Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   sufletul copilului avortat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16390)

Yasmina 07.08.2013 01:00:01

Este o stare sufleteasca intr-un loc anume,definit spatial.
Si stim ca se afla undeva concret in spatiu de la Sfinti traitori care au avut privilegiul sa fie rapiti in Duh sa vada/cunoasca aceste locuri aievea.
Starea sufleteasca este cea care urmeaza locului,fiind influentata de conditiile de acolo.

Florin-Ionut 07.08.2013 01:13:53

http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortu...e-avort-11.htm

- Sufletele copiilor avortati unde sunt?


- Sufletele copiilor avortati stau într-un loc unde nu este nici întuneric, nici lumină. Nici nu se bucură, nici nu se chinuiesc. Si ei strigă la Dumnezeu: "Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, căci noi nu am văzut lumina soarelui, nu am văzut frumusetile din această lume si nici nu am făcut vreun păcat?" Si atunci glasul lor se ridică la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mâna mamelor ucigase. Iar părintii, care au omorât copiii în pântece, dacă fac canon, îi eliberează pe copiii lor din acea stare.

Hm, mă face să mă gîndesc la fantome cu copii...

Și cu botezul cum rămîne? Grea problemă.

Lucian008 07.08.2013 02:26:47

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 529471)
Este o stare sufleteasca intr-un loc anume,definit spatial.
Si stim ca se afla undeva concret in spatiu de la Sfinti traitori care au avut privilegiul sa fie rapiti in Duh sa vada/cunoasca aceste locuri aievea.
Starea sufleteasca este cea care urmeaza locului,fiind influentata de conditiile de acolo.

O argumentare? O baza teologica? O sursa?
Locatia fizica este pentru dupa Judecata Universala.

Yasmina 07.08.2013 10:16:22

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 529477)
O argumentare? O baza teologica? O sursa?
Locatia fizica este pentru dupa Judecata Universala.

Aiurea,fazele astea cu"starile sufletesti"vin din teologia moderna.

„Cunosc un om în Cristos, care, acum paisprezece ani a fost răpit până la al treilea cer, (dacă a fost în trup nu știu; dacă a fost fără trup, nu știu: Dumnezeu știe.) Și știu că omul acesta (dacă a fost în trup sau fără trup, nu știu, Domnul știe) a fost răpit în rai și a auzit cuvinte care nu se pot spune și pe care nu este îngăduit unui om să le rostească.”(II Corinteni 12:2) -despre Sf.Apostol Pavel
iar Sf.Ap.Ioan a fost luat in cerul cel mai de sus,unde a primit revelatia Apocalipsei (Apocalipsa,Cap.1).

catalin2 07.08.2013 11:15:29

Citat:

În prealabil postat de Lucian008 (Post 529477)
O argumentare? O baza teologica? O sursa?
Locatia fizica este pentru dupa Judecata Universala.

Desigur ca exista si surse. Ca Raiul si Iadul sunt doar stari sufletesti, adica un fel de stari modificate de constiinta sunt invataturi aparute in apus. Sunt si loc si stare, dar nu in termenii spatio-temporali din lumea noastra, pentru ca nu sunt in lumea materiala.
Mai intai un citat din Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza: http://www.agoracrestina.ro/bibliote...n-domnul-.html
"Raiul este un loc și o stare unde merg sufletele drepților. Este un loc pentru că sufletele sunt limitate, nu atotprezente, având nevoie de un loc. În rai sunt mai multe stări de fericire, fiecare suflet aflându-se pe starea pe care a dobândit-o: „În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt" (Ioan 14, 2). „Cel care sădește și cel care udă — spune Sf. Ap. Pavel — sunt deopotrivă și fiecare își va lua plata după osteneala sa” (I Cor. 3, 8).

Iadul este un loc și o stare în care merg sufletele păcătoșilor pentru a-și primi pedeapsa cuvenită, petrecând împreună cu îngerii răi (II Petru 2, 4—9). Chinurile iadului sporesc în intensitate în funcție de mulțimea păcatelor, fiecare primind ce i se cuvine."

Si o explicatie mai detaliata a Parintelui Serafim Rose: http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...le-raiului.htm
"Printre romano-catolici si protestanți există explicații nefiresti, care spun că raiul este „o stare nu un loc”, că „sus” este doar o metaforă, că Înălțarea lui Hristos (Luca 24, 50; Fapte 1, 9-11) nu a fost cu adevărat o „înălțare”, ci numai o schimbare de stare.

Urmarea unor asemenea explicații este că raiul si iadul ajung niste concepții foarte nedeslusite si fără limpezime, si adevăratul sens al lor începe să se piardă -cu urmări pierzătoare pentru viața crestină, căci acestea sunt tocmai adevărurile către care se călăuzeste întreaga noastră viață pământească.
Toate aceste lămuriri, potrivit episcopului Ignatie Brianceaninov, se bazează pe ideea neadevărată a filosofului modern Descartes, că tot ceea ce nu este material este „spirit pur” si nu este mărginit de timp si spațiu. Aceasta nu este învățătura Bisericii Ortodoxe. Episcopul Ignatie scrie: „Închipuirea lui Descartes cu privire la libertatea duhurilor în spațiu si timp este o prostie hotărâtă. Tot ceea ce este mărginit depinde de spațiu în mod necesar” (vol. III, pag. 312).

Și este, de asemenea, adevărat faptul că, întrucât îngerii si sufletele sunt mărginite în spațiu (după cum am văzut în capitolul de mai sus, „Învățătura ortodoxă despre îngeri”), acestea toate trebuie să se afle pururea într-un loc oarecare -fie în rai, în iad ori pe pământ. Am citat deja învățătura Sfântului Ioan Damaschin că atunci „când îngerii se află în cer, nu se află pe pământ, si când sunt trimisi de Dumnezeu pe pământ, acestia nu rămân în cer” (Expunere adevărată a credinței ortodoxe, II, 3, pag. 206), care este aceeasi învățătură prezentată mai înainte de Sf. Vasile cel Mare (Despre Duhul Sfânt, cap. 23), Sf. Grigorie Teologul (Învățături pilduitoare la Cartea lui Iov , Cartea a II-a, 3) si de către toți Părinții Bisericii.

Nu trebuie să iscodim, dincolo de cunostințele generale, că raiul si iadul sunt cu adevărat „locuri”, dar nu locuri din lumea aceasta, din sistemul nostru spațio-temporal. Aceste „locuri” sunt atât de deosebite de noțiunile noastre pământesti de „loc”, că ne vom tulbura fără nădejde, dacă încercăm să reconstituim o „geografie” a lor. Unele Vieți ale sfinților arată limpede că „cerurile” se află deasupra „raiului pământesc”; altele arată că sunt cel puțin „trei ceruri” -dar nu este de datoria noastră să asezăm „hotarele” acestor locuri sau să încercăm să deslusim însusirile lor."

Yasmina 07.08.2013 18:33:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 529499)
Desigur ca exista si surse. Ca Raiul si Iadul sunt doar stari sufletesti, adica un fel de stari modificate de constiinta sunt invataturi aparute in apus. Sunt si loc si stare, dar nu in termenii spatio-temporali din lumea noastra, pentru ca nu sunt in lumea materiala.
Mai intai un citat din Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza: http://www.agoracrestina.ro/bibliote...n-domnul-.html
"Raiul este un loc și o stare unde merg sufletele drepților. Este un loc pentru că sufletele sunt limitate, nu atotprezente, având nevoie de un loc. În rai sunt mai multe stări de fericire, fiecare suflet aflându-se pe starea pe care a dobândit-o: „În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt" (Ioan 14, 2). „Cel care sădește și cel care udă — spune Sf. Ap. Pavel — sunt deopotrivă și fiecare își va lua plata după osteneala sa” (I Cor. 3, 8).

Iadul este un loc și o stare în care merg sufletele păcătoșilor pentru a-și primi pedeapsa cuvenită, petrecând împreună cu îngerii răi (II Petru 2, 4—9). Chinurile iadului sporesc în intensitate în funcție de mulțimea păcatelor, fiecare primind ce i se cuvine."

Si o explicatie mai detaliata a Parintelui Serafim Rose: http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...le-raiului.htm
"Printre romano-catolici si protestanți există explicații nefiresti, care spun că raiul este „o stare nu un loc”, că „sus” este doar o metaforă, că Înălțarea lui Hristos (Luca 24, 50; Fapte 1, 9-11) nu a fost cu adevărat o „înălțare”, ci numai o schimbare de stare.

Urmarea unor asemenea explicații este că raiul si iadul ajung niste concepții foarte nedeslusite si fără limpezime, si adevăratul sens al lor începe să se piardă -cu urmări pierzătoare pentru viața crestină, căci acestea sunt tocmai adevărurile către care se călăuzeste întreaga noastră viață pământească.
Toate aceste lămuriri, potrivit episcopului Ignatie Brianceaninov, se bazează pe ideea neadevărată a filosofului modern Descartes, că tot ceea ce nu este material este „spirit pur” si nu este mărginit de timp si spațiu. Aceasta nu este învățătura Bisericii Ortodoxe. Episcopul Ignatie scrie: „Închipuirea lui Descartes cu privire la libertatea duhurilor în spațiu si timp este o prostie hotărâtă. Tot ceea ce este mărginit depinde de spațiu în mod necesar” (vol. III, pag. 312).

Și este, de asemenea, adevărat faptul că, întrucât îngerii si sufletele sunt mărginite în spațiu (după cum am văzut în capitolul de mai sus, „Învățătura ortodoxă despre îngeri”), acestea toate trebuie să se afle pururea într-un loc oarecare -fie în rai, în iad ori pe pământ. Am citat deja învățătura Sfântului Ioan Damaschin că atunci „când îngerii se află în cer, nu se află pe pământ, si când sunt trimisi de Dumnezeu pe pământ, acestia nu rămân în cer” (Expunere adevărată a credinței ortodoxe, II, 3, pag. 206), care este aceeasi învățătură prezentată mai înainte de Sf. Vasile cel Mare (Despre Duhul Sfânt, cap. 23), Sf. Grigorie Teologul (Învățături pilduitoare la Cartea lui Iov , Cartea a II-a, 3) si de către toți Părinții Bisericii.

Nu trebuie să iscodim, dincolo de cunostințele generale, că raiul si iadul sunt cu adevărat „locuri”, dar nu locuri din lumea aceasta, din sistemul nostru spațio-temporal. Aceste „locuri” sunt atât de deosebite de noțiunile noastre pământesti de „loc”, că ne vom tulbura fără nădejde, dacă încercăm să reconstituim o „geografie” a lor. Unele Vieți ale sfinților arată limpede că „cerurile” se află deasupra „raiului pământesc”; altele arată că sunt cel puțin „trei ceruri” -dar nu este de datoria noastră să asezăm „hotarele” acestor locuri sau să încercăm să deslusim însusirile lor."


Multumim pt detalii,foarte bine precizat existenta acestor notiuni de Rai si iaD(cred ca exista mai multe explicatii ale BO despre acest subiect important este sa cautam,nu sa adoptam idei atragatoare din alte religii).

Desi subiectul a atins un punct destul de interesant,totusi nu se intrevede importanta lui in agoniseala noastra spirituala,caci noi traim intr-o lume materiala in care avem nevoie de fapte pt a ne mantui,nu de idei,nici macar de intentii!
Faptul de a teoriza si intoarce pe toate fetele existenta Raiului si a iadului,nu stiu cat folos real ne poate aduce.
De ce? Ca nu unii nu pot accepta ideea ca acesti copii ucisi nebotezati nu se afla intr-un loc bun si intr-o stare de beatitudine?

Theodore_of_Mopsuestia 22.11.2014 22:19:25

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 529272)
Probabil o mama prin rugaciune isi poate ajta copilul mort sau avortat. Sa nu uitam ca Sfantul Grigorie l-a scos pe Imparatul Traian din Iad cu rugaciune si stim ce pacate avea Imparatul Traian.

Haide, Cata, esti un om foarte inteligent, chiar si adversarii ideologici te laudau pe forumul catolic. Chiar crezi mitul asta bisericesc? Nu ti-ai dat seama ca a fost inventat pentru propaganda?

Demetrius 23.11.2014 06:35:36

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 515400)

Nu se duc in Rai.

Nu se duc in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

Ce am scris mai sus am gasit in mai multe carti.
...

Mai bine le ardeai decat sa le citesti, fiindca astfel ai invatat niste apucaturi primitive.
E imposibil ca niste suflete pure sa se roage pentru pedepsirea altora si spre suferinta lor.
Cum sa fie privati de lumina si de Dumnezeu aici pe Pamant, unde "nu exista" Dumnezeu, cand ei(copiii avorati) de la Dumnezeu vin?

Yasmina 23.11.2014 07:23:15

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 573535)
Mai bine le ardeai decat sa le citesti, fiindca astfel ai invatat niste apucaturi primitive.
E imposibil ca niste suflete pure sa se roage pentru pedepsirea altora si spre suferinta lor.
Cum sa fie privati de lumina si de Dumnezeu aici pe Pamant, unde "nu exista" Dumnezeu, cand ei(copiii avorati) de la Dumnezeu vin?

Poate ca sunt privati de lumina,ce stim noi?
Dumnezeu nu intervine decat la sfarsitul lumii cand le face si lor dreptate si-i aseaza intr-un loc mai bun.
Intrebarile astea ar trebui sa le framante pe cele care se programeaza pt intrerupere de sarcina.

Yasmina 23.11.2014 07:27:40

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 529499)
Desigur ca exista si surse. Ca Raiul si Iadul sunt doar stari sufletesti, adica un fel de stari modificate de constiinta sunt invataturi aparute in apus. Sunt si loc si stare, dar nu in termenii spatio-temporali din lumea noastra, pentru ca nu sunt in lumea materiala.
Mai intai un citat din Mitropolitul Ardealului, IPS Laurentiu Streza: http://www.agoracrestina.ro/bibliote...n-domnul-.html
"Raiul este un loc și o stare unde merg sufletele drepților. Este un loc pentru că sufletele sunt limitate, nu atotprezente, având nevoie de un loc. În rai sunt mai multe stări de fericire, fiecare suflet aflându-se pe starea pe care a dobândit-o: „În casa Tatălui Meu multe locașuri sunt" (Ioan 14, 2). „Cel care sădește și cel care udă — spune Sf. Ap. Pavel — sunt deopotrivă și fiecare își va lua plata după osteneala sa” (I Cor. 3, 8).

Iadul este un loc și o stare în care merg sufletele păcătoșilor pentru a-și primi pedeapsa cuvenită, petrecând împreună cu îngerii răi (II Petru 2, 4—9). Chinurile iadului sporesc în intensitate în funcție de mulțimea păcatelor, fiecare primind ce i se cuvine."

Si o explicatie mai detaliata a Parintelui Serafim Rose: http://www.sfaturiortodoxe.ro/suflet...le-raiului.htm
"Printre romano-catolici si protestanți există explicații nefiresti, care spun că raiul este „o stare nu un loc”, că „sus” este doar o metaforă, că Înălțarea lui Hristos (Luca 24, 50; Fapte 1, 9-11) nu a fost cu adevărat o „înălțare”, ci numai o schimbare de stare.

Urmarea unor asemenea explicații este că raiul si iadul ajung niste concepții foarte nedeslusite si fără limpezime, si adevăratul sens al lor începe să se piardă -cu urmări pierzătoare pentru viața crestină, căci acestea sunt tocmai adevărurile către care se călăuzeste întreaga noastră viață pământească.
Toate aceste lămuriri, potrivit episcopului Ignatie Brianceaninov, se bazează pe ideea neadevărată a filosofului modern Descartes, că tot ceea ce nu este material este „spirit pur” si nu este mărginit de timp si spațiu. Aceasta nu este învățătura Bisericii Ortodoxe. Episcopul Ignatie scrie: „Închipuirea lui Descartes cu privire la libertatea duhurilor în spațiu si timp este o prostie hotărâtă. Tot ceea ce este mărginit depinde de spațiu în mod necesar” (vol. III, pag. 312).

Și este, de asemenea, adevărat faptul că, întrucât îngerii si sufletele sunt mărginite în spațiu (după cum am văzut în capitolul de mai sus, „Învățătura ortodoxă despre îngeri”), acestea toate trebuie să se afle pururea într-un loc oarecare -fie în rai, în iad ori pe pământ. Am citat deja învățătura Sfântului Ioan Damaschin că atunci „când îngerii se află în cer, nu se află pe pământ, si când sunt trimisi de Dumnezeu pe pământ, acestia nu rămân în cer” (Expunere adevărată a credinței ortodoxe, II, 3, pag. 206), care este aceeasi învățătură prezentată mai înainte de Sf. Vasile cel Mare (Despre Duhul Sfânt, cap. 23), Sf. Grigorie Teologul (Învățături pilduitoare la Cartea lui Iov , Cartea a II-a, 3) si de către toți Părinții Bisericii.

Nu trebuie să iscodim, dincolo de cunostințele generale, că raiul si iadul sunt cu adevărat „locuri”, dar nu locuri din lumea aceasta, din sistemul nostru spațio-temporal. Aceste „locuri” sunt atât de deosebite de noțiunile noastre pământesti de „loc”, că ne vom tulbura fără nădejde, dacă încercăm să reconstituim o „geografie” a lor. Unele Vieți ale sfinților arată limpede că „cerurile” se află deasupra „raiului pământesc”; altele arată că sunt cel puțin „trei ceruri” -dar nu este de datoria noastră să asezăm „hotarele” acestor locuri sau să încercăm să deslusim însusirile lor."

Ce anume este titlul subliniat o carte sau un capitol de carte?
Putem avea mai multe detalii,va rugam?
Multumesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:29:27.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.