Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   de ce injura barbatii femeile? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16582)

FlaviusM 23.06.2013 17:34:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 523981)
Cât despre "atrocitățile" din VT, nu pricep cum niște băieți inteligenti, citiți, cu IQ peste medie (așa ziceți voi, nu că aș fi de acord) nu pricep conjuctura istorică a intamplarilor relatate.

Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?

cezar_ioan 23.06.2013 17:47:23

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 523825)
Uite, îl consult eu: frate Ioan, ești bine? :39:

Bine, bine, mulțumesc de cercetare... Mă doare nițel genunchiul de la reumatism, cu ploile astea exasperant de zilnice, da-n rest sunt cât se poate de bine.
Apropos, știați că reumatismul are și o etiologie psihogenă? Omu necăjit trage la reumatism, nu știu prea bine de ce... O fi de la lacrimile adunate-n cartilaje pe la oase, vorba psalmistului...:)
Sau poate de la înjurăturile reprimate cuviincios... deh...

antoniap 23.06.2013 17:54:50

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 523985)
Care este "conjunctura istorica" in care uciderea cate unui copil din fiecare familie intr-o tara sa fie un fapt pozitiv (episodul cu copiii egipteni)?
Ce "conjunctura istorica" poate justifica exterminarea vietii de pe Pamant (povestea potopului)?
Sa intelegem ca in ambele cazuri dumnezeul crestin (descris ca fiind omnipotent si omniscient) nu a putut rezolva problema decat prin masacre?

,,Bine faci ca judeci, ca doar tu ai facut cerul si pamantul!'' - ii spunea un pustnic unui ucenic care marturisea ca-si judeca aproapele.

Acum tu nu-ti judeci aproapele, ci vrei sa-l judeci pe Dumnezeu!!!

Un imparat lumesc cum procedeaza cu supusii neascultatori?

Creatorului vietii sa-i fie frica ca se va sfarsi viata?

DragosP 23.06.2013 18:18:58

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 523985)

Așa să facem!
Dumnezeu ne-a dat totul și a cerut în Schimb doar ascultare. Spunând că neascultarea va duce la moarte.
Atunci care-i problema?

FlaviusM 23.06.2013 19:24:52

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 523993)
Așa să facem!
Dumnezeu ne-a dat totul și a cerut în Schimb doar ascultare. Spunând că neascultarea va duce la moarte.
Atunci care-i problema?

Am inteles. Dumnezeu pedepseste "neascultarea" cu moartea.

Totusi, cum anume il nemultumisera acei copii egipteni? Ce ordin al lui incalcasera absolut toti?
Evident, putem adauga faptul ca acei copii nici macar nu erau constienti de existenta dumnezeului crestin (iudaic in acel moment); ei practicau o religie diferita, care nu avea nici o treaba cu zeul evreilor si dorintele sale.

La faza cu potopul sunt valabile aceleasi intrebari: care este vina exacta a fiecarei persoane omorate atunci de dumnezeu? Copiii abia nascuti ce rau de neiertat facusera? Aborigenii din Australia sau stramosii indienilor americani, care habar n-aveau de religiile practicate de triburile evreiesti, ce "pacate" capitale comisesera de meritau toti ucisi?

DragosP 23.06.2013 19:42:10

Ai citit VT sau vrei acum o analiză pe text?

Și da, ai inteles bine: pedeapsa neascultarii e moartea. Asta e, ghinion.

antoniap 23.06.2013 19:45:34

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 523998)
Am inteles. Dumnezeu pedepseste "neascultarea" cu moartea.

Totusi, cum anume il nemultumisera acei copii egipteni? Ce ordin al lui incalcasera absolut toti?
Evident, putem adauga faptul ca acei copii nici macar nu erau constienti de existenta dumnezeului crestin (iudaic in acel moment); ei practicau o religie diferita, care nu avea nici o treaba cu zeul evreilor si dorintele sale.

La faza cu potopul sunt valabile aceleasi intrebari: care este vina exacta a fiecarei persoane omorate atunci de dumnezeu? Copiii abia nascuti ce rau de neiertat facusera? Aborigenii din Australia sau stramosii indienilor americani, care habar n-aveau de religiile practicate de triburile evreiesti, ce "pacate" capitale comisesera de meritau toti ucisi?

Daca un copil mic, pana la un an, moare brusc, cine sufera mai mult? El sau parintii?

Cel Ce i-a dat viata, i-a luat-o si atat. Puternic este Dumnezeu sa-l faca ingeras in vesnicie, astfel incat sa-l fereasca de osanda vesnica.

Insa pa pamant, lumeste, simt din plin pedepsa parintii, nu copiii.

FlaviusM 23.06.2013 19:56:58

Da, am citit VT, dar din ce-mi amintesc nu este specificat ce vina au acei copii si ce "neascultare" au comis ei.

@Antoniap

In regula, parintii sufera, dar care e vina copiilor? De ce sa moara nevinovati? Oricum, din poveste rezulta ca varsta copiilor ucisi de dumnezeu era variabila, asa ca unii dintre ei aveau mult mai mult de 1 an.
Parintii ce infractiuni comisesera de trebuiau pedepsiti?

Ca idee generala, de ce are dumnezeu aceasta idee ciudata ca niste oameni (copii sau nu, nu conteaza) trebuie omorati pentru niste crime de care erau vinovati altii?

Parascheva16 23.06.2013 20:30:44

„Enigmele eredității. Păcatele strămoșilor și genele urmașilor” (recomandare de carte)

Poate ajuta pe cineva.

antoniap 23.06.2013 21:36:21

Citat:

În prealabil postat de FlaviusM (Post 524006)
Da, am citit VT, dar din ce-mi amintesc nu este specificat ce vina au acei copii si ce "neascultare" au comis ei.

@Antoniap

In regula, parintii sufera, dar care e vina copiilor? De ce sa moara nevinovati? Oricum, din poveste rezulta ca varsta copiilor ucisi de dumnezeu era variabila, asa ca unii dintre ei aveau mult mai mult de 1 an.
Parintii ce infractiuni comisesera de trebuiau pedepsiti?

Ca idee generala, de ce are dumnezeu aceasta idee ciudata ca niste oameni (copii sau nu, nu conteaza) trebuie omorati pentru niste crime de care erau vinovati altii?

De ce sfintii nu se tem de moarte? Nu moartea trupeasca e cel mai rau lucru, ci iadul.

Judecata noastra nu se potriveste cu a lui Dumnezeu. Ce e mai rau in ochii lui Dumnezeu? Sa moara un copil mic si sa devina inger sau sa moara adult plin de pacate si sa ajunga in iad?

Ora este GMT +3. Ora este acum 09:37:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.