Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   O intamplare in timpul rugaciunii! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16902)

Templier Knight 06.11.2013 20:12:06

O intamplare in timpul rugaciunii!
 
Salutari , am patit de cateva ori in timp ce ma rog , sa simt ca ma inalt intr un fel , adica stand in genunchi cu ochii inchisi , de la piept in sus simt ca ma ridic , ma simt mai inalt , si mainile impreunate , nici nu le mai simt , parca se intrepatrund.Am patit asa in timp ce rosteam rugaciunea inimii , e ceva de bine ?

AlinB 06.11.2013 20:16:15

Vezi un doctor, poate ai probleme cu circulatia.

Templier Knight 06.11.2013 20:23:10

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 539449)
Vezi un doctor, poate ai probleme cu circulatia.

stiu ca pare ciudat , dar nu am nici un fel de problema de sanatate

crainou 06.11.2013 21:54:43

Sub talpa iadului
 
Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 539451)
stiu ca pare ciudat , dar nu am nici un fel de problema de sanatate

Se vede ca esti mandru si te lauzi ca fariseul cu rugaciunea ta. Parintele Cleopa povestea despre un preot, care vedea in timp ce savarsea Sf. Liturghie, cum i se aprind lumanarile singure in Sf. Altar. Si se ridica in slavi saracul, dar nu pricepea ca este batjocorit de vrejmas. Apoi s-a terminat cu totul acest om, si la propriu si la figurat.
Saracul de el, saracul de tine, multa mila Doamne pentru toti.

dobrin7m 06.11.2013 22:07:19

Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 539446)
Salutari , am patit de cateva ori in timp ce ma rog , sa simt ca ma inalt intr un fel , adica stand in genunchi cu ochii inchisi , de la piept in sus simt ca ma ridic , ma simt mai inalt , si mainile impreunate , nici nu le mai simt , parca se intrepatrund.Am patit asa in timp ce rosteam rugaciunea inimii , e ceva de bine ?

cand mai patesti asa ceva, si simti inaltare si toate ce le spui, sa spui in gand asa: Doamne Iisuse Hristoase de e minciuna si inselare ce simt, ajuta-ma si fa sa dispara inselarea. Te rog Doamne fi cu mine si ma pazeste de ispita cea rea. Si continua apoi sa te rogi.

Ekaterina 06.11.2013 22:30:54

O carte de mare folos este cea a Sfantului Ignatie Briancianinov, Despre inselare. Nu vreau sa spun ca ceea ce traiesti tu este sau nu o inselare draceasca, ci doar iti recomand cartea. Vei ramane uimit cand vei citi in cate feluri se poate insela omul, chiar si in timpul rugaciunii.

O gasesti si aici
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...spre-inselare/

Templier Knight 07.11.2013 19:33:03

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 539461)
cand mai patesti asa ceva, si simti inaltare si toate ce le spui, sa spui in gand asa: Doamne Iisuse Hristoase de e minciuna si inselare ce simt, ajuta-ma si fa sa dispara inselarea. Te rog Doamne fi cu mine si ma pazeste de ispita cea rea. Si continua apoi sa te rogi.

Asa am sa fac , deci ar putea fi ceva necurat ?Stiu ca diavolul , te poate insela in timpul rugaciunii , am citit ceva scris de Sfantul Nil Ascetul , dar ceea ce simteam parea destul de curat si inaltator , nu simteam frica sau altceva .

Templier Knight 07.11.2013 20:41:24

Citat:

În prealabil postat de crainou (Post 539458)
Se vede ca esti mandru si te lauzi ca fariseul cu rugaciunea ta. Parintele Cleopa povestea despre un preot, care vedea in timp ce savarsea Sf. Liturghie, cum i se aprind lumanarile singure in Sf. Altar. Si se ridica in slavi saracul, dar nu pricepea ca este batjocorit de vrejmas. Apoi s-a terminat cu totul acest om, si la propriu si la figurat.
Saracul de el, saracul de tine, multa mila Doamne pentru toti.

Imi pare rau , nici nu trebuia sa deschid topicul .

crainou 07.11.2013 21:19:36

Sfantul
 
Citat:

În prealabil postat de Templier Knight (Post 539539)
Imi pare rau , nici nu trebuia sa deschid topicul .

Sfintii care sunt sfinti, sunt sfinti, iar restul inselati. Sa razi de tine insuti si razi de vrajmas. Rugaciune si nadejde. Coboara urcand.

gpalama 07.11.2013 22:28:00

Toti sfintii parinti spun exact acelasi lucru:

1. In timpul rugaciunii mintea trebuie sa fie COMPLET libera, curata de orice ganduri.

2. Orice ai vedea, auzi, gandi, alunga, si considera ca si cum ar fi de la vrajmas, care incearca sa-ti abata atentia.
Dumnezeu NU TE CONDAMNA daca iti pazesti sufletul de inselare.
Dumnezeu stie clar cum sa se arate fiecarui suflet FARA sa il tulbure.

3. Sensul rugaciunii NU este "inaltarea fizica".
Sensul rugaciunii este harul si bucuria harului, si a prezentei lui Dumnezeu.



Cel mai important: daca nu ai experienta, alunga ORICE, fereste-te de tot ce gandesti in timpul rugaciunii si POVATUIESTE-TE, intreaba in stanga si in dreapta.
Dupa 10 ani de rugaciune, in care mai inveti una, alta, abia atunci sa spui ca "am inceput sa vad si sa inteleg si eu cate ceva" din ispitele vrajmasului.
Iar desavarsirea in biruirea ispitelor este atunci cand "HARUL" ne descopera curat toate ispitele. Dar nimanui nu-i sunt descoperite toate ispitele, chiar daca are deplinatatea harului, si fiecare mai este incercat din cand in cand prin ispite.

Stai in banca ta, ca dracul abia asteapta sa iti mai dea si alte "aratari" ale harului si apoi sa apara ca inger de lumina.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:48:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.