Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Biserica greco-catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17625)

Wryetui 02.01.2015 22:12:58

Biserica greco-catolica
 
Buna. Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebare, care este diferenta dintre Biserica Greco-Catolica si Biserica Romano-Catolica? Se poate spune ca Biserica Greco-Catolica este o catolica in adevaratul sens al cuvantului sau nu se aseamana prea mult. Stiu ca preotii lor se pot casatori, dar mi se pare ca sunt asemanatori ortodocsilor doar ca acceptandu-l pe Papa.

Lucian008 02.01.2015 23:09:25

Tu chiar crezi ca asa ai sa gasesti raspunsurile la toate intrebarile? Daca nu te schimbi si continui sa tot deschizi thread-uri fara rost ai sa ajungi foarte repede la banare.
Greco-catolicii sunt fostii ortodocsi care si-au vandut credinta pe cativa arginti (chiar daca nu vor recunoaste asta) acceptand unirea cu Roma. Ei sustin ca tin rit-ul rasaritean, dar au acceptat exact acele dogme care diferentiaza BO de BC.

Mihnea Dragomir 03.01.2015 00:41:19

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 576492)
Buna. Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebare, care este diferenta dintre Biserica Greco-Catolica si Biserica Romano-Catolica?

Diferenta este data de rit, disciplina canonica si teologie.

Citat:

Se poate spune ca Biserica Greco-Catolica este o catolica in adevaratul sens al cuvantului sau nu se aseamana prea mult.
Ambele Biserici, si cea Greco-Catolica, si cea Romano-Catolica sunt catolice in adevaratul sens al cuvantului. La fel sunt si celelalte Biserici care, nefiind nici Greco-Catolice, nici Romano-Catolice, sunt in comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei si intre ele.

Citat:

Stiu ca preotii lor se pot casatori, dar mi se pare ca sunt asemanatori ortodocsilor doar ca acceptandu-l pe Papa.
Niciun preot catolic nu se poate casatori decat in mod cu totul exceptional (nu am auzit de astfel de cazuri). Odata ce a primit hirotonia, niciun preot, indiferent de rit, nu se mai poate casatori. Unii episcopi, asa cum sunt marea majoritate a episcopilor greco-catolici, hirotonesc spre a fi preoti si persoane casatorite anterior ordinarii sacre.

Preotii ortodocsi, mostenitori ai unei traditii bizantine comune, sunt in multe privinte asemanatori preotilor greco-catolici. Au aceleasi vesminte, folosesc aceleasi carti liturgice, se inchina la icoane de (aproape) acelasi fel, etc.

Liturghiile ortodoxe sunt foarte asemanatoare celor greco-catolice si se intampla frecvent ca persoane mai putin atente la detalii sa le confunde. Totusi, ele se deosebesc in primul rand in functie de cine este pomenit la Sf Liturghie. Daca este pomenit Papa, atunci stim ca e vorba de o Liturghie catolica, deoarece a fi catolic nu inseamna nici a purta toga si sandala romana, nici a-ti rade barba, ci inseamna a fi in comuniune cu Papa. Dimpotriva, daca la Liturghie nu este pomenit Papa, inseamna ca e o slujba acatolica, ramanand de vazut de care anume (ortodoxa, stilista etc). Mai sunt cateva mici deosebiri de cuvinte, la liturghiile ortodoxe intalnindu-se mai multe slavisme, iar la cele greco-catolice mai multe grecisme si latinisme. De exemplu, ortodocsii si greco-catolicii numesc aceleasi carti cu cuvinte diferite: primii spun mai curand "Ceaslov" ori "Molitvelnic" ultimii mai degraba "Orologhion" respectiv "Euhologhion". Primii spun mai degraba "duh", pe cand ceilalti mai degraba "spirit" etc.

Wryetui 03.01.2015 01:35:33

Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun. Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.

abaaaabbbb63 03.01.2015 09:46:11

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 576507)
Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun. Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.

E o amestecatura. Ortodocsii de aici o sa-ti spuna ca daca intri in orice biserica inafara de cele ortodoxe, e pacat. Altii o sa-ti zica ca nu e nici o problema, Dumnezeu e peste tot.

Pana la urma e normal sa te duci la biserica de care apartii, nu?

Mihnea Dragomir 03.01.2015 09:48:31

Citat:

În prealabil postat de Wryetui (Post 576507)
Preotul greco-catolic din orasul meu este casatorit si are doi copii unul fiind chiar de varsta mea, 17 ani, deci din acel motiv o spun.

El mai intai s-a casatorit si dupa aceea s-a preotit. Odata ce ai primit preotia, nu te mai poti casatori in nicio Biserica Catolica, fie ea si greco-.

Citat:

Deci daca intru intr-o biserica greco-catolica ii ca si cum as intra intr-una romano catolica? Pentru ca, am vazut cele doua icoane caracteristice cu Theotokos si cu Iisus la stanga si la dreapta si din acel motiv spuneam. Sunt asemanatoare.
Bisericile rasaritene, fie greco-catolice, fie ortodoxe, pun mult accent pe icoane, deoarece toata disputa din Evul Mediu despre icoane (daca e normal cultul lor sau trebuie evitat), disputa incheiata cu victoria (dupa multe sacrificii si greutati) celor care sustineau icoanele, a avut loc in Rasarit.

Uneori (dar nu intotdeauna), putem, totusi, deosebi intre o icoana ortodoxa si una greco-catolica cu Domnul sau cu Sf Fecioara prin aceea ca numai in cele greco-catolice apar infatisate inimile lor. Astfel, inima Domnului nostru este pictata de multe ori cu o coroana de spini in jurul ei, iar inima Preacuratei apare strapunsa de o sabie.

vlad90 06.01.2015 13:48:04

Biserica greco-catolica este doar un cal troian introdus de papa pe la 1700 in Rasarit pentru a-i supune pe ortodocsi.

abaaaabbbb63 06.01.2015 17:03:10

Citat:

În prealabil postat de vlad90 (Post 576644)
Biserica greco-catolica este doar un cal troian introdus de papa pe la 1700 in Rasarit pentru a-i supune pe ortodocsi.

Nu cred ca i-a prea reusit

Mihnea Dragomir 06.03.2015 13:07:31

Fostul Vicariat de Bucuresti a fost ridicat, anul trecut, la rangul de Episcopie. Pagina web a Episcopiei Bucurestiului a Bisericii Romane Unite este aici:

http://episcopiabucuresti.ro/

bluelight 30.03.2015 03:35:02

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 576502)
Preotii ortodocsi, mostenitori ai unei traditii bizantine comune, sunt in multe privinte asemanatori preotilor greco-catolici. Au aceleasi vesminte, folosesc aceleasi carti liturgice, se inchina la icoane de (aproape) acelasi fel, etc.

Liturghiile ortodoxe sunt foarte asemanatoare celor greco-catolice si se intampla frecvent ca persoane mai putin atente la detalii sa le confunde.

Sa corectam nuanta, de dragul Istoriei: nu preotii ortodocsi sunt asemanatori celor greco-catolici, ci invers. Nu liturghiile ortodoxe se aseamana cu cele greco-catolice, ci invers. Si asta deoarece greco-catolicismul isi are originea in Ortodoxie. Pana la anii 1700, el nici macar nu exista.

DragosP 30.03.2015 07:45:35

Exista într-o formă incipientă, dorința preoților ortodocși de a se supune (citește "comuniune") Romei era și este încă în gena lor. La fel se poate spune și despre poporul credincios.
Doar că a fost nevoie de un mic imbold: niște promisiuni de funcții, niște galbeni, chestii d'astea lumești și gata! s-a produs unirea formală, cea spirituală era, după cum am zis, în geană.:64:

stefan florin 30.03.2015 09:38:42

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 576654)
Nu cred ca i-a prea reusit

dar a produs sminteala si dezbinare. "Dar vai omului aceluia prin care vine sminteala..." (Matei 18:7)

Mihnea Dragomir 30.03.2015 09:45:55

Citat:

În prealabil postat de bluelight (Post 586732)
Si asta deoarece greco-catolicismul isi are originea in Ortodoxie.

Greco-catolicismul isi are originea in...catolicismul rasaritean.

Citat:

Pana la anii 1700, el nici macar nu exista.
Desigur, ca institutie cu drept propriu, putem spune ca Biserica Greco-Catolica nu exista inainte de 1700. Dar nu greco-catolicismul.
In aceeasi logica, ar trebui sa spunem ca Biserica Ortodoxa Romana nu exista inainte de 1872. Dar nu am putea spune ca ortodoxismul a inceput in 1872. Exista si pana atunci, doar ca ortodocsii romani tineau direct de Fanar, pe cand de atunci sunt de capul lor. Sau, in jargon eclezial, sunt autocefali.

Sfinti precum Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare si inca multi alti sfinti parinti rasariteni au fost greco-catolici.
Astfel, ei au trait, s-au rugat si au murit in deplina comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei, ca fii eminenti ai Bisericii Catolice si Invatatori ai ei. Practicand un rit bizantin, fiind exponenti ai "plamanului rasaritean al Bisericii", au fost greco-catolici.

DragosP 30.03.2015 10:50:03

Vedețî?
V-am zis eu.
În suflet exista dintotdeauna.
Mântuitorul Hristos a fost greco-catolic, nu? (Iartă-mă Doamne! :77:)

DragosP 30.03.2015 11:57:30

Ca să nu mai zic că domnul nea doctorul parcă-i CTP: se face că nu pricepe starea de fapt existentă înainte de:
1. apariția BRU - ruperea comuniunii cu patriarhia ecumenică și căderea-n erezia catolică;
2. apariția BOR - declararea autocefaliei mitropoliilor ortodoxe românești de atunci cu păstrarea comuniunii euharistice.

Adică la fel cu Ivan și pobeda lui.

AlinB 30.03.2015 12:05:04

N-a mai fost o data discutia asta pe aici?

Chiar sunt curios care este topicul (sau daca sunt mai multe..)

AlinB 30.03.2015 12:06:44

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 576511)
E o amestecatura. Ortodocsii de aici o sa-ti spuna ca daca intri in orice biserica inafara de cele ortodoxe, e pacat. Altii o sa-ti zica ca nu e nici o problema, Dumnezeu e peste tot.

Pana la urma e normal sa te duci la biserica de care apartii, nu?

Nu exista chiar asa o disensiune care sustii.
Cei care spun ca toate religiile sunt la fel de obicei nu prea au la inima biserica ortodoxa, sunt certati cu anumite invataturi si recunosc si ei ca sunt crestini la un nivel mai mult formal.

Mihnea Dragomir 12.04.2015 21:09:32

Christus resurrexit!
 
Din Pastorala de Pasti a Preafericitului Lucian:

"Noi poate ne-am obișnuit prea mult să percepem mai degrabă partea exaltantă a Paștilor. E adevărat că lumina și pacea sunt simboluri prin excelență ale sărbătorii, însă la baza acestei lumini și a acestei păci stă o teribilă luptă împotriva puterilor întunericului dusă de Isus. Pentru noi și pentru mântuirea noastră, Însuși Fiul lui Dumnezeu a murit pe Cruce. Este necesar de aceea, atunci când contemplăm Învierea Domnului, și poate în zilele noastre mai mult ca oricând, să conștientizăm enorma forță distructivă a păcatului personal, adevărat lăstar înveninat al păcatului strămoșesc. O forță atât de mare încât drumul înspre Înviere, drumul înspre mântuirea de păcate, trece prin Calea Crucii și ajunge la răstignire. Doar privind Golgota putem înțelege adevăratul preț al păcatelor noastre. Iar înțelegând extremul sacrificiu, înțelegem și explozia de bucurie ce urmează. Fiindcă și tradiția ouălor roșii, și masa bogată, sunt tradiții frumoase ce unesc familiile și oamenii între ei, însă rămân ancorate în realitatea creștină doar în măsura în care ne fac să ne aducem aminte de bucuria reîntâlnirii cu Dumnezeu: de faptul că serafimul ce păzea Grădina Raiului își pune din nou sabia în teacă. Și atunci chiar avem ce sărbători: suntem din nou primiți la banchetul Împărăției Cerurilor!

Primele cuvinte adresate de către Isus ucenicilor după Înviere sunt un imperativ al vieții creștine: bucurați-vă! Isus înviat este rațiunea bucuriei ucenicilor. O bucurie ce începe prin anunțul arhanghelului Gabriel în Nazaret, prin acel “Bucură-te cea plină de har!” și se împlinește odată cu Învierea Domnului. Maica Sfântă este prima creatură ce poartă în inima Ei adevăratul izvor al bucuriei: Isus, Fiul lui Dumnezeu. Îl poartă și ni-L dăruiește și nouă, fiilor Ei din umbra Crucii. Din acel moment, bucuria Mamei devine bucuria fiilor."

Intreaga pastorala, aici.

Barsaumas 12.04.2015 22:17:59

Resurrexit vere!
Ma izbeste blandetea deosebita a chipului Preasfintiei Sale.

stanislau 13.04.2015 06:03:41

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 586739)
Greco-catolicismul isi are originea in...catolicismul rasaritean.


Sfinti precum Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare si inca multi alti sfinti parinti rasariteni au fost greco-catolici.
Astfel, ei au trait, s-au rugat si au murit in deplina comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei, ca fii eminenti ai Bisericii Catolice si Invatatori ai ei. Practicand un rit bizantin, fiind exponenti ai "plamanului rasaritean al Bisericii", au fost greco-catolici.

Draga parinte,
Incerci sa tragi credinta parintilor patristici spre atasament cu Biserica Romei.
Nu asa dam explicatia.
Pana la 1054 nimeni nu isi punea problema unde este seful bisericii universale.Ei traiau in comuniune,rugandu-se unii pentru altii,urmand exemplul Mantuitorului ca acela care vrea sa fie mai mare,sa fie cel mai mic si servitorul tuturor.
Asa traind ei in comuniune(departe de comuniune in jurul Romei caci o comuniune bisericeasca universala o faci in jurul Mantuitorului si Apostolilor Sai) fiecare episcopie se ruga pentru arhiepiscopul sau patriarhul in al carui teritoriu functionau.
Asa se face ca episcopii din partea rasariteana primeau hirotoniile si invatatura de la Patriarhul Constantinopolului(da,actualul Istambul daca insinueaza careva) caruia ii depuneau juramant de credinta,iar in partea apuseana primeau invatatura si hirotonia prin mainile arhiepiscopului de la Roma sau papa.
Noi suntem latinii care suntem in sfera de influenta a Patrarhiei Ecumenice.
Latinitatea noastra nu este argumentul pentru care noi ar trebui sa tinem de Roma.
Deci sa aranjam lucrurile in mod firesc,nu sa tragem fiecare focul la oala noastra.

stanislau 13.04.2015 06:13:17

Christus resurrexit!

Adevarat a Inviat!

Hai sa vedem a cui este imaginea pe care o postezi.
Eu zic ca este Ep.Vasile Aftenie,episcop martir al Bisericii Greco-Catolice.
Am gresit?

stanislau 13.04.2015 06:18:35

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 587658)
Resurrexit vere!
Ma izbeste blandetea deosebita a chipului Preasfintiei Sale.

Esti pus sa faci laude superiorului tau?
Fiecare vede ceea ce spui tu,Acuma le mai si ovationam in public?
Hai sa pastram modestie intre noi si nu sa comparam chipurile conducatorilor bisericii.

Avem si noi dinastia care fac laude superiorilor si chiar atrag atentia supra limbajului cu care sa ne adresam mitropolitului nostru.Nu vreau sa-ti spun aici cum ii numim pe acestia.Deduce singur.
Ma gandesc ca si voi aveti asa ceva.Doar suntem biserici surori.

Mihnea Dragomir 13.04.2015 09:54:41

Citat:

În prealabil postat de stanislau (Post 587672)
Draga parinte,
Incerci sa tragi credinta parintilor patristici spre atasament cu Biserica Romei.
Nu asa dam explicatia.

Iubite fiu,

Daca ai fi citit postarile mai dinainte, ai fi vazut ca fraza citata era in cadrul unei dispute pe tema "de cand dateaza greco-catolicismul".

Citat:

Pana la 1054 nimeni nu isi punea problema unde este seful bisericii universale.
Si totusi, avem destule surse in care vedem ca Sfintii Parinti recunosteau in Papa pe seful Bisericii Universale, dupa cum s-a discutat mai pe larg in topicuri privind primatul papal.

Citat:

Ei traiau in comuniune,rugandu-se unii pentru altii,urmand exemplul Mantuitorului ca acela care vrea sa fie mai mare,sa fie cel mai mic si servitorul tuturor.
Si totusi, niciunul dintre apostoli nu avea dubii privind faptul ca seful comunitatii apostolice era Isus, desi s-a facut mic si servitorul tuturor. Tot asa este si Papa, servitorul servitorilor lui Dumnezeu.

Citat:

Latinitatea noastra nu este argumentul pentru care noi ar trebui sa tinem de Roma.
Aici, cadem de acord. Biserica Universala (catolica) este una, Biserica particulara a Romei cu care toate celelalte sunt chemate la comuniune este alta. Si totusi, nu poate fi chiar o intamplare ca latinitatea poporului nostru a fost redescoperita de fauritorii si promotorii Scolii Ardelene. Vorbind despre Blaj, Eminescu il numea "mica Roma a noastra".

P.S.: Intr-adevar, avatarul meu il infatiseaza pe fostul episcop al meu dinaintea celui actual, P.S. Vasile Aftenie.

DragosP 13.04.2015 11:57:27

Citat:

În prealabil postat de stanislau (Post 587674)
Doar suntem biserici surori.

Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

abaaaabbbb63 13.04.2015 13:28:45

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587682)
Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

Dpdv dogmatic, nu. Dar nu cred ca exista nici vreo indicatie care sa zica ca nu este asa.

Si avand in vedere ca cele doua au multe in comun, inclusiv origine comuna, nu vad ce este incorect in termenul "surori".

Ratacitorul 13.04.2015 14:20:32

INTRE sinodalitatea ortodoxa si infailibilitatea papala de tip luciferic este o distanta atat de mare incat termenul de surori nu este aplicabil!

abaaaabbbb63 13.04.2015 14:32:04

Citat:

În prealabil postat de Ratacitorul (Post 587689)
INTRE sinodalitatea ortodoxa si infailibilitatea papala de tip luciferic este o distanta atat de mare incat termenul de surori nu este aplicabil!

N-a zis nimeni "gemene", si nici aia nu sunt la fel.

DragosP 13.04.2015 14:52:19

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 587688)
Dpdv dogmatic, nu. Dar nu cred ca exista nici vreo indicatie care sa zica ca nu este asa.

Si avand in vedere ca cele doua au multe in comun, inclusiv origine comuna, nu vad ce este incorect in termenul "surori".

Bine bre teologu-le.
Părerea pe tema asta-ți lipsea, în rest pe toate le-ai făcut.

Ratacitorul 13.04.2015 17:11:10

nu e vorba de gemene!Biserica romano-papala este o biserica luciferica care doar mimeaza crestinismul!Pontificatul romano-papal este frate bun cu califatul musulman.

catalin2 13.04.2015 17:29:29

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587682)
Hristos a înviat!

O indicație dpdv dogmatic, un sinod, ceva, care să susțină așa ceva? Nu declarații politic-politicoase.

Adevarat a inviat! Exista, in Crez: "Cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica." Asta in invatatura ortodoxa, ca mai xista o invatatura, numita ecumenista.

abaaaabbbb63 13.04.2015 18:10:42

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587691)
Bine bre teologu-le.
Părerea pe tema asta-ți lipsea, în rest pe toate le-ai făcut.

Nu ma pasioneaza neaparat subiectele teologice, dar nu-mi place sa vad o agrumentatie gresita.

Citat:

În prealabil postat de Ratacitorul (Post 587692)
nu e vorba de gemene!Biserica romano-papala este o biserica luciferica care doar mimeaza crestinismul!Pontificatul romano-papal este frate bun cu califatul musulman.

Cum am zis, ai o agrumentatie gresita. Credinta ta personala (celelalte biserici sunt luciferice) nu este universal valabila, deoarece nu poate fi bazata pe argumente obiective. Pe de alta parte, afirmatia" Biserica Ortodoxa si Biserica Greco-Catolica pot fi numinte <<surori>> deoarece au o origine comuna si relativ multe in comun." este o afirmatie sustinuta de fapte istorice si dogmatice.

Bine, desigur ca aceasta definitie depinde mult pe interpretarea cuvantului "surori". Daca prin "surori" intelegi "multe in comun, de exemplu originea", atunci poate fi valida. Daca intelegi "exact la fel", normal ca nu sunt surori.

Dar cred ca, atunci cand "stanislau" a folosit "surori", s-a referit la prima definitie, nu la a doua.

oaie_cugetatoare 13.04.2015 18:18:58

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 587688)
Dpdv dogmatic, nu. Dar nu cred ca exista nici vreo indicatie care sa zica ca nu este asa.

Si avand in vedere ca cele doua au multe in comun, inclusiv origine comuna, nu vad ce este incorect in termenul "surori".

Vor fi "surori" daca BC renunta la ereziile sale.

Mihnea Dragomir 13.04.2015 19:52:40

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 587697)
Bine, desigur ca aceasta definitie depinde mult pe interpretarea cuvantului "surori".

In limbajul de specialitate, cuvintele capata un sens mai precis decat in limbajul comun. In "limbaj ortodox" ca sa zic asa, sintagma "Biserici surori" este rezervata acelor Biserici cu care una dintre ele este in comuniune. cel putin la nivel formal-declarativ. Astfel, Bisericile surori ale BOR sunt, de exemplu: Biserica ortodoxa sarba, bulgara, rusa, etc.

Dimpotriva, sintagma "Biserici surori" nu se poate aplica unor Biserici care nu sunt in comuniune euharistica. Astfel, BRU si BOR nu sunt, deocamdata, Biserici surori.

stanislau 13.04.2015 19:55:54

Tot vorbim aici chestii sensibile.dar hai sa vedem cum raspundem la simpla intrebare:cum facem semnul Sf.Cruci?
Sa-i aratam parintelui catolic cum ne facem noi semnul crucii,ce semnifica primele trei degete,ce semnifica urmatoarele doua degete si,in final,sa-l intrebam de ce-si fac catolicii cruce cu doua degete?
Sper ca nu faceti crucea ca babele rusoaice: pornesc cu trei degete din crestet pana sub buric,apoi din spate de la umarul drept pana in spate la umarul stang?!Fereasca-va Dumnezeu de asa raspuns,mai ales ca este pe note!

Deci,problema care se pune:

1)descrieti corect semnul Sf.Cruci.
2)specificati simbolistica primelor trei degete
3)specificati simbolistica urmatoarelor doua degete
4)putem face semnul crucii cu mana stanga?Daca da,in ce conditii.

Va rog sa va pregatiti,parinte pentru intrebarea adresata sfintiei voastre.Dar mai intai sa vedeti ce stim noi.

Ratacitorul 13.04.2015 20:00:08

Sa lamurim!Numai Dumnezeu este infailibil!Papa se considera infailibil adica la fel cu Dumnezeu!Iata ce zice Lucifer:

«Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi».


deci papa considerandu-se infailibil,deci la fel cu Dunezeu, face la fel ca Lucifer si este urmasul lui Lucifer in mod dogmatic!Pt ca in biserica romano-papala toti se supun papei,iar papa este urmasul doctrinar al lui Lucifer,avem de a face cu o biserica luciferica!

Quod erat demonstrandum

stanislau 13.04.2015 20:07:24

Citat:

În prealabil postat de Ratacitorul (Post 587707)
Sa lamurim!Numai Dumnezeu este infailibil!Papa se considera infailibil adica la fel cu Dumnezeu!Iata ce zice Lucifer:

«Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi».


deci papa considerandu-se infailibil,deci la fel cu Dunezeu, face la fel ca Lucifer si este urmasul lui Lucifer in mod dogmatic!Pt ca in biserica romano-papala toti se supun papei,iar papa este urmasul doctrinar al lui Lucifer,avem de a face cu o biserica luciferica!

Quod erat demonstrandum

Ce te-apuca?Nu-ti fa pacate!Vorbesti fara sa stii ce spui!!!

Unde ai citit cele ce le afirmi?La sectari?Macar pune-le intre ghilimele si precizeaza sursa citata!

Vezi ca am pus o intrebare la ultima postare.Daca ai mers regulat la ora de religie,trebuie sa cunosti raspunsul.Daca te-ai sustras insa de la ora de religie,atunci cum vii aici?Trebuie ca ai mult tupeu!

Ratacitorul 13.04.2015 20:23:06

12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".

Isaia 14

DragosP 13.04.2015 20:24:59

Domnul Dragomir nu e ceea ce presupui dumneata că e, dragă George.

stanislau 13.04.2015 20:30:41

Citat:

În prealabil postat de Ratacitorul (Post 587711)
12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".

Isaia 14

Citatul se refera la caderea ingerilor.Mai ai si altele?
De ce te incapatanezi sa nu-mi raspunzi la intrebare.Cumva nu o cunosti?Nu este nici o rusine a spune:"nu stiu".
Ia spune:"nu stiu" si cere sa ti se raspunda.Vorbeste frumos,asa cum te-a invatat acasa.

stanislau 13.04.2015 20:32:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 587712)
Domnul Dragomir nu e ceea ce presupui dumneata că e, dragă George.

Poate ar fi cazul sa-si decline identitatea.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:00:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.