Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 09.02.2018 11:45:24

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658130)
vezi Doamne, fara a fi facuta in limbi, rugaciunea nu este bineplacuta lui Dumnezeu.

A zis apostolul Pavel asa ceva? Nu. El a afirmat doar ca cel care se roaga in limbi multumeste lui Dumnezeu foarte frumos. Punct.

Nu mai pune de la tine!
Lasa-l pe Apostol s-o spuna, el stie.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658130)
nu consider vorbirea in limbi ca pe un upgrade al rugaciunii

Te inteleg, strugurii sunt acri.
Insa Apostolul scrie clar ca rugaciunea in limbi este "Kallos Eucharesteis".
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658130)
Duhul Sfant nu se coboara peste oricine, asa cum sustii tu.

Nu am sustinut asa ceva niciodata.
Insa orice crestin adevarat care cere insistent Duhul Sfant, il va primi.
Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658130)
Vorbirea in limbi, poate fi provocata si de alte duhuri, nu doar de Duhul Sfant

La fel e cu toate darurile Duhului care se manifesta in Biserica Ortodoxa.

Insa faptul ca exista bancnote false nu ne face sa respingem orice bancnota.
Mi se pare ca tu cam primesti unele bancnote.

Cornel Urs 09.02.2018 20:54:59

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658107)

Dar faptul ca cineva cunoaste sau nu invataturile crestine de baza, NU este conditie eliminatorie pentru botezul in apa sau cu Duhul Sfant.

Stiai asta, nu?

Știai că vorbește dracul prin tine?
Cum adică să nu cunoști învățătura de bază? Ce creștin mai ești? Și cum să primești Duhul sfânt, dacă nici măcar asta nu faci, să citești și tu o catiheză?

Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)

a venit acest timp și tu ești vârful de lance al falsității!

Penticostalul Traditional 09.02.2018 21:33:12

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658141)
Știai că vorbește dracul prin tine?
Tu ești vârful de lance al falsității!

Ursuletule, nu te recunosc, prietene.
Sper ca nu te-ai apucat de baut :2:
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658141)
Cum adică să nu cunoști învățătura de bază? Ce creștin mai ești? Și cum să primești Duhul sfânt, dacă nici măcar asta nu faci, să citești și tu o catiheză?

Păi nu cunosti invatatura de baza pentru ca esti un crestin incepator.
Pana astazi, la pranz, ai fost pagan, azi dupa amiaza ai auzit Evanghelia si te-ai convertit. Spre seara, predicatorul te boteaza in apa iar Hristos te boteaza cu Duhul Sfant. Toate in aceeasi zi.

Ce vina ai tu ca nu stii... Catehismul Ortodox?

Il vei invata de maine. Vei fi un crestin silitor. Vei face chiar si Facultatea de Teologie. Dar ai primit Duhul Sfant inainte de toate astea.

Cine te poate judeca ca Hristos te-a botezat cu Duhul Sfant inainte de a citi Catehismul?
Asa cum au primit Duhul cei din casa lui Corneliu...

Cornel Urs 10.02.2018 10:05:13

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658142)
Pana astazi, la pranz, ai fost pagan, azi dupa amiaza ai auzit Evanghelia si te-ai convertit.

Și ce înseamnă că ai auzit Evanghelia și că te-ai convertit? Că tu crezi în Iisus, Dumnezeul Atotputernic. Dacă nu crezi asta, nu poți fi mântuit. Cu siguranță că înainte de a fi botezați, ucenicii au fost întrebați, credeți voi în Sfânta treime, Dumnezeu. Nimeni nu a fost botezat până nu a mărturisit credința în Sfânta treime. Altfel nu se poate. Deci un nivel de bază al învățăturii creștine fiecare ucenic proaspăt botezat îl avea.
Duhul sfânt a fost turnat peste neofiții care tocmai ascultaseră o predică și crezuseră cele spuse acolo despre Iisus Dumnezeul nostru.
Mormonii, martorii lui iehova, branhamiștii, oneness, cred cu totul diferit. Apostolii nu au învățat că Iisus este numele Tatălui. Ucenicii știau clar cine este Iisus. Ăsta este ABC-ul creștin. Prima pagină. Peste asta nu poți să sari.
Prin urmare, mișcarea carismatică este de la DIAVOLUL, fiindcă îmbină dogme fundamentale CONTRADICTORII.
Ceea ce tocmai ai acreditat dumneata ieri seară a fost o idee drăcească, și anume că nu contează nimic, totul este să vorbești în limbi. Păi de asta zicem noi că mișcarea carismatică este demonică! Charismatic Chaos.

Penticostalul Traditional 10.02.2018 20:58:14

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658155)
Cu siguranță că înainte de a fi botezați, ucenicii au fost întrebați, credeți voi în Sfânta treime, Dumnezeu. Nimeni nu a fost botezat până nu a mărturisit credința în Sfânta treime. Altfel nu se poate.

Romanii din casa lui Corneliu nu au fost botezati inainte de a crede, de a intelege perfect si a marturisi, in cor, credinta in Sfanta Treime. Ai dreptate, e dincolo de orice indoiala.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658155)
Duhul sfânt a fost turnat peste neofiții care tocmai ascultaseră o predică și crezuseră cele spuse acolo despre Iisus Dumnezeul nostru.

Vezi, cam asta e adevarul: niste pagani au auzit O SINGURA predica, nici macar dusa pana la capat, si au fost Botezati cu Duhul Sfant. Si au vorbit in limbi.

Nici urma de Manual de Cathism in 14 lectii, nici urma de facultate de teologie, nimic. Nada.
Au auzit doar o predica neterminata si au si vorbit in alte limbi.

Duhul Sfant coboara si peste cei care sunt lipsiti de teologie.
Ce face un astfel de om DUPA ce primeste Duhul Sfant e, de fapt, determinant.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658155)
Prin urmare, mișcarea carismatică este de la DIAVOLUL, fiindcă îmbină dogme fundamentale CONTRADICTORII.

Prin urmare, daca premisa este falsa, concluzia este falsa.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658155)
Ceea ce tocmai ai acreditat dumneata ieri seară a fost o idee drăcească, și anume că nu contează nimic, totul este să vorbești în limbi.

Asta este o deformare (aproape) draceasca a ceea ce am acreditat eu si ieri seara si in orice alte seri.

Cornel Urs 11.02.2018 12:09:32

Romanul Corneliu și casa sa deja cunoșteau pe Dumnezeu sfânta treime al evreilor.
Eu ți-am spus ție că nu cunoști Biblia.

Fapte 10:
2. Omul acesta era cucernic si temator de Dumnezeu, impreuna cu toata casa lui. El facea multe milostenii norodului si se ruga totdeauna lui Dumnezeu.

Penticostalul Traditional 12.02.2018 10:37:31

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658196)
Romanul Corneliu si casa sa deja cunos™teau pe Dumnezeu sfânta treime al evreilor.

Scrie Sfanta Treime cu majuscule, ca altfel se prind colegii ca esti antitrinitar :1:
Si ortodox antitrinitar, mai rar, bobocule.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658196)
Eu t›i-am spus t›ie că nu cunosti Biblia.

Eu sunt de acord cu tine dar o mare multime de oameni este impotriva opiniei noastre

.

Cornel Urs 12.02.2018 11:21:25

Dar ai dreptate când spui că la carismatici în cadrul aceste mișcări interconfesionale (căci, de fapt, asta este o caracteristică a mișcării carismatice, aceea de a fi interconfesională), sunt ”botezați” cu Duhul sfânt persoane care habar nu au de nimic. Pur și simplu vorbesc în limbi. Dacă le spune pastorul lor că Dumnezeu este o trinitate, ei așa zic, că așa o fi, dacă le zice pastorul că Dumnezeu este o persoană cu numele Iisus, ei zic la fel, dacă preotul le zice de papă, că este locțiitorul lui Hristos, ei cred. Fără să verifice. Uiți faptul că și mormonii vorbesc în limbi, și ei sunt carismatici. Ori aceștia au o evanghelie foarte diferită.
Dar ce ne spune Domnul Iisus? În ce constă viața veșnică? În cunoașterea Sa și a Tatălui Său.
IOAN 17:3.

catalin2 12.02.2018 12:38:17

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658175)
Vezi, cam asta e adevarul: niste pagani au auzit O SINGURA predica, nici macar dusa pana la capat, si au fost Botezati cu Duhul Sfant. Si au vorbit in limbi.

Nici urma de Manual de Cathism in 14 lectii, nici urma de facultate de teologie, nimic. Nada.
Au auzit doar o predica neterminata si au si vorbit in alte limbi.

Duhul Sfant coboara si peste cei care sunt lipsiti de teologie.
Ce face un astfel de om DUPA ce primeste Duhul Sfant e, de fapt, determinant.

Nu e nevoie sa stie teologia la nivelul facultatii, e suficient sa suplineasca ceea ce nu stie cu a crede ceea ce invata Biserica, pentru ca este stalp si temelie a adevarului. Chiar si cand a fost vorba doar de o singura invatatura gresita cei ce o marturiseau au fost exclusi din Biserica.

Penticostalul Traditional 12.02.2018 12:46:29

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658243)
Dar ai dreptate când spui că la carismatici în cadrul aceste mișcări interconfesionale (căci, de fapt, asta este o caracteristică a mișcării carismatice, aceea de a fi interconfesională),

Spune-i asta si domnului Palama!
Dumnealui viseaza ca doar penticostalii vorbesc in limbi.
Nu stie nimic nimic nici despre catolicii nici despre ortodocsii, nici despre evanghelicii care vorbesc in limbi. El nu prea citeste. Crede ca Duhul Sfant trebe sa-i vorbeasca fara ca el sa se strofoace prea mult cu cititul Bibliei. Seamana extraordinar de mult cu unii penticostali. Dar nu-si da seama.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658243)
sunt ”botezați” cu Duhul sfânt persoane care habar nu au de nimic. Pur și simplu vorbesc în limbi.

Aleluia! Ca cei din Scripturi, din casa lui Corneliu.
Asa alege Dumnezeu sa lucreze. Daca oamenii sunt sinceri si primesc credinta, El ii boteaza cu Duhul Sfant. Fara ca ei sa fie niste mari teologi. E modul Lui, Suveran, de a lucra. Nimeni nu-i poate zice: " - Stai asa, Doamne Dumnezeule! Cu astia mai asteapta! Pe astilalti nu-i boteza ca mie nu-mi plac! Ce faci Tu nu e bine, ar trebui sa faci altfel, dupa cum ma duce pe mine capul...". Nu.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658243)
Dacă le spune pastorul lor că Dumnezeu este o trinitate, ei așa zic, că așa o fi, dacă le zice pastorul că Dumnezeu este o persoană cu numele Iisus, ei zic la fel, dacă preotul le zice de papă, că este locțiitorul lui Hristos, ei cred. Fără să verifice.

Vezi, asta e motivul pentru care Apostolul Iacov avertizeaza:
"Nu vă faceți voi mulți învățători, frații mei, știind că (noi, învățătorii) mai mare osândă vom lua."
Pastorii, preotii, invatatorii spirituali trebuie sa fie extrem de atenti in citirea si interpretarea Scripturilor. Pentru ca oamenii ii cred.
Si, daca invata gresit (la biserica, in aer liber, pe forumuri, oriunde), MARE OSANDA vor lua.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658243)
Uiți faptul că și mormonii vorbesc în limbi, și ei sunt carismatici. Ori aceștia au o evanghelie foarte diferită.

Eu cred ca vorbirea in limbi poate veni din trei surse:
- de la Duhul Sfant
- din prosteala oamenilor (gibberish)
- din surse demonice.
Eu cred ca Duhul Sfant vine peste crestini (chiar neinvatati sau chiar cu fisuri teologice) NU peste necrestini.
Necrestinii care vorbesc in limbi au o alta sursa, NU Duhul Sfant.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 658243)
Dar ce ne spune Domnul Iisus? În ce constă viața veșnică? În cunoașterea Sa și a Tatălui Său. IOAN 17:3.

Botezul cu Duhul Sfant si vorbirea in limbi NU asigura mantuirea.
Viata vesnica este a acelora care continua sa-L cunoasca, sa-L iubeasca si sa-L slujeasca pe Hristos.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:56:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.