Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Postul la [neo]protestanti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15961)

AlinB 09.01.2013 18:15:39

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 494023)
Fiind vegetarieni din primăvara trecută, noi am realizat în timp că nu prea e nevoie de ulei la mîncare. Rețetele se pot adapta în consecință: supele, borșurile se pot face fără ulei (nu-i nevoie să călești ceapa), mîncăricile de linte, fasole, hrișcă, orez șamd sînt bune fără ulei, pîinea se poate face fără ulei (nu se prinde de tavă dacă nu o ungi) și lista poate continua. Dacă nu mă înșel, folosim doar uleiul de măsline, și acela numai pentru salate și pentru pasta de năut.

Nu e vorba ca nu se poate - fizic, ci ca nu este usor.

Ce spui mai sus e valabil pentru posturi sau tot timpul anului?

Citat:

Grăsimile vegetale sînt din belșug în tot felul de semințe și boabe. E cel mai indicat să fie consumate în stare naturală, neprocesate termic și neextrase din sămînța respectivă.
E drept, exista surse de grasimi in lumea vegetala (doar de acolo sunt extrase uleiurile vegetale) asa cum sunt si surse de proteine, dar nu e usor sa ai o dieta echilibrata care sa includa cantitatea corecta de oleagionoase.
Mai ales ca lipidele sunt esentiale pentru buna functionare a creerului.

Patrie si Credinta 09.01.2013 23:57:59

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 494262)
Sînt foarte atent. Mereu găsesc explicații științifice pertinente pentru idei biblice străvechi pe care oamenii le foloseau atunci în viața lor. Pentru apropierea de Dumnezeu și pentru sănătatea proprie.

Dacă tu crezi cu tărie că organismul tău nu atacă tumorile, atunci probabil că așa se va întîmpla. Dar mă îndoiesc că vei încerca vreodată postul negru de la mîncare.

Sunt de acord la primul punct. Zic doar ca nu sari calul.

Si ai dovezi ca organismul ataca tumorile? De ce ar face-o, tumorile au acelasi AdN ca al gazdei.

Cine zice ca nu am incercat(si o las asa, ca sa nu ma laud).

osutafaraunu 10.01.2013 09:58:47

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494329)
Dar pentru Scriptura ce dovezi ai?

Toată Scriptura. Subliniez: toată Scriptura. Parcă așa zice la Scriptură, nu-i așa?
Aș vrea să văd aceeași disponibilitate a Bisericii Ortodoxe de a respecta toată Sciptura. Dar despre asta pe alte topice...

Florin-Ionut 10.01.2013 13:52:18

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 494450)
Si ai dovezi ca organismul ataca tumorile? De ce ar face-o, tumorile au acelasi AdN ca al gazdei.

Dovezile sînt oamenii care s-au tratat prin această metodă alternativă. Doctorii care i-au supravegheat pot depune mărturie.

Am găsit un sait competent care oferă detalii interesante despre pregătire, fazele postului, cînd să ne oprim, beneficii, cine poate posti și cine nu, cît se poate posti șamd:

http://www.allaboutfasting.com/benefit-of-fasting.html

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 494450)
Cine zice ca nu am incercat(si o las asa, ca sa nu ma laud).

Acum dacă tot ai spus-o, dă-ne detalii - tot fără să te lauzi. Mă interesează îndeosebi cît timp ai reușit să postești. Dacă nu poți, păstrează tăcerea... :)

Florin-Ionut 10.01.2013 13:58:17

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494330)
Nu e vorba ca nu se poate - fizic, ci ca nu este usor.

Ce spui mai sus e valabil pentru posturi sau tot timpul anului?

Tot timpul.

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494330)
E drept, exista surse de grasimi in lumea vegetala (doar de acolo sunt extrase uleiurile vegetale) asa cum sunt si surse de proteine, dar nu e usor sa ai o dieta echilibrata care sa includa cantitatea corecta de oleagionoase.
Mai ales ca lipidele sunt esentiale pentru buna functionare a creerului.

Noi conumăm frecvent semințe crude de alune și nuci de mai multe feluri, migdale, fistic, răsărită, bostan, susan, in șamd. Plus măsline murate cumpărate în recipientul lor original.

AlinB 10.01.2013 14:05:32

Citat:

În prealabil postat de osutafaraunu (Post 494505)
Toată Scriptura. Subliniez: toată Scriptura. Parcă așa zice la Scriptură, nu-i așa?
Aș vrea să văd aceeași disponibilitate a Bisericii Ortodoxe de a respecta toată Sciptura. Dar despre asta pe alte topice...

1. Se refera la Scriptura Vechiului Testamant.
La vremea cand au fost scrise acele cuvinte nu exista nici o Scriptura a Noului Testament.

2. Rationamentul este unul circular - atat zic deocamdata, pari o persoana inteligenta, ai priceput sau revin cu explicatii detaliate?

3. Exista si este pusa in practica - daca te referi la cea ortodoxa.
Daca te referi la "lucrari derivate" gen "Arunca-te ca scris este" asta nu.
Ai iarasi o criza? Am impresia ca ba te apuca ba te lasa..discutia asta am mai avut-o de cateva ori.

AlinB 10.01.2013 14:27:02

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 494573)
Tot timpul.
Noi conumăm frecvent semințe crude de alune și nuci de mai multe feluri, migdale, fistic, răsărită, bostan, susan, in șamd.

Asa pur si simplu? Sau diverse combinatii/retete tip "raw"?
Semintele dau satzietate?
Am impresia ca poti sa maninci mult si bine si nu te saturi.

Citat:

Plus măsline murate cumpărate în recipientul lor original.
Ce fel? Marca? Am inteles ca au tot felul de adaosuri..

osutafaraunu 10.01.2013 14:42:02

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494575)
1. Se refera la Scriptura Vechiului Testamant.
La vremea cand au fost scrise acele cuvinte nu exista nici o Scriptura a Noului Testament.

2. Rationamentul este unul circular - atat zic deocamdata, pari o persoana inteligenta, ai priceput sau revin cu explicatii detaliate?

3. Exista si este pusa in practica - daca te referi la cea ortodoxa.
Daca te referi la "lucrari derivate" gen "Arunca-te ca scris este" asta nu.
Ai iarasi o criza? Am impresia ca ba te apuca ba te lasa..discutia asta am mai avut-o de cateva ori.

Crizele spumante, te rog pe alt topic, nu aici...
http://yoursmiles.org/tsmile/forum/t1233.gif

Florin-Ionut 10.01.2013 14:54:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494579)
Asa pur si simplu? Sau diverse combinatii/retete tip "raw"?
Semintele dau satzietate?
Am impresia ca poti sa maninci mult si bine si nu te saturi.

Pur și simplu. Caut să le cumpăr în coaja lor, se păstrează mai bine. Repet, crude. Am tot felul de scule de desfăcut sau de spart... :)

Mai ales nucile dau sațietate. Nu mai zic de nucile de Brazilia sau de cocos, sînt foarte grase. Le mănînc cu pîine integrală din grîu nehibridat, făcută de mine.

Cel mai indicat e să pui semințele de cu seară în apă și a doua zi să le consumi. Au gustul aproape ca atunci cînd erau verzi. Pojghița de pe miezul ne nucă se exfoliază, migdalele încrețite se umflă și devin gustoase. Inul nu poate fi digerat altfel decît hidratat.

Nevastă-mea a îceput să arunce semințe prin salate. Dar pune și ulei de măsline.

Dar și aici există limitări din cîte am înțeles. Semințele conțin antienzime care le împedică să încolțească ușor. Aceste substanțe se opun digestiei, așa încît nu trebuie să mîncăm prea multe o dată.


Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 494579)
Ce fel? Marca? Am inteles ca au tot felul de adaosuri..

Se numesc măsline negre naturale DEFNEXRO, deși nu sînt negre. Butoiul are 3500 ml și masa netă scursă este de 2000 g. Sînt cam singurele care nu au Euri, afară de Kalamata de la Auchan care-s cam de două ori mai scumpe.

Ingrediente: măsline, ulei, apă, sare.
Origine: Turcia, Aydin.
Distribuitor: SC Mersel Company SRL jud. Ilfov, com. Afumați, Intrarea Petrachioaia 113. Tel: 021 3513187

Le-am cumpărat de la Kaufland (20 de lei butoiașul), dar în ultima vreme nu am mai găsit. Noroc că mi-am făcut provizii. :)

Patrie si Credinta 10.01.2013 18:21:02

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 494571)
Dovezile sînt oamenii care s-au tratat prin această metodă alternativă. Doctorii care i-au supravegheat pot depune mărturie.

Am găsit un sait competent care oferă detalii interesante despre pregătire, fazele postului, cînd să ne oprim, beneficii, cine poate posti și cine nu, cît se poate posti șamd:

http://www.allaboutfasting.com/benefit-of-fasting.html



Acum dacă tot ai spus-o, dă-ne detalii - tot fără să te lauzi. Mă interesează îndeosebi cît timp ai reușit să postești. Dacă nu poți, păstrează tăcerea... :)

m-am uitat, scrie ''benign tumors''. Deci tumori formate din celulele tale care s-au divizat excesiv.

In primul rand, sunt inofensive(am un fost coleg care avea cateva f.mici in plamani).
In al doilea rand, sunt formate din celulele tale, deci organismul nu ar avea nici un motiv sa le distruga. Daca corpul tau incepe sa-si atace celulele, du-te la doctor. Nu e de bine.
In al treilea rand, cum? Cum distruge organismul uman aceste tumori benigne? Cum reuseste sa isi dea seama care sunt tumori, si care sunt bucati de tesuturi normale. Si daca "Doctorii care i-au supravegheat pot depune mărturie", vrem marturii.

Postul are beneficii, in modul sigur(apropo, o dieta hipocalorica iti poate creste chiar si durata vietii), dar nu despre asta e vorba.

Nota: am dat o cautare pe google. Se pare ca postitul in timpul chemoterapiei iti face celulele tale non-maligne mai puternice, deci nu este afectat corpul tau asa mult. Interesant. Dar n-are legatura cu ce ai zis tu.

Si uite nu vreau eu sa-ti spun ce si cum am postit...


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:20:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.