Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Diferenta de varsta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9585)

Anisia 29.05.2010 18:09:29

Diferenta de varsta
 
Este indicata casatoria cu o persoana (baiat) mai in varsta cu 10 ani?

eodor nastasa 29.05.2010 18:20:54

Citat:

În prealabil postat de Anisia (Post 254320)
Este indicata casatoria cu o persoana (baiat) mai in varsta cu 10 ani?

Acu' da, mai tarziu o sa vezi tu, cat de indicat a fost...:4:

Anisia 29.05.2010 19:32:59

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 254325)
Acu' da, mai tarziu o sa vezi tu, cat de indicat a fost...:4:

Sunt cazuri si cazuri...Putem generaliza?

Fani71 29.05.2010 19:42:00

Citat:

În prealabil postat de Anisia (Post 254320)
Este indicata casatoria cu o persoana (baiat) mai in varsta cu 10 ani?

Parintii mei au diferenta asta si nu le-a parut rau :-)
Nu se poate generaliza. Depinde...

caliyo 29.05.2010 19:45:56

Mi se pare o diferenta de varsta acceptabila, nimic iesit din comun.

horatiu.miron 29.05.2010 20:49:19

Citat:

În prealabil postat de Anisia (Post 254320)
Este indicata casatoria cu o persoana (baiat) mai in varsta cu 10 ani?

Unirea destinelor cu specimene de parte barbateasca mai batrani cu zece ani este contraindicata oricarui individ de sex feminin, deoarece exista sanse foarte mari sa petreaca mai mult timp din viata vaduva decat indivizii care au ales parteneri apropiati ca varsta. Si nu uitati: partenerii mai tineri asigura aproape intotdeauna progenituri mai sanatoase genetic.

Unii membri ai speciei decid sa ignore aceasta realitate, casatorindu-se din ceea ce ei numesc dragoste - concept de neinteles pentru noi, extraterestri.

Data viitoare vom discuta despre cel mai insemnate organisme care populeaza planeta Pamant si cu care (spre deosebire de oameni) speram sa incheiem o relatie de prietenie: bacteriile.

eodor nastasa 29.05.2010 23:37:32

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 254364)
Unirea destinelor cu specimene de parte barbateasca mai batrani cu zece ani este contraindicata oricarui individ de sex feminin, deoarece exista sanse foarte mari sa petreaca mai mult timp din viata vaduva decat indivizii care au ales parteneri apropiati ca varsta. Si nu uitati: partenerii mai tineri asigura aproape intotdeauna progenituri mai sanatoase genetic.

Unii membri ai speciei decid sa ignore aceasta realitate, casatorindu-se din ceea ce ei numesc dragoste - concept de neinteles pentru noi, extraterestri.

Data viitoare vom discuta despre cel mai insemnate organisme care populeaza planeta Pamant si cu care (spre deosebire de oameni) speram sa incheiem o relatie de prietenie: bacteriile.

Sa'ntelegem ca voi, extraterestrilor, sunteti bacterii ? Pai ma gandeam(?) io, de ce nu va vaz cu ochiu' meu liber...hm...acu m-am luminat, si dau fuga la butic sa-mi cumpar un ochean... :39:

eodor nastasa 29.05.2010 23:39:40

Citat:

În prealabil postat de Anisia (Post 254339)
Sunt cazuri si cazuri...Putem generaliza?

Nu, sunt si exceptii, desigur..dar ele nu fac, decat sa'ntareasca regula.

Mihnea Dragomir 30.05.2010 04:19:24

Citat:

În prealabil postat de Anisia (Post 254320)
Este indicata casatoria cu o persoana (baiat) mai in varsta cu 10 ani?


Diferența aceasta nu este foarte mare și au fost multe cazuri în familiile de sfinți în care au existat diferențe de 10 ani sau mai mult, începând chiar cu Sfânta Familie. Este adevărată și observația că există o mare probabilitate ca, spre sfârșitul vieții, femeia să petreacă un timp în stare de văduvie. Dar, dacă ne-am gândi mereu la asta, nu ne-am mai căsători niciodată, după cum nu are sens să facem copii, de vreme ce oricum aceia vor muri.

Semnele care sugerează că o căsătorie va fi sau nu reușită sunt: iubirea celor doi, dorința lor de a-L urma pe Cristos și dorința lor ca să fie o căsătorie trainică, trăind mereu împreună, la bine sau la rău, până ce moartea îi va despărți. Fapt care oricum se întâmplă, mai devreme sau mai târziu.

andreicozia 30.05.2010 05:50:19

Citat:

În prealabil postat de eodor nastasa (Post 254325)
Acu' da, mai tarziu o sa vezi tu, cat de indicat a fost...:4:

Si ce anume se intimpla mai tirziu?


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:13:58.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.