodoxie vorbesti. Daca te referi la ortodoxia fostului episcop de Husi, Doamne fereste sa-mi fi vorbit acel duh!
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656428)
Eu pot sa spun ca mi-a aratat, mi-a descoperit, m-a invatat insa nu as putea spune ca mi-a vorbit... inca nu am ajuns la nivelul asta.

Mda, tie nu ti-a vorbit, doar ti-a spus...
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656422)
Nu poate spune Duhul Sfant si mie si tie...


gpalama 29.12.2017 14:56:28

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656430)
Depinde despre ce ortodoxie vorbesti. Daca te referi la ortodoxia fostului episcop de Husi, Doamne fereste sa-mi fi vorbit acel duh!

Mda, tie nu ti-a vorbit, doar ti-a spus...

O dai in gluma.

Foarte multi nu sunt initiati in tainele "retoricii" de forum.

Sunt cateva mecanisme standard de a face trash la un argument:

* ignori, nu te intereseaza
* raspunzi la alta intrebare (cum a facut Ponta, si cum faci si tu)
* devizi subiectul
* minimizezi importata
* decredibilizezi autorul, argumentele
* inchizi discutia

Toate aceste tehnici sunt standard in protestantism, folosita cu multaa multa dibacie de pastori si de acoliti.
Rar gasesti pe cineva VERTICAL, care sa discute pe subiect, iar daca argumentatia lui este o aberatie sa poata spuna: da, am aberat...

Pacat ca ti le-ai insusit si nu esti capabil sa vezi ca esti pe langa in discutii si ca in punctele sensibile SARI, dispari in peisaj si apari in alta parte.... intr-un loc in care incepi cu alt punct care iti convine.

E greu sa prinzi un protestant sa-ti raspunda :). Pentru ca sunt cu totii necinstiti, nici unul nu are verticalitatea sa stea in subiect si sa raspunda pana la ultima virgula, cu totii SAR si isi gasesc scuze.

Am invatat mult prea multe incat sa nu ma prind cand face protestantul JUMPING intre subiecte, cand evita, cand fuge de discutie...

Hai sa te vedem cat de "in adevar" esti de fapt; eu vad ca fugi mancand pamantul cand arucnam cu argumente in tine.

Pot sa iti fac si o statistica pe tehnicile pe care le folosesti, am pus saritul/ignoratul in frunte pentru ca mi se pare ca 80% din cazuri sari peste; apoi urmeaza la tine minimizarea si relativizarea si altele...

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:12:54

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656433)
E greu sa prinzi un protestant sa-ti raspunda :)

Eu sunt unul usor de prins.
Problema e ca ortodocsii doar se plang.
Ei, de fapt nu au nicio intrebare.
Au doar raspunsuri :)

Pune tu o intrebare. Una singura. Astept!
Vei primi un raspuns promt, sincer si clar.
De care deja ti-e frica...

Cornel Urs 29.12.2017 15:21:17

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656414)
Nu. Ti-am zis ca nu am hobby-uri d'alea ciudate.
Era lucrarea curata a Duhului Sfant?

Repet, dacă acești carismatici despre care am discutat eu, nu sunt reprezentativi pentru mișcare, atunci care sunt lucrătorii valabili și hai să discutăm despre ei !!!?

Cornel Urs 29.12.2017 15:22:13

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656436)
Pune tu o intrebare. Una singura. Astept!
Vei primi un raspuns promt, sincer si clar.
De care deja ti-e frica...

Întrebările care se pot pune pe acest topic pot viza doar miscarea carismatică. Orice altă întrebare fără legătură cu acest subiect, va primi report din partea mea.

Apropo, că făceai pe desteptul, se scrie corect -prompt-.

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:28:39

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656439)
Apropo, că făceai pe desteptul, se scrie corect -prompt-.

Multumesc mult.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656439)
Orice altă întrebare fără legătură cu acest subiect, va primi report din partea mea.

Apropo-ul ala de mai sus are legatura cu Miscarea Harismatica, ursuletule justitiar si grabnic datator de report?

Penticostalul Traditional 29.12.2017 15:32:49

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656438)
Repet, dacă aceČ™ti carismatici despre care am discutat eu, nu sunt reprezentativi pentru miČ™care, atunci care sunt lucrătorii valabili Č™i hai să discutăm despre ei !!!?

Repet si eu, acestia sunt reprezentanti harismatici de marca:

1. Stefan, Martirul.
Cel mai mare dintre ei, in opinia mea. Facea semne si minuni mari in norod. Era de o intelepciune uluitoare. Saul, viitorul apostol Pavel era mic pe langa el. Probabil, daca ar fi trait, ar fi fost cel mai de seama crestin al Bisericii Primare. Un studiu amanuntit al acestui om al lui Dumnezeu iti va revela o sumedenie de lucruri extraordinare legate de caracterul si lucrarea acestui titan al Bisericii.
2. Apostolul Pavel, cel mai faimos slujitor crestin carismatic. Cu o educatie aleasa, o gandire sistematica, unita cu dorinta fierbinte de a experimenta supranaturalul lui Dumnezeu au facut din fostul Saul din Tars, figura emblematica a crestinismului charismatic, apostolul care a lucrat cel mai mult pentru Domnul, a intemeiat cele mai multe biserici, a scris cele mai multe carti ale Noului Testament.
3. Apostolul Petru. Fost pescar, conducatorul celor doisprezece Apostoli alesi de insusi Domnul Isus. A avut harul sa traiasca ani de zile alaturi de Mantuitorul. L-a vazut traind o viata fara de pacat, l-a auzit vorbind cuvintele vietii vesnice, l-a vazut inviind mortii, umblad pe ape si potolind furtuna. Apostolul Petru a fost un predicator cartismatic, in urma unui singur mesaj de-al lui, se pocaiau mii de oameni. De asemenea facea lucrari mari prin Duhul pana colo incat oamenii puneau bolnavii pe strazi pentru ca macar umbra lui Petru sa treaca peste ei si sa fie vindecati.

Cornel Urs 29.12.2017 15:36:46

Îți bați joc de noi? Deci nu poți nominaliza carismatici din timpul nostru. Ești penibil.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:30:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.