Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   Blog-Danion Vasile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8158)

cristiboss56 16.01.2010 15:32:43

Blog-Danion Vasile
 
http://www.danionvasile.ro/blog/

adelin 16.01.2010 16:12:51

Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

andrei_im 16.01.2010 16:29:30

trebuie sa fim cumpatati in tot.. si in ce citim. mie danion imi place foarte mult. ce e in sufletul lui numai Dumnezeu stie, pe mine nu ma intereseaza. pana acum, misiunea lui este admirabila. exista foarte, foarte multi oameni care ii stau impotriva, chiar preoti cunoscuti. mie danion mi se pare un om foarte smerit, in primul rand, in ciuda unor afirmatii care pot sa starneasca controverse. poate ca in primele carti mai gasim exagerari, uneori sunt pasaje in discutiile despre tineri si sexualitate unde mai gasim ceva nelalocul lui.. dar per total sunt lucruri bune. cartea "Drumul cuvintelor", tiparita recent, o recomand calduros tuturor. este un prag de maturitate pe care, zic eu, l-a atins. Dumnezeu sa il ocroteasca!
Despre parintele Amfiolhie prefer sa nu spun nimic... Doamne ajuta!

Ioana-Andreea 16.01.2010 16:30:33

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

pai atunci dc vb impotriva chipurilor si a demascat masoneria?e vid pe youtube.

lore86 16.01.2010 16:56:22

mie imi place tare mult danion.nu numai din scrierile lui, dar l-am si intalnit si mi-a facut o impresie buna.cum spunea cineva mai inainte, inima omului numai Dumnezeu o stie, dar altundeva se spune ca "dupa roadele lor ii veti cunoaste".iar roadele muncii lui se vad si sunt bune si frumoase.problema e ca ii cam zgarie la urechi pe unii "mai plini de dragoste"

andrei25 16.01.2010 16:59:10

..
 
Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

Adelin, cel care ti-a zis ca parintele Amfilohie e mason, a gresit. Parintele Amfilohie nu e mason. Eu merg destul de des la manastire la Diaconesti, pt ca aici slujeste, pt ca stau destul de aproape de manastire. Si crede-ma ca aproape in fiecare duminica si sarbatoare din timpul saptamanii, la predica, parintele este impotriva masoneriei. Ce spui tu ca ti-a zis acea persoana, cred ca se refera la subiectul cu Dan Puric. Conform anumitor persoane, parintele Amfilohie ar fi fost de partea lui Dan Puric si nu de partea parintelui Iustin, cu privire la proiectul manastirii de la Aiud. Acum stiu sigur ca parintele Amfilohie este de partea parintelui Iustin, pt ca l-am vazut la Petru Voda pe 21 moiembrie la parastasul parintelui Gheorghe Calciu. Sa fim cu luare aminte, si sa nu credem orice ne spun altii, pana nu stim sigur ca asa e. Am sa-ti spun o intamplare, pe care mi-a povestit-o sora mea.
A venit la un preot un om, ca sa-i spuna ceva.
- Parinte, vreau sa va spun ceva!
Parintele fiind mai cu dreapta socoteala si-a cam dat seama dupa expresia fetei omului, ca ar vrea sa-i zica ceva rau de ceva sau cineva. Si i-a zis:
- Ceea ce vrei sa-mi spui, este despre o persoana?
-Da, parinte!
-Ceea ce vrei sa-mi spui de acea persoana e de rau sau de bine?
-E de rau parinte!
-Si ceea ce vrei sa-mi spui tu de rau de acea persoana, e sigur adevarat?
-Nu stiu, nu sunt sigur parinte!
-Atunci nu-mi mai spune!

Doamne ajuta!

andrei_im 16.01.2010 17:01:14

m-am bucurat mult sa aud ca a fost la Petru-Voda de curand. sa il lumineze Dumnezeu si in continuare!

AlinB 16.01.2010 18:26:17

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

Tare naiva trebuie sa fii.
Vezi pe unul ca se agita..vai ce mare si tare crezi ca este, vine a doua zi unul si iti zice ca e mason, il crezi si pe ala.

Barfa trebuie sa-ti fie tare draga, cred ca e sursa ta de informare nr. 1.

AlinB 16.01.2010 18:30:55

El are drumuri dese pe la Petru Voda, acolo se poate erija drept mare predicator (conferintele nu-i ajung).

Aveam o impresie buna despre Danion pana pe la sfarsitul lui 2008 cand a tinut o conferinta sa-i zicem cam ciudata, pe urma de cand cu "cipusoarele" a luat-o razna de tot, a inceput sa o traga si spre stilisti, e greu de spus daca mai e ortodox.

O fi probabil dupa standardele care si le-a definit el, dar din pacate nu stiu daca sunt cele corecte, chit ca trage cu "Sfintii Parinti" in sus si in jos.

Se vede din ceea ce spune ca are impresia ca e un soi de Maxim Marturisitorul in lupta cu ierarhia corupta, dar din pacate nu e singurul caz..

andrei_im 16.01.2010 18:33:53

danion vasile a raspuns pe blog despre aceasta asa zisa problema cu stilismul de care a fost acuzat. cat despre "lupta" cu ierarhia (de parca s-ar lupta cu insusi Dumnezeu), exista sfinti canonizati care au marturisit impotriva a ce ne spune ierarhia sa facem astazi..

AlinB 16.01.2010 18:56:39

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201354)
danion vasile a raspuns pe blog despre aceasta asa zisa problema cu stilismul de care a fost acuzat.

Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..

Citat:

cat despre "lupta" cu ierarhia (de parca s-ar lupta cu insusi Dumnezeu),
Se poate pune problema si asa, cand e sursa de sminteala si schisma..

Citat:

exista sfinti canonizati care au marturisit impotriva a ce ne spune ierarhia sa facem astazi..
Ca de ex.?

andrei_im 16.01.2010 19:00:34

exista TOTI SFINTII PARINTI din vechime care au marturisit impotriva ecumenismului, dar pentru ca nu au folosit cuvantul "ecumenism" in scrierile lor => nu au vorbit despre asa ceva.
Sfintii contemporani care au marturisit impotriva acestei rataciri - Sfantul Iustin Popovici, Sfantul Ioan Maximovici, Parintele (eu as zice Sfantul) Serafim Rose, Parintele (Sfantul) Paisie Aghioritul si tot asa... ti-am raspuns la intrebare, dar acum sper ca nu vrei "sa ne batem in sfinti". :) Doamne ajuta!

AlinB 16.01.2010 19:50:50

Despre ecumenism se discuta pe alte topicuri
Daca dl. Danion s-ar limita la chestiunea ecumenismului si mai ales ar tratat-o cu cine/cum trebuie ar fi ceva..

andrei_im 16.01.2010 19:55:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201395)
Despre ecumenism se discuta pe alte topicuri
Daca dl. Danion s-ar limita la chestiunea ecumenismului si mai ales ar tratat-o cu cine/cum trebuie ar fi ceva..

e adevarat, se discuta pe alte topicuri, se discuta peste tot. dar mai mult ne certam intre noi, decat sa luam invaturile sfintilor in fata si sa discutam pe ele. argumentele sau contraargumentele se aduc acolo, la Sfintii Parinti.
in ce alt domeniu se mai crede Danion un Maxim Marturisitorul al zilelor noastre? despre stilisti cred ca a clarificat problema, despre ecumenism am discutat. chipuri? :)) hai ca iar incepem.. Doamne ajuta!

AlinB 16.01.2010 19:59:13

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201399)
e adevarat, se discuta pe alte topicuri, se discuta peste tot. dar mai mult ne certam intre noi, decat sa luam invaturile sfintilor in fata si sa discutam pe ele. argumentele sau contraargumentele se aduc acolo, la Sfintii Parinti.

Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.

Citat:

in ce alt domeniu se mai crede Danion un Maxim Marturisitorul al zilelor noastre? despre stilisti cred ca a clarificat problema, despre ecumenism am discutat. chipuri? :)) hai ca iar incepem.. Doamne ajuta!
Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.

Ideea e ca se baga in niste chestii care il depasesc, mai ales ca nici teologia macar nu e punctul lui forte.

Mie cel putin mi se pare destul de evident ca nu a renuntat la tot bagajul cu care a venit de la Yoga.
Si nu vorbesc din afara problemei.

andrei25 16.01.2010 19:59:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201366)
Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..



Se poate pune problema si asa, cand e sursa de sminteala si schisma..



Ca de ex.?

Un exemplu e Sf Ioan Gura de Aur.

andrei_im 16.01.2010 20:04:24

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201401)
Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.



Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.

sa ne fereasca Dumnezeu de sectarism! am spus ca trebuie sa discutam pe marginea scrierilor parintilor, pentru ca cei care sustin ecumenismul ignora aceste scrieri, preferand ori sa loveasca in "traditionalisti", in "habotnici", ori sa invoce "necesitati noi pentru vremuri noi", de parca Hristos nu ar fi ACELASI.

chipurile sunt o problema serioasa, atat duhovniceasca cat si sociala.
problema vaccinurilor e mai mult medicala. nu te lepezi de Hristos daca faci vaccinu. :) doar ca iti pui viata in pericol.. Doamne fereste!
anti-UE... multe de vorbit aici (sau pe alte topicuri), sunt si lucruri bune si lucruri fff rele, pacat ca nu putem vedea UE decat ca un zeu infailibil, care orice ar face tot e mai bine decat ce facem noi romanii "mitocani" si "needucati".

andrei_im 16.01.2010 20:05:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201401)
Mie cel putin mi se pare destul de evident ca nu a renuntat la tot bagajul cu care a venit de la Yoga.
Si nu vorbesc din afara problemei.

aici te rog sa ne spui mai multe.. :)

andrei25 16.01.2010 20:25:09

...
 
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201401)
Aici o dam in sectarism: hai sa luam Biblia si sa discutam pe marginea Bibliei, sa vedem care e mai tare in interpretari.
Repet, astfel de discutii sunt deschise deja, poti contribui acolo daca ai ceva util de spus in directia asta, ceva care sa ne lumineze brusc pe toti.



Da, "cipusoare", mai nou vaccinuri, anti-UE.

Pentru toate astea sunt deja deschise discutii.

Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!

AlinB 16.01.2010 20:51:28

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201407)
sa ne fereasca Dumnezeu de sectarism! am spus ca trebuie sa discutam pe marginea scrierilor parintilor, pentru ca cei care sustin ecumenismul ignora aceste scrieri, preferand ori sa loveasca in "traditionalisti", in "habotnici", ori sa invoce "necesitati noi pentru vremuri noi", de parca Hristos nu ar fi ACELASI.

Simplista si ridicola logica, seamana pe undeva cu retorica protestanta.
Si Biblia e aceeasi de secole si Duhul Sfant la fel dintotdeuna iar lumea tot nu se satura a se certa pe marginea ei.

Sa intelegem ca regretul pentru divizarea Bisericii este rezervat doar ereticilor, ortodocsii in dreptatea lor nu trebuie sa manifeste nici un regret pe directia asta si trebuie sa astepte ca ceilalti sa observe aura de sfinteni care ii inconjoara pe acesti adevarati purtatori ai adevarului si sfinteniei autentice din zilele noaste si sa se taraie la picioarele lor cerand sa fie primti inapoi in Biserica.

Probabil ca tu nu ai regrete pe directia asta dar eu am si daca un catolic spune "si mie imi pare rau ca Biserica e divizata" hai sa ne rugam impreuna pentru unitatea ei, n-am de ce sa-l refuz.

Cred ca este o doza de pozitivism in a trece peste faptul ca ne consideram reciproc eretici.
O atitudine anti-catolica, agresiva, asa cum e promovat de unii anti-ecumenisti, chiar nu vad ce finalitat pozitiva ar avea.

De ce nu se duc mai degraba in Occident sa faca biserici romanilor din diaspora, acolo unde se slujeste in cladiri puse la dispozitie de catolici sau anglicani, chiar cladirile lor de cult.
De ce nu se duc acolo sa spuna ca nu e bine sa tina liturghia ortodoxa in "lacasuri eretice" sau mai stiu eu ce?
Sau sa-i aduca la credinta pe cei de acolo care au uitat ca sunt romani si mai ales ortodocsi??

In schimb, isi usuca gura de pomana in fata unor persoane din care majoritatea nici macar n-au calcat in viata lor intr-o biserica catolica, ce sa mai vorbim de rugaciuni cu ei.

Si da, binenteles mai este si auditoriul care si-a facut din "anti-ecumenism", "anti-cipuism", "anti-vaccinism", "anti-ierarhie" si alte minuni asemenea, adevarate virtuti, mergand pana la a le inlocui pe cele autentice, ortodoxe care de altfel nu le manifesta de nici un fel (sau poate mai degraba opusul lor).

Citat:

problema vaccinurilor e mai mult medicala. nu te lepezi de Hristos daca faci vaccinu. :) doar ca iti pui viata in pericol.. Doamne fereste!
Uite ca istetul nostru' Danion cel cu inteligenta mult exersata in cele paradoxuri orientale a zis intr-o predica tinuta la Petru Voda ceva de genul:
1. vaccinul e daunator, iti ataca trupul
2. trupul e templul Duhului Sfant
Concluzia marelui nostru teolog: cine isi face vaccinul, pacatuieste impotriva Duhului Sfant.

Poftim..

Citat:

anti-UE... multe de vorbit aici (sau pe alte topicuri), sunt si lucruri bune si lucruri fff rele, pacat ca nu putem vedea UE decat ca un zeu infailibil, care orice ar face tot e mai bine decat ce facem noi romanii "mitocani" si "needucati".
Serios? Cine vede asa ceva? Eu n-am dat peste nimeni.
Mai degraba te lovesti de cei cu o atitudine diametral opusa.
"UE = Antihristul, Apocalipsa e aproape. Traiasa ortodoxia anti-UE".

AlinB 16.01.2010 20:55:16

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201413)
Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!

Asa cum se poate face referire la Biblie intr-un mod sectar, se poate face si la Sf. Parinti si din pacate dl. Danion pare sa fi dezvoltat un adevarat talent pe directia asta tot incercand sa demonstreze diabolicitatea microcipului si sa ne arate cat de spiritual este el descoperind ceea ce nimeni n-a mai descoperit pana acum: ca cipul implantat este pecetea apocaliptica.

Vai, surpriza..inainte sa fie el "luminat" in chestiunea asta, au fost protestantii care au venit cu o pretentii similare inca de pe vremea aparitiei codului de bare, iar isteria asta de la ei a fost importata si imbracata in haine de virtute ortodoxa, deci pana la urma sunt si ei inspirati sau nu?

Raspunsul corect: "tot atat de inspirati cat si dl. Danion".

AlinB 16.01.2010 21:08:46

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201408)
aici te rog sa ne spui mai multe.. :)

1. O retorica (si mod de expunere chiar tonalitate, pause) specifce, care ai sa le gasesti pe la unii de acolo, Bivolaru si altii.

2. Un duh de mandrie care in Yoga este inoculat la fiecare pas,.
Chiar si cand iti dai seama ca tot ce se intampla acolo era gresit, ramai cu un soi de impresie ca ai pleca totusi cu o importanta experienta spirituala, in ciuda erorilor fara doar si poate datorate ignorantei (foarte usor scuzabile, nu?).

Iar el in mod evident se crede un soi de apostol cu o mare chemare cand in mod evident ii lipseste priceperea in niste chestiuni in care se arunca cu capul inainte, crezand ca nu poate sa greseasca iar ambitia personala trebuie neaparat sa fie si una sfanta si infailibila.

AlinB 16.01.2010 21:12:54

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201413)
Alin, nu e corect sa spui ca se da in sectarism, atunci cand se face referire la Sfintii Parinti. Daca nu am face referire la ei, am da in sectarism.
Legat de cipuri, vaccinuri, si anti-UE, fiecare crede ce vrea si cum vrea. Totusi se observa efectele negative ale acestui vaccin, precum si marea afacere care se face cu el. Doamne ajuta!

Se observa? Unde? Cum?
Apropo, efectele negative ale aspirinei le-ai observat?

Iar afacerea unde e la noi? Ca e facut in Romania si gratuit.

Iar de la problemele astea si pacat impotriva Duhului Sfant e o cale cam lunga.

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201407)
chipurile sunt o problema serioasa, atat duhovniceasca cat si sociala.

O problema sociala sunt dar nu cum este ridicata de dl. Danion si restul echipei.

Duhovniceasca nu, asta este abureala si pretext pentru niste actiuni subversive impotriva BOR si oportunitatea unora de a scoate capul si de a se erija in lideri ai ortodoxiei romanesti, sinodul "neoficial", cladit pe "vointa poporului", bla bla.

andrei_im 16.01.2010 21:13:23

se vorbeste de atata timp pe tema asta si sunt mereu aceleasi argumente si contraargumente. inseamna ca mai mult ne etalam cunostiintele si ne inchidem urechile, in loc sa ne folosim de ceva. in cazul asta, mai mult Il maniem pe Dumnezeu. nu mai vreau sa dau copy-paste din alte parti, pentru a nu convinge cu nimic pe nimeni. Auzim de Sfantul Marcu Eugenicul care a fost chemat la un sinod de unire cu catolicii (parca ar fi in zilele noastre), insa a fost singurul care nu a semnat. si trebuiau sa semneze toti. si nu s-a aprobat nici o unire. iar cand ceilalti ierarhi ortodocsi care semnasera au auzit marturia Sfantului Marcu, au plans si s-au pocait, si au spus "Blestemate sunt mainile noastre care au semnat mincinoasa unire!". auzim, dar tot degeaba...

AlinB 16.01.2010 21:21:16

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201440)
se vorbeste de atata timp pe tema asta si sunt mereu aceleasi argumente si contraargumente. inseamna ca mai mult ne etalam cunostiintele si ne inchidem urechile, in loc sa ne folosim de ceva. in cazul asta, mai mult Il maniem pe Dumnezeu. nu mai vreau sa dau copy-paste din alte parti, pentru a nu convinge cu nimic pe nimeni. Auzim de Sfantul Marcu Eugenicul care a fost chemat la un sinod de unire cu catolicii (parca ar fi in zilele noastre), insa a fost singurul care nu a semnat. si trebuiau sa semneze toti. si nu s-a aprobat nici o unire. iar cand ceilalti ierarhi ortodocsi care semnasera au auzit marturia Sfantului Marcu, au plans si s-au pocait, si au spus "Blestemate sunt mainile noastre care au semnat mincinoasa unire!". auzim, dar tot degeaba...

Pai ai idee in ce context s-a intamplat asta?
Ce legatura are cu ecumenismul actual?
S-a ajuns acolo sau prin apropiere?

Eu vb. de ecumenismul oamenilor simpli, despre catolicul care vine intr-o biserica ortodoxa sa se roage cu el pentru unitatea Bisericii si invers.

Fara doar si poate ca exista si un ecumenism nociv, dar la nivelul la care este el, unii ca Danion nici macar nu pot visa sa ajunga sa aiba ceva de spus.

andrei_im 16.01.2010 21:25:20

:) Sa-ti dea Dumnezeu bucurie, frate! Gandeste ce vrei si mai ales, cauta roadele in tot ce faci. Doamne ajuta!

Ioana-Andreea 16.01.2010 21:53:35

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201434)
1. O retorica (si mod de expunere chiar tonalitate, pause) specifce, care ai sa le gasesti pe la unii de acolo, Bivolaru si altii.

2. Un duh de mandrie care in Yoga este inoculat la fiecare pas,.
Chiar si cand iti dai seama ca tot ce se intampla acolo era gresit, ramai cu un soi de impresie ca ai pleca totusi cu o importanta experienta spirituala, in ciuda erorilor fara doar si poate datorate ignorantei (foarte usor scuzabile, nu?).

Iar el in mod evident se crede un soi de apostol cu o mare chemare cand in mod evident ii lipseste priceperea in niste chestiuni in care se arunca cu capul inainte, crezand ca nu poate sa greseasca iar ambitia personala trebuie neaparat sa fie si una sfanta si infailibila.

Am vazut si eu o emisiune si mi s-a parut mandru,spunea cum i s-a zis lui ca va fi un mare teolog si vorbea cam repede.

antoniap 17.01.2010 01:53:17

Citat:

În prealabil postat de Ioana-Andreea (Post 201467)
Am vazut si eu o emisiune si mi s-a parut mandru,spunea cum i s-a zis lui ca va fi un mare teolog si vorbea cam repede.

Nu intotdeauna ni se cere sa fim smeriti. Oare Sfantul Nicolae a fost smerit cand i-a tras o palma ereticului Arie?

Marturisirea credintei precum si marturisirea unor adevaruri incomode necesita indrazneala cea buna. Ni se spune si : ,,Indrazniti. Eu am biruit lumea." Iar Iisus a folosit cuvantul smerit, cuvantul aspru, dar si biciul. Discernamantul are rostul lui.

Fiecare om poate gresi in orice clipa. Ispitele se tin lant dupa noi. Era sa zic ca acela care nu vorbeste nu greseste. Ba greseste si acela, caci tacerea devine un pacat atunci cand stii ceva util si nu-i spui si aproapelui tau.

Acum putem sa-i reprosam lui Danion ca nu e ierarh, caci Sistemul a avut grija sa promoveze oamenii de care are nevoie pentru a ne impune tot felul de inovatii care de care mai anticrestinesti si antiortodoxe. Danion e teolog, insa. In aceasta calitate intra in contact cu foarte multe informatii si nu are dreptul sa taca, indiferent daca este pe placul tuturor sau nu. Asta e.

Unii isi aduc aminte de pacatele lui vechi, altii-i cauta nod in papura ca spune prea multe si incurca treburile Sistemului. El n-a fost luat in calcul, probabil, atunci cand s-a facut imparteala rolurilor in promovarea inovatiilor neocomuniste.

Am gasit scris, ca pentru a apara credinta nu e nevoie sa fii ierarh. Nu avem nevoie de inovatii ecumeniste, care sa ne desparta incet si sigur de Hristos. Omul simplu catolic nu se confunda cu prelatul catolic. Prelatii catolici si ierarhii ortodocsi, masoni fiind, au planuri diferite de ale crestinilor de rand. Daca ar fi dorit unirea bisericilor in duhul credintei adevarate, pana acum se rezolva aceasta problema. Se rugau ca-n vremea Sfantului Ilie sa trimita Dumnezeu semne si minuni acolo unde este adevarul si toti ceilalti urmau credinta respectiva. Dar tocmai adevarul ii arde pe unii. Care cum indrazneste sa-l rosteasca o pateste intr-un fel ori in altul.

La rugaciunile comune observ ca ortodocsii trebuie sa renunte la cele mai multe aspecte ca sa fie pe placul celorlalte confesiuni, adica pe placul lumii. Numai ca atunci cand suntem pe placul lumii, nu mai suntem pe placul lui Dumnezeu. Eu zic ca nu e deloc rau sa se mai ridice cate-o voce de om mai mult sau mai putin pacatos, mai mult sau mai putin smerit, dar cu intentii bune, si sa traga semnale de alarma spre slava lui Dumnezeu si spre folosul aproapelui.

Nici de cipuri si nici de vaccinuri facute cu forta nu avem nevoie. Sa-i dea Dumnezeu sanatate si mantuire, iar daca unii apara Sistemul, ii inteleg, caci salariile s-au marit pentru astfel de oameni.

Antoni0 17.01.2010 12:59:26

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201366)
Deci, publica niste materiale care dau apa la moara stilistilor, fara nici o utilitate duhovniceasca in definitiv asa cum recunoaste si pe urma spune ca de fapt n-a facut nimic..

Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!

adelin 17.01.2010 13:08:06

Citat:

În prealabil postat de Ioana-Andreea (Post 201298)
pai atunci dc vb impotriva chipurilor si a demascat masoneria?e vid pe youtube.

Nu prea a demascat el nimic... a spus niste lucruri pe care le mai spusese si altii. Asa fac masonii care ies la iveala de bunavoie, pentru a castiga increderea altora. Aduc vorbe pe care le-au mi rostit si altii. Ai citit cartile lui Dan Purci? Ai ascultat putinele lui preidici? Ce parere ai? Iti poti da seama ca este mason?

adelin 17.01.2010 13:11:59

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201316)
Adelin, cel care ti-a zis ca parintele Amfilohie e mason, a gresit. Parintele Amfilohie nu e mason. Eu merg destul de des la manastire la Diaconesti, pt ca aici slujeste, pt ca stau destul de aproape de manastire. Si crede-ma ca aproape in fiecare duminica si sarbatoare din timpul saptamanii, la predica, parintele este impotriva masoneriei. Ce spui tu ca ti-a zis acea persoana, cred ca se refera la subiectul cu Dan Puric. Conform anumitor persoane, parintele Amfilohie ar fi fost de partea lui Dan Puric si nu de partea parintelui Iustin, cu privire la proiectul manastirii de la Aiud. Acum stiu sigur ca parintele Amfilohie este de partea parintelui Iustin, pt ca l-am vazut la Petru Voda pe 21 moiembrie la parastasul parintelui Gheorghe Calciu. Sa fim cu luare aminte, si sa nu credem orice ne spun altii, pana nu stim sigur ca asa e. Am sa-ti spun o intamplare, pe care mi-a povestit-o sora mea.
A venit la un preot un om, ca sa-i spuna ceva.
- Parinte, vreau sa va spun ceva!
Parintele fiind mai cu dreapta socoteala si-a cam dat seama dupa expresia fetei omului, ca ar vrea sa-i zica ceva rau de ceva sau cineva. Si i-a zis:
- Ceea ce vrei sa-mi spui, este despre o persoana?
-Da, parinte!
-Ceea ce vrei sa-mi spui de acea persoana e de rau sau de bine?
-E de rau parinte!
-Si ceea ce vrei sa-mi spui tu de rau de acea persoana, e sigur adevarat?
-Nu stiu, nu sunt sigur parinte!
-Atunci nu-mi mai spune!

Doamne ajuta!

Uite, cine nu a fost in vre-o loja, cand a deschis gura contra masoneriei, a fost eliminat (cazul lui Daniil Corogean). Crezi ca masoneria i-ar fi permis lui sa denigreze ceva? Nicidecum! Gandeste putin: masoneria a avut puterea de a scoate toata Romania in strada, in 98' cand defapt se stia ce va urma... Cati au fost omorati atunci? Ma refer dintre cei ce s-au importivit...
Eu unul ma tem si sa deschid subiectul daca as fi dat identitatea publica. Ei crezi ca de ce ies in fatza? Pentru ca au ceva in spate... orice spate tot cate o loja il face:3:

glykys 17.01.2010 13:23:05

Eu una am citit vreo 3-4 carti de-ale lui Danion Vasile si mi-au adus atata bucurie si invatatura duhovniceasca, incat imi doresc sa ii dea Dumnezeu sanatate si gandul bun sa isi continue opera misionara! Despre cipuri si altele de genul acesta, nu ma pronunt, pentru ca nu stiu ce sa cred. Sa traim pana atunci si sa ne dea Dumnezeu puterea sa facem ce e bine. In rest, numai bine!:103:

AlinB 17.01.2010 17:00:58

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201551)
Nu prea a demascat el nimic... a spus niste lucruri pe care le mai spusese si altii. Asa fac masonii care ies la iveala de bunavoie, pentru a castiga increderea altora. Aduc vorbe pe care le-au mi rostit si altii. Ai citit cartile lui Dan Purci? Ai ascultat putinele lui preidici? Ce parere ai? Iti poti da seama ca este mason?

Binenteles ca nu, doar oamenii cu o inalta tinuta si traire duhovniceasca, ortodocsi si sfinti pana in maduva oaselor pot sa-si dea seama..

Ei au organul duhovnicesc cu care impart lumea in masoni si nemasoni, ceilalti trebuie sa faca ascultare de inaltele lor cuvinte, sa bage la cap si sa le urmeze intocmai.

AlinB 17.01.2010 17:01:41

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 201554)
Eu una am citit vreo 3-4 carti de-ale lui Danion Vasile si mi-au adus atata bucurie si invatatura duhovniceasca, incat imi doresc sa ii dea Dumnezeu sanatate si gandul bun sa isi continue opera misionara! Despre cipuri si altele de genul acesta, nu ma pronunt, pentru ca nu stiu ce sa cred. Sa traim pana atunci si sa ne dea Dumnezeu puterea sa facem ce e bine. In rest, numai bine!:103:


Orice om are urcusur si coborasuri, de obicei cand cineva incearca sa urce prea repede, ajunge sa se impiedice si sa cada..

AlinB 17.01.2010 17:02:34

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201552)
Uite, cine nu a fost in vre-o loja, cand a deschis gura contra masoneriei, a fost eliminat (cazul lui Daniil Corogean). Crezi ca masoneria i-ar fi permis lui sa denigreze ceva? Nicidecum! Gandeste putin: masoneria a avut puterea de a scoate toata Romania in strada, in 98' cand defapt se stia ce va urma... Cati au fost omorati atunci? Ma refer dintre cei ce s-au importivit...
Eu unul ma tem si sa deschid subiectul daca as fi dat identitatea publica. Ei crezi ca de ce ies in fatza? Pentru ca au ceva in spate... orice spate tot cate o loja il face:3:

Sunt cativa isteti la ora actuala care ii dau cu masonria in sus si in jus si is bine mersi, n-a murit nici unul.

Si cateva zeci/sute de carti si articole anti-masonerie, si autorii lor sunt bine mersi.

Ioana-Andreea 17.01.2010 17:25:34

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 201548)
Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!

Atunci,cum explici ca Lumina Sfanta vine de Pastele ortodox pe stil nou?

C0rneliu 17.01.2010 17:26:26

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 201578)
Sunt cativa isteti la ora actuala care ii dau cu masonria in sus si in jus si is bine mersi, n-a murit nici unul.

Si cateva zeci/sute de carti si articole anti-masonerie, si autorii lor sunt bine mersi.

Si ar fi trebuit sa pateasca ceva?

C0rneliu 17.01.2010 17:30:31

Citat:

În prealabil postat de Ioana-Andreea (Post 201583)
Atunci,cum explici ca Lumina Sfanta vine de Pastele ortodox pe stil nou?


Bine spus, Andreea!

Unii chiar nu inteleg ca logica lui Dumnezeu e departe de logica omeneasca. Si ca daca Dumnezeu permite un rau, atunci este tot ca sa se intample un bine pana la urma. Deci, ceea ce pentru oameni poate parea rau, este sau va fi bine pentru Dumnezeu.
Mai informati-va si vedeti ca multi monahi din Sfantul Munte au acceptat aceasta schimbare fiind ghidati de Duhul Sfant. Printre ei si Parintele Paisie Aghioritul spune intr-una dintre cartile sale ca este bine sa tinem sarbatorile pe stilul nou.

AlinB 17.01.2010 17:31:36

Citat:

În prealabil postat de C0rneliu (Post 201584)
Si ar fi trebuit sa pateasca ceva?


Pai dupa adelin, ar fi trebuit sa fie toti morti.

AlinB 17.01.2010 17:32:49

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 201548)
Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!

Cei ca tine sunt un exemplu de ce dl. Danion a facut o boacana si nu un lucru atat de inocent cat pretinde si noi ar trebui sa avem naivitatea sa-l credem.

Ca schimbarea calendarului o fi fost un lucru bun sau rau, are mai putina importanta, problema e ca pentru unii a devenit motiv de schisma, si aia e problema iar astfel de articole nu au rolul de a mustra pe schismatici ci de a-i incuraja pe pozitia lor, ceea ce il cam pune pe dl. Danion in barcutza cu schismaticii, chiar daca urca cu spatele.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:20:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.