Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Este valabilă? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9910)

colaps 26.06.2010 09:10:50

Este valabilă?
 
Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.

lupanbogdan 26.06.2010 09:29:30

iertate sa imi fie cuvintele dar.....spovedania? pai daca nu ai spus tot ce aveai pe suflet......, dar stie mai bine preotul ce si cum, poate a vazut ...... cainta si te-a dezlegat. La ce biserica ai fost?

colaps 26.06.2010 09:30:51

Citat:

În prealabil postat de lupanbogdan (Post 262983)
iertate sa imi fie cuvintele dar.....spovedania? pai daca nu ai spus tot ce aveai pe suflet......, dar stie mai bine preotul ce si cum, poate a vazut ...... cainta si te-a dezlegat. La ce biserica ai fost?

Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril la preotul Manolache.

Mihnea Dragomir 26.06.2010 09:36:21

Eu știu că dezlegarea este valabilă chiar dacă nu e precedată de spovada de loc, așa cum se întâmplă un unele situații de urgență (înainte de o luptă, de exemplu).
De regulă, după spovadă simțim că sufletul parcă are aripi.

Acuma, când se mai întâmplă să nu vă spovediți de mai multă vreme, spuneți înainte preotului că ați dori o spovadă generală, ca să știe la ce să se aștepte.

iustin10 26.06.2010 09:37:10

Pe mine la sfarsit m-a intrebat daca mai am ceva pe suflet.Asa ca ,imi lasa posibilitatea de a spune tot.Bineinteles insa ca eu,netrebnicul am spus ca nu mai am.Ca si cum toate sunt ok.Si asa am ramas cu unele lucruri nespovedite,de care mi-am amintit ulterior,ca vroiam inca de la inceput sa le spun.Acum nici eu nu stiu ce sa fac,sa ma impartasesc sau nu .Desi ,daca ma impartasesc cu indoiala in suflet ,nici asa nu e bine.

Dar cred ca mai este o varianta ,care se aplica si la tine,colaps.
Nu trebuie intrat in toate detaliile.Poate ceea ce ai marturisit,acopera,include, ceea ce ai fi vrut sa mai marturisesti .De exemplu,daca spui ca nu ai dragoste de Dumnezeu spui de fapt o multime de pacate ,care nu trebuie sa le mai detaliezi.

colaps 26.06.2010 09:42:54

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 262986)
Pe mine la sfarsit m-a intrebat daca mai am ceva pe suflet.Asa ca ,imi lasa posibilitatea de a spune tot.Bineinteles insa ca eu,netrebnicul am spus ca nu mai am.Ca si cum toate sunt ok.Si asa am ramas cu unele lucruri nespovedite,de care mi-am amintit ulterior,ca vroiam inca de la inceput sa le spun.Acum nici eu nu stiu ce sa fac,sa ma impartasesc sau nu .Desi ,daca ma impartasesc cu indoiala in suflet ,nici asa nu e bine.

Dar cred ca mai este o varianta ,care se aplica si la tine,colaps.
Nu trebuie intrat in toate detaliile.Poate ceea ce ai marturisit,acopera,include, ceea ce ai fi vrut sa mai marturisesti .De exemplu,daca spui ca nu ai dragoste de Dumnezeu spui de fapt o multime de pacate ,care nu trebuie sa le mai detaliezi.

Nu este așa. Nu am spus tot ceea ce am avut pe suflet și m-am Împărtășit cu îndoială. Nici eu nu știu ce să fac ...

Daniel777 26.06.2010 09:48:30

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 262981)
Vă salut. Astăzi m-am dus să mă spovedesc la o biserică nouă și la un preot nou (nu am încă duhovnic).

După ce am vorbit puțin mi-a spus că nu mai trebuie să zic și că mă dezleagă de păcate. Nu mi-a ascultat toate păcatele...

După aceea ne-a trimis pe toți cei de acolo să ne Împărtășim (în aceeași zi). Nu știu, nu mi-a plăcut, mi s-a părut exagerat.

Am făcut așa și eu ... m-am Împărtășit în aceeași zi... nevrednicul de mine... Cred că am dat peste un preot extrem de îngăduitor, însă eu nu apreciez îngăduința la păcate deloc.

Vă întreb, dacă a făcut așa, rămâne valabilă Spovedania și Împărtășania? M-a dezlegat de toate păcatele fără să mi le audă?

Vă mulțumesc.

Cred ca trebuia sa astepti sa te impartasesti duminica,in cadrul Liturghiei.

lupanbogdan 26.06.2010 09:51:23

Am fost si eu la Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, vine multa lume acolo... unii cu mai multa rabdare altii nu..... posibil sa fii nimerit cand este mai aglomerat.... oricum acolo este plin mai mereu, de aicea si "graba" lucrurilor.... noua parintele ne spunea sa nu lasam pe ultima saptamana pentru spovedanie deoarece si el este om si e greu sa stai sa ii asculti pe toti, asa ca data viitoare mergi mai din timp vorbesc de perioadele de post sau ai varianta la o manastire unde cu siguranta vei fii ascultat, oricum important este sa mergi cu inima deschisa la a spune tot oricat de grele ar fii pacatele..... si Bunul Dumnezeu te va ajuta.

colaps 26.06.2010 09:51:58

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 262989)
Cred ca trebuia sa astepti sa te impartasesti duminica,in cadrul Liturghiei.

E... acuma ce să mai fac, nevrednicul de mine s-a Împărtășit astăzi...

Însă asta mă neliniștește acum: Rămân valabile?

lupanbogdan 26.06.2010 09:56:34

Doamne Ajuta! Foarte valabile... data viitoare ai sa spui tot.. scrie undeva ca ala rau... sigur te va face sa uiti.. asta e menirea lui...., sa-ti fie Impartasania de azi intru mare folos duhovnicesc, Doamne Ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:28:22.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.