Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   Mantuirea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15476)

Tartaruga 03.09.2012 11:55:51

Citat:

În prealabil postat de dobrin7m (Post 468510)
Sigur, sigur, insa daca noi nu suntem drepti si curati si avem in noi pacate si patimi riscam ca pe ceilalti in loc sa ii indreptam sa ii strambam si mai mult. Cea dintai responsabilitate a noastra este sa nu smintim.

Aveti dreptate. Sminteala celorlalti insa nu vine din dogme si adevaruri declarate ci tocmai din neconcordanta mesajului transmis cu practica celui ce il transmite. Conform Cuvantului Domnului exact acestia vor fi cel mai aspru pedepsiti, pentru ca din cauza lor, altii nu au primit mesajul evanghelic, primind un cu totul alt mesaj, unul fariseic pe care din bun simt l-au respins si astfel nici pe adevaratul Domn nu l-au cunoscut, si nu din vina lor ci a acelora care au demonstrat exclusivism acolo unde trebuiau sa demonstreze iubire.

DragosP 03.09.2012 12:04:50

Citat:

În prealabil postat de Tartaruga (Post 468523)
Aveti dreptate. Sminteala celorlalti insa nu vine din dogme si adevaruri declarate ci tocmai din neconcordanta mesajului transmis cu practica celui ce il transmite. Conform Cuvantului Domnului exact acestia vor fi cel mai aspru pedepsiti, pentru ca din cauza lor, altii nu au primit mesajul evanghelic, primind un cu totul alt mesaj,

Nu știu dacă e tocmai așa, dar cu siguranță vina e ȘI în cel care primește "mesajul": mândrie, neascultare, judecata celorlalți.

Tartaruga 03.09.2012 12:14:23

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 468528)
Nu știu dacă e tocmai așa, dar cu siguranță vina e ȘI în cel care primește "mesajul": mândrie, neascultare, judecata celorlalți.

Daca mesajul este corect transmis si nu este primit, atunci vina ramane a celui ce nu il primeste si acesta va fi osandit in timp ce mesagerul trebuie sa-si scuture praful de pe incaltaminte si sa mearga mai departe, scuturatul prafului insemnand simbolic faptul ca vina necredintei celuilalt nu cade pe umerii sai ci strict pe umerii celuilalt ce a refuzat credinta atunci cand i-a fost prezentata in mod CORECT. Si tocmai aceasta corectitudine este problematica pentru ca ea nu sta in dogme si adevaruri declarate ci in cele traite. Iar ceea ce ni s-a cerut de catre Domnul sa traim este exact iubirea la modul desavarsit. Nu ne-a cerut nimic altceva, ci absolut toate sunt incluse in aceasta, toate, inclusiv botezul, Impartasania etc. Ma botez si ma Impartasesc pentru ca Il iubesc pe cel ce m-a salvat din ghearele mortii si a Iadului si El asta mi-a cerut sa fac ca si prieten al Lui pentru a fi mereu in Comuniune cu El spre binele meu, si nicidecum nu o fac pentru ca asa imi zice o "dogma" exclusivista. Este diferenta ca de la Cer la pamant intre cele doua abordari, si de aici pleaca si restul.
Si revenind, daca cineva ramane stana de piatra in fata unuia ce traieste iubirea lui Hristos pentru el si i-o propovaduieste si lui prin FAPTE, inseamna ca are inima impietrita din propria-i vina, ca altfel nimeni nu ramane stana de piatra doar din simpla ignoranta. Insa daca i se propovaduieste doar dogme si adevaruri dar in practica vede o lipsa de traire la acela, normal ca refuza propovaduirea iar vina cade asupra celui ce a propovaduit oricat de adevarate erau dogmele sale.

Tartaruga 03.09.2012 12:44:16

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 468497)
Nu religia este mantuitoare... caci un singur Mnatuitor ESTE: Iisus Hristos (care lucreaza mai ales in Sfata Sa Biserica prin Sfintele Taine).
Fiecare om ESTE (exitsta, vietuieste, fiinteaza) fiind facut dupa "chipul si asemanarea" lui Dumnezeu (mai exact a Logosului, Hristos Iisus) adica orice om (indiferent de epoca, rasa, cultuira...) este chip al pecetii Logosului.

"paganii care din fire face ale legii" adica iubesc aproapele si pe Dumnezeu (atat cat pot ei, fara sa fi auzit de Evanghelie) "le sunt loruri lege si faptele lor ii vor osanda sau ii vor indreptati in ziua judecatii... si ei va vor judeca pe voi" (Romani cap 2) care desi il cunoasteti pe Hristos Iisus nu faceti TOATA voia LUI.

Repet: Conform filocaliei, mantuirea are mai multe nivele (in mare: despatimire, iluminare, indumnezeire). In afara Bisericii (lui Hristos, in afara Sfintelor Taine, in afara invataturii Sfintilor Parinti) oamenii care iubesc virtutea pot atige ce ajutorul lui Dumnezeu despatimirea, insa de indumenzeira este posibila exclusiv in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine, dupa invatatura Sfintilor Parinti.

Doamne ajuta.


"ei va vor judeca pe voi" - este raspunsul la intrebarea ce mi-am pus-o tot mai serios in ultimul timp, imi scapase faptul ca raspunsul se gasea deja in Biblie. In cazul asta, cine mai crede in continuare ca ar fi privilegiat pe alte criterii decat propriile lui fapte care il vor acuza sau apara in ceasul judecatii sale, inca nu-i destul de treaz. Eu acum ma cutremur de ignoranta in care am trait pentru ca pe noi, crestinii, faptele ne vor acuza mult mai mult pentru ca am stiut si nu am facut, vom fi supusi la umilinta suprema de a fi judecati de cei ce au facut fara sa cunoasca... adica musulmani, budisti si altii... Cutremurator...

Multumesc Eugen pentru postare!

Pentru Catalin daca cumva citeste aici: poruncile legate de idolatrie ii privesc la judecata doar pe cei ce au auzit de adevaratul Dumnezeu dar au preferat sa creada in idoli, nu ii priveste si pe ceilalti care inca nu au auzit de El, si deci nu sunt supusi decat legii iubirii scrisa in inima lor. De aceea noi vom fi mai aspru judecati, fiind judecati chiar de acestia daca am facut mai putin ca ei in iubirea fata de aproapele...

Decebal 03.09.2012 13:15:35

Citat:

În prealabil postat de Tartaruga (Post 468533)
Pentru Catalin daca cumva citeste aici: poruncile legate de idolatrie ii privesc la judecata doar pe cei ce au auzit de adevaratul Dumnezeu dar au preferat sa creada in idoli, nu ii priveste si pe ceilalti care inca nu au auzit de El, si deci nu sunt supusi decat legii iubirii scrisa in inima lor. De aceea noi vom fi mai aspru judecati, fiind judecati chiar de acestia daca am facut mai putin ca ei in iubirea fata de aproapele...

O rog încă o dată pe Tartaruga să prezinte fundamentele doctrinare pentru afirmația îngroșată de mine, afirmație care este din același registru cu cele subliniate mai sus și pentru care deasemenea am solicitat fundamentele doctrinare fără ca să le aducă până acum Tartaruga.

Eugen7 03.09.2012 14:58:05

Citat:

În prealabil postat de Tartaruga (Post 468533)
"ei va vor judeca pe voi" - este raspunsul la intrebarea ce mi-am pus-o tot mai serios in ultimul timp, imi scapase faptul ca raspunsul se gasea deja in Biblie. In cazul asta, cine mai crede in continuare ca ar fi privilegiat pe alte criterii decat propriile lui fapte care il vor acuza sau apara in ceasul judecatii sale, inca nu-i destul de treaz. Eu acum ma cutremur de ignoranta in care am trait pentru ca pe noi, crestinii, faptele ne vor acuza mult mai mult pentru ca am stiut si nu am facut, vom fi supusi la umilinta suprema de a fi judecati de cei ce au facut fara sa cunoasca...

Nu intram in detalii ...

"Sluga care a stiut si nu a facut mult va fi batuta..." evident nu de Dumnezeu (caci Dumnezeu nu lucreaza raul) si nici de diavoli (pentru a nu li se conferi satisfactie) ci de propria constiinta.
Parintii filocalici afirma inechivoc: iadul nu este un loc ci o stare.

Judecata (ca si mantuirea) nu trebuie vazuta in sens juridic ci in sens tamaduitor (specific ortodoxiei). Astfel judecata este un "proces" (evident nu in sens juridic ci in sens tamaduitor) prin care omul este ajutat de Hristos Iisus si de Sfintii Sai sa constientizeze ce a ales in viata sa: viata sau moartea (duhovniceasca definitiva... irevocabila... asemnea demonilor)


Citat:

În prealabil postat de Tartaruga (Post 468533)
Multumesc Eugen pentru postare!

Doamne ajuta. Sa multumim Domnului si Sfintei Sale Biserici.

Demetrius 03.09.2012 15:00:02

Citat:

În prealabil postat de Tartaruga (Post 468500)
Exact asta am spus si eu mereu, ca cei care nu au auzit Evanghelia vor fi judecati dupa aceasta responsabilitate pe care o numiti si care se reflecta in faptele lor de iubire fata de semen ca pe sine insusi. Chiar daca nu au auzit Evanghelia, constiinta lor le spune unde-i binele si de aceea si judecata lor dupa fapte conform Matei 25 va fi dreapta.

Cum se impaca acest mesaj cu cel de debut?

Demetrius 03.09.2012 15:50:20

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 468485)
...Mai mult, susțineți că nimeni nu va muri, ci toți vor fi mântuiți..

15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

Eugen7 03.09.2012 16:15:52

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 468552)
15. Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc.(1Cor3,15)

Conceptia "purgatoriului" provine din interpreatarea juridica eronata a mantuirii in romano-catolicism. Evident ca in ortodoxie, care vede mantuirea in sens tamaduitor "purgatoriul" nu are sens.

Ortodoxia s-a confruntat insa cu erezia apocatastazei... care a fost combatuta si respinsa adecvat.

Doamne ajuta.

Demetrius 03.09.2012 16:27:33

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 468488)
Citat:

În prealabil postat de Tartaruga;
Am deschis acest topic pentru ca m-a surprins o afirmatie facuta pe site prin care se afirma ca, daca s-ar mantui si necrestinii, nu ar mai avea sens sa fim crestini. Ce parere aveti despre o astfel de afirmatie?

In asentimentul filocalic, putem spune ca este o afrimatie sub influenta duhurilor demonice.

Hristos Iisus a venit pentru manutirea lumii, a tuturor oamenilor. Fiecare om (indiferent de epoca, rasa, cultura, religie... este dupa "chipul si asemanarea" lui Dumnezeu, mai exact este chip al "pecetei" Logosului).

Mantuirea vazuta in sens juridic (specifica romano-catolicismului si exacerbata in protestantism si neoprotestantism) pote genera usor (dar nu exclusiv) asfel de aberatii soteriologice...

Intr-adevar, nu exclusiv, dar dvs nefiind romano-catolic nu puteti "genera" in cunostinta de cauza afirmatii(in asemntimentul filocalic, desigur) precum ultima, decat sub influenta unui duh de desconsiderare a fratelui romano-catolic, sau din duh de preamarire a propriei persoane, ceea ce pe mine ma doare de doua ori pentru ca niciodata n-am banuit ca ei asa ar vedea mantuirea precum aberant sustineti dvs, mai ales ca-i creditati cu chipul "pecetei" Logosului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:49:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.