Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Intrebare mutare oseminte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19109)

FearGod 12.01.2018 03:46:08

Intrebare mutare oseminte
 
Salut,intentionez sa ma mut cu familia si locuinta in alta localitate si vreau sa stiu daca pot muta osemintele tatalui meu dupa 7 ani in cimitirul din localitatea unde voi locui.In momentul de fata tata este inmormantat intr-un cimitir de la tara intr-un sat care nu prezinta viitor,oameni foarte putini,imbatraniti,fara mijloace de transport in comun,utilitati,scoli,etc

Din cate am inteles legal se poate imi trebuie niste autorizatii de la cimitire si pentru transport.
Acum intrebarea este e bine oare ce fac este crestineste daca il scot din mormant de langa parintii si bunicii lui si il duc in alt cimitir unde sa fim toata familia respectiv mama si eu,sau mai bine il las acolo unde a fost inmormantat de la bun inceput

Demetrius 12.01.2018 07:13:45

Citat:

Īn prealabil postat de FearGod (Post 657291)
Salut,intentionez sa ma mut cu familia si locuinta in alta localitate si vreau sa stiu daca pot muta osemintele tatalui meu dupa 7 ani in cimitirul din localitatea unde voi locui.In momentul de fata tata este inmormantat intr-un cimitir de la tara intr-un sat care nu prezinta viitor,oameni foarte putini,imbatraniti,fara mijloace de transport in comun,utilitati,scoli,etc

Din cate am inteles legal se poate imi trebuie niste autorizatii de la cimitire si pentru transport.
Acum intrebarea este e bine oare ce fac este crestineste daca il scot din mormant de langa parintii si bunicii lui si il duc in alt cimitir unde sa fim toata familia respectiv mama si eu,sau mai bine il las acolo unde a fost inmormantat de la bun inceput

Daca-l deshumati ii stricati odihna. Daca nu-l deshumati va stricati voi comoditatea ca trebuie sa calatoriti interurban pana la el; poate de asta vreti sa-l mutati si pe el impreuna cu voi.

Eu zic ca e mai bine sa-l lasi sa se odihneasca acolo unde e, sa te rogi(sa va rugati) impreuna cu mama ta(sotia lui) pentru vesnica lui odihna si(in special) sa-i amintesti mereu mamei tale ca locul ei de veci e langa el.
Parerea mea.
Dumnezeu sa-l odihneasca!

FearGod 12.01.2018 10:03:41

Nu e vorba de comoditate problema e ca sunt cam 300 de km distanta de localitatea unde vreau eu sa ma mut,chiar nu stiu ce sa fac,sa-l las singur acolo nu-mi convine.

Demetrius 12.01.2018 20:01:01

Citat:

Īn prealabil postat de FearGod (Post 657295)
Nu e vorba de comoditate problema e ca sunt cam 300 de km distanta de localitatea unde vreau eu sa ma mut,chiar nu stiu ce sa fac,sa-l las singur acolo nu-mi convine.

Verifica Iezechiel 21, 30.
Ar fi bine sa realizezi(spre deosebire de mine) ca unde i s-a dat omului sa se nasca, acolo ar trebui si sa traiasca, deoarece acolo va fi judecat.

FearGod 13.01.2018 18:31:57

Dar nu plec in alta tara,sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut.
E o decizie importanta pe care trebuie sa o fac,de asta si intreb in stanga si in dreapta

Demetrius 13.01.2018 21:49:47

Citat:

Īn prealabil postat de FearGod (Post 657347)
Dar nu plec in alta tara,sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut.
E o decizie importanta pe care trebuie sa o fac,de asta si intreb in stanga si in dreapta

Oare crezi ca pana la urma nu vei face cum vrei tu?

FearGod 14.01.2018 02:56:26

Citat:

Īn prealabil postat de Demetrius (Post 657350)
Oare crezi ca pana la urma nu vei face cum vrei tu?


Daca era dupa mine nu mai stateam la discutii il mutam si gata,o sa intreb preotul sa vedem ce imi zice si o sa fac ce spune el dar cred ca o sa-mi raspunda la fel.
Si mie mi se pare ca le strici odihna daca ii dezgropi de asta am si intrebat

Demetrius 14.01.2018 04:01:18

Citat:

Īn prealabil postat de FearGod (Post 657347)
Dar nu plec in alta tara...

Ma bucur si te felicit.

Citat:

sunt foarte multi oameni care se inmormanteaza in alte orase decat cele in care s-au nascut...
Poate mai multi vor ajunge in curand sa fie incinerati; nu e dupa cum fac foarte multi.

Citat:

Daca era dupa mine nu mai stateam la discutii il mutam si gata,o sa intreb preotul sa vedem ce imi zice si o sa fac ce spune el dar cred ca o sa-mi raspunda la fel.
Si mie mi se pare ca le strici odihna daca ii dezgropi de asta am si intrebat
Imi pare bine ca tii cont de randuiala.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:13:50.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.