Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18081)

bogdan.mx 31.08.2015 21:29:53

intrebare
 
De ce trebuie neaparat sa te spovedesti inainte de impartasanie? Sa fie asta doar un obicei local? Ca daca stam sa ne gandim lucrul asta nu este scris nici in biblie, cat de des sau rar se poate sa se impartaseasca cineva.

Stiu ca exista canonul Bisericii care spune ca pentru cutare pacat nu ai voie la impartasanie, insa atunci cred ca nimeni nu ar mai fi vrednic. Cine, nu a furat, cine nu a desfranat, cine nu a spus glume sau a ras nebuneste sau cine nu s-a imbatat si cate si mai cate?

Majoritatea pacatelor te opresc de la impartasanie. Asta nu inteleg eu, de ce este regula asta... avand in vedere ca impartasania este pentru iertarea pacatelor si intarire sufleteasca.

Poate interpretez eu gresit.. dar Mantuitorul spune: Beti dintru acesta TOTI. Sau luati, mancati, acesta este trupul Meu..

GMihai 31.08.2015 21:36:43

Oh my..

Tinfoil hat: ON !

oitza ratacita 31.08.2015 21:44:38

De ce trebuie neaparat sa te speli inainte de a te da cu deodorant sub brat?

bogdan.mx 31.08.2015 21:45:33

Citat:

În prealabil postat de GMihai (Post 599399)
Oh my..

Tinfoil hat: ON !

ce te miri? tu esti vrednic de impartasanie?

bogdan.mx 31.08.2015 21:46:15

Citat:

În prealabil postat de oitza ratacita (Post 599401)
De ce e important sa te speli inainte de a te da cu deodorant sub brat?

ce comparatie faci... deodorant vs sfanta impartasanie :))

Yasmina 31.08.2015 21:50:13

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 599402)
ce te miri? tu esti vrednic de impartasanie?

Poate ca is prea putini,totusi niste precautii si pregatiri trebuiesc luate in prealabil.

Dar de ce intrebi? Curiozitate personala?
Apropos de ce intrebi si despre relatiile intime in timpul gravidiei,experienta de viata sau pur si simplu te plictisesti si nu ai bani de vacanta?

florin.oltean75 31.08.2015 22:07:57

Citat:

În prealabil postat de bogdan.mx (Post 599398)
De ce trebuie neaparat sa te spovedesti inainte de impartasanie? Sa fie asta doar un obicei local? Ca daca stam sa ne gandim lucrul asta nu este scris nici in biblie, cat de des sau rar se poate sa se impartaseasca cineva.

Stiu ca exista canonul Bisericii care spune ca pentru cutare pacat nu ai voie la impartasanie, insa atunci cred ca nimeni nu ar mai fi vrednic. Cine, nu a furat, cine nu a desfranat, cine nu a spus glume sau a ras nebuneste sau cine nu s-a imbatat si cate si mai cate?

Majoritatea pacatelor te opresc de la impartasanie. Asta nu inteleg eu, de ce este regula asta... avand in vedere ca impartasania este pentru iertarea pacatelor si intarire sufleteasca.

Poate interpretez eu gresit.. dar Mantuitorul spune: Beti dintru acesta TOTI. Sau luati, mancati, acesta este trupul Meu..

Pentru ca procesul tehnologic duhovnicesc este mai eficient cupland spovedania de impartasire.

Mantuirea nu este altceva decat o purificare completa a fiintei prin unirea ei cu Dumnezeu.

Spovedania este o purificare de patimile vascoase, in timp ce impartasania este mult mai fina, patrunde pana la radacina duhului pe care il lumineaza si curata.


Teoretic/practic ne putem impartasi si fara o spovedanie preliminara (necanonic) insa efectul purificarii este de o mai mica amplitudine.

Este ca si cum ai vrea sa lipesti doua suprafete nedegresate (care prezinta particule de praf) cu clei.

----

In liturghia budista se pastreaza aceeasi succesiune:
purificare preliminara - impartasire.

bogdan.mx 31.08.2015 22:10:11

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 599404)
Poate ca is prea putini,totusi niste precautii si pregatiri trebuiesc luate in prealabil.

Dar de ce intrebi? Curiozitate personala?
Apropos de ce intrebi si despre relatiile intime in timpul gravidiei,experienta de viata sau pur si simplu te plictisesti si nu ai bani de vacanta?

nu am dreptul sa nu am curiozitati? mi se pare normal sa intreb cand nu inteleg ceva..

Yasmina 31.08.2015 22:22:05

Curiozitatile vin pe parcursul exercitarii credintei.

De exemplu daca vine pe forum un pusti de 17 ani si are curiozitati despre viata intima a celor casatoriti pe timp de post sau in timpul sarcinii ,nu prea este OK.
Vorbim ca sa ne aflam in treaba ca la claca,sa treaca vremea si sa ne amuzam de parerile diverse.

oitza ratacita 31.08.2015 22:55:40

Uite o pagina care te ajuta sa-ti raspunzi la intrebari. Citeste pana jos. http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:22:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.