Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Impartasania (Taina Euharistiei) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5020)
-   -   Impartasanie (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5034)

EDI 30.11.2008 17:46:38

Impartasanie
 
Raspundeti-mi va rog la o intrebare care ma framanta:m-am spovedit vineri dar preotul duhovnic nu mi-a permis sa ma impartasesc,credeti ca mi-au fost iertate pacatele?
Va multumesc anticipat.

eduardd 30.11.2008 18:02:08

Edi, [COLOR=Red]spovedania mantuieste! Sfanta Impartasanie desavarseste![/COLOR] Nu te indoi ceea ce parintele a dezlegat, dezlegate sunt in veacul acestea si cel ce va sa vina!

eduardd 30.11.2008 18:05:03

Am uitat sa mentionez ceva. Daca consideri ca ai uitat..vreun pacat mergi si spovedeste-l degraba. uneori acesta stare de nesiguranta este adusa in inima si din acesta pricina. Iti recomand sa citesti cartea parintelui Arsenie Papacioc "Vesnicia ascunsa intr-o clipa" te vei folosi foarte mult.
bucurii!

EDI 30.11.2008 18:15:06

eduardd iti multumesc foarte mult mi-ai adus liniste in suflet o sa cumpar si o sa citesc cartea pe care mi-ai recomandat-o inca o data multumesc.

geo.nektarios 30.11.2008 18:42:27

Citat:

În prealabil postat de EDI (Post 102839)
eduardd iti multumesc foarte mult mi-ai adus liniste in suflet o sa cumpar si o sa citesc cartea pe care mi-ai recomandat-o inca o data multumesc.

...iar eu iti recomand o alta carte ce nu numai te va folosi, dar iti va schimba viata!!!! Patimi si Virtuti - de Cuv.Paisie Aghioritul, vol.5, la editura Evanghelismos, 2008! Este una dintre cartile ce au si acum rasunet in viata mea! Este un "cod de bune maniere" maral - duhovnicesti, efectiv simti cum au efect in tine cele spuse de pr.Paisie.... mie mi-a schimbat mult viata, mai ales in raport cu APROAPELE!!! Fii binecuvantat!!!

eea 30.11.2008 18:54:29

Mai bine e sa nu te imartasesti (daca nu ti-a dat voie duhovnicul) decat sa iei impartasania cu nevrednicie caci se transforma in foc...

EDI 30.11.2008 19:53:18

Citat:

În prealabil postat de eea (Post 102852)
Mai bine e sa nu te imartasesti (daca nu ti-a dat voie duhovnicul) decat sa iei impartasania cu nevrednicie caci se transforma in foc...

eea eu am intrebat daca m-am spovedit si nu m-am impartasit mi se iarta pacatele si nu daca sa ma impartasesc sau nu.

eea 30.11.2008 20:07:04

da...daca le-ai spovedit pe toate cci dak nu ai spus vreunul ,,inzecit le vei avea"

georgeval 30.11.2008 20:17:57

Citat:

În prealabil postat de EDI (Post 102832)
Raspundeti-mi va rog la o intrebare care ma framanta:m-am spovedit vineri dar preotul duhovnic nu mi-a permis sa ma impartasesc,credeti ca mi-au fost iertate pacatele?
Va multumesc anticipat.

Deci curat este in camara sufletului,acum a mai ramas sa vina si Hristos ca oaspete prin taina Sfintei Impartasanii. Daca vei tine cont de sfaturile parintelui la urmatoarea spovedanie poate vei avea bucuria ca Hristos sa intre si in camara sufletului tau si sa spuna: "astazi s-a facut mantuire casei acesteia ca si acesta este fiul lui Dumnezeu"

EDI 01.12.2008 00:54:51

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 102835)
Edi, [COLOR=red]spovedania mantuieste! Sfanta Impartasanie desavarseste![/COLOR] Nu te indoi ceea ce parintele a dezlegat, dezlegate sunt in veacul acestea si cel ce va sa vina!

eduardd mi-a scris georgeval ca dupa spovedanie ai curat in suflet dar ca sa-l primesti pe Hristos in suflet pentru mantuire trebuie sa te impartasesti. Astept cu drag completari la cele spuse.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:23:43.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.