Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Moaste (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5038)
-   -   MOASTELE CATOLICE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3975)

anita 20.07.2009 15:35:00

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 155020)
Da, se poate sa am si acest pacat al mandriei inca neinfrant dar asta tot nu scimba adevarul.Sunt de acord cu tine pana la un punct iar apoi nu mai inteleg.Trebuie sa avem prin Hristos iubire fata de sfinti , de frati si apoi de oamnei DAR faptul de a ne inchina in fata lor , de a le adresa lor rugaciuni punandu-i pe EI in fata Caii catre Dumnezeu mie mi se pare in acest moment o blasfemie.Daca poti sa ma faci sa inteleg mai mult ti-as ramane recunoscator!
Doamne ajuta!

Daca te-ai vindeca de mandrie ,ti-ai schmba si atitudinea fata de icoane si moaste.
Maica Domnului ,nu o femeie oarecare Maria ,a fost perfecta ,altfel nu ar fi odraslit pe Hristos.
Sfintii sunt deosebiti ,de ce sa nu ma inchin lor ,de ce sa nu le adresez un gand ,o cerere ?
Cand te vei elibera de rationalism ,abia atunci te vei apropia de sfinti.
Valeriu Gafencu ,Sfantul inchisoriloe se considera fara de pacat.
In inchisoare a realizat mandria care il stapinea.

costel 20.07.2009 15:54:37

Maximus, ca sa simti putere moastelor, trebuie sa schimbi si modul tau de raportare la ele. Daca te duci ca sa le admiri, nu esti cu nimic mai prejos de actul pe care il face un om in fata unui tablou. Dar de te vei duce sa le saruti cu credinta, vei putea simti binefacerile lor. Nu simti binefacerea lor citind despre ele, dupa cum nu inveti sa inoti dand din maini pe mal.

Maximus 20.07.2009 16:00:56

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 155034)
Maximus, ca sa simti putere moastelor, trebuie sa schimbi si modul tau de raportare la ele. Daca te duci ca sa le admiri, nu esti cu nimic mai prejos de actul pe care il face un om in fata unui tablou. Dar de te vei duce sa le saruti cu credinta, vei putea simti binefacerile lor. Nu simti binefacerea lor citind despre ele, dupa cum nu inveti sa inoti dand din maini pe mal.

Dar ca sa ma duc la ele trebuie sa accept ca sunt un lucru bun si sa le sarut, sa ma plec inaintea lor inseamna o inchinare o venerare, nu? Ca sa ma schimb, sa ma indrept astfel trebuie sa iau ca indreptar Scriptura, nu Cuvantul Vietii..Dar aceste nu pomeneste nimik despre acestea, ba chiar le priveste ca necurate..Deci cum sa ma indrept eu doar dupa Sfanta Traditie cand aceasta nu emana din Scripturi?

Maximus 20.07.2009 16:05:29

Citat:

În prealabil postat de anita (Post 155028)
Maica Domnului ,nu o femeie oarecare Maria ,a fost perfecta ,altfel nu ar fi odraslit pe Hristos.
Sfintii sunt deosebiti ,de ce sa nu ma inchin lor ,de ce sa nu le adresez un gand ,o cerere ?
.

Maica Domnului nu este o femeie oarecare dar ea nu este desavarsita.Aceasta doar in Hristos se realizeaza.Si da, Hristos se putea trage si din neam de pacatosi dupa cum citim in genealogia Sa.Am sa caut referinta exacta.
Sfintii, pe care ii stim, pt. ca pe cei mai multi cred ca nu-i stim, au fost deosebiti, au avut hat de la Domnul, dar ei "au adormit intru Domnul".Ei nu mai primesc cererile nostre ci asteapta invierea mortilor.Un gand o cerere o putem adresa direct Mantuitorului, preotului, prietenilor...

costel 20.07.2009 16:34:57

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 155038)
Deci cum sa ma indrept eu doar dupa Sfanta Traditie cand aceasta nu emana din Scripturi?

Am inteles. Stai in continuare in pozitie stramba. Daca se va intampla sa vezi ca mersul tau e stramb, sa stii ca nu e de la drum, ci de la gresita ta asezare. Nu vreau sa mai continui sa vorbesc aici de moaste, la modul general. Exista un topic pentru acest subiect. AICI s-a pus in discutie moastele catolice. E bine sa nu ne abatem de la subiectul propus.

Maximus 20.07.2009 16:42:46

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 155051)
Am inteles. Stai in continuare in pozitie stramba. Daca se va intampla sa vezi ca mersul tau e stramb, sa stii ca nu e de la drum, ci de la gresita ta asezare. Nu vreau sa mai continui sa vorbesc aici de moaste, la modul general. Exista un topic pentru acest subiect. AICI s-a pus in discutie moastele catolice. E bine sa nu ne abatem de la subiectul propus.

OK, sunt de acord si nu voi mai postape in acest topic (exceptie vreo intrebare directa).
Doar atat va rog sa va intrebati cu urmatoarea ocazie cand sarutati moaste, daca este un lucru drept in fata Sa.

Lavrentiu 20.07.2009 16:45:11

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 155038)
Deci cum sa ma indrept eu doar dupa Sfanta Traditie cand aceasta nu emana din Scripturi?

Orb pe orb calauzeste si amandoi cad in groapa.

Zi-mi si mie frate, avand in vedere ca Mantuitorul nu a scris nimic, de unde au stiut ucenicii cele de trebuinta ale mantuirii? Ca sa nu mai zic ca prima scriere din Noul Testament (Evanghelia dupa Matei) a aparut cam la 10 ani dupa Inviere!

Voi de fapt vreti sa aveti doar "ceva la mana", ca sa va indreptatiti din vorbe.

Parca ii si vad pe fariseii din vremea Lui: "ma rog, faci minuni, perfect, te-ai nascut din Fecioara - nemaipomenit - ai inviat din morti. Ce minune! Dar nu dai si tu ceva scris? Poate o adeverinta?"

Lavrentiu 20.07.2009 16:45:58

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 155054)
OK, sunt de acord si nu voi mai postape in acest topic (exceptie vreo intrebare directa).
Doar atat va rog sa va intrebati cu urmatoarea ocazie cand sarutati moaste, daca este un lucru drept in fata Sa.

Am trecut de mult de faza aia. Aia era perioada necredintei noastre, cand nu intelesesem lucrarea harului si eram inca indoctrinati de separatiile carteziene dintre spiritual si material.

Maximus 20.07.2009 16:54:06

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 155055)
Zi-mi si mie frate, avand in vedere ca Mantuitorul nu a scris nimic, de unde au stiut ucenicii cele de trebuinta ale mantuirii? Ca sa nu mai zic ca prima scriere din Noul Testament (Evanghelia dupa Matei) a aparut cam la 10 ani dupa Inviere!
"

Temelia bisericii este Hristos, apoi apostolii.Deasupra lor nu poate cladi nimeni decat in conformitate cu cele marturisite de ei despre Adevar.Si acestia nu au venerat moaste, nici nu au spus altora s-o faca.Exempul de urmat in rugaciune il avem in rugaciunea "Tatal Nostru".Gresim oare daca facem doar asa, sau mai adaugam si noi ceva la mantuire...poate Domnul o fi uitat de faptele noastre bune..?!

andrei25 23.07.2009 21:05:08

Citat:

În prealabil postat de Maximus (Post 155059)
Temelia bisericii este Hristos, apoi apostolii.Deasupra lor nu poate cladi nimeni decat in conformitate cu cele marturisite de ei despre Adevar.Si acestia nu au venerat moaste, nici nu au spus altora s-o faca.Exempul de urmat in rugaciune il avem in rugaciunea "Tatal Nostru".Gresim oare daca facem doar asa, sau mai adaugam si noi ceva la mantuire...poate Domnul o fi uitat de faptele noastre bune..?!

Sincer nu va inteleg. Chiar nu intelegeti sau nu vreti sa intelegeti. Asa cum a spus si Lavrentiu, prima scriere a NT a aparut la 10 ani dupa Pogorarea Duhului Sfant, mai exact, pt ca atunci s-a infiintat Biserica lui Hristos. Pana atunci Sf Apostoli cum au invatat lumea sa creada in Hristos? De ce daca voi spuneti ca credeti in predania Sf Apostoli, de ce nu credeti in Sf Taine? De exemplu taina spovedaniei: "Luati Duh Sfant! Carora veti ierta pacatele, se vor ierta, si carora le veti tine, tinute vor fi". Doamne ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:16:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.