Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Sectiune dedicata profesorilor de religie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5062)
-   -   Religia nu mai este obligatorie in scoala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17521)

AlinB 14.03.2015 12:15:35

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 584504)
Și ce dacă ar fi?

E la moda acum, sa nu mai vezi dracul, ci doar evrei, masoni, etc.

E mai usor sa construiesti lagare de concentare decat sa te lupti cu exponentii autentici ai raului.

AlinB 14.03.2015 12:18:18

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584445)
Sunt 300.000 de copii care nu au parintii in tara. Probabil la ei dureaza mai mult. Sigur, nu stiu daca acesta este motivul.
*
Oricum, nu ora de religie in sine a fost tinta. Intr-un fel, a fost un vot national. 90% dintre parinti au spus Da orei de religie. Totusi, Dl.Remus Cernea, in loc sa accepte si sa taca, nu baga in seama ce au ales oamenii si lupta in continuare impotriva eliminarii orei de religie. Stie el mai bine ce e bine ptr. romani.

De ce o tot dai cu "eliminarea orei de religie"?

NIci n-a fost vorba de asta.
Si daca votul ar fi fost invers, 90% nu si-ar mai fi inscris copiii, atunci avea dreptate sa ceara asta, nu?
Biserica ar avea suficiente resurse sa le asigure exclusiv pe cont propriu celor 10% educatia care o doresc.

preamultadezbinare 14.03.2015 17:14:50

O gramada de romani celebri au fost masoni.Si atunci ce facem?i Ii dam la o parte?
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4...ni_rom%C3%A2ni
Barsaumas,dupa avatarul tau cred ca ai anumite simpatii,hai sa le zic de stanga. Daca gresesc,contrazice-ma.Si eu am,de asta te intreb.Daca vrei,vb. pe mail,ca iesim din tema topicului.La capitolul crestinism insa,stau mai slab,mai multe nu vreau sa spun,ca nu mi-am facut inca o armura antibolovani destul de rezistenta.

Barsaumas 14.03.2015 17:38:28

Citat:

În prealabil postat de preamultadezbinare (Post 584553)
O gramada de romani celebri au fost masoni.Si atunci ce facem?i Ii dam la o parte?
http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4...ni_rom%C3%A2ni
Barsaumas,dupa avatarul tau cred ca ai anumite simpatii,hai sa le zic de stanga. Daca gresesc,contrazice-ma.Si eu am,de asta te intreb.Daca vrei,vb. pe mail,ca iesim din tema topicului.La capitolul crestinism insa,stau mai slab,mai multe nu vreau sa spun,ca nu mi-am facut inca o armura antibolovani destul de rezistenta.

Nu gresesti deloc. Politic, sunt undeva intre "green anarchism" si maoism, iar religios undeva intre o ortodoxie ca a "old believers" si adenominationalism.
Scuze adminului si colegilor pentru off-topic.

fallen 20.03.2015 17:55:10

Spuneau deunazi unii pe net ca sa-l inveti pe un copil sa-i fie frica de Dumnezeu ar fi un abuz grav...si al meu se intreba daca e momentul potrivit in clasa intai sa ii spui unui copil despre iad si osanda vesnica...acum nu cred ca le zice asta din clasa intai , sa studiez si eu programa...oricum la varsta respectiva un copil ar trebui sa cunoasca notiunea de pedeapsa de acasa, de la parinti, dar nu de pedeapsa vesnica sa pe termen lung, ci de pedeapsa de juma de zi urmata de iertare....din pacate insa se intalnesc si extreme, unii care nu ii pedepsesc deloc niciodata, orice tampenii ar face, iar altii ii ameninta cu pedepse " eterne", gen nu te mai las niciodata sa faci cutare lucru, nu te mai iubesc, te dau la tigani, etc - ceeace tot abuzuri pot fi considerate :(...
Pt ca unii copii poate devin imuni si nesimtitori, vazand ca ii ameninti mereu dar nu le faci nimic niciodata, pecand altii raman vesnic cu frica ca daca cineva a " promis" ceva, o poate face oricand...( acuma te-a iertat, pt moment, dar daca ii cazi din gratii, pna la urma te va parasi sau nu t va mai iubi, sau iti va face rau, te va alunga, sau iti va ingradi libertatea, iti va face rau fizic, iti va lua ceva drag de langa tine, etc...)
De-asta zic, io cred ca cel care cunoaste dragostea parinteasca, inclusiv pedeapsa si iertarea, va simti acelasi lucru si fata de Dumnzeu; in schimb cel care cunoaste frica si teroarea din partea cuiva, va extrapola aceleasi sentimente si vizavi de divinitate :(...in loc sa-l vada pe Dumnezeu ca parintele bun pe care insa tre sa-l asculti sa sa nu-l superi, il vede ca pe omu rau care te baga in sac daca te gaseste singur pe afara ...dar aici numa parintii gresesc daca te invata asa :(...

Ioan_Cezar 21.03.2015 01:49:31

Citat:

În prealabil postat de Parascheva16 (Post 584446)
Monica Macovei este alta persoana...

S-a ocupat de fundamentarea acțiunii de "eliminare a religiei" (...:)) din școli încă din timpul când era ministru EDU. Practic, domnia sa este "creierul" mișcării, domnul Remus Cernea fiind doar actorul de pe scena vizibilă.
Tot doamna Macovei se află și pe lista parlamentarilor care au votat recent pentru "căsătoria" homosexualilor.
Și când mă gândesc că era în drum spre Președenție....

Mihnea Dragomir 21.03.2015 08:27:41

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 585554)
Și când mă gândesc că era în drum spre Președenție....

Nimeni nu a luat prea in serios candidatura acestei greco-catolice de la mine din parohie, care vine la biserica in fiecare Duminica. Dar numai cand e campanie electorala. In rest, e nevazuta. Mai bine este sa votam cu ateisti declarati decat cu asemenea rugatoare pe la colturi, ca sa le vada lumea.

abaaaabbbb63 21.03.2015 08:37:10

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 585561)
Mai bine este sa votam cu ateisti declarati decat cu asemenea rugatoare pe la colturi, ca sa le vada lumea.

Demonstrat in anul 2000. :))

Ioan_Cezar 21.03.2015 11:33:48

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 585561)
Nimeni nu a luat prea in serios candidatura acestei greco-catolice de la mine din parohie, care vine la biserica in fiecare Duminica.

Din păcate au luat-o în serios (adică au susținut-o public și au votat-o) chiar unii dintre forumiștii cei mai cu bună-credință. Nu puțini români (și ortodocși) au crezut că masca doamnei ministru este totuna cu adevăratul ei caracter.
Mă minunez cum continuă românii să se lase duși de nas de lichelismul din politica noastră de mahala. Dacă mahalaua a ajuns să se cocoațe în fruntea țării, dacă oameni ca Vanghelie, Becali etc. au ajuns să dirijeze nervul națiunii și să dețină controlul asupra vieții publice - cum mai pot creștinii să îi susțină pe acești cabotini? Eu nu pricep în ruptul capului. Dar nu contează asta. Bine că înțelege țara!

oaie_cugetatoare 21.03.2015 11:44:52

Citat:

În prealabil postat de Ioan_Cezar (Post 585583)
Dacă mahalaua a ajuns să se cocoațe în fruntea țării, dacă oameni ca Vanghelie, etc. au ajuns să dirijeze nervul națiunii și să dețină controlul asupra vieții publice

https://crocpress.wordpress.com/2013...i-interviu-iv/

Citat:

- cum mai pot creștinii să îi susțină pe acești cabotini?
Pt ca nu-s crestini.Sunt doar oameni cu impresii. :103:

Ioan_Cezar 21.03.2015 14:23:19

Da, frumos interviu, mulțumesc.
Supărarea mea nu e că mulțimea s-a lăsat, ca de obicei, manevrată. Ci dimpotrivă, că minoritatea în care mai aveam încredere s-a dovedit extrem de naivă și s-a purtat ca o gâscă. În fine... Cu vremea vom mai auzi multe despre măștile zilelor noastre amare....

cristiboss56 14.03.2018 20:49:17

Cererea de înscriere la orele de Religie este valabilă pe toată perioada școlarizăriiPublicat de Gheorghe Anghel 14.03.2018
Cu privire la înscrierea elevilor la orele de Religie, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 220/12.03.2018 a fost publicat Ordinul Ministrului Educației Naționale nr. 3.218/16.02.2018. Documentul prevede modificarea art. 3, alin. (5) din Metodologia de organizare a predării disciplinei Religie în învățământul preuniversitar, astfel: „Cererea depusă conform alin. (1) este valabilă pe toată perioada de școlarizare în învățământul preuniversitar sau până la schimbarea opțiunii conform alin. (3)”.
Această prevedere este în concordanță cu Legea educației naționale nr. 1/2011, aducând claritate la nivelul normelor metodologice și eliminând orice echivoc. De asemenea, această prevedere reflectă poziția Consiliului Consultativ al Cultelor din România, întrunit la Reședința Patriarhală, în ziua de 28 februarie 2015 și a Ministerului Educației Naționale, exprimată în adresele transmise pe această temă, în anii 2015 și 2016, către Inspectoratele Școlare Județene.
Potrivit legii, Religia este disciplină școlară, parte a trunchiului comun. Elevilor aparținând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numărul lor, li se asigură dreptul constituțional de a participa la ora de Religie, conform confesiunii proprii. Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de Religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. Schimbarea acestei opțiuni se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor.
În prezent, la Ora de Religie sunt înscriși peste două milioane de elevi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:44:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.