Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6578)

georgeval 22.06.2009 19:39:22

Ritualul impartasirii - Trupul si Sangele Domnului deodata?
 
In Bisericile ortodoxe copte inca se mai pastreaza ritualul impasrasirii mirenilor, ca si in cazul preotilor, mai intai Sfantul Trup si apoi Sfantul Sange. Cu siguranta aceasta era practica Bisericii primare.

valentin.viliga 22.06.2009 19:57:50

pai cu siguranta ca asa era, asta aflam si din scrierile parintilor apostolici, dar cu timpul se va renunta la aceasta practica din anumite considerente...mai mult sau mai putin practice

Fani71 22.06.2009 20:25:11

Da, asa stiam si eu.

sophia 27.06.2009 12:14:54

Sunt diverse ritualuri, cred.
Poate fac o confuzie, dar am vazut la rusi si chiar si la unele biserici romanesti uneori, ca se bea dupa impartasanie un paharut de vin.
La noi se mai ia anafura dupa impartasanie.
N-am inteles bine intreg ritualul, adica explicatia lui.
La catolici se inmoaie doar putin ostia din cate am vazut.
Eu nu stiu cum este bine.

La Iisus cu ucenicii lui se inmuia bucatica in zeama, nu se punea ca in supa sau in lapte, adica nu se amesteca.
La noi este asa micuta bucatica pe care o primesti, e mai mult vinul.

sophia 27.06.2009 12:16:53

Inca ceva:

Am fost la o biserica ortodoxa in tara si (vineri seara) impartea preotul cate o bucatica de paine inmuiata in vin.
Asta ce era?

valentin.viliga 27.06.2009 12:48:43

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148522)
Inca ceva:

Am fost la o biserica ortodoxa in tara si (vineri seara) impartea preotul cate o bucatica de paine inmuiata in vin.
Asta ce era?

era paine care se da cand se face vecernia cu litie

valentin.viliga 27.06.2009 12:50:16

Citat:

În prealabil postat de valentin.viliga (Post 148527)
era paine care se da cand se face vecernia cu litie

cand se aduce pt binecuvantare paine, vin si ulei, ofranda din roadele pamantului...de obicei vecernia cu litie se face in ajunul marilor praznice sau a sfintilor mai importanti

costel 27.06.2009 13:53:54

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148522)
Inca ceva:

Am fost la o biserica ortodoxa in tara si (vineri seara) impartea preotul cate o bucatica de paine inmuiata in vin.
Asta ce era?

La unele biserici, cum este Stavropoleos din Bucuresti, fiecare persoana, dupa ce s-a impartasit, primeste o bucata de paine pe care o inmoaie intr-un pahar cu vin. E posibil ca acest lucru sa se faca pentru o mai buna asigurarea ca nu au ramas particele din Sfanta Euharistie pe buzele credinciosilor, desi, se foloseste o bucata de panza pentru stergerea buzelor dupa impartasire.

sophia 27.06.2009 14:04:07

Da Valentin, dar in alte parti painea de la litie nu se inmoaie in vin, ti-o da asa.
Este derutant putin, ca nu stii ce este.

valentin.viliga 27.06.2009 14:30:08

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148546)
Da Valentin, dar in alte parti painea de la litie nu se inmoaie in vin, ti-o da asa.
Este derutant putin, ca nu stii ce este.

apoi na "cate bordeie atatea obiceie"...


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:05:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.