Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

costel 24.08.2009 23:30:06

Cu mult timp in urma, in China, traiau doi prieteni. Unul canta foarte bine la harpa. Celalalt era foarte talentat in arta de a asculta. Intr-o zi nefasta, cel care asculta se imbolnavi si muri. Prietenul sau taie corzile harpei si nu mai canta niciodata.

Anna 25.08.2009 00:24:10

Wow, superba povestea, de unde o ai?

Anna 25.08.2009 00:32:01

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 156738)
Avva Agathon l-a întrebat , odată , pe avva Alonios : " Cum să-mi săpânesc limba, ca să nu mai spună minciună ? " . Avva Alonios i-a răspuns : "Dacă nu vei spune minciuni, multe păcate ai să faci". "Cum adică?", întrebă celălalt . Bătrânul îi zice : "Doi oameni au omorât în fața ta, și unul dintre dânșii a fugit în chilia ta. Dregătorul îl caută și te întreabă : "În fața ta s-au întâmplat acestea ? " . Dacă nu minți , îl trimiți pe om la moarte. Mai bine-l lași în fața lui Dumnezeu, cu mâinile dezlegate, căci El le știe pe toate. << Pateric , ediția Polirom, 2005 >>

Am o nelamurire. Asta inseamna ca ar trebui sa lasam un criminal liber?

cristiboss56 25.08.2009 05:13:54

Citat:

În prealabil postat de Anna (Post 161958)
Am o nelamurire. Asta inseamna ca ar trebui sa lasam un criminal liber?

Nu neapărat, dar ultima Judecată , tot a lui Dumnezeu este ! Oricum libertatea și toate cele de aici sunt atât de relative . . . , și nu în ultimul rând atât de trecătoare . . . !

mirelat 25.08.2009 05:54:02

Citat:

În prealabil postat de costel (Post 161945)
Cu mult timp in urma, in China, traiau doi prieteni. Unul canta foarte bine la harpa. Celalalt era foarte talentat in arta de a asculta. Intr-o zi nefasta, cel care asculta se imbolnavi si muri. Prietenul sau taie corzile harpei si nu mai canta niciodata.

foarte frumoasa istorioara care exprima atat de bine si concis un mod de a-ti iubi aproapele ca pe tine insuti - antiteza egoismului si egocentrismului. pe de alta parte, ce minunat sa realizezi cat de diferite sunt darurile lui Dumnezeu si cum se completeaza unele pe altele, acolo unde exista IUBIRE.

PS: sper ca prin banalul celor spuse sa nu vexez pe vreun forumist ce cauta comunicare doar "la nivel inalt".

cristiboss56 09.09.2009 22:28:26

Iisus așteaptă invitația ta ( Grigorie Comșa , "O mie de pilde" )
 
Un pictor a zugrăvit un tablou cu Iisus bătând la ușă. Într-o zi , a venit la el un prieten. Acesta , văzând tabloul, îi zice: "Este foarte frumos tabloul, însă ai uitat ceva. Observ că de la ușa unde bate Iisus lipsește zăvorul." Pictorul i-a răspuns : "Ai dreptate , însă așa trebuie să fie. Ușa la care bate Iisus este fără zăvor pe dinafară, pentru că este închisă pe dinăuntru. Iisus bate la ușă și așteaptă să fie invitat. El nu forțează ușa. El bate o dată și , dacă nu I se deschide, bate a doua oară și mai tare și , dacă nici atunci nu I se deschide , bate a treia oară și cu mai multă putere. " Iubirea lui Dumnezeu este cea care trebuie să ne determine să-L primim pe Iisus.

teatru-copii 10.09.2009 20:20:10

frumoase
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 165200)
Un pictor a zugrăvit un tablou cu Iisus bătând la ușă. Într-o zi , a venit la el un prieten. Acesta , văzând tabloul, îi zice: "Este foarte frumos tabloul, însă ai uitat ceva. Observ că de la ușa unde bate Iisus lipsește zăvorul." Pictorul i-a răspuns : "Ai dreptate , însă așa trebuie să fie. Ușa la care bate Iisus este fără zăvor pe dinafară, pentru că este închisă pe dinăuntru. Iisus bate la ușă și așteaptă să fie invitat. El nu forțează ușa. El bate o dată și , dacă nu I se deschide, bate a doua oară și mai tare și , dacă nici atunci nu I se deschide , bate a treia oară și cu mai multă putere. " Iubirea lui Dumnezeu este cea care trebuie să ne determine să-L primim pe Iisus.

Frumoase aceste istorioare frate, prietene. Dumnezeu sa-ti rasplateasca osteneala. Esti neobosit!

teatru-copii 10.09.2009 20:25:25

daca trebuie
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 156738)
"Dacă nu vei spune minciuni, multe păcate ai să faci". >>

No comment!

teatru-copii 10.09.2009 20:40:27

sursa?
 
Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 144792)
Trăia odată într un mic sătuc un băiețel, pe nume Felician. După cum îi spunea și numele, era un copil tare fericit. Deși nu avea multe jucării și nici bănuți să-și cumpere jocuri sau jucării preferate, Felician spunea că ceea ce îl face fericit sunt lucrurile pe care le făcea pentru ceilalți. - Știi, mamă, îi spunea Felician mamei sale, eu mă simt cu adevărat fericit atunci când îi ajut pe ceilalți. - Eu cred , zicea una dintre vecine, vorbind cu mama altui copil, că acest copil are o problemă. Cum se poate să fie fericit, dacă tot timpul să fie fericit, dacă el este cel ce dăruiește ? Eu, de pildă, mai spunea vecina, nu pot fi cu adevărat bucuroasă decât atunci când mi se oferă ceva. Dar Felician, deși auzea toate aceste comentarii, nu le da atenție. El continua să-i ajute pe copiii care poate nu aveau atâtea cât el, să dăruiască din puținul pe care îl avea și celor necăjiți. Dacă primea ceva, împărțea și cu ceilalți copii, nu oprea nimic pentru el. S-a întâmplat ca, într o zi, să sosească în acel sătuc un renumit om de știință. - Știți cine va sosi astăzi la noi în sat ? , povestea primarul celorlalți săteni. Va veni domnul Știetot. - Da , am auzit și noi, răspunse un alt sătean. Știu că poate să vadă ce este în sufletul omului, poate să citească în stele. Este un om tare iscusit. - Da, întări spusele alt sătean. Este un om tare inteligent, acest domn Știetot. Și cân sosi domnul Știetot, sătenii au mers la el și l-au rugat să le spună ce se întâmplă cu un copil de la ei din sat, un băiat pe numele Felician. Domnul Știetot, aflând spusele sătenilor, s-a hotărât să investigheze acest caz. Domnul Știetot, cu ajutorul unui aparat minuscul, putea vedea în interiorul corpului lui Felician. - Uimitor ! , le-a spus domnul Știetot sătenilor. N-am mai întâlnit până acum un asemenea caz. Sătenii erau și ei foarte curioși. -Dar ce vedeți acolo ? Întrebau ei. - Văd, spunea domnul Știetot, că de fiecare dată când Felician face un lucru bun, o mie de steluțe sub forma unor îngerași care apar în jurul inimii lui. De aceea , copilul emană atâta fericire. De aici și dorinta lui de a-i face fericiți pe ceilalți. Atunci sătenii și-au dat seama că fericirea nu înseamnă numai să primești, ci mai ales să dăruiești.

De unde e?

cristiboss56 10.09.2009 21:13:47

"O mie de pilde"
 
Citat:

În prealabil postat de teatru-copii (Post 165434)
De unde e?

Din "O mie de pilde".


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:47:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.