Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   e pacat sa asculti parazitii? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7387)

mcsquared 23.10.2009 23:05:05

e pacat sa asculti parazitii?
 
Cred ca stiti formatia romaneasca Parazitii, si in principal versurile melodiilor lor.
Este considerat pacat daca asculti asa ceva?

glykys 23.10.2009 23:16:38

Citat:

În prealabil postat de mcsquared (Post 175695)
Cred ca stiti formatia romaneasca Parazitii, si in principal versurile melodiilor lor.
Este considerat pacat daca asculti asa ceva?

Mai intreba cineva cam acelasi lucru - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...razitii&page=2

mcsquared 23.10.2009 23:18:10

mersi si scuze, la o prima cautare n-am gasit.

georgedar 26.10.2009 07:58:03

nu e pacat sa asculti. Zilnic vedem oameni pacatuind si ascultam oameni zicand fel si fel de chestii! Nu e pacat.

Florin-Ionut 26.10.2009 10:28:39

In ultima vreme au inceput sa se lege de cele sfinte, asa ca bafta si adio.

AndruscaCIM 26.10.2009 10:38:57

Mie mi se pare pacat ca nu fac ceva cu vestimentatia lor in primul rand, eu chiar nu ii suport pentru felul in care se imbraca, modul de exprimare si stilul de viata " de dupa blocurile gri"...ar trebui sa faca ceva pentru ei, sa evolueze cumva inspre bine, sa fie niste oameni respectabili si dupa aia sa critice mersul lucrurilor :39:.

Florin-Ionut 26.10.2009 10:54:56

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 176122)
modul de exprimare si stilul de viata " de dupa blocurile gri"

...aia-s BUG Mafia... :)

Parazitii mai spun cate ceva in muzica lor si au un stil atractiv. Dar pana la o limita.

AndruscaCIM 26.10.2009 11:12:27

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 176128)
...aia-s BUG Mafia... :)

Parazitii mai spun cate ceva in muzica lor si au un stil atractiv. Dar pana la o limita.

:21: Whatever, s-a intampla sa le ascult cam pe toate si sa imi pot face o opinie destul de rapid...in concluzie au acelasi stil, numai ca putin modulat, ar fi fost total plictisitor sa fie toti la fel si sa aiba acelasi vocabular...cat de neinspirat poti fi in industria muzicala incat sa nu incerci sa vii cu ceva nou???:p

Ideea era ca se vede ca sunt niste oameni care nu se simt bine decat intr-o anumita categorie sociala, in care se simt protejati tocmai pentru faptul ca nu exista diferente, care nu se cizeleaza, nu pot fi intelectuali, prefera sa joace rolul neintelesilor si rebelilor...ori aici eu vad o problema, o incercare si o incapatanare de a nu incerca sa devii mai bun, pentru ca esti constient ca nu vei putea si atunci preferi sa ramai tot " printre blocurile gri"...iar asta se vede, pentru ca eu nu ii vad pe oamenii astia capabili sa abordeze o tinuta eleganta, sa poarte o conversatie elevata intr-un mediu elitist...parerea mea.:5:

coralina 26.10.2009 19:25:28

In opinia mea atat Parazitii cat si BUG Mafia sau La Familia nu fac nimic altceva decat sa promoveze subcultura, se erijeaza in reprezentantii tineretului revoltat insa mesajul muzicii lor nu e unul constructiv ci doar constatativ: da, o ducem prost, n-avem sanse, etc. De limbaj nu mai pomenesc, injuraturile sunt la ordinea zilei.
Am dubii serioase ca aceasta muzica ar putea contribui la dezvoltarea sufleteasca a unui tanar sau la parcurgerea unui traseu duhovnicesc ascendent.

Atreides 26.10.2009 21:06:33

Citat:

În prealabil postat de AndruscaCIM (Post 176131)
:21: Whatever, s-a intampla sa le ascult cam pe toate si sa imi pot face o opinie destul de rapid...in concluzie au acelasi stil, numai ca putin modulat, ar fi fost total plictisitor sa fie toti la fel si sa aiba acelasi vocabular...cat de neinspirat poti fi in industria muzicala incat sa nu incerci sa vii cu ceva nou???:p

Ideea era ca se vede ca sunt niste oameni care nu se simt bine decat intr-o anumita categorie sociala, in care se simt protejati tocmai pentru faptul ca nu exista diferente, care nu se cizeleaza, nu pot fi intelectuali, prefera sa joace rolul neintelesilor si rebelilor...ori aici eu vad o problema, o incercare si o incapatanare de a nu incerca sa devii mai bun, pentru ca esti constient ca nu vei putea si atunci preferi sa ramai tot " printre blocurile gri"...iar asta se vede, pentru ca eu nu ii vad pe oamenii astia capabili sa abordeze o tinuta eleganta, sa poarte o conversatie elevata intr-un mediu elitist...parerea mea.:5:

Baietii de la Parazitii chiar fac parte din clasa intelectualilor,mai asculate-le putin versurile si o sa vezi ca nu au aere de baietei de cartier(plus ca au si studii superioare).In schimb sunt asi la ironizarea societatii si a cutumelor sale.Multi de pe aici ii critica pt. ca au luat la misto institutia lor mult iubita si anume Biserica.


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:13:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.