Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Cornel Urs 11.12.2017 18:43:37

Înnoirea de care vorbește apostolul este o nouă făptură, după chipul lui Hristos, și nu acceptarea manifestărilor spiritiste de la diavol!

Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre, ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea buna, placuta si desavarsita. (Rom.12:2)
Te înnoiești, atunci când deosebești binele de rău, așa cum scrie. Înnoirea este căutarea voii lui Dumnezeu, care nu este torturarea demonilor, căderea pe spate, bolborosirea, râsul sfânt și toate aceste drăcii pe care le practicați, spiritiștilor!

bairstow 11.12.2017 20:46:40

Nu înțeleg din punct de vedere al neoprotestanților ( noua evanghelie falsă) ce rost are sa ni se spuna sa putem deosebi bine voia lui Dumnezeu. Pai da omul neoprotestant e posedat deja de Dumnezeu si nu își poate pierde mântuirea ce rost mai are sa fim atenti ? Daca nu snt atent nu sunt mântuit ?

Penticostalul Traditional 11.12.2017 22:55:48

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655756)
Voi asta faceți, mizerabililor

Stim amandoi ca uneori te apuca pandaliie :1:
Dar stii bine ca daca nu-ti revii si nu faci eforturi sa vorbesti civilizat, te pun la index.
Ia aminte, e primul avertisment!

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655757)
Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre, ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea buna, placuta si desavarsita. (Rom.12:2)
Te înnoies™ti, atunci când deosebes™ti binele de rău, as™a cum scrie. Înnoirea este căutarea voii lui Dumnezeu

Pai vezi?
Putea un ateu hipnotizator sa dea asemenea invataturi, precum afirmai tu mai devreme?

Cornel Urs 12.12.2017 12:38:57

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655776)
Pai vezi?
Putea un ateu hipnotizator sa dea asemenea invataturi, precum afirmai tu mai devreme?

Evident nu.
Ideea era că voi penticostalio-carismaticii ați preluat tehnici vechi de hipnoză pentru a le prezenta ca fiind manifestarea Duhului sfânt.
Despre asta e vorba. Iar cu privire la patimă, nu te-am înțeles. Pe mine nu mă interesează hipnoza, pe voi vă interesează să folosiți tot felul de tehnici care nu au nici cea mai mică legătură cu credința creștină, spre a face pe oamenii naivi să creadă că aveți puterea lui Dumnezeu, care se numește ”mare”. Fapte 8:10.

Cornel Urs 12.12.2017 12:50:06

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655776)
Stim amandoi ca uneori te apuca pandaliie :1:

Da, mă apucă atunci când văd de ce sunteți în stare! de ce vă poate pielea! ca apostolul odinioară...Fapt.17:16...
Deci, ca să facem un mic rezumat,
pocăiții ce și-au zis ei, măi, hai să-i păcălim pe ăștia că noi avem Duhul și darurile Lui. Ați luat Marcu 16 și ați zis că scoateți draci și vorbiți în limbi. Nimic despre băutul otrăvii și luarea în mână a șerpilor! Dacă vreți să vă cred, trebuie să fie tot ”tabloul”, altfel ce prezentați voi nu este original, Duhul sfânt vine plenar, nu doar parțial!
Limbile am văzut, nu probează nefiind semn pentru necredincioși. Exorcizările, la fel, ți-am arătat cum procedați, faceți incantații de tip ocult, cu texte predefinite având iz magic, respectiv vrăjitorie cu sângele Domnului Iisus. De ce zic asta, păi cum să pui demonii să bea sângele acesta minunat și scump care acum se află în Sfânta sfintelor? De unde să ia demonii acest sânge ca să-l bea? Apoi, sângele lui Iisus este pentru noi, la Euharistie noi Îl bem, nu demonii!
Uite, mai pun un exemplu aici, ca să vezi că fenomenul este rampant. Engleză știi, dar clipul este făcut și de doi români, unul din State celălalt din Germania. Vorbesc și ei, traducând.
Ce-ți prezint eu aici, nu găsești în altă parte, așa că fii atent!

https://youtu.be/mqWE6Y97cHA

Cornel Urs 12.12.2017 13:28:49

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655776)
Dar stii bine ca daca nu-ti revii si nu faci eforturi sa vorbesti civilizat

Vorbirea asta ți se pare civilizată? Probabil că nu.
Și totusi aparține unui mare apostol!


Păziți-vă de câinii aceia; păziți-vă de lucrătorii aceia răi; păziți-vă de scrijelații aceia!

O găsești la Filipeni 3:2, am citat din biblia dumitale.

Acum gândește-te, nu este o mizerie ce fac pocăiții, mai ales cei americani, să efectueze pase magnetice asupra enoriașilor lor, aruncându-i la podea, prostindu-i că sunt botezați cu Duhul când în realitate acești ”lucrători” nu fac altceva decât să aplice metoda din anii 1800 a doctorului Charcot, numită ”lovitura lui Charcot”, fapt pentru care acesta a devenit faimos la timpul lui?

Iată ce se întâmplă la pocăiți, când vine ”duhul”:

http://www.warriorsforchrist.net/slaininthespirit2.jpg

și acum compară cu acest mic curs de mesmerism hipnotic din Barcelona (fără legătură cu religia de orice fel):

https://youtu.be/xNtdKqRJjdg

Penticostalul Traditional 12.12.2017 16:22:41

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655797)
Vorbirea asta ți se pare civilizată? Probabil că nu. Și totusi aparține unui mare apostol!

Eu nu incerc sa pun la indoiala faptul ca esti un mare apostol.
Te avertizez insa ca daca o vei lua pe aratura, cum te mai apuca uneori, destul de rar ce-i drept, automat intri la index.
Sa nu zici ca nu ti-am spus!
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655797)
să efectueze pase magnetice
”lovitura lui Charcot”
mic curs de mesmerism hipnotic

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655794)
tehnici vechi de hipnoză
tot felul de tehnici

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655795)
incantații de tip ocult,
texte predefinite având iz magic
vrăjitorie cu sângele Domnului Iisus.
demonii să bea sângele

Aceste tampenii nu cred ca ma intereseaza, nu te supara. Eu nu deschid niciun link cu vrajitorii, nu ma uit cum demonii beau sange si nu audiez nicio incantatie sataniceasca.

Imi pare rau ca te dezamagesc insa nu am asemenea preocupari bolnave.

Cornel Urs 12.12.2017 21:53:44

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655805)

Imi pare rau ca te dezamagesc insa nu am asemenea preocupari bolnave.

Dar se întâmplă în ograda dumitale, știi prea bine.
Acestea sunt slujbele de eliberare cu care vă tot lăudați!
Eu doar arăt tuturor cât de mari mincinoși sunteți fiindcă vă prezentați ca fiind depozitari ai darurilor Duhului Sfânt, tot tacâmul, exorcizările ocupând un loc de frunte, iar în realitate folosiți vrăjitoria: incantanții, formule magice, invocații. Iar cu privire la botezul cu Duhul sfânt ți-am arătat și în aceste cazuri, fie că ne referim la căderile pe spate (nimic altceva decât inducții hipnotice), cât și la obținerea vorbirii în limbi prin tehnici pur ”pământene”, nefiind un dar de Sus, ci unul obținut de voi prin repetări mecanice a unui cuvânt inducând astfel stări de semi-transă. Totul este dovedit!

Cornel Urs 12.12.2017 21:56:24

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 655805)
Te avertizez insa ca daca o vei lua pe aratura.

Nu eu sunt cel care o iau pe arătură ci proprii voștri slujitori are amenință dracii că dacă nu ies afară, îi chinuie. Mihail, credincios penticostal din Germania, așa zice dracilor: ”vă chinui”.

Penticostalul Traditional 12.12.2017 22:31:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655829)
Acestea sunt slujbele de eliberare cu care vă tot lăudați!

Dintre noi doi, tu esti singurul care predica despre slujbele de eliberare, despre demonii care beau sange de om si baba Samantha care zboara pe matura.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:37:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.