Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 15.12.2011 13:57:11

Sincer, prefer de un milion de ori mai mult un calugar ortodox, smerit cu Domnul, decat acesti papitzoi lucratori care fac numai circ si dezordine precum B. Hinn sau R. Bonnke, si care traiesc in lux prostind pe cei naivi cu "lucrarile" lor nebiblice.

AlinB 16.12.2011 15:03:00

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 414965)
„Miscarea de reinnoire carismatica” reusește sa sa aduca o unitate de invidiat intre indivizi care pot avea opinii contrare in chestiuni minore dar gandesc la fel in privinta marilor doctrine ale crestinismului.

Oh, inteleg, daca suntem de acord ca 1+1 = 2 este ok, nu mai conteaza ca tabla inmultirii o stim diferit.

Ce ghinion ca matematica a trecut de clasa I, asta trebuie sa fie si cauza disensiunilor.

Citat:

A adus unitate chiar si pe forum. Intre un ortodox si un profet nondenominational.
Nu stiu exact la ce te referi, adica la ce fel de unitate, dar poate mai corect ar fi fost intre un botezat ortodox si..

AlinB 16.12.2011 15:06:16

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 415090)
...intr-o anume privinta. Ca sa fiu mai precis, este vorba de faptul ca este evidenta existenta "vorbitului in limbi" inaintea oricarei formulari de dogme/canoane. Asa ca, pana la un punct, definit foarte clar de Biserica noastra, aceasta precedenta da si un primat. Am citit cuvantarile acelor Papi care s-au adresat miscarii carismatice, si nu pot decat sa aprob si sa urmez ce a hotarat Biserica mea in aceasta chestiune.

Atunci cum se face ca daca intri pe forumul catolic vezi ca majoritatea sunt cel putin rezervati fata de acest aspect, avand grija in acelasi timp sa nu calce nici peste parerea celor "mai mari".

Este interesant si totodata imbucurator sa vezi atat discernamant la catolicul de rand chiar daca e trist sa vezi lipsa lui la cei care ar trebui chipurile sa pazeasca turma.

Profetul de carton 16.12.2011 16:44:29

Ca sa vezi...de ce s-or fi certat atata timp religiile crestine intre ele, cand acum pot sa vorbeasca in limbi si unul si altul si totul e ok, au acest numitor comun, se pot intelege intre ele..., au o "baza" comuna...cel putin asta lasa sa se inteleaga userul "penticostalul".

penticostalul 16.12.2011 19:16:55

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 415369)
Oh, inteleg, daca suntem de acord ca 1+1 = 2 este ok, nu mai conteaza ca tabla inmultirii o stim diferit.

Ce ghinion ca matematica a trecut de clasa I, asta trebuie sa fie si cauza disensiunilor.

Pentru mine crestinismul nu este matematica.
Este o relatie calda cu un Dumnezeu iubitor. Si drept.

Am cateva doctrine la care cred ca nu trebuie facut rabat. Majoritatea sunt in formulate in ceea ce numim "Crezul".

Celelalte, precum faptul ca un crestin se inchina lui Dumnezeu avand in fata o icoana si altul se inchina aceluiasi Dumnezeu dar neavand in fata o icoana, in opinia mea sunt chestiuni minore, irelevante.
Daca nici unul dintre ei nu se inchina la altceva decat lui Dumnezeu, disensiunile sunt creeate artificial.

Cred ca matematica si inflexibilitatea in aspecte minore ale credintei fac mai mult rau decat bine in crestinism.
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 415369)
Nu stiu exact la ce te referi, adica la ce fel de unitate, dar poate mai corect ar fi fost intre un botezat ortodox si...

Ma refer la faptul ca, in opinia mea, te grabesti sa aprobi un profet de carton caruia ii este foame si troll-eaza pe aici.
Si da, eu te consider unul dinte ortodocsii forumului.
Tu te consideri doar "botezat ortodox"?

Profetul de carton 17.12.2011 10:52:51

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415480)
Celelalte, precum faptul ca un crestin se inchina lui Dumnezeu avand in fata o icoana si altul se inchina aceluiasi Dumnezeu dar neavand in fata o icoana, in opinia mea sunt chestiuni minore, irelevante.


Sa rad sau sa plang. Nu stiu ....poate ma ajutati voi. "Penticostalul" nici macar nu stie ca in Ortodoxie, nu este voie sa se picteze si apoi sa fie sfintite icoane cu Dumnezeu. Exista icoane cu Isus, cu Maica Domnului, cu sfinti.
Haideti sa-l intrebam pe penticostal: "mai este o chestiune minora, irelevanta, daca un catolic carismatic vorbeste in limbi inchinandu-se in fatza unei icoane cu un sfant, sa zicem sfantul Anton"" ?, ce va spune carismaticul neoprotestant?

Profetul de carton 17.12.2011 11:08:45

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 395733)
Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun.

Numai putin, daca imi acordati o leaca de atentie. Spuneti ca dumneavoastra, catolicii carismatici va deosebiti in multe puncte de penticostali, totusi aveti in comun ceva, si anume "vorbirea in limbi" (ca si alte daruri ale "Duhului Sfant"). Ma scuzati, dar pe aceasta logica, eu vin si spun ca acesti carismatici, fie ca sunt episcopalieni, penticostali, catolici au in comun vorbirea in limbi si cu mormonii, ba chiar cu samani ocultisti. Si....sunt convins ca imi veti da dreptate, ca catolicii carismatici sunt la mare distanta teologic vorbind de mormoni, nu mai vorbesc de samani si alti ocultisti. Si acestia se roaga in limbi, au vedenii, profetii, vindeca. Daca nu ma credeti, cercetati si veti vedea ca asa este.

Profetul de carton 17.12.2011 11:15:09

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 395889)
Din fericire in ortodoxie inca nu exista asa ceva si e condamnata.


Foarte bine face Ortodoxia ca condamna miscarea carismatica! Aceasta miscare este extrem de periculoasa.

Ceea ce "penticostalul" nu vrea sa va spuna (si asta e foarte urat din partea dumnealui), este urmatorul lucru: ei penticostalii au vorbire in limbi, vedenii, s.a. INSA iata ca in gruparile carismatice, fie ca vorbim de neoprotestanti carismatici, fie ca vorbim de catolici carismatici, MAI exista un fenomen, pe care penticostalii il blameaza ("penticostalul" nostru nu-l blameaza desi colegii lui il blameaza, dar asta e o alta poveste...) si anume "odihna in duhul", "slain in the spirit"---caderea pe spate cand se experimenteaza "Puterea". Regasim deci "slain in the spirit" si la carismaticii neoprotestanti dar si la carismaticii catolici, practic la tot soiul de carismatici. Sincer, eu cred ca asta e numitorul comun intre toti carismaticii, acel "slain in the spirit", pe care numai ei il au. Mormonii si penticostalii nu experimenteaza "slain in the spirit".
Am vrut sa fac aceste precizari, consider ca este extrem de important.

nutucutu 17.12.2011 12:39:41

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 415666)
Numai putin, daca imi acordati o leaca de atentie. Spuneti ca dumneavoastra, catolicii carismatici va deosebiti in multe puncte de penticostali, totusi aveti in comun ceva, si anume "vorbirea in limbi" (ca si alte daruri ale "Duhului Sfant"). Ma scuzati, dar pe aceasta logica, eu vin si spun ca acesti carismatici, fie ca sunt episcopalieni, penticostali, catolici au in comun vorbirea in limbi si cu mormonii, ba chiar cu samani ocultisti. Si....sunt convins ca imi veti da dreptate, ca catolicii carismatici sunt la mare distanta teologic vorbind de mormoni, nu mai vorbesc de samani si alti ocultisti. Si acestia se roaga in limbi, au vedenii, profetii, vindeca. Daca nu ma credeti, cercetati si veti vedea ca asa este.

De unde ati scos dumneavoastra acest "comun vorbit in limbi"? Ce are miscarea carismatica cu vorbitul in limbi? Adevaratul vorbit in limbi este un dar al Duhului Sfint. Asa ne spune Sfinta Scriptura. Dintre catolicii care au avut acest dar il putem mentiona pe sfintul Anton de Padova. Acest dar l-a folosit in slujba Domnului; nici macar nu a vorbit despre asta. Ceilalti au constat ca are acest dar. Si sint multe alte exemple de astfel de sfinti. Putem sa-i enumeram si sa vedem cum si-au folosit acest dar.

Referitor la miscarea carismatica: eu nu inteleg obsesia dumneavoastra si a altora de a asocia aceasta miscare cu vorbitul in limbi. Nu au nici o legatura una cu alta.

Profetul de carton 17.12.2011 12:41:31

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415684)
De unde ati scos dumneavoastra acest "comun vorbit in limbi"? Ce are miscarea carismatica cu vorbitul in limbi?
Referitor la miscarea carismatica: eu nu inteleg obsesia dumneavoastra si a altora de a asocia aceasta miscare cu vorbitul in limbi. Nu au nici o legatura una cu alta.

Dumneavoastra glumiti? cum...ce are miscarea carismatica cu vorbirea in limbi? fiti mai clar, va rog.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:22:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.