Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

slavoliub59 10.09.2011 11:04:51

Ce nu va place in Biserica?
 
Imi pare bine ca appelul meu are ecou! Mie personal nu imi place ,ca nu mai vin tinerii la Biserica doar la orase si mi se pare da multe ori ca degeaba s-a introdus religia in scoli de peste 20 de ani!Nu se prea cunoaste nimic!

crestinOrtodoxa 10.09.2011 12:27:51

Citat:

În prealabil postat de slavoliub59 (Post 398659)
Imi pare bine ca appelul meu are ecou! Mie personal nu imi place ,ca nu mai vin tinerii la Biserica doar la orase si mi se pare da multe ori ca degeaba s-a introdus religia in scoli de peste 20 de ani!Nu se prea cunoaste nimic!

puschea pe limba! Daca nu faceam religie in scoala eu acum eram atee convinsa. profesoara de religie m-a convins ca exista Dumnezeu si ca ortodoxia este intr-adevar calea cea dreapta.

Si cred ca pt multi asa a fost!
De aceea cred ca s-ar face o imensa crima daca s-ar scoate religia din scoli...

dora_popa71 12.09.2011 10:22:38

Citat:

În prealabil postat de crestinOrtodoxa (Post 398627)
:)))))) daca n-ar fi de plans as rade.

Singurele biserici unde se gasesc tineri in numar ceva mai mare... cele de pe langa un seminar/facultate de teologie ceva. In rest cam nema tineri.

Ieri la maslu erau in biserica doar 2 fete sub 30 de ani. Barbatii (aprox. vreo 8, fara slujitori) toti intre 45 si 80 de ani. In rest femei intre 45 si 80 de ani. Deci cam asta e media de varsta, 45-80. Triste perspective.

La Sfanta Liturghie mai vin ceva-ceva tineri, dar cum intra, stau putintel si pleaca, parca ar fi la promenada. Cred ca e de vina ideea aia tampita "trec si io sa aprind o lumanare, e suficient, Biserica e in suflet".
Am vazut doar 4 fete tinere si 1 singur baiat care vin constant la Sf.Liturghie (si stau pana la sfarsit, si nu se foiesc) (repet, excluzand slujitorii/cantaretii)

As vrea sa va raspund ca pe acesti tineri i-au crescut cei care se afla in biserica.Poate ar fi mai nimerit sa analizam ce nu au facut cei intre 45-80 de ani care se afla in biserica daca copiii lor nu sunt acolo.

AndreiM 12.09.2011 22:42:25

Mie-mi place totul in Biserica.
Ceea ce nu-mi place sunt pacatele mele, rautatea mea, ticalosia mea, gandirea mea, rugaciunea mea saraca, lipsa mea de dragoste desavarasita si multe altele, la mine.

IOLANDA 14.09.2011 15:14:09

bravo Andrei...asa ar trebui sa raspundem cu totii....ptr.ca de fapt asta e realitatea(cruda..dar adevarata)..Doamne Ajuta!!!!!

ovidiu b. 14.09.2011 19:15:38

Citat:

În prealabil postat de alexandra28 (Post 23235)
pai toti preotii la care am fost acelasi lucru m-au intrebat.acum mi-am ales un duhovnic care m-a spovedit asa cum mi-am dorit.la postul asta insa aceeasi intrebare ,cum ma cheama si daca am tinut post..si gata spovedania...
nu crezi ca exagerezi un pic?

draga alexandra primul sfat pe care ti-l dau - te rog nu judeca preotii!...judecand preotii Il judeci pe Dumnezue sau nefiind nemultumita de preoti esti nemultumita de Dumnezeu...fiecare primim ceea ce meritam...
"Orice DUHOVNIC – indiferent de bogăția, sărăcia, cultura mai puțină sau sărăcia morală – este reprezentantul lui Dumnezeu, trimisul lui Dumnezeu și credincioșii n-au nici un motiv de a-l ocoli. Darul acesta, al preoției, e darul lui Dumnezeu și e în funcție de Dumnezeu (atârnă de Dumnezeu), el nu e în atărnare de omul pe care-L reprezintă pe Dumnezeu. Nu de la tine se cer calitățile preotului; de la tine se cere căința din inimă și voința de a te îndrepta."

acum referitor la spovedanie...spune pacatele tale in fata duhovnicului fara a astepta prea multe intrebari...daca el nu te intreaba ceea ce tu ai fi vrut sa-i spui, spune-i tu din propia initiativa, spune ceea ce te apasa, spune greselile tale.

Doamne ajuta!

ovidiu b. 14.09.2011 22:00:07

"Este un duh vrăjmaș care întunecă minițile oamenilor și îi răscoală pe unii împotriva neputințelor omenești ale păstorilor, dându-le impresia că nu sunt obligați să asculte de ei (de preoți), fiindcă au păcate. Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini l-au ascultat!"

"Fraților, ascultați de Biserică, fiindcă cei ce ascultă de de preoții ei, așa cum sunt, de Dumnezeu ascultă."

"Ceea ce odinioară era corabia lui Noe peste puhoaiele potopului, aceea e Biserica lui Hristos – Cel cu cruce – peste puhoaiele pierzării. Deosebirea e aceea că corabia lui Noe a fost închisă pe dinafară de Dumnezeu și nimeni n-a mai putut intra, pe când corabia Bisericii – corabia cu crucea pe catarg – are intrarea deschisă și mai pot intra oameni învălmășiți de puhoaie. Acolo era Noe, aici Hristos, iar în valuri ucigașuș, înecând pe oameni.
Se întâmplă ceva de neînțeles: că cei ce se chinuiesc în valuri, deși toți țin să trăiască, totuși nu toți vor să scape în corabie. Mai mult chiar, scuipă mâinile ce li se-ntind de la intrarea corabiei. Iar mâinile sunt brațele părintești: brațele celor șapte Sfinte Taine ale lui Dumnezeu care izbăvesc pe oameni din potop, născundu-i din trup în Duh, din amărâta viață la viața cerească." - Parintele Arsenie Boca

mihaila_alin 23.09.2011 07:36:15

Trista amaraciune
 
Citat:

În prealabil postat de dora_popa71 (Post 399226)
As vrea sa va raspund ca pe acesti tineri i-au crescut cei care se afla in biserica.Poate ar fi mai nimerit sa analizam ce nu au facut cei intre 45-80 de ani care se afla in biserica daca copiii lor nu sunt acolo.

ce solutie ar fi existat?in afara de ai chema la sf.biserica.nu poate nimeni sa ii forteze sa vina,doar chemarea lor, pentru asa ceva ii poate convinge.insa cel rau le-a oferit alte sanse:localuri de noapte,fetite frumoase imbracate sumar,droguri,bauturi si multa destrabalare.in biserica tre sa fi linistit sa te rogi sa faci fapte bune sa postesti.copii si-au ales calea ce le parea mai frumoasa si usoara,dar nu au visat nicicind, cit si-au complicat existenta.parintii devin neputinciosi, in fata suvoiului destrabalarii celor tineri.si lor le mai ramine: sansa rugaciunii poate,doar atit.

Domnul cu noi.Amin.

TunsDiana 03.10.2011 20:50:44

Citat:

În prealabil postat de iosif (Post 8750)
Biserica in latura ei umana se confrunta cu mai multe dificultati. Ce anume va deranjeaza cel mai mult in biserica? Pe mine de exemplu ma deranjeaza tiparele de gandire si interpretarea literala a lucrurilor. Tind spre o intelegere mai larga a credintei, asa cum o prezinta Pr. Staniloae in teologia sa creatoare.

Ma deranjeaza faptul ca oamenii nu respecta orarul slujbelor, nu ajung la timp si pleaca prea repede, preotii care nu au voce si predicile neadaptate vremurilor pe care le traim.

mihaila_alin 08.10.2011 21:38:49

am citit mesajele voastre si am ramas surprins, ca predicile ce se spun in bisericile unde mergeti,mesajul evanghelic[evanghelia zilei] nu se raporteaza la viata de zi cu zi.in biserica unde merg eu,predicile vin ca o completare a mesajului evanghelic asupra vietii mireanului .dar ce nu imi place mie:vad cantitate si nu calitatea mireanului,ca,si credincios.in spatele unei evlavii aparente se afla:minciuna,rautate,nemilostenie,fatarnicie,avar itiea,goana dupa cele lumesti.cunosc persoane ce amesteca magia cu cele sfinte,fura firicelele aurii din odajdiile preotesti spre a le folosii la: "facaturile lor dracesti"in acest caz totul este ceva grav,si aceste persoane sunt pericol pt.biserica si credinciosi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:37:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.