Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul Craciunului (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5134)

Anca-Miha 18.12.2008 16:28:29

Postul Craciunului
 
Uitandu-ma in calendarul bisericesc, am vazut ca abia pe 26.12. este trecut "harti", nu si pe 25.12, in ziua de Craciun. Ce inseamna asta : ca de Craciun inca e post si abia de a doua zi de Craciun putem manca de dulce?

Noesisaa 18.12.2008 16:44:10

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 104886)
Uitandu-ma in calendarul bisericesc, am vazut ca abia pe 26.12. este trecut "harti", nu si pe 25.12, in ziua de Craciun. Ce inseamna asta : ca de Craciun inca e post si abia de a doua zi de Craciun putem manca de dulce?

Nu, in toate praznicele mari, imparatesti se mananca de dulce, indiferent in ce zi cad. Doar ca 26 decembrie cade vineri, si probabil ca este scris harti ca nu cumva cineva sa posteasca gandindu-se ca e vineri, zi de post in mod obisnuit.

Anca-Miha 18.12.2008 19:15:38

Multumesc mult, Noesiaa. Acum inteleg de ce e specificat harti la a doua zi de Craciun.

C.tin 24.12.2008 10:34:58

Doamne, Vino Doamne... Eroii de la "revolutia'89"
 
Si ei tot in Postul Craciunului au marturisit chiar cu pretul vietii, dorinta de libertate si nu in ultimul rand credinta stramoseasca... si nu se cade sa-i uitam in aceste momente!

http://www.youtube.com/watch?v=-ZMjEp6gfxc

luciansro 12.11.2009 10:55:34

de ce postul nasterii Domnului incepe pe data de 15-11 ?

GeorgeS 12.11.2009 11:25:31

Pentru ca pe 14 se lasa sec de postul Craciunului. Daca lasata secului cade in zi de miercuri sau vineri, se lasa sec cu o zi mai inainte. Deci 15 (in acest an) este prima zi din post, chiar daca este duminica.

luciansro 12.11.2009 13:49:24

Citat:

În prealabil postat de GeorgeS (Post 180968)
Pentru ca pe 14 se lasa sec de postul Craciunului. Daca lasata secului cade in zi de miercuri sau vineri, se lasa sec cu o zi mai inainte. Deci 15 (in acest an) este prima zi din post, chiar daca este duminica.

revin cu intrebarea :)
ce reprezinta lasata secului ?

GeorgeS 12.11.2009 14:19:46

Lasata secului este ultima zi de dinaintea inceperii unui post de durata. Pentru postul Pastilor se lasa sec mai intai de carne in Duminica Infricosatei Judecati, si apoi sec de branza in Duminica Izgonirii lui Adam din Rai. Pentru postul Nasterii Domnului care dureaza tot 40 de zile se lasa sec pe 14 noiembrie, respectiv pe 13, daca ziua de 14 cade miercuri sau vineri.Pentru Postul Adormirii Maicii Domnului se lasa sec pe 31 iulie, respectiv pe 30 daca 31 cade miercuri sau vineri(asa a fost anul acesta).Pentru postul Sfintilor Apostoli se lasa sec in Duminica Tuturor Sfintilor(prima dupa Rusalii).Daca Sfintele Pasti cad prea in vara(dupa 1 mai) acest post se scurteaza pana la desfiintare si atunci Sfantul Sinod a hotarat ca inainte de sarbatoarea Sfintilor Apostoli sa se tina un post de trei zile, chia daca inca ne gasim in perioada Penticostarului. Pentru mai multe amanunte , cititi "Liturgica Generala" a Par. Ene Braniste care da indicatii in acest sens.

constantin77 13.11.2009 11:43:29

Imi doresc sa fiu si eu lamurit intr-o privinta: in Postul Nasterii Domnului, anul acesta prima zi este duminica. Este permisa mancarea de peste in aceasta prima zi a postului, tinand cont ca sambetele si duminicile sunt cu dezlegare la peste?

Va multumesc

Hector 13.11.2009 14:41:14

Citat:

În prealabil postat de constantin77 (Post 181356)
Imi doresc sa fiu si eu lamurit intr-o privinta: in Postul Nasterii Domnului, anul acesta prima zi este duminica. Este permisa mancarea de peste in aceasta prima zi a postului, tinand cont ca sambetele si duminicile sunt cu dezlegare la peste?

Va multumesc

Este dezlegare la peste in fiecare sambata si duminica de dupa sarbatoarea Intrarii Maicii Domnului in biserica, adica 21 noiembrie. Asadar duminica aceasta (15 noiembrie), nu va fi dezlegare. Dar in urmatoarele duminici va fi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:20:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.