Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

ai2 03.08.2010 14:12:37

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 274340)
"atunci se cam prabuseste teoria evolutiei" - explica te rog ...

Probabil este vorba de ceea ce numesc crestinii evolutionism si n-are nicio legatura cu evolutionismul stiintific.

observatorul 03.08.2010 16:01:23

Teoria evolutiei nu se prabuseste, ea este prabusita deja dinainte sa existe. Ea nu a stat niciodata in picioare, intrucat se vrea a fi parte din stiinta exacta (care se bazeaza in esenta pe dovezi exacte), dar teoria evolutiei nu are nici un fel de dovezi exacte, ci se bazeaza doar pe presupuneri si pe interpretarea fortata a unor observatii.

Putem reformula roata puterii si pentru evolutionism:

Teoria evolutiei este dovedita stiintific.
Cum poti fi sigur ca e dovedita stiintific?
Pentru ca evolutionistii spun asta.
Dar de ce sa-i credem pe evolutionisti?
Pentru ca ei se bazeaza pe dovezile stiintei.
De unde stim ca se bazeaza pe stiinta si pe dovezi?
Pentru ca teoria evolutiei este dovedita stiintific. (si ne-am intors de unde-am plecat)

ai2 04.08.2010 09:22:39

Citat:

În prealabil postat de Anytza (Post 274240)
serios? chiar asa? se chinuie saraca planeta si milioanele de specii de animale si plante si insecte, saracii de ei (si de astia 6 mlrd de noi) ca nu pot traii ... saracutii, cat chin...

Poate n-ar fi rau sa inveti sa folosesti google. Asa ai sa alfi cati oameni mor zilnic din cauza ca nu au acces la o sursa de apa potabila. Asta pentru inceput.
Citat:

nu stii prea multe despre propriul pamant pe care traiesti...
Dupa ce ai spus mai sus afirmatia mai degraba ti se potriveste.
Citat:

asta o fi vreo noua "dovada" pt atei, ca sa zica d c nu exista Dumnezeu...
foarte inteligent din partea voastra...
uite un exemplu, geneticienii au dovedit ca toti astia 6 mlrd jum de oameni provenim dintr-o singura femeie si un singur barbat.
Eu auzisem de o singura femeie, nu si de un singur barbat. O fi. Si am mai explicat undeva. Faptul ca suntem urmasii unei singure femei nu inseamna ca la momentul respectiv exista o singura femeie.
Citat:

cineva a spus odata: "Schimbarea acestor conditii, conduce, de cele mai multe ori, la deces."
atunci se cam prabuseste teoria evolutiei, saraca, pe o planeta asa impropice vietii, ce drama...cum de ne mai zbatem noi paici.... doar 6 miliarde de noi...40.000 specii paienjeni, 9000 specii de pasari, peste 6000 mamifere, 29.000 specii de pesti cunoscute, asta ca specie, dar ca numar sunt mult mai multi...
inventati "teorii" pe zi ce trece, nu?
Nu uita ca suntem 6 miliarde ca urmare e progresului tehnologic. In evul mediu religios populatia nu prea s-a inmultit asa mult cu toate ca faceau mai multi copii. Pe langa razboaie, mai existau si tot felul de epidemii care decimau populatia intr-o proportie foarte mare pe o planeta propice vietii. Vietii virusilor si bacteriilor binenteles! si din cifrele pe care le dai rezulta exact ce am spus, ca planeta asta e mai propice pentru gandaci, nu pentru oameni.

ai2 04.08.2010 09:26:47

Citat:

În prealabil postat de observatorul (Post 274449)
Teoria evolutiei nu se prabuseste, ea este prabusita deja dinainte sa existe. Ea nu a stat niciodata in picioare, intrucat se vrea a fi parte din stiinta exacta (care se bazeaza in esenta pe dovezi exacte), dar teoria evolutiei nu are nici un fel de dovezi exacte, ci se bazeaza doar pe presupuneri si pe interpretarea fortata a unor observatii.

Putem reformula roata puterii si pentru evolutionism:


Pentru ca evolutionistii spun asta.
[/i]

Afirmatia asta o fac doar fundamentalistii religiosi fara sa stie despre ce vorbesc. Niciun om de stiinta nu face o astfel de afirmatie. Evolutionismul este adevarat pentru ca este sustinut de dovezi si nu de evolutionisti. E o mare diferenta. Religia este cea care fara dovezi face apel la autoritate ilogic.
Daca tu chiar crezi ca evolutia nu are dovezi, desi eu cred ca ai dat un copy-paste de pe internet, n-ar fi rau sa scoti putin capul din nisip si sa afli daca realitatea corespunde cu afirmatiile tale. Eu stiu ca evolutia are o groaza de dovezi si spun asta dupa ce m-am documentat nitel.

ai2 04.08.2010 09:48:21

Citat:

În prealabil postat de Anytza (Post 274240)
serios? chiar asa? se chinuie saraca planeta si milioanele de specii de animale si plante si insecte, saracii de ei (si de astia 6 mlrd de noi) ca nu pot traii ... saracutii, cat chin... nu stii prea multe despre propriul pamant pe care traiesti... asta o fi vreo noua "dovada" pt atei, ca sa zica d c nu exista Dumnezeu...
foarte inteligent din partea voastra...

Specia umana a fost in pericol de extinctie de cateva ori. Planeta a suferit extinctii in masa in decursul istoriei. Si cu toate aste crestinii inca mai cred ca planeta este perfecta pentru viata.

Anytza 04.08.2010 10:40:18

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 274711)
Faptul ca suntem urmasii unei singure femei nu inseamna ca la momentul respectiv exista o singura femeie.

puteau sa fie si un miliard de femei si barbati si dintr-o data a murit toti afara de un barbat si o femeie. sau s-au hotarat toti sa ramana celibatari si sa nu faca copii. dar noi tot avem o singura "mama". a da, si mai trebuie si dovezi ca erau mai multe.

zici de specia umana, dar celelalte specii? care sunt cu milioanele de exemplare, si ele ce-au facut? daca n-ar fi planeta asta asa de potrivita pt viata, n-ar mai exista diversitatea si multitudinea asta de animale, plante si insecte, si bacterii si de toate, cu milioanele, nu crezi?
si noi ne documentam, sa stii...

ai2 04.08.2010 12:42:31

Citat:

În prealabil postat de Anytza (Post 274728)
puteau sa fie si un miliard de femei si barbati si dintr-o data a murit toti afara de un barbat si o femeie. sau s-au hotarat toti sa ramana celibatari si sa nu faca copii. dar noi tot avem o singura "mama". a da, si mai trebuie si dovezi ca erau mai multe.

nu spune nicaieri ca singurul barbat si singura femeie din care ne tragem au existat in acelasi timp. Nu spune nimeni ca la un moment dat a existat o singura femeie pe pamant. Ci doar ca urmasii acelei femei sunt singurii supravietuitori care au perpetuat specia. Am mai dat exemplul asta dar vad ca trebuie sa ma repet. 1% din populatia globului sunt descendenti ai lui Gingis Han. Daca print-o intamplare toti ceilalti mor, nu inseamna ca GH a fost singurul barbat in acea vreme.
Poate n-ar fi rau sa realizezi ca din doi oameni nu se naste o specie, ci mai degraba o serie de monstri.
Citat:

zici de specia umana, dar celelalte specii? care sunt cu milioanele de exemplare, si ele ce-au facut? daca n-ar fi planeta asta asa de potrivita pt viata, n-ar mai exista diversitatea si multitudinea asta de animale, plante si insecte, si bacterii si de toate, cu milioanele, nu crezi?
celelalte specii? Ce te face sa crezi ca au un destin mai fericit? Si parca voi spuneati ca nu numai pamantul, ci intreg universul de care habar n-aveati pana sa se inventeze telescoapele, este creat special pentru oameni care sa-l slaveasca pe D-zeu!
Citat:

si noi ne documentam, sa stii...
Nu prea se vede din moment ce nu stiti ca intre toate speciile exista o lupta perpetua.

Anytza 04.08.2010 18:47:03

vorbesti numai aiureli........
despre ce vorbesti de fapt? rasucesti o chestie pe toate partile, cred ca nici tu nu mai intelegi ce spui...
te deranjeaza asa de tare descoperirea unor oameni de stiinta, fiindca ti-e frica sa nu dovedeasca ceea ce scrie in Biblie, ceea ce ei stiau cand au scris-o, abia de curand au descoperit cercetatorii,iar pe ei nu-i deranjeaza, dar in mintea ta micuta, te sperie atat de tare ca incepi sa aberezi orice, numai sa nu recunosti un adevar...
si deci care ziceai ca sunt dovezile ca erau mai multe/multi? gingis han?

Anytza 04.08.2010 18:47:59

Citat:

În prealabil postat de ai2 (Post 274775)
nu spune nicaieri ca singurul barbat si singura femeie din care ne tragem au existat in acelasi timp. Nu spune nimeni ca la un moment dat a existat o singura femeie pe pamant. Ci doar ca urmasii acelei femei sunt singurii supravietuitori care au perpetuat specia.

deci dupa tine i-a facut singura....nu intelegi ca si la barbati se transmite o gena numai pe linie mascula si aceasta gena o au toti barbatii de pe pamant?
si in legatura cu noua "teorie" a planetei impropice vietii, in Insulele Sudului traiesc peste 10 milioane de pinguini, apartinand unei singure specii, pinguini cu barba, plus alte specii de pinguini vecine.

ai2 05.08.2010 10:55:57

Citat:

În prealabil postat de Anytza (Post 274953)
deci dupa tine i-a facut singura....nu intelegi ca si la barbati se transmite o gena numai pe linie mascula si aceasta gena o au toti barbatii de pe pamant?

Asta am inteles. Concluzia pe care o tragi este incorecta. In niciun caz nu se afirma ca la acel moment era un singur barbat pe planeta. Poate reusesc sa-ti fac un desen desi nici timp nici chef nu prea am.
Citat:

si in legatura cu noua "teorie" a planetei impropice vietii, in Insulele Sudului traiesc peste 10 milioane de pinguini, apartinand unei singure specii, pinguini cu barba, plus alte specii de pinguini vecine.
Eu nu am spus ca e "impropice" vietii, ci ca nu ofera conditii perfecte asa cum sustineti voi. Intre cele doua variante e o diferenta. Pe Pamant exista conditii de viata dar nu sunt nici pe departe perfecte. iar numarul de indivizi dintr-o SINGURA specie nu are nicio relevanta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:41:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.