Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Pacatul slavei desarte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6833)

casandrasa 04.08.2009 13:14:28

Pacatul slavei desarte
 
Va rog frumos sa-mi explicati si mie ce inseamna pacatul slavei desarte.
Va multumesc.

sophia 04.08.2009 13:26:39

La ce anume te referi prin slava desarta?

Noesisaa 04.08.2009 13:29:43

Adica te dai mare, te crezi destept pe degeaba...

casandrasa 04.08.2009 13:36:38

Pai nu prea cunosc ce inseamna de asta am intrebat:de exemplu cand cineva,poate fi chiar preot incepe sa se mandreasca ,sa creada ca a fost inzestrat cu anumite puteri de vindecare sa zicem....incepe sa se creada cineva,dar nu recunoaste.....e o cursa in care pot cadea cei care totusi au anumite virtuti?

As vrea sa cunosc mai multe despre acest subiect.Nu stiu nici eu de aceea am intrebat.
Multumesc.

maria32 04.08.2009 13:38:28

http://www.sfaturiortodoxe.ro/ortodo...te/mandria.htm

teatru-copii 04.08.2009 13:45:49

bun subiect
 
Din cate stiu slava desarta este un termen sau concept religios asemenea mandriei (cea lumeasca cu lauri...) venita din harul daruit de Dumnezeu. Se refera la caderea din smerenie cand un credincios,- de exemplu un calugar se zbate sa ajunga staret nu din dragoste de Dumnezeu, ci pentru a fi el mare - se indeparteaza de sfintenie pentru lucruri usoare, desarte. Patericul este plin de exemple. Sfantul Nicodim de la Tismana, la aprox. 60 de ani a fugit de staretie de la Manastirea Hilandar de la Muntele Athos, pentru a nu cadea in slava desarta pe la 1366 cred, si a trecut Dunarea pe propriul sau omofor in Tara Romaneasca, ctitorind mai multe manastiri si ajungand chiar sfetnic al lui Mircea cel Batran. De altfel era din familiile domnitoare de neam (Basarabi si ale sarbilor) si a preferat intotdeauna o viata in saracie si smerenie, adormind la 106 ani din cat ami amintesc acum.

sophia 04.08.2009 13:46:42

Infumurare, mandrie
 
Of, Doamne si cu limbajul asta.
Acum am inteles, este vorba despre infumurare si partial de mandrie.
Da, este f.delicat, pentru ca este cu doua taisuri ca sa spun asa.
Poti sa fii infumurat pe ceva ce de fapt nu posezi, sau posezi fara vreun merit si poti fi infumurat, am i precis mandru (pozitiv) in acest caz pe ceva ce ai prin merit si/sau stii. Este o mare diferenta.
Primul caz mi se pare oribil si este unul din lucrurile pe care eu nu le sufar, dar se intalneste f.des, chiar si aici in forum (multa lume judeca, critica, rade de altul, dar fara ca ei insisi sa stie mai mult, sau sa fie mai buni).

Ex. esti frumos, sau bogat de la natura/familie, fara vreun merit propriu. Sau nu stii un lucru sau mai multe, dar vrei neparat sa-l faci si sa te dai si mare cu el (vezi persoane fara carte, cultura, etc., dar care au capatat sanse si recunoastere din alte motive, sau pe alte cai mai putin corecte).
Este urat si pacat si tine si de alte lucruri.

In cazul al doilea: ai un talent, stii ceva special, ai un har, ai izbandit in profesie prin stradanie si meritul tau. Este pozitiv, bun si trebuie sa fie asa, pentru ca sa poti continua in acea lupta. Nu este pacat.
Trebuie insa si in acest caz o doza de smerenie.

maria32 04.08.2009 13:52:19

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 158057)
Ex. esti frumos, sau bogat de la natura/familie, fara vreun merit propriu. Sau nu stii un lucru sau mai multe, dar vrei neparat sa-l faci si sa te dai si mare cu el (vezi persoane fara carte, cultura, etc., dar care au capatat sanse si recunoastere din alte motive, sau pe alte cai mai putin corecte).
Este urat si pacat si tine si de alte lucruri.

In cazul al doilea: ai un talent, stii ceva special, ai un har, ai izbandit in profesie prin stradanie si meritul tau. Este pozitiv, bun si trebuie sa fie asa, pentru ca sa poti continua in acea lupta. Nu este pacat.
Trebuie insa si in acest caz o doza de smerenie.

imi cer scuze daca indraznesc sa nu fiu de acord cu tine in aceste aspecte...

Nu esti frumos, bogat sau ai vreun talent sau har si nici nu izbandesti nici in profesie si in nimic decat de la Dumnezeu si prin Dumnezeu...
"Fara mine nimic nu sunteti!"... nimic nu e meritul nostru... cine gandeste ca are el/ea vreun merit ca e mai destept, mai harnic, mai constiincios sau ca a mostenit genetic de la parinti/familie talente sau frumusete fizica ignora acest lucru esential in credinta noastra ortodoxa...

LapetiteMoc 04.08.2009 13:54:42

Cred ca acest pacat il savarsesc toti care asteapta ca pentru orice gest sa fie apreciati de oameni, sa fie considerati de acestia deosebiti, mai vrednici de lauda decat altii. Sau cei care vor cu tot dinadinsul sa fie admirati, invidiati...

Astept insa pareri mai avizate.

Doamne ajuta !

sophia 04.08.2009 14:02:50

Maria, ba te contrazic si eu putin.
Da, le ai de la Dumnezeu, dar trebuie si munca si efortul tau.
Unii chiar au lucruri, de la Dumnezeu daca vrei tu si asa este, eu spun si de la parinti (ca au muncit aceia, sau au fost mai frumosi).
Daca le ai de la Dumnezeu si nu faci nimic in plus, degeaba le ai. Si daca le ai si folosesti cai necurate ca sa ai mai mult, tot degeaba le ai si mai cazi si in pacat.

Adica de ex.: doua femei sunt la fel de frumoase de la Dumnezeu. Una se foloseste de asta pentru a face ceva util si bun oamenilor si devine actrita buna, muncitoare, sau manechin, sau stiu eu. Cealalta se foloseste de frumusetea ei si devine prostituata, sau prin seducerea unor persoane (nu intru in detalii) capata influente si posturi importante, care in altfel nu i s-ar cuveni (in televiziune, politica, sotie de stie eu cine etc.).
Vezi diferenta acum?


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:38:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.